Banner
tekst1naslovna1 1

Apple predao patent koji se tiče pogleda na zaslon uređaja

Apple predao patent za rugačiji zaslon na iPhone i iPad uređajima

Već je nekoliko dana prošlo od kako smo pisali o Apple Glass naočalama Apple Glass protiv Meta headseta” s kojima Američki tehnološki div želi ući na tržište „virtualne stvarnosti”. Slobodni smo reći kako je sve to usko povezano sa „metaverzumom” odnosno s nedavnim promjenama unutar tvrtke Facebook, koja se od sada usput recimo zove Meta.

tekst1sl1 2

Naravno to već i vrapci na grani znaju pa se nećemo ponavljati. Ono što danas želimo s vama podijeliti dotiče se Applea i njegova aktualnog patenta koji je predan Američko agenciji za patentna prava. On se odnosi na mogućnost da zasloni na Apple uređaji prate poglede korisnika i shodno tome zumiraju određeni dio teksta odnosno sadržaja na zaslonu.

Motorola Moto Watch 100 – značajke i specifikacije dospjele u javnost

Dio sadržaja koji će biti „zumiran” (čitaj: dodatno osvijetljen, povećan) bit će određeno pomoću kamere odnosno senzora koji će „gledati” gdje korisnik gleda. Ovo posebno može biti korisno za sve one koji nose naočale pri čitanju, jer bi navedeni patent u potpunosti umanjio potrebno za nošenjem istih kada se neki Apple uređaj koristi.

Facebook odlazi u povijest – dolazi Meta

Naravno i sami smo svjesni kako je ovo još daleko od primjene te je sve još samo na razini običnog „patentnog prava”. Ako se navedeni odobri možemo očekivati kroz neko vrijeme i prve testne poglede na navedeni zaslon. Sve je to još u dalekom budućnosti no izvori govore kako Apple ovakvu tehnologiju planira implementirati unutar iPhone i iPad Pro hardvera.

tekst1sl2 1

Odnosno unutar svojeg pametnog telefona i tableta. Gledajući malo duplje u samu tematiku da se jasno razlučiti kako za ovakav način rada zaslona, uvelike će biti zaslužan FaceID. Odnosno njegova mogućnost skeniranja korisnikova lica i tako procjene gdje korisnik gleda (u koji dio zaslona) tako bi makar na papiru trebala izgledati navedena tehnologija.

Apple iPhone 14 – u fazi razvoja (što donosi a što odnosi)

Navodi se kako bi uređaj pohranio skenirano lice korisnika ako se taj korisnik opet vrati za npr, iPhone pametni telefon, da FaceID nema potrebe za ponovnim skeniranjem lica, već sve jednostavno ostaje upamćeno a korisnik samo nastavi s korištenjem uređaja odnosno u ovoj slučaju zaslona.

WhatsApp uvodi tko može vidjeti kada ste aktivni

Na jednoj od priloženih fotografija jasno se vidi korisničko sučelje gdje korisnik može odabrati ono što njemu odgovara. Odnosno dali je on kratkovidan, dalekovidan ili ima neku drugu manu vida. Te shodno odabiru uređaj će prilagoditi sam prikaz zaslona za korištenje. Moramo reći kako se spominje da će hardver gdje bude ovo patentno rješenje implementirano, posjedovati i test vida ako korisnika ne zna odabrati koja vrta prilagodbe prikaza je njemu potrebna.

tekst1sl3 1

Osim mogućnosti pomoći osobama s dioptrijom, govori se i o značajki zatamnjivanja zaslona kada netko „sa strane” gleda u vaš pametni telefon (naravno iPhone).

Google Maps (Karte) preuzete 10 milijardi puta

Hoće li tome uistinu biti tako i kada ćemo ugledati prve testne modele navedenog Apple zaslona za sada nije sa sigurnošću poznato. Ipak se veselimo kako je Apple i dalje „prvi” u nekim tehnološkim rješenjima za koje vjerujemo kako će konkurenti jednostavno „prekopirati”.

Najčitanije