Do sada smo testirali (malo) preslabe i (nijansu) pre bučne projektore, za naš istančani home cinema ukus. LG PH550 MiniBeam je pogodak u sridu – DLP projektor izvrsnog kontrasta, dovoljne svijetline i tihog rada. Uz to je i bogato opremljen…
Volimo projektore od kada su opremljeni LED diodama umjesto skupih, osjetljivih i vrelih lampi dest puta kraćeg trajanja. Sasvim logično, razvojem LED dioda iste su se počele ugrađivati u projektore, koji su se preporodili i sada su zaista dobra kupovina, barem dio njih…
Glavni trošak, izvor svijetla (žarulja) koja je trajala cca 1000 – 2000 sati i koštala isto toliko kuna, je sada eliminiran. Novi LED projektori imaju praktično beskonačno trajanje LED dioda. Ok, 30.000 sati, ali to je zapravo to…
Ako pogledate jedan film dnevno, deklarirana trajnost (preciznije, pad svijetline na pola – tako se deklarira trajnost) LED diode je 41 godinu…
LED diode troše manje struje, što je omogućilo pojavu baterijskih projektora u koje spada i testirani LG PH550 MiniBeam. Već pogađate, svidio nam se. No, krenimo redom, od specifikacija:
LG PH550 MiniBeam projektor
- Rezolucija: 1280 x 720 (HD), 16:9
- Tip projektora: DLP LED RGB
- Svijetlina: 550 lumena
- Kontrast: 100.000 : 1
- Buka uradu: 24 dB(A), 23 dB(A) u eko modu
- Trajnost LED diode: 30.000 radnih sati
- Baterija: ugrađena, do 2.5 sati rada
- Ostalo: screenshare, automatska keystone korekcija, 3D, DVB-T TV tuner, zvučnici, Bluetooth izlaz zvuka, USB media player, daljinski upravljač, torbica
- Dimenzije i masa: 174 x 109.5 x 44 mm, 650 g
- Cijena: 3199 kn
Tehnikalije
Tehnologija prikaza projektora dijeli se na LCD i DLP, od kojih je DLP bio bolji za kućna kina (bolji kontrast) dok je LCD svjetliji i nešto oštriji te time bolji za projekcije po danu.
Kao što smo spomenuli, LG PH550 ima RGB LED kao izvor svjetlosti, koja prolazom kroz DLP kreira sliku. Starije projektore s klasičnim žaruljama niste smjeli tresti dok rade, žarulje su se jako grijale (što traži ozbiljan sustav hlađenja) a morali ste ga i pažljivo gasiti – ventilator je hladio žarulju i do minutu – dvije nakon gašenja projektora.
Naravno, toga ovdje nema – projektor se pali i gasi praktično trenutno i nema ugrijavanja za postizanje maksimalne svijetline, ona je dostupna odmah.
DLP tehnologija donosi vrlo dobar kontrast, a preporuka je da si nabavite platno (ok, to rijetko tko napravi) ili, da obojite zid u posebnu boju za projektore. To će značajno poboljšati kvalitetu slike.
Vrlo je zanimljiva opcija Bluetooth emitiranja zvuka. Gledate video putem HDMI-a ili USB sticka, a ugrađeni zvučnik vam nije dovoljan? Nema problema, LG PH550 će zvuk poslati Bluetoothom na soundbar, receiver ili neki BT zvučnik. Sjajno rješenje!
Bluletoothom poslati zvuk na sposoban reproduktor – izvrsna ideja, tako dobivate i dobru sliku i dobar zvuk za pravi doživljaj kućnog kina.
A možete gledati i TV, uz pomoć (minijaturne, dovoljna je) TV antene sapunice su vam pri ruci :-).
USB Media player radi standardno dobro, čita sve bitne formate i naše titlove, a jako dobro radi i screen mirroring – slanje signala s mobitela. Upravo tako smo pogledali većinu filmova tijekom testa i dosta Youtube videa…
LG je ugradio raskošne opcije za podešavanje slike, koje su dizajnerski slične televizorima prije webOS-a. Ponekad se čine i kao overkill, ali dobro je imati sve pod kontrolom…
LG LH550 ima i 3D reprodukciju, koja radi OK, pogledali smo par minuta 3D sadržaja. Više od toga ionako nikada nismo odgledali 3D videa u komadu, autor ovih redaka nije neki ljubitelj 3D tehnologije.
Ugrađena baterija je dovoljna za otprilike dva sata autonomije.
Kvaliteta slike
Svjetlina od 550 niti je dovoljna za kućno kino,dok projekcije po danu bolje zaboravite. Ok, moguće su, ako znatno smanjite dijagonalu prikaza, na maksimalno metar. Ili, da gledate u jako zamračenoj prostoriji. No LG PH550 se najbolje osjeća po noći, kada je slika jako dobra do dijagonale od cca 1.5 – 2 metra.
Skaliranje je vrlo dobro, nazubljenost je minimalna i općenito, s kvalitetom slike smo vrlo zadovoljni. DLP tehnologija donosi bolji kontrast i boje od LCD-a, pa je LG PH550 vrlo dobar odabir za filmofile. Ili, za puštati djeci crtiće na stropu prije spavanja. Ok, ili meni, za gledanje filmova iz kreveta, na stropu :-).
Upravo na ovoj disciplini su brojni projektori padali – ili su bili pre tamni, ili pak presvijetli i sukladno tome, dosta bučni. Za gledanje filmova po noći trebate tišinu, koja dolazi sa LG PH550 – samo 24dB(A) je jako, jako dobra vrijednost. Možda malo optimistična, ali u eko modu ovaj je projektor praktično nečujan – izvrsno! Zbog svega navedenog, upravo je takav i naš konačni dojam – izvrstan. Ovaj projektor bi smo rado ostavili na maraton testu od nekih desetak godina, recimo…