Sadržaj
Cijenom jeftinija Desire linija oznake 8xx kroz prethodne je generacije kupcima pružila oku ugodan dizajn, kvalitetnu izradu i razumne specifikacije ispod poklopca. Provjerila sam nastavlja li ovu tradiciju novi Desire 825, dizajnom inspiriranim uličnom modom.….
HTC Desire 825 nema istu snagu kao odjeveni metalom filigranske izrade modeli pametnih telefona HTC One serije. Pripadnik je niže srednje klase.
Može li se kao takav izvedbom, ergonomijom i ostalim osobina uklopiti u očekivanja šireg kruga potrošača manje zahtjevnih i mlađih korisnika, prema kojima je orijentiran?
HTC Desire 825 osnovne karakteristike
Dimenzije: 156,9 x 76,9 x 7,4 mm
Masa: 155 grama
Ekran: 5,5 inča – rezolucija zaslona 720 x 1280 piksela (~ 267 ppi)
Čipset: Qualcomm Snapdragon 400
GPU: Adreno 305
Memorija: 16 GB interna , 2 GB RAM-a
Kamere: 13 MP, f / 2.2, 28mm, auto-fokus, LED bljeskalica // 5 MP, f / 2.8, 1080p
Baterija: Li-Ion 2700 mAh
Komunikacijski standard: GSM / HSPA / LTE
2G GSM 850/900/1800/1900
3G HSDPA 850/900/1900/2100
4G 700 / 800/900 GHz
Senzori: razine okolne rasvjete, blizine, kompas, kretnji (G senzor)
Povezivanje: Wi-Fi 802.11 b / g / n, Hotspot – Bluetooth v4.1, A2DP – A-GPS
Podržani formati audiodatoteka:
Reprodukcija: .aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma, .flac// Snimanje: .aac
Podržani oblici videozapisa
Reprodukcija: .3gp, .3g2, .mp4, .wmv, .avi //Snimanje: .mp4
OS: Android 6 sa značajkom HTC Sense 7.0
Ustupio: HTC Hrvatska
Cijena (lipanj 2016): uređaj nije još u prodaji – očekivana cijena od oko 2600,00 kn
Dizajn, obrada i ergonomija
Kućište je od jednog komada plastike (polikarbonatne mase). Glatke je obrade. Bez zaštitne maskice uređaj bi vam mogao kliznuti na tvrdu površinu dok ste trepnuli okom ako ste malo nespretniji korisnik.
Vjerojatno su u HTC-u svjesni toga i dodali su rupice za umetanje sigurnosne trake na jednom kraju, te oko zapešća ruke na drugom kraju. Čak će te u pakiranju dobiti jednu sivu na poklon. No, curke mogu učvrstiti neki cool privjesak i tako dodatno personalizirati uređaj.
Na dnu su još jedan zvučnik i microUSB priključak. Ovo rješenje smještaja zvučnika u kombinaciji s prednjim nije loše. Prekrijete li dlanom donji zvučnik, prednji ostaje slobodan za širenje zvuka u prostor. Vrh kućišta ima samo audio ulaz za slušalice.
Okretanjem uređaja na stražnju stranu odmah upada u fokus senzor fotoaparata koji strši iznad površine te kao takav ima tendenciju prema oštećenju.
Ispod foto modula pozicionirana je LED bljeskalica i mikrofon za poništavanje buke u okolini. Stražnja strana Desire 825 je zamišljena kao slikarsko platno na koje umjetnik nanosi boju zračnim kistom.
Stražnja površina je posebno dizajniranim sapnicama zračnog kista s reguliranjem tlaka prskanja točkasto obojana, i to izgleda vrlo zanimljivo, posebice za mlađu publiku. Možda bi neki više voljeli da su ipak crveno-bijeli kvadratići 🙂
Kontrolne tipke i ulazi slijede poznata pravila. Tipka za uključivanje/isključivanje rada i regulaciju glasnoće su na desnom boku, ulaz za nano SIM karticu i mikroSD je na lijevoj strani.
Zanimljiva je tipka za panjenje, obojana narančasto i nazubljena kao na HTC 10 mobitelu, ovdje je izrađena od plastike.
Nije potrebna iglica za otvaranje poklopca jer se bez problema otvara noktom. Utor za SIM karticu ima plastični podložak za lakše umetanje kartice.
Prednja strana, ekran i zaslon
Prednja strana zaštićena je Gorilla Glass staklom protiv ogrebotina. Proizvođač ne navodi koje je generacije. HTC je postavio staklo ispod plastičnog okvira tako da ima malo povišeni rub oko ekrana kako bi zaštitio staklo.
Okvir oko ekrana je formiran od plastike poput ostatka kućišta plus prošireni crnim okvirom oko zaslona ispod kojeg se nalazi dio tehnologije potreban za rad kapacitivnog sloja.
Nema sumnje, oba okvira bi mogla biti tanja da je bilo malo više dizajnerske kreativnosti. No, ipak ima pozitivnih pomaka u odnosu na prethodne modele jer zaslon (12,18 cm visine i 6,85 cm širine) pokriva 69,34 % ukupne prednje površine.
Na gornjem dijelu su sekundarna kamera, senzor blizine, slušalica / zvučnik i LED za obavijesti. LED pokazuje zeleno svjetlo kada HTC Desire 825 je spojen na adapter i baterija je u potpunosti napunjena, treperi zeleno svjetlo imate li na čekanju neku obavijest, svijetli narančasto kada se baterija puni te treperi kada dosegne vrlo nisku razinu.
U postavkama možete promijeniti za koje aplikacije će se aktivirati LED kada postoje nove obavijesti.
Ispod zaslona dodane su tri Android kontrolne kapacitivne tipke: Povrataka- Početak (Home)- nedavne aplikacije. Imaju pozadinsko osvjetljenje i vrijeme trajanja svjetla je podesivo u postavkama.
Zaslon je Super LCD tehnologije, duljine dijagonale 13, 97 cm (5,5 inča) rezolucije 1280 x 720 piksela i oštrine 267 piksela po inču.
Na ovu veličinu zaslona sama rezolucija je malena, no za uređaj niže srednje klase možda ne bi trebali očekivati full HD, ili možda ipak bi…..Oni koji imaju dobre oči mogu vidjeti piksele na tekstu/ikonama pri maksimalnom osvjetljenju zaslona.
Na direktnom suncu čitljivost pati, široki kutovi gledanja su u redu, spektar boja RGB matrice je u standardnim vrijednostima.
Tehnička specifikacija i izvedba
Moram priznati, nisam očekivala od HTC–a koji slovi kao A brend, da opremi novi model u 2016. godini sa Snapdragon 400 procesorom iz četvrtog tromjesečja 2013. godine.
Dakle, ispod poklopca je Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 SoC s četiri 32-bitne ARM Cortex-A7 jezgre na 1,6 GHz u kombinaciji GPU Adreno 305, 2 GB radne memorije i 16 GB interne flash memorije proširive microSD karticama (microSD; microSDHC, microSDXC).
U svakodnevnom radu navedene komponente su me uvjerile da mogu normalno obavljati dnevne komunikacijske zadatke što uključuje upotrebu društvenih mreža, Vibera, WhatsApp-a, surfanja internetom, upotreba e-pošte i samo vrlo umjeren multitasking.
Saša: Snapdragon 400 čipset nije neki brzanac i starijeg je datuma. Njegov nasljednik Snapdragon 410 donosi A53 jezgre, isti GPU ali i 64 bitnu arhitekturu. No, u praksi su razlike male – 64 bitna arhitektura ne donosi ništa, dok su nove jezgre brže 10 – 15%. To je premali pomak da bi ste osjetili neka iskustvena poboljšanja.
Naravno, ograničenje hardverskih komponenti je najviše osjetno u igrama. Jednostavne igre moći će te odigrati bez problema. Zahtjevnije se vrte na donjoj grafičkoj kvaliteti, a najzahtjevnije s trzajima i zamrzavanjem.
Što su pokazali rezultati dobiveni benchmark testovima pogledajte u nastavku….
Povezivanje
Desire 825 donosi sve načine povezivanja što uključuje i NFC način povezivanja. Osim ovoga, prisutan je Wi-Fi s a/b/g/n protokolima te Bluetooth 4.0.
Koristan način povezivanja je USB OTG (on the go) koji omogućuje spajanje USB memorijskih stikova. FM radio funkcionira uz priključene slušalice.
Bluetooth putem hands-free sustava u automobilu, slušalice i razni mini zvučnici radili su kako treba te nije bilo problema s povezivanjem. GPS me je relativno točno nalazio i navodio u navigaciji, ali isprobala sam uređaje koji su to radili bolje.
Prijem mrežnih signala je u rangu s drugim uređajima novijih generacija koje sam testirala posljednje vrijeme. Uglavnom bila sam povezana s 4G mrežom s rijetkim privremenim padovima na području loše pokrivenosti.
Pokreti – geste
Korištenjem gesta omogućeno je smanjite glasnoću zvona okretanjem uređaja prednjom stranom prema dolje, isključiti poziv, probuditi zaslon dvostrukim tapkanjem bez pritiska tipke za uključivanje ili s tri prsta i aktivnu HTC Connect opciju pokrenuti glazbu na vanjskim zvučnicima itd.
Zgodna mi je opcija samo primanjem u ruku HTC Desire 825 kada dolazi poziv automatski smanjiti glasnoću zvona ako ste na sastanku ili negdje u restoranu na ručku/večeri.
Zvuk
Desire 825, poput HTC 10, a kao što sam već spomenula, ima dva zvučnika: jedan na prednjoj strani, drugi u dnu. Podržani su HTC BoomSound tehnologijom.
Isprobala sam kvalitetu zvuka flac datotekama različitih žanrova glazbe, upotrebom Dezzera, SoundCloud i Spotify glazbenih servisa. Palac gore. Osjeti se u svom kombinacijama punoća zvuka i čvrstoća basa u odnosu na klasična rješenja.
Za slušalice namijenjen je 24-bitni Dolby Mobile audio zvuk koji odlikuje bolja kvalitete bolje od CD-a. Ovisno o ukusu pojedinca, ova opcije je više ili manje marketinška prodajna točka. HTC BoomSound s Dolby Audio nije dostupan preko HDMI, Bluetooth, Miracast, ili USB audio izlaza.
HTC je razvio i slušalice koje mogu pratiti kvalitetu, ali prodaju se zasebno. Ako koristite HTC BoomSound sa slušalicama, pamti profil slušalice koje ste odabrali, tako da ne morate ga ponovno odabrati sljedeći put.
Kvaliteta poziva je sasvim u redu. Glasovi kroz slušalicu zvučnika djeluju razgovijetno i ugodno pa čak kada sugovornik na drugom kraju viče, jer se bori s bukom u okolini. Speakerphone pati od blage distorzije na najvišoj razini glasnoće.
Sigurno će se svima svidjeti opcija za automatsko povećanje glasnoće zvona dok se mobitel nalazi u džepu ili torbici. U tom slučaju, zvukovi upozorenja i obavijesti dostatni su da dio autobusa i tramvaja čuje kako nekome zvoni pametan telefon i pri tome provjere, usput, ne zvoni li upravo njima. Vibracije su sasvim u redu.
Baterija
Baterija je kapaciteta 2700 mAh i integrirana u kućište To ne znači da se ne može zamijeniti, no potrebna je asistencija servisa.
Kao što znate Android 6.0 donio je optimizaciju baterije po defaultu. Pomaže produžiti autonomiju baterije u stanju čekanja i/ili kada se ne koristi uređaj tako regulira rad sustava i aplikacija – tzv. doze funkcija.
Ako postoje aplikacije za koje ne želite omogućiti optimizaciju baterije poput raznih IM servisa, možete isključiti tu značajku u željenim aplikacijama.
Standardno, uključeno je nekoliko načina uštede energije kojima se smanjuje i reducira korištenje značajki pametnog telefona. Moje mišljenje je da većina korisnika neće imati potrebu za punjenjem baterije od jutra do večernjih sati, ako ne i odlaska na spavanje ili čak više. Osim svakodnevna upotrebe uređaja to mi je potvrdio i Geekbench 3 test baterije…..
Punjenje baterije ispravljačem (5V / 1.5 A) od 0 – 100 % traje 2 sata i 40 minuta. Nije baš brzo, no Snapdragon serije 4xx ne podržava brzo punjenje.
Sustav i aplikacije
Desire 825 pokreće Android 6.0.1 s najnovijim HTC Sense UI koji je fino raščišćen. Možete odabrati uključivanje obavijesti na zaključanom zaslonu ili isključiti.
Osim uvida u obavijesti na zaključanom zaslonu, na primjer dvostrukim dodirom na obavijest direktno se pokreće povezana aplikacija, prijelaskom prstom lijevo ili desno na obavijesti se iste uklanjaju itd.
Za otključavanje uređaja osim zaporkom, pinom, crtanjem tu je napokon poboljšana Smart Lock opcija za prepoznavanje lica koja sada prepoznaje lice u različitim situacijama, kao što je nošenje naočala ili sportske brade. Napokon 😀
Početnim zaslonima moguće je promijeniti pozadinu, dodati aplikacije i widgete, prilagoditi izgled temama u kolekciji ili napraviti svoju vlastitu temu.
Tu je poznati nam BlinkFeed čitač vijesti i novosti na društvenim mrežama uz mogućnost objavljivanja statusa (pokreće se kao uvijek News Republic), koji je, po defaultu, lijevi početni zaslon. Možete ga onemogućiti ako želite.
Brze postavke sada su identične onima iz izvornog Android sustava, što cijenim. HTC nije podlijegao trendovima i izbacio tzv. aplikacijsku ladicu. Dapače, ona postoji i dalje je fleksibilna u smislu organizacije aplikacija. Posebno mi se sviđa što je HTC izbacio mnoge duple aplikacije i time na neki način ubrzao rad sučelja.
Na popisu se nalaze Google Fotografije, Kalendar, Karte, Gmail, Play Store, YouTube, Facebook, Facebook Messenger, Instagram itd. Budući Gmail sada podržava i druge usluge e-pošte ali ipak je HTC zadržao vlastitu aplikaciju.
Novost je HTC Boost + aplikacija za optimizaciju performansi poput brisanja cachea, privremenih datoteka i oglasa, instalaciju/deinstalaciju datoteka i zaključavanje nekih aplikacija za dodatnu razinu privatnosti. U biti je alternativa Clean Master aplikacije. Nisam pobornik aplikacija ove vrste, ali nema zapreke da ih koristite ako želite.
Za surfanje svijetom weba predviđen je Chrome internetski pretraživač. Radi fluidno. Ako vam neće odgovarati budući je veliki potrošač resursa u Trgovini Play postoji mnogo alternative.
Konačno, 825 ima novu inačicu Sensor Hub koji kontinuirano bilježi fizičku aktivnost kako bi dobili razne statistike u fitness aplikacijama kao što RunKeeper, Endomondo ili Google Fit.
Postavke se nisu puno promijenile …..
[youtube id=”vmDl2bkglVM” mode=”normal” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Za unos teksta, HTC je predvidio TouchPal tipkovnicu. Inače je jedna od popularnijih tipkovnica. Izgled tastature vjerojatno se neće svidjeti svima, ali ima hrpu dodatnih opcija poput promijene tema i fonta, prilagodbe zvuka i vibracija itd.
Slova su dovoljno velika i veličina tastature može se lako mijenjati bez zavlačenja u dubinska podešavanja.
Nekima bi se mogla svidjeti činjenica da je integrirano preko 900 emojia. Također, u prvom redu se, što je već standardno, prikazuju predikcije tj. predložene riječi.
Kamere
Prednja kamera od 5 MP, f / 2.8 otvora blende i žarišna duljina od 33,7 mm, nudi postavke za šminkanje uživo, automatski selfie (selfie za osmijeh, selfie za mirno poziranje), okidanje glasom, brojač vremena do 10 sekundi i omogućuje snimanje videa u 1080p rezoluciji. Kvaliteta selfija je standardna.
Primarna kamera ima BSI 13 MP senzor, otvor f/2,2 i žarišnu duljina od 27,97 mm u kombinaciji s LED bljeskalicom. Možete otvoriti foto aplikaciju iz zaključanog zaslona ili izbornika aplikacija jer nema posebne tipke za pokretanje kamere. No tipki za glasnoću omogućeno je dodati funkciju snimanja i približavanja.
HTC Desire 825 ima tri glavna načina snimanja fotografija: normalno, autoportreti i panoramu, plus dva dodatna: HDR način i kontinuirano snimanje. Tijekom pomicanja uređaja fotoaparat automatski ugađa fokus, ali dodirom prstom na zaslon jednostavno se fokus promijeni na drugi subjekt snimanja.
Također povlačenjem prstom prema dolje/gore po zaslonu namještate ekspoziciju, ili razdvajanjem/približavanjem dva prsta klizeći zaslonom udaljujete, odnosno približavate objekte u kadru. U omjeru 16:9 moguće je snimiti fotografije s rezolucijom od 10, 6, i 4 MP te omjeru 1:1 također na 10 MP.
Na snimljenim fotografijama ponekad ima mnogo detalja, ponekad je fokus mekan, balans bijele nije najpouzdaniji, kontrast je prosjek, boje su malo prezasićene (doduše, to mnogi vole…) i zrnatost je prisutna u svakoj slici u slabim svjetlosnim uvjetima, bez obzira na uključenu ili isključenu bljeskalicu.
Ali, ipak, bez obzira na povremene mušice zadovoljiti će potrebe snimanja trenutaka iz svakodnevice mlađih korisnika koji će fotografije objaviti na društvenim mrežama.
(zatvoren prostor – interijer)
Bila sam više zadovoljna sposobnošću HTC-a 825 za snimanje videa, iako bi kameri fino sjela optička stabilizacija. No, razina detalja je dobra, kao i ostali parametri slike. Pripazite da vam ruka bude što mirnija kod snimanja videa…
[youtube id=”gQEj5Dvg9QM”]
Zaključak
HTC Desire 825 je model jednostavnih linija i dobre kvalitete izrade. Mogli bi ga na neki način okarakterizirati nasljednikom HTC Deisre 820 modela. Zahvaljujući poznaniku Tomislavu, fanu HTC uređaja, koji je još uvijek ponosan vlasnik prethodnika, napravili smo nekoliko usporednih fotografija …..
(HTC Desire 825 vs 820)
Ergonomiju mi je pomalo teško ocijeniti jer uređaj osobama s manjim rukama neće bit praktičan za korištenje obzirom na dimenzije (156,9 x 76,9 x 7,4 mm) i uvijek će ga morati osiguravati s dvije ruke. U prilog ne ide ni činjenica da nema integriran jednoručni način rada kao što ga imaju konkurentski modeli i mnoge razne trikove koje učine upotrebu mnogo lakšom.
Uglavnom, Desire 825, namijenjen je za one koji žele imati pametan telefon više kao modni dodatak s jedinstvenim točkicama i nužno ne trebaju snažnije specifikacije. Na samo korištenje ne mogu se požaliti i nekih problema u radu nisam imala, ali činjenica je kako čipset datira iz 2013. godine i pokazuje svoja ograničenja.
Ekran je pristojan, bežične performanse u redu. Pohvalila bih što je ostala poznata HTC reputacija na kvaliteti zvuka. Glazba zvuči izvrsno preko dobrih slušalica, ali nije za odbaciti niti putem zvučnika.
Hvalimo
- optimizacija sustava i UI
- olakšano HTC sense sučelje
- stereo zvučnici + BoomSound
- podrška za memorijske kartice (za neke)
- vezica za ruku dolazi u paketu
- FM radio (za neke)
- praktične opcije za snimanje autoportreta
Manje nam se sviđa
- čipset je starije generacije
- slab video akcelerator
- nema skener otiska prsta (za neke)
- zaslon nema dovoljno svijetla za prikaz na izravnoj sunčevoj svjetlosti
- prosječna (prema standardima klase) autonomija
- rezolucija ekrana
- skliska plastika
- nema integriran jednoručni način rada