huawei
LG OLED55E8V 9

LG OLED55E8V recenzija

Testirao sam novi LG OLED televizor za 2018. godinu, model LG 55OLEDE8V, koji mi je posebno zanimljiv jer svakog dana gledam TV na njegovom djedu – E6V modelu iz 2016. godine. Što se promijenilo u dvije godine te je li LG uspio vidljivo poboljšati svoje flagship televizore, saznajte u sljedećim redovima.

LG je s WRGB OLED panelima napravio pun pogodak. Isprva su morali kupcima objašnjavati da je njihov FullHD OLED bolji od 4K televizora konkurencije (i bio je…) no stvari su sjele na mjesto kada se pojavio prvi 4K OLED panel (2014. godine). I što se dogodio? Danas svi konkurenti u svoj top modele televizora ugrađuju OLED panele, koje proizvodi LG. Osim Samsunga, koji to ne želi iz političkih razloga.

OK, što nam je LG pripremio za 2018.? godinu?

Jer, ako imate OLED televizor koji ima savršenu crnu i kontrast te vidljivi kut, koji su doslovno takvi, to znači samo jedno – nema mjesta za poboljšanje. Dodatno, i E6 i E8 imaju podjednaki spektar boja, znaju prikazati otprilike 98% DCI-P3 boja. webOS 3 i webOS 4 izgledaju i rade vrlo slično, a gotovo identični su i daljinski Magic Motion upravljači.

LG OLED55E8V 7 1

Kombinacija webOS i Magic Motion daljinski upravljač je i u 2016. bila najbolja na tržištu, takva je i u 2018., iako se konkurencija – Samsungov Tizen TV – dosta poboljšala.

Kad smo kod operativnog sustava, što je s Android TV-om? On je prošao put od mlade nade do “izbjegavati”. Spor je, ruši se i ima loše sučelje; i tako već tri godine, bez nekog napretka. OK, ima 3D igre (koje rade sporo, ali ipak…) i Kodi, koji je mnogima razlog za kupovinu.

Vratimo se na LG OLED televizore. Kakva su poboljšanja, i što nam donose u praksi? LG OLED televizori za 2017. godinu (B7, C7, E7, W7) su dobili OLED panel više svjetline (1000 niti vs 700 niti za 2016. generaciju), te iste procesore slike u svim serijama.

LG OLED za 2018. ne donosi višu svjetlinu – i dalje su to WRGB 4K HDR OLED paneli, s maksimalnom svjetlinom od oko1000 – 900 niti na 5% površine – no imaju nove procesore slike, i novi dizajn – posebice E serija.

LG OLED55E8V 13 e1528661558977

LG B8 je dobio Alpha 7 procesor a LG C8, E8 i W8 su dobili snažniji Alpha 9, koji ima oko 35% više snage na raspolaganju u odnosu na prethodnika.

Dodatne konjske snage Alpha 9 procesora LG OLED55E8V koristi da bi unaprijedio redukciju šuma, zagladio posterizacijske efekte, poboljšao interpolaciju i upscaling, dodao BFI i HFR a sada zna i objektno analizirati i poboljšati sliku u 4K rezoluciji. Tu je i Google Assistant, pod ThinQ nazivom.

LG OLED55E8V 11

Vaš novi LG TV će prepoznati lice u prvom planu i travu i planine iza. Dodatno će poboljšati oštrinu lica i primjeniti algoritme za bolje isticanje.

Sličnu stvar radi Sony X1 Extreme procesor već dvije godine, i treba reći da se vidi razlika u odnosu na klasične TV procesore. 4K HDR film, koji bi trebao izgledati isto na E6 i E8 televizoru, izgleda vidljivo bolje na LG OLED55E8V, upravo zbog toga. Bolje je ovdje teški understatement: 4K HDR na LG E8 televizoru izgleda fenomenalno!

Jako dobro radi i upscaling, domaći TV program izgleda izvrsno – čisto i glatko, ali vrlo detaljno i s jako dobrim bojama i gama krivuljom. Slika izgleda toliko dobro, da je na 55-ici možete gledati s dva metra ili manje.

Sve što trebate napraviti od podešavanja LG E8 televizora jest staviti na Technicolor postavke i upaliti interpolaciju. Dobit ćete glatku i čistu sliku, s izvrsnom vjernošću boja bez obzira na sadržaj. Technicolor izgleda bolje od ISF postavki, i na njemu nije potrebno raditi kalibraciju

Alpha 9 procesor je poboljšao i interpolaciju pokreta, bez koje je nezamisliv moderan TV već godinama. Stoga me posebno raduju pboljšanja na tom polju – interpolacija sada donosi manje artefakata, a i rjeđe preskoči frame kada TV ne može držati korak.

LG OLED55E8V 10

To je politika koje se LG; ali i večina proizvođača drži i koja je ispravna: kada je kadar prekompliciran i prebrz za pravilan izračun (interpolacija izračunava kadrove i ubacuje ih između originalnih kadrova, radi glatkoće i oštrine pokreta) bit će preskočen.

Ove godine, novost je BFI – Black Frame Insertion – koji umetanjem crnih kadrova između vije originalne slike poništava retenciju u vašem oku, pa dobivamo privid oštrije slike u pokretu. Nažalost, nisam zadovoljan kako radi BFI pa sam ga isključio – tiranje je očito i jako, čak i za osobe koje nisu osjetljive na isto. A zamućenja u pokretima ionako nisu problematična, ako imate dejudder na 10 :-).

HFR (High Frame Rate) do 120 FPS-a je marketinški jak adut, ali u praksi trenutno beskoristan. O čemu se radi? LG 55OLEDE8V je sposoban prikazati 4K HDR film u čak 120 sličica u sekundi, i to je super. Osim što postoji samo jedan takav film (Billy Lynn’s Long Halftime Walk) i pitanje je kada će to zaživjeti. U sljedećih par godine, neće.

A kada i se pojavi još koji 120 FPS film. možete ga gledati samo putem online streaminga, jer aktualna HDMI 2.0b specifikacija – koju naravno ima i LG E8 – ne podržava te brzine prijenosa, za što vam treba HDMI 2.1 (koji stiže krajem 2018, dakle u 2019. TV lineupu)) Dakle, ništa od 120 FPS filmova preko Blu-ray playera.

LG OLED55E8V 8

OK, a što je s Netflixom i drugim streaming servisima? Za sada nema najava, no to i ne iznenađuje. Za 4K HDR u standardnih 24 ili 30 FPS-a treba vam 30 Mbitna veza, za 120 FPS-a vam treba cca 4x veća propusnost, dakle 120 Mbit/s internet.

Što je sa svjetlinom? Vidi se viša svjetlina E8 (1000 niti) u odnosu na E6 (700 niti) televizor. OLED tehnologija ima ABL limiter (Automatic Brightness Limiter) koji reducira svjetlinu zaslona u svijetlim bojama, da se TV zaštiti od prekomjernog opterećenja i potrošnje struje.

LG OLED55E6V 1

U praksi, spomenutih 1000 niti maksimalne svjetline odnosi se na mali prozor na 5% površine zaslona. Kada gledate bijelu boju preko cijelog zaslona, svjetlina pada na cca 150 niti (E6V) ili 200 niti (E8V). Zato su LCD televizori bolji u jako osvijetljenim prostorijama, jer mogu prikazati do 800 niti svjetline na cijelom zaslonu.

Vjerojatno znate i da se OLED paneli mogu zapržiti, tj. da se može pojaviti burn in, trajna sjena statične slike koju ne možete maknuti. To se prvenstveno odnosi na nazive TV postaja, koji su uvijek isti i na istom mjestu, ili statične dijelovi igara koje često i dugo igrate. Bez brige: burn in je praktično nemoguće dobiti kod normalnog korištenja televizora. Evo, moj LG OLED55E6V već godinu i pola radi bez greške i ikavih anomalija slike.

Da sumiram dojmove: LG OLED55E8V je najbolji televizor na tržištu. Koji je bolji od njega? LG OLED65E8V – ako možete, priuštite si 65-icu koja ima čak 40% veću površinu ekrana. Kvaliteta slike je u oba slučaja očaravajuća, novi Alpha 8 procesor sjajno pristaje LG OLED televizoru i sada znamo: višegodišnja dominacija japanaca u procesiranju slike je gotova. Bez obzira što radite i gledate na televizoru – od crtića, vijesti ili sapunica do Blu-ray ili 4K HDR filmova, LG OLED je vrhunski odabir.

(video je u pripremi, biti će gotov za dan ili dva…),

huawei
  1. Ovo ne mozes ni staviti u isti kontekst sa bilo kojom sony televizijon iste kategorije. Pogotovo web os sa androidom. Ps. imam lg doma.

    0
    0
    1. Imam web os i ne moze se mjeriti sa androidom. Web os je zatvorena platforma, android ne. Android ima bolje sucelje..masu stvari.

      0
      0
    2. Sonijev oled ima android koji je daleko brzi od web os-a… androd tv moze biti jedino na Philipsu sporiji jer stavljaju androide na losije klase televizira. Kada se govori o televizorima tada su najkvalitetniji samsung i sony.a tu pobjedjuje sony ciji je andorid samo na modelima jace klase. Bas iz razloga da brze radi. Sony android tv treba azurirati i ako se azurira tada se nece usporiti. Sto se LG oleda tice znaju im se razliti boje na ekranu.a web os ne nudi nista bolje od klasicnog smart televizirima cija platfirma je ogranicena. Nadalje 3D igrica nema ako sam tv nije i 3D. Dakle za 3D vam trebaju naocale…. stoga to ovisi o modelu a ima ih vise.

      0
      0
    3. Antónió Parić Antonio, vi ste jedini koji hvali Android do sada, posebno ako je probao webOS. webOS ima daleko bolje sučelje, i daleko je brži čak i na dvije dgodine starim televizorima vs novi Sony OLED. Na A1 je Android grozan, s tim televizorom dobijete predinstaliran Asphalt, ako me sjećanje dobro služi, koji jako dobro prikazuje sporost ugrađenog procesora – igra je super trzava. A to ne čudi jer Sony već tri godine ugrađuje valjda najslabiji čipset koji postoji.
      S druge strane, stoji da je Android otvorena platforma, webOS nije. Android je OK ako želite Kodi i piratizirano gledanje filmova. Pa ako vam je to bitno, nema usporedbe. Po svemu ostalom – sučelju, daljinskom upravljaču, stabilnosti, brzini izvođenja, intuitivnosti – webOS je za klasu bolji. Pa i Tizen TV, da ne ispada da sam webOS only guy :-).

      0
      0

komentiranje je onemogućeno

Najčitanije