huawei
meanIT TWS B50 7

Povoljno rješenje za pametne telefone koji nemaju 3,5 mm ulaz za slušalice

Za samo 99 kuna dobit ćete bežične slušalice meanIT TWS B50 koje omogućuju do 18 sati slušanja glazbe i telefonskih razgovora. Isprobali smo ih, donosimo brzi test

Sve veći broj pametnih telefona s USB Type-C konektorom nema 3,5-milimetarski ulaz za slušalice. Takvi uređaji omogućuju korištenje žičanih slušalica s Type-C konektorom, ali u tom slučaju nećete moći istovremeno slušati glazbu i puniti bateriju telefona. Istovremeno, žičane slušalice smetaju i pri kretanju poput vožnje bicikla, nisu praktične niti pri online video komunikaciji.

Prednost žičanih slušalica je što ih ne morate nikada puniti, ali bežične stereo slušalice poput modela meanIT TWS B50 rješavaju i taj problem – s jednim punjenjem baterija slušalice će potrajati između četiri i pet sati korištenja. Nakon toga ih spremite u priloženo postolje za punjenje i one se odmah nadopunjavaju.

meanIT TWS B50 10

Istina, morat ćete s vremena na vrijeme napuniti postolje koje se istovremeno koristi i kao power bank i kao postolje za nošenje uz koje su slušalice zaštićene od gubitka i oštećenja. Šteta bi bilo ovako lijep dizajn u bijeloj boji pokvariti kakvom ogrebotinom.

Slušalice su poprilično lagane i praktički se ne osjete niti u uhu niti u ruci dok ih isprobavamo. Jasno, mogu se i lako izgubiti ali uz cijenu od samo 99 kuna meanIT TWS B50 bez problema ponovo kupite i imate nove. Isprobali smo slušalice i njihovu ergonomiju. Odlično odgovaraju uhu, a u pakiranju dolaze i dodatni gel silikonski umetci uz koje ih možete prilagoditi svojem uhu.

Nagnuli smo glavu, ali slušalice nisu htjele ispasti, iako nam je to bio cilj. Dakle, možete s njima trčati ili se baviti nekim drugim sportom, a da vam istovremeno neće stvarati klaustrofobiju uhu niti će ispadati van. U pakiranju ćete dobiti i kratki microUSB kabel dužine 18 centimetara koji će poslužiti za punjenje preko USB konektora računala ili pak spajanjem sa strujnim adapterom. Jasno, možete koristiti i microUSB punjač od mobitela.

meanIT TWS B50 1

meanIT TWS B50 2

Uparivanje slušalica s pametnim telefonom ili računalom je brzo i ne razlikuje se od uobičajenih bežičnih slušalica s Bluetoothom. Potražite ih u postavkama, spojite i to je to, a u slušalici ćete dobiti zvučnu potvrdu da su slušalice spojene ili pak kad se odspajaju. Možete odabrati korištenje slušalica i za telefonske razgovore i za slušanje glazbe. Podržani su različiti profili HSP/HFP/A2DP/AVRCP tako da ste sigurni da ćete iskoristiti TWS tehnologiju.

Kao što je poznato TWS je u suštini pravi bežični stereo zvuk, novijeg je datuma i omogućuje da se slušalice najprije međusobno povežu. To se i događa, automatski, čim se slušalice izvade iz postolja za punjenje. Nakon toga jedna od slušalica preuzima primarnu ulogu i ona se povezuje s telefonom ili drugim uređajem.

meanIT TWS B50 4

Na obje slušalice se nalazi malena tipka (prekidač) koji je ipak dovoljno ispupčen prema van tako da ćete ga uvijek napipati. Pomoću te tipke moguće je zaustaviti i ponovo pokrenuti glazbu koja se sluša, prebaciti na sljedeću ili prethodnu pjesmu, a tijekom telefonskog razgovora tipke se koriste za javljanje i prekid poziva, za pozivanje posljednjeg biranog kontakta te također za kontrolu glasnoće zvuka.

Zgodno je što se za kontrolu glasnoće ne mora uvijek posezati za pametnim telefonom, što će biti praktično ako mobitel nosite u ruksaku ili džepu. Inače, glasnoća zvuka ne bi trebala ići preko 85 dB, preporuka je Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), koja uz to preporučuje da se slušalice ne koriste duže od sat vremena. Uz takve preporuke, postolje slušalica meanIT TWS B50 ćete mjesečno puniti dva puta.

meanIT TWS B50 6

Što se tiče samog zvuka, slušalice pružaju sasvim dovoljno basa ako ste ljubitelj elektronske glazbe. Zvuk je čist i nudi širok spektar, a slušate li glasnoću na oko 50 posto, nitko oko vas neće ništa čuti tako da se mogu koristiti i u uredskom prostoru u kojem radi više osoba, a bilo kakva glazba je nedopuštena i može smetati drugima u obavljanju poslova.

Prebacili smo se zatim na laganije pjesme kako bismo uživali u nekom od pop klasika iz 80-ih godina. I vokali dovoljno dolaze do izražaja. Naravno, ako koristite glazbeni reproduktor (player) s mogućnošću podešavanja visokih, srednjih i niskih tonova, moći ćete podesiti zvuk po svojim preferencijama.

Uslijedila je online prezentacija. Spojili smo slušalice na naše računalo i uživali u kvalitetnom zvuku govornika te u pozadinskoj glazbi. Teško je bilo što reći negativno o ovim slušalicama koje u konačnici nisu tako malene da bi se lako izgubile, a istovremeno nisu niti prevelike da bi smetale. Imaju prihvatljivu cijenu koja je za čak 38 posto niža od prethodnih meanIT TWS modela u seriji B.

Naša iskustva s Bluetooth slušalicama meanIT TWS B50 pogledajte u video filmu:

Najčitanije