huawei
Huawei P40 Pro 1 1

Prvi video render Huaweia P40 Pro

Huawei P40 Pro je, prema našoj anketi na kojoj je glasalo više od 650 čitatelja najočekivaniji mobitel prve polovice 2020. godine.

Zanimljivo, najboljom tehnologijom ste proglasili velike senzore kamera – što je područje koje je upravo Huawei “izmislio” s P20 Pro.

ako se sjećamo starijih Huawei mobitela, marketinški fokus im je oduvijek bio na kameri. No u praksi, bilo je to doba malih senzora u Huawei mobitelima pa na ovakvim blind usporedbama kamera Huawei P9 nije imao šanse.

S druge strane, Huawei P20 Pro je pomeo konkurenciju i ta dominacija se nastavlja i danas, sa P30 i Mate 30 mobitelima.

Huawei Mate 30 Pro je danas u drugoj lizi glede kvalitete low light fotografija, pa je sasvim logično da se od P40 Pro očekuje isto.

Huawei P40 Pro 5

No i Samsung je – napokon – zasukao rukave, pa će ovogodišnji tradicionalni blind test kamera biti vrlo zanimljiv :-).

Novi renderi Huawei P40 Pro mobitela su atraktivni, posebice video:

Huawei P40 Pro će imati novi Sony senzor kamere, veličine 1/1.3″, sa 52 MP i 4-1 te 14-1 pixel binningom, takozvanom Quad Quad Bayer matricom.

Huawei P40 Pro će imati i 10x optički zum, pa mu treba i neki manji – recimo 3x – za “normalne” zum i portretne fotografije.

Dodajmo još širokokutnu kameru s 18 mm (ehm, radije bih vidio još širi kut…) i ToF senzor za 3D mapiranje (bolji AR, bolje portretne fotografije) i stigli smo do pet kamera / objektiva sa stražnje strane.

Huawei P40 Pro kamere

Prisjetimo se čemu pixel binning uopće služi, i zašto ne naprave “normalni” senzor s velikim pikselima umjesto hrpe malih, koji se (hardverski) spajaju u veći.

U low light uvjetima često se dogodi da piksel isporuči šum, što je neupotrebljiva informacija za fotografiju.

pixel bining

No ako na istoj površini senzora gdje je jedan veliki piksel imate 4, 9 ili 16 manjih piksela koji se spajaju u jedan, pa je dio njih šum, opet vam ostaje određena količina informacija za real time HDR, redukciju šuma i bolje osvjetljenje fotografije.

Dakle, taj piksel će biti itekako upotrebljiv. Dodajte tome još i softverske trikove i jasno je zašto svi prelaze na senzore s pixel binningom.

senzori veli%C4%8Dina

Vratimo se na 52 MP senzor Huawei P40 Pro mobitela. Sigurno jest da će koristiti RYYB filter boja, umjesto klasičnog RGGB jer prvi propušta do 30% više svjetlosti, a inicijalno lošu vjernost boja je Huawei u potpunosti iskorijenio u Mate 30 Pro mobitelu.

Quad Quad Bayer radi dva uzastopna spajanja 4 u 1 piksela, što će se koristiti samo u uvjetima s malo svjetla za video i za fotografije. Prisjetimo se kako to dobro radi na aktualnom Huawei flagshipu, Mate 30 Pro:

Ako podijelimo 52 MP sa 16, dobivamo 3.25 MP što je dovoljno za QHD video, dok će se fotografije vjerojatno upscealati na višu rezoluciju uz pomoć AI procesiranja.

Kirin 990 ima jako moćan ISP i to će sigurno izgledati dobro. Za dnevne fotografije, dovoljna je jedna 4 u 1 konverzija koja će rezultirati s 13 MP fotografijama visoke kvalitete.

Najčitanije