Banner
android navigacija 2

Usporedba Android navigacija

Sadržaj

Od našeg vjernog čitatelja, Lea Benčevića, dobili smo lijepi tekst s praktičnom usporedbom tri ponajbolje Android navigacije, koji sa zadovoljstvom objavljujemo. Pročitajte kako je prošao Copilot Live Premium, Sygic te Navigon Europe.

UPDATE: Leo je napravio izvrstan novi članak o navigacijama, čitajte ga ovdje

Mogućnost satelitske (GPS) navigacije u automobilima i nije neka novost, ali u Lijepoj našoj ta mogućnost je aktualna tek zadnjih nekoliko godina, jer su do tada karte Hrvatske bile jako loše a i cijena GPS uređaja je bila nepristupačna širem sloju pučanstva.

Navigacija na mobitelima zato je poprilična novost i dan danas mnogi se iznenade kad im pokažem da moj mobitel može biti, uz ostale mnogobrojne mogućnosti, i idealan suvozač. Mobitelima se bavim oko 14 godina i sama mogućnost navigacije na njima mi naravno nije nikakva novost, ali ponekad se i ja “šokiram” u pozitivnom smislu njihovim mogućnostima, a kako se tek ne bi iznenadio netko kome je mobitel tek puko sredstvo komunikacije i služi mu najčešće za razgovor i razmjenu poruka.

Navigacija više nije luksuz, a i dobro dođe ne samo par puta godišnje kako mnogi misle kad idu na ljetovanje ili zimovanje ili pak rodbini i prijateljima u neka udaljena mjesta, nego svakodnevno obzirom da svi mi vozimo rutinski (po navici).
Umjetna inteligencija, u ovom slučaju navigacija ne poznaje riječ rutina.
Primjerice rođen sam u Slavonskom Brodu u okolici kojega i živim i poznajem Brod “k’o svoj džep”, ali se ponekad pokaže da ga navigacija poznaje još bolje od mene.
Dokaz ovoj tvrdnji je i to što ćete teško vidjeti taksista koji čak i u gradu ne koristi navigaciju, a rijetko tko poznaje grad poput njih, ali svejedno rabe navigaciju baš da ne bi vozili rutinski.

Za ovaj usporedni test izabrao sam tri najpopularnije Android GPS autonavigacije – CoPilot Live Premium Europe Full 9.4.0.144., Sygic 13.1.1. Full, te Navigon Europe 4.8.0. i zahvaljujem se na ustupljenim navigacijama svojim prijateljima Mateju Petrovečkom (CoPilot) i Saši Kovačićeku (Navigon).

Sve tri navigacije su punokrvne “turn-by-turn (zavoj-po-zavoj)” GPS autonavigacije s mogućnosti odabira alternativnog pravca i točaka interesa (POI), načina usmjeravanja (pješačenje, automobil, kamion itd.), te naravno glasovnog navođenja na hrvatskom jeziku.
Zgodna stvar je i što će vas (ukoliko) želite vizualno i/ili zvučno upozoriti da ste prekoračili ograničenje brzine.

Sve one imaju i još puno dodatnih mogućnosti tipa dijeljenja trenutne lokacije s frendovima na Facebooku, ali primarni zadatak im je prije svega da nas čim brže, točnije i jeftinije dovedu do cilja, pa sam se usmjerio samo na taj njihov dio.

Napominjem, jer se često susrećem s takvim upitom da je riječ o tzv. “off line” GPS navigacijama, tj. njihova uporaba neće vam potrošiti ni lipe s računa za mobitel, jer za razliku od npr. Google Mapsa ne zahtijevaju internetsku vezu, čak možete biti negdje Bogu iza nogu gdje nema ni signala vašeg mobilnog operatera i vaš će vas Sony Xperia smartphone bez problema i dodatnih troškova dovesti do cilja… istine radi, riječ je o Android navigacijama koje će raditi na svakom Android mobitelu, ali ja sam veliki ljubitelj Sonyja i držim se one da je Bog na nebu, a Sony na zemlji 🙂

Spomenuta internetska veza (poželjno Wi-Fi/WLAN, kod Navigona i uvjet) trebat će vam samo pri inicijalnom pokretanju ovih navigacija kad ćete si skinuti karte i glasovne upute.
Za sve tri navigacije možete si skinuti karte cijele Europe ili zemalja/regija koje vam trebaju.

Navigacije možete nabaviti na Google Playu po cijenama od 81 $ za Navigon, 47 $ za CoPilot, dok je 7-dnevna probna inačica Sygica dostupna besplatno, ali uz nešto vremena i znanja nije problem pronaći na internetu “crackirane” inačice. To je, naravno, nezakonito i s obzirom na povoljne cijene ovih navigacija – apsolutno nepotrebno.

Radi objektivnosti testa testiranje sam vršio na način da sam kod sve tri navigacije u postavkama odabrao najbržu rutu i dozvolio uporabu auto puteva, tj. cesta s naplatom, jer najkraći put često nije i najbrži, a danas smo svi u žurbi i želimo čim brže stići od točke A do točke B.
Sve tri su testirane na način da sam izabrao više odredišta (njih 15-ak širom Hrvatske i Slovenije), do kojih se može doći iz više pravaca kako bi se vidjela uporaba auto cesta, državnih i županijskih cesta, te lokalnih cesta, tj. odabiru li idealni put ili “lutaju” okolo, kao i način da sam svaku testirao u autu u realnim uvjetima kako bi se vidjela brzina rekalkulacije rute ako slučajno pogrešno skrenete ili zbog prometne nesreće/radova na cesti morate skrenuti sa zadanog puta, točnosti same karte i glasovnih uputa, kao i brzina osvježavanja karte (pomicanje karte na zaslonu u stvarnom vremenu).

Testiranje sam vršio na svom smartphonu Sony Xperia Z i odmah mogu reći da su test u autu u realnim uvjetima sve tri prošle bez većih problema, prije svega zahvaljujući tome što Xperia smartphoni imaju izuzetno kvalitetne GPS čipove, pa trenutni položaj pronađu za svega 10-15 sekundi, pa i rekalkulacija rute kod svih testiranih navigacija traje svega nekoliko sekundi.
No, ipak postoje osjetne razlike između ove tri navigacije…

SYGIC

android navigacija 3

PLUS:

  • 3D prikaz građevina i slikovni prikaz gradskih znamenitosti, npr. katedrale u Zagrebu (vidi sliku)
  • ucrtan veliki broj šumskih i poljskih puteva, kao i dosta POI, pa želite li npr. posjetiti grad heroj Vukovar i otići do jedne od najpoznatijih građevina u njemu vodotornja – upišite VUK, odmah pri vrhu vam ponudi Vukovar, upišite VOD i odmah vam nudi vodotoranj, tj. navigaciju do njega
  • zvučno i/ili vizualno upozorenje na oštre krivine

MINUS:

  • nema navigacije do razine kućnog broja, samo ulica ili raskrižja
  • loš softver (poprilično često iz samo njoj znanih razloga ide lokalnim cestama, pa čak i makadamskim putevima), a i lako se “zbuni”, pa onda ide obilazno, a kad se izađe iz nje i pokrene se ponovo onda pravilno radi
  • grafički loše riješen izbornik
  • vrlo piskutav ženski glas

NAVIGON

android navigacija 4

PLUS:

  • odlične karte (najbolje od sve 3 navigacije na usporedbi) s nevjerojatno velikim brojem POI (točaka interesa), od parkirališta, benzinskih postaja, bankomata, banaka, bolnica (vidi sliku), pa do trgovina, šoping centara, hotela, crkvi, groblja, ljekarni… čudo toga ima
  • kod odabira odredišta između ostalog ponudit će vam i najbliži parking ako je moguće što je stvarno super stvar, posebno u velikim gradovima

MINUS:

  • loš izbornik s vrlo malo mogućnosti personalizacije
  • dodavanje međutočke bi moglo biti i jednostavnije
  • često “padne u nesvijest”
  • pomicanje karte na zaslonu malo zaostaje za stvarnim stanjem (CoPilot to jedini radi bez greške), pa se desi da ste npr. taman prošli neko raskrižje, a Navigon vam pokazuje da ste nasred njega
  • izuzetno iritantan ženski glas s lošim izgovorom i još lošijim naglaskom

COPILOT

android navigacija 1

 

PLUS:

  • najbolji izbornik od sve tri testirane navigacije (jednostavno nisam našao stvar koja se u izborniku ne može podesiti)
  • najmanje troši bateriju, iako je i Navigon po tome jako dobar
  • ugodan ženski glas (Ivana) s vrlo pravilnim izgovorom za razliku od “kreštalica” na Navigonu i Sygicu
  • ima ClearTurn, tj. realistični 3D prikaz većih raskrižja i čvorova (vidi sliku)
  • ima prewiew rute zajedno s glasovnim uputama

MINUS:

  • ništa

[stextbox id=”info”]ZAKLJUČAK:
Bilo koju od njih da izaberete nećete pogriješiti.
Zaboravite obične papirne karte veličine pola nogometnog igrališta, zaboravite stajanja i pitanje slučajnih prolaznika za put, a zaboravite i na suvozača koji će vas upućivati i usput komentirati da npr. vozite k’o manijak što meni često kažu, jer volim stisnuti gas 😉
Sve što vam treba je vaš smartphone, neka od ove 3 navigacije i poželjno univerzalni vakuumski držač za vjetrobransko staklo (šoferšajbu).

Zaboravite i na bacanje novca na kupnju “pravih” auto navigacija, jer isprobano nisu ništa bolje od ovih na mobitelu (čak dapače), često imaju loš prijem GPS signala, a za njihovu cijenu možete kupiti i neki Android mobitel, dodate još 50-ak kuna za držač i sami ili uz pomoć prijatelja pronađete neku od ovih navigacija na internetu i instalirajte ju na svoj svoj smartphone i imate “all-in-one” uređaj (vaš mobitel).

Sygic je dosta dobra navigacija, ali samo dok ne vidite druge dvije iz ovog testa. U usporedbi s izvrsnim CoPilotom i vrlo dobrim Navigonom nema što tražiti, posebno zbog često lošeg odabira rute.
Navigon ima najbolje karte na usporedbi, ali i dosta minusa, pa je zauzeo drugo mjesto.

Preporuka dakle ide za Copilot, jednostavno je najkompletnija navigacija s mnogo pluseva i bez izraženih mana. Zasluženo zauzima prvo mjesto!

[/stextbox]

  1. Kad sam radio ovaj usporedni test, nisam imao Mireo, u međuvremenu sam ga nabavio, isprobao i obrisao nakon možda 20 minuta, ako i toliko, to dovoljno govori što mislim o njemu

    Da sam ga imao tada, znači da sam testirao Mireo, Sygic, Navigon i CoPilot, situacija bi bila takva da bi se Sygic i Mireo “borili” za treće mjesto, ali vjerojatno bi Mireo izgubio i završio zadnji
    O Mireu nažalost nemam puno lijepoga za reći, osim što sam primjetio da ima točne i dobre karte i to bi bilo sve lijepo što o njemu mogu reći
    Ima grafički vrlo neprivlačan izbornik, neintuitivan, a softver mu je katastrofa, jer kako drukčije objasniti da unatoč dobroj karti on me do jednog mjesta do kojega često idem navodi preko PJEŠAČKOG mosta… to ne radi nijedna od ove 3 testirane navigacije
    Primjer 2, izabereš POI, konkretno brodska bolnica i on opet jedini ne zna “ući” u krug bolnice, ide na stražnji ulaz, točnije izlaz, jer je kroz krug bolnice promet jednosmjeran… opet jedini to radi i isto tako jedini od ovih navigacija “ne zna” ime bolnice, pa nije Opća bolnica dr. Josip Benčević, nego Bančević… obzirom da bolnica i ja imamo isto prezime, moram priznati da je već na prvom testu kojem sam podvrgnuo Mireo zaradio dva žuta, tj. crveni karton, zbog netočnog navođenja do POI i netočnog imena POI
    onda probam drugo odedište, ono što sam spomenio na početku i on opet griješi, još gore nego u primjeru bolnice i ide putem gdje auto ne može (pješački most)
    Jeftiniji je od ove 3 testirane navigacije, karta Hrvatske je 50-ak kuna, ali koliko para, toliko i muzike

    O Mireu isti zaključak kao i o Sygicu – dobar dok ne isprobate druge navigacije, primjerice CoPilot, onda tek vidite da je ukratko KATASTROFALNO LOŠA NAVIGACIJA

    0
    0
  2. nadalje, dosta mjesta Mireo nema pokrivenost do razine kućnog broja, čak ni do razine ulice… opet jedini od svih navigacija, opet je i po tome Sygic bolji od njega, jer Sygic ima pokrivenost do razine ulice/raskrižja… to je do karte greška, a pod pojmom da ima dobre i točne karte što sam rekao u prvom odgovoru podrazumijevam da (konkretno Slavonski Brod) ima ucrtanu pješačku zonu, točno se može vidjeti do kuda možete autom… nadalje, čak su i pristupne ceste šoping centara točno ucrtane, za razliku od ove 3 testirane navigacije… u jednoj brodskoj ulici (Tadije Smičiklasa – produžetak prema Josipa Runjanina, naselje ratnih vojnih invalida) jedino Mireo ima to ispravno ucrtano, dok Navteqove mape koje rabe i Navigon i CoPilot imaju ucrtan taj produžetak koji nema veze sa stvarnim stanjem, ustvari nema veze s mozgom… ukratko, promatramo li kartu kao običnu papirnu kartu, a na njoj ne vidimo adresu i kućne brojeve, Mireo je najbolji… čisto geodetski gledano je dobra, stvarno stanje je točno preneseno na kartu

    To je to što se tiče Mirea, od mene školskim ocjena dobiva 1

    0
    0
  3. e ovako. vec par dana me iritira ova usporedba i rezultat. vlasnik sam bio sygica full verzije ali nije bila pokrivena BiH (radi TeleAtlas mama) i zato sam trazio alternativu kad budem isao dole na ljeto.
    Procitao sam vase poredjenje i odmah sam se bacio na instaliranje Copilota.
    Copilot ima strasno nervirajuce glasovne komande koje su tako duge da ste vecinom vec na raskrsnici. Dalje mi je pokazivala na autoputu gdje je ogranicenje 130 , pokazivala 140. to me je tako zivciralo da sam rekao ako grijesi vec u ovim slucajevima sta ce tek po selima u HR, BiH, CG, SRB…Dalje nema automatsko priblizavanje, izgleda kao vise lizala pored sebe sa onim bojama. Odabir rute nije bas nesto al je pokrivenost bila extra. Mozda bi dodao jos vise minusa za vaseg pobjednika ali sam rekao da oprobam Navigon jer je on ipak najskuplji i top.
    Navigon je smece od navigaacije. Navigiranje je korisno, dovede vas uvijek na vasu destinaciju ali je los. Nema automatskog priblizavanja, ne vidite kojom brzinom vozite, ne vidite na kojoj st ecesti ni POI kako je mal font. i tako sam se opet vratio boljem sygicu koji navigira stvarno mocno, glasovno navodjenje je san, radi savrseno, izgled 3D mapa sa terenom i zgradam je najljepsa navi koju sam vidio i probao na telefonima.

    na zalost pokrivenost mapa u CG, BiH, SRB, MK je losa. ali sa malo hakesrskog duha sam prebacio TeleAtlasove mape (smece) na Navteqove (sa Sygic truck) i sve radi savrseno.

    I za kraj mi nije jasno kako si mogao uporedjivat dvije skupo placene android navigacije sa jednom 7 dana free trial verzijom koja je tako osakacena da moras biti idiot da to ne skontas.

    i koje je poredjenje navigacije sa papirnom kartom.

    i cuj drzak na vjetrobran. jok eto drzat ces mobitel citavo vrijeme u ruci …Mozda se nisam bas gramaticki i kulturno izrazavao ali mi je vase poredjenje diglo tlak. Verdikt: sygic extra navi sa manjim poteskocama. navigon na drugom mjestu radi funkije da stvarno dobro navigira ali je skroz lose uradjena i brisem je. zadnje mjesto je definitivno copilot. mislim nije losa navigacija ali ako niste isprobali iGo ili Sygic (evropa Teleatlas , balkan Navteq maps).

    Hvala

    i nadam se da necete kao ja pogrijesit i potrosit vase skupocijeno vrijeme sa instalacijom i skidanjem glupih navigacija.
    Instalirajte iGo ili Sygic sa Navteqom…

    0
    0
  4. super mi je kad netko ima vremena napisati kilometarski komentar, a nema par minuta vremena podesiti postavke navigacije, čime bi nestali apsolutno svi prigovori koje si iznio na CoPilot i Navigon… od ograničenja, glasovnih naredbi, trenutne brzine, ceste po kojoj voziš itd.

    isto tako, baš je super kad te netko uči kako treba pisati test, a promakne mu boldani (podebljani) dio gdje piše da je testirana FULL inačica Sygica… toliko o onome da sam idiot, pa valjda ne znam što sam uspoređivao…
    prema tome, sve što sam rekao ne samo za Sygic, nego i ostale dvije navigacije je točno i ja stojim iza svake napisane riječi u ovom testu

    Zašto sam usporedio navigaciju i papirne karte objašnjeno je u mojim prethodnim komentarima, pa pozornije pročitaj

    usput, nisam pokušao staviti dršku kišobrana, niti sam mobitel držao u ruci, ali probao sam mobitel staviti u džep i gle čuda – navigacija i u džepu uredno radi, ali ne vidim upute za skretanje, nego ih samo čujem, pa sam zato spomenuo da je zgodno nabaviti vakuumski držač, jer se onda upute i čuju i vide… ili neka mobitel zalijepi žvakaćom gumom na istrument ploču auta 😀

    0
    0
  5. Evo jedna mala dopuna ovog mog testa:

    Naime, kada sam pisao test u rujnu prošle godine, testirao sam inačicu Navigona 4.8.0, a sada trenutno (srpanj 2014) je aktualna inačica 5.2.5
    Vizualno je manje-više jednaka, ali ima dosta novosti u odnosu na 4.8.0., a to je prije svega da kao i CoPilot nudi 3 rute do odredišta (4.8.0. jednu), ima planiranje rute i poboljšana je stabilnost, tj. riješeni bugovi, tako da se sada Navigon ne ruši (crasha), a karte (iako su isto Navteqove kao i CoPilotove) su i dalje jednostavno bolje i ljepše prikazane i imaju puno, puno više POI (točaka interesa) u odnosu na CoPilot

    Također, stvar koja me impresionira kod Navigona su odlično “ucrtana” ograničenja brzine, pa nisam jednom doživio da npr. dođete do znaka s ograničenjem i taman kod znaka i Navigon promijeni ograničenje… nešto fascinantno uživo, imate osjećaj da ima oči i gleda znakove ispred sebe… fejsbučkim riječnikom rečeno – BIG LIKE
    CoPilot zna “gadno” pogriješiti po pitanju ograničenja brzine…

    Kod Navigona i dalje imam najviše primjedbi na glasovne upute, hrvatski glas jednostavno nije hrvatski, nego više “vuče” na bosanski po naglasku…
    da me netko krivo ne shvati, nemam apsolutno ništa protiv BiH i naših dragih susjeda Bosanaca (i Hercegovaca), ali jednostavno bih volio da priča mojim maternjim hrvatskim jezikom, bez “stranih” naglasaka, samo to…

    problem je i što Navigon glasovne upute daje (najčešće) 700 i 300 metara prije skretanja, te zadnju nekih 50 metara prije, što je posebno na većim raskrižjima problem, jer ste se kad vam npr. kaže “sada skrenite lijevo” vi već odavno trebali prestrojiti u lijevu traku, no zato u svakom trenutku ako niste dobro čuli prethodnu glasovnu uputu možete klikom na ikonu sa simbolom zvučnika u donjem lijevom kutu ekrana jednostavno “preslušati” za koliko (kilo)metara trebate nešto napraviti, npr. skrenuti
    Kod CoPilota je to riješeno da upozorava 2, 1 i pola km prije skretanja, te zadnji put 100 m prije (može se podesiti ova zadnja uputa, ali 100 metara je optimalno), također ženski glas (Ivana) govori standardnim hrvatskim jezikom, ima vrlo pravilan naglasak i jednostavno je uhu ugodniji od Navigonovog, no za razliku od njega ne može u svakom trenutku reći uputu, pa ako niste dobro čuli prethodnu uputu, naćulite uši i gledajte vizualne upute na zaslonu…

    Kad već pričamo o glasu na Navigonu da riješim jednu dilemu koju me dosta osoba pitalo – glas ne možete odabrati kao npr. na CoPilotu, nego se glasovne upute automatski prebacuju sukladno podešenom jeziku telefona, pa tako ako je u telefonu izabran hrvatski jezik, Navigon će “pričati” na hrvatskom; ako je na engleskom, onda engleskim itd.
    Kod nekih zemalja (npr. Njemačka) možete odabrati između više muških i ženskih glasova s različitim narječjima, ali za Hrvatsku je dostupan samo jedan ženski glas i kako rekoh prije, ne baš uhu pretjerano ugodan…
    Ali zato možemo biti sretni što uopće priča hrvatski, jer ukoliko živite istočno od Lijepe naše i jezik telefona vam je podešen na srpski ili bosanski, Navigon će vas navoditi na engleskom… naime jezici tih zemalja još uvijek nisu lokalizirani…

    U ovom komentaru sam se dosta usredotočio na Navigon, jer ima dosta novosti i poboljšanja u odnosu na inačicu iz testa, dok je kod CoPilota aktualna i dalje testirana inačica 9.4.0.144 ili pak 9.5.x.x. (ovisno o mobitelu)
    Inačice CoPilota 9.x.x.x u principu razlikuju samo neki beznačajni detalji ili bug fixevi, tako da sve rečeno o testiranoj 9.4.0.144 inačici vrijedi i za sve ostale i trenutno (10 mjeseci nakon testa) nema nikakvih značajnih novosti što se tiče CoPilota

    No, kako je sada u najnovijim inačicama Navigon riješio većinu minusa iz testa (osim glasa), krajnji rezultat je da Navigon sada zauzima prvo mjesto, CoPilot je drugi s minimalnom razlikom, ali sveukupno gledano Navigon je sada ipak “nijansu” bolji od CoPilota…
    Ako imate instaliran CoPilot, ne brinite, vi i dalje imate vrhunsku navigaciju i uopće vas ne mora brinuti što je sada CoPilot na drugom mjestu, razlika u odnosu na Navigon je stvarno minimalna i jednostavno rečeno sada su i Navigon i CoPilot vrhunske navigacije i zaslužuju svaku preporuku!!!

    Ako do sada niste imali navigaciju na mobitelu, a htjeli bi ste imati, neka vam kao vodič posluži to da je izbornik CoPilota prilično opširan i ima dosta mogućnosti “štelanja” (podešavanja), tako da ako niste baš vični navigacijama i terminima vezanim uz njih i ne želite se zamarati što je što i čemu služi, vi izaberite Navigon…
    Ukoliko ste pak tzv. tehnofreak ili gadgetoman (ljubitelj tehnikalija) poput autora ovog testa i znate to sve pravilno podesiti, onda vam je svejedno, jer odabrali CoPilot ili odabrali Navigon ni s jednim nećete pogriješiti!!!

    0
    0
  6. Evo nešto što će obradovati vlasnike mobitela i tableta 2k razlučivosti zaslona:
    Navigon, u najnovijoj inačici 5.2.6. predstavljenoj 07. kolovoza podržava prikaz i na WQHD zaslonima (2560x1440px)

    0
    0
  7. Evo još jedna mala dopuna mog testa, ovaj put s razvikanom i na mnogim forumima hvaljenom iGo navigacijom… nisam se do sada njome detaljnije pozabavio, iako sam se s njom susretao, pa rekoh sam sebi hajde da vidim što taj hvaljeni iGo sve može…
    Ne kažem, navigacija je solidna, ali ništa više od toga…
    Prije svega, uočio sam da osrednje proračunava rutu, a pod time mislim da ne ponudi baš sve rute koje su moguće do nekog odredišta, a nudi ih čak 4, od čega jednu te istu ponudi više puta, a ima i boljih… Navigon i CoPilot imaju 3 rute, ali točnije proračunate i sve 3 različite i ama baš uvijek vam od te 3 savjetuju upravo onu najbolju…
    Nadalje, ima opciju izbjegavanja makadamskih puteva, pa sam odlučio i to testirati… griješi i tu, opet navodi makadamom iako je isključen u postavkama… ne bih znao zašto, ali uz nedovoljno dobar izračun rute, griješi i na vrsti puteva po kojima navigira…
    Idemo dalje, karte izgledaju jako dobro, ima i 3D prikaz građevina kao i Sygic, što je veliki plus ispred Navigona i CoPilota koji to nemaju, ali… (uvijek taj vražji ali)
    Karte dobro izgledaju, ali su puno nepreciznije nego na Navigonu i Copilotu, jer kad sam ukucao svoju adresu, nje jednostavno – NEMA, naime moje mjesto nalazi, ali u njemu nema navigacije ni do razine ulice, a kamo li kućnog broja… trebam li uopće napominjati da Navigon i CoPilot ne samo da “znaju” moju adresu, nego me dovedu točno pred kuću…
    Ništa, nastavio sam s testom…
    Jednu adresu do koje često idem, pokazala mi je da se nalazi dobrih 200-tinjak metara dalje nego u stvarnosti… ne kažem, znaju i Navigon i CoPilot pogriješiti s prikazom adrese, ali te greške su izuzetno rijetke i maksimalno 50-ak metara…
    Nakon ovoga, prekinio sam test…

    Da ne duljim, kako rekoh na početku solidna navigacija, ali nekako imate osjećaj da je nedorečena…
    Izračun rute je prosječan, ali može to i bolje, dokaz su Navigon i CoPilot…
    Griješi, pa ide makadamom, iako je on isključen u postavkama…
    Točnost karte je također osrednja, objasnio sam na primjerima…
    Nisu to neke kardinalne greške, ali jako ruše ukupan dojam…

    Dakle, do sada sam testirao ukupno 5 navigacija, sve one najpoznatije, a ovo je njihov poredak:

    1. NAVIGON je i dalje uvjerljivo prvi, nadam se samo da će u idućim inačicama popraviti glasovne upute, dok sve ostalo zaslužuje čistu peticu
    2. COPILOT – tek u sitnicama zaostaje za vodećim Navigonom…
    3. IGO, unatoč gore spomenutim zamjerkama, stvarno je ok navigacija, ali ipak nedovoljno dobra da se približi vodećima
    4. SYGIC, minimalne razlike naspram iGo, ali lošiji od njega prije svega što nema navođenje do razine kućnog broja, dok iGo ima, iako uz greške… općenito su Sygic i iGo dvije vrlo slične navigacije…
    zadnji je MIREO… namjerno kažem zadnji, a ne peti, jer me ta “popularna” navigacija jako razočarala, objasnio sam u prethodnim komentarima zašto, a najvažniji (ne i jedini) razlog je taj da nijedna od ostale 4 navigacije ne navodi preko pješačkog mosta kao Mireo… jednostavno neoprostiva greška!!!

    0
    0
  8. Evo da nakon više od godinu dana napišem nešto i o pobjedniku ovog testa CoPilotu, kojeg je ipak u međuvremenu s trona skinuo Navigon

    Dakle, u testu je obrađena inačica CoPilota 9.4.0.144, a sada (prosinac 2014) je aktualna 9.6.2.752, pa da vidimo što ona sve ima…

    Iskreno, već mjesecima koristim isključivo Garminov Navigon koji je u seriji 5 značajno poboljšan u odnosu na testiranu 8.0 inačicu iz serije 4, najskuplja je (trenutno 60 € ili cca 460 kuna) i najbolja navigacija od svih testiranih, pa mi je povratak na CoPilot ispočetka bio pomalo čudan, ali već za par minuta sam se prisjetio puno lijepih kilometara koje sam prevalio uz odlični CoPilot serija 8 i 9.
    Na prvi pogled teško ćete uočiti nekakve razlike naspram testirane i još uvijek jako dobre inačice 9.4.0.144, no ipak ima nekoliko novosti (skrivenih) unutar izbornika:
    – možete promijeniti korisničko ime i lozinku CoPilota što se prije nije moglo, ali isto tako i dalje bez ikakve brige možete koristiti “fake” e-mail, pa ako se panično bojite krađe podataka vi slobodno umjesto pravog kao svoj e-mail napišite djed_mraz@sjeverni-pol.com 😀
    – ima upitno korisnu (kasnije ćete saznati zašto) funkciju “Motion lock” koja zaključava zaslon kad vozilo postigne u izborniku predefiniranu brzinu.
    Ovu funkciju najbolje ostavite isključenom, vaši će vam živci biti zahvalni, a i nećete morati psovati, bar ne više nego što to inače činite 😉
    – “ActiveRoutes” ili u slobodnom prijevodu “aktivno navođenje” opcija je NAJVAŽNIJA NOVOST u ovoj inačici CoPilota!
    Ovu opciju ćete pronaći uz otprije poznate najbržu i najkraću rutu u tabu Put > Prioriteti vozila
    Radi se o izuzetno korisnoj funkciji, a da vas ne davim pojedinostima, ukratko ću vam objasniti da su sada u samim mapama pohranjeni tzv. HSP podaci o prosječnoj gužvi na cestama u različito doba dana
    Ti podaci značajno doprinose točnosti same navigacije, posebno vremena potrebnog za put, jer naravno nije isto putovati radnim danom prijepodne, u kasnim večernjim i noćnim satima ili vikendom, nije ista gustoća prometa
    Ove podatke Navigon ima odavno, nije to ništa revolucionarno, ali je svakako dobro došla novost
    Prema tome CoPilot je sada značajno točniji što se tiče vremenskog dijela puta (vrijeme trajanja puta i OVD – predviđeno vrijeme dolaska), dok je oduvijek točan što se tiče pravilnog izračuna rute u smislu udaljenosti i odabira ceste
    Znači, ionako jako dobar Copilot ovime je postao još bolji u svom najvažnijem dijelu – točnost izračuna rute!

    Da baš sve ne bude divno i krasno, pobrinulo se često zastajkivanje, pa čak par puta i “pad u nesvijest”, odnosno rušenje (crashanje) aplikacije što me jako iznenadilo, jer ne sjećam se da mi se ikada do sada bilo koja inačica serije 8 i 9 CoPilota ijednom crashala.
    Riječ je o legalno nabavljenoj, tj. kupljenoj aplikaciji s Google playa; ne bi me čudila nestabilnost da je nekakva crackirana inačica, pa to bilježim kao veliki minus, očito treba pričekati izlazak neke nov(ij)e inačice s bug fixevima kada će ova nestabilnost aplikacije biti riješena.

    Nažalost, imam još jedan prigovor, a to je da je u pojedinim dijelovima izbornika ionako sitan font sada još sitniji.
    Stvarno ne vidim potrebe za time, jer da se koristi malo veći i masniji (boldani) font, opet na zaslonu ostaje više nego dovoljno mjesta za prikaz karte i uputa, a bilo bi puno čitljivije i ugodnije, ovako čitanje ponegdje suviše sitnog teksta previše odvlači pozornost i pogled s ceste na zaslon što može biti potencijalno jako opasno
    Rekoh već kako sam mjesecima koristio Navigon koji ima neusporedivo krupniji i čitljiviji prikaz, znači da je moguće istovremeno imati i preglednu kartu, ali i čitljive ostale podatke tipa trenutna brzina, trenutna cesta, OVD, udaljenost sljedećeg skretanja i slične važne podatke
    Ako ste prije imali neku inačicu serije 8 CoPilota, znat ćete o čemu pričam, u “osmici” je sve bilo veće, time i puno preglednije
    Spominjao sam već da je izbornik CoPilota prilično velik i opširan, te pun raznih korisnih i “korisnih” stvari, pa ne vidim razloga da se u nekoj od sljedećih inačica ne ponudi i opcija odabira veličine i vrste fonta ili zumiranja teksta
    Kad već spominjem zumiranje, ne razumijem zašto CoPilot ima (odlično izvedenu!) opciju automatskog zumiranja mape do sljedećeg skretanja u 2D perspektivi, a nema istu tu opciju za 3D perspektivu, nego mapu u 3D morate ručno zumirati
    Upravo zbog toga sam rekao na početku da je funkcija “Motion lock” upitno korisna, jer kako zumirati mapu ili promjeniti perspektivu (2D u 3D i obrnuto) ako vam je zaslon zaključan?
    Navigon automatski zumira mapu u 3D, dok je u 2D morate ručno zumirati što je svakako puno bolje riješenje od CoPilotovog, jer velika većina nas pretežno koristi 3D perspektivu.

    Konačni poredak 5 do sada testiranih navigacija i dalje ostaje da je Navigon prvi, posebno zbog odličnih mapa, ali i općenito aplikacije kao cjeline – sve je na svom mjestu, pregledno, stabilno, a jedini manji prigovor se može uputiti glasovnom navođenju, pročitajte u prethodnim komentarima zašto
    CoPilot ima nekoliko novosti, ali ima i dva minusa (stabilnost i veličina teksta), tako da ipak ostaje na drugom mjestu uz minimalnu razliku iza vodećeg Navigona
    Ukoliko riješe, a sigurno hoće manju nestabilnost aplikacije u ovoj 9.6.2.752 inačici i ukoliko omoguće promjenu veličine teksta vrlo je izgledno da se opet vrati na prvo mjesto ili ga u najgorem slučaju dijeli s trenutno vodećim Navigonom
    iGo ostaje treći, riječ je o dosta dobroj navigaciji koja ipak nije “dorasla” vodećim Navigonu i CoPilotu.
    Kao cjelina je dobar, ali neke stvari mogu biti i (puno) bolje!
    Sygic je četvrti, riječ je o navigaciji kojoj je lista prigovora podugačka, a lista pluseva s druge strane poprilično kratka.
    Mireo uvjerljivo ostaje na začelju zbog katastrofalne greške na testu (pogledajte prethodne komentare)

    Ukoliko trebate neku dodatnu pomoć ili savjet oko bilo koje od testiranih navigacija, posebno vodećih Navigona i CoPilota ili vas općenito nešto zanima u vezi navigacija, možete mi se javiti u inbox na Facebooku
    http://www.facebook.com/leo.bencevic

    0
    0
  9. 10. prosinca izašla je najnovija inačica Navigona 5.3.0 koja se baš lijepo nadovezuje na moj prigovor (naj)novijim inačicama CoPilota o dosta sitnom fontu, jer ionako čitak i velik font Navigona sada je još veći, čime je razlika u prikazu informacija na zaslonu između CoPilota i Navigona postala još veća i debelo na strani Navigona

    Riječ je o tome da je sada statusna traka Navigona sada postala još krupnija, vidljivija i s nešto izmjenjenim informacijama nego prije
    Sada se u jednom prikazu statusne trake nalazi udaljenost do cilja, procijenjeno vrijeme dolaska (ETA), te trenutna brzina kojom se vozite
    Dotaknete li statusnu traku onda se njen sadržaj mijenja i prikazuje koliko vremena treba do cilja, trenutnu nadmorsku visinu i kakvo je vrijeme na odredištu

    Na oba prikaza statusne trake s desne strane nalazi se slovo G, točnije logo Glympse usluge kojom besplatno svojim frendovima možete poslati svoj položaj i ETA (procijenjeno vrijeme dolaska)
    Dotaknete li taj Glympse logo u statusnoj traci, otvaraju vam se vaši kontakti u mobitelu (ili tabletu), jednostavno odaberete osobu s kojom želite podijeliti svoj položaj i informacije se šalju SMS porukom ili e-poštom
    Jedini nedostatak – ako ste u roamingu, pripazite na cijene poruka i podatkovnog prometa

    Dakle, dvije jako lijepe novosti u zadnjoj 5.3.0 inačici Navigona, a kako to izgleda u praksi možete pogledati na http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205621112549850&id=1314702511&set=o.262243562201&ref=bookmark&_rdr (screenshot Navigona 5.3.0 na mojoj Sony Xperiji M)

    0
    0
  10. 17. prosinca je izašla nova inačica CoPilota 9.6.2.807, koja u usporedbi s nedavno testiranom 9.6.2.752 donosi nekoliko promjena
    – podrška za Android 5.0 (Lollipop)
    – KONAČNO se može pokrenuti i s memorijske kartice, što je stvarno dugo očekivano poboljšanje…
    u službenom opisu aplikacije na Google playu stoji da je ova mogućnost dostupna za uređaje s Androidom od 4.4 (KitKat), iako ja imam uređaj s Androidom 4.3 (Sony Xperia™ M) i ova mi mogućnost uredno radi…
    Usput, Navigon već odavno “zna” raditi s memorijske kartice
    – ActiveRoutes je doživio promjenu u smislu da je prije bio posebna mogućnost što je i logično, pa ste mogli odabrati najkraću, najbržu ili ActiveRoutes rutu, dok je sada ova funkcija dostupna uz najbržu rutu (možete kvačicom označiti “enable (omogući, nije prevedeno) ActiveRoutes”), dok je uz najkraću nedostupna (zamagljena)
    Samo po sebi ovo ne bi bio problem da nije “sitnice” – prije je bolje proračunavao rutu!!! :-S
    Očito će morati poraditi na algoritmima za izračun rute/ruta…
    Objasnio sam prije što je ActiveRoutes, a sam naziv govori kakva su najkraća i najbrža ruta (prva kratka u smislu u smislu udaljenosti, ne nužno i vremenski, dok je druga kratka u vremenskom smislu, ne nužno i u smislu udaljenosti)
    ActiveRoutes bi dakle trebala biti nešto između najbrže i najkraće rute, ono što je kod Navigona tzv. “optimalna”, ali nije…
    Ako vam nije jasno, ona se “vodi” time kolika je gužva na cesti u koje doba dana i po tome bira put…
    Najčešće će birati neku “zlatnu sredinu”, tj. da čim kraće putujete vremenski, a po mogućnosti čim kraće i u smislu udaljenosti
    Bilo kako bilo, uspjeli su pokvariti nešto što je prije bilo dobro, jer sada CoPilot nudi kao najbolji odabir najčešće nešto dužu rutu u smislu udaljenosti, dok druge koje su nešto kraće i vremenski (pod)jednake onoj prvoj nudi kao alternativne rute što je ČISTA GLUPOST, treba biti potpuno obrnuto!!!
    Znači trebamo se više voziti i trošiti više goriva, time i novaca, a što se tiče vremena ionako ništa nećemo dobiti – otprilike takva je “logika” najnovijeg CoPilota
    Nisu to neke značajne razlike, par kilometara, ali nakupi se…
    Rijetko kada se “poklopi” da vam ponudi najbolju rutu u oba smisla (vrijeme i udaljenost)!

    Sve u svemu, nikakve revolucionarne novosti ne donosi ova najnovija inačica, ovo sve odavno ima i Navigon, tako da i dalje vrijedi preporuka da ako imate neku stariju inačicu – mirno spavajte, osim ako vam baš kronično ne nedostaje mjesta u memoriji uređaja, tada nadogradite CoPilot na ovu najnoviju inačicu!

    Usput, CoPilot se sada ne ruši (crasha), ali i dalje zna primjetno “trzati”, tj. zastajkivati, a font je i dalje (pre)sitan!

    Ukupni poredak 5 do sada testiranih navigacija ostaje nepromjenjen

    0
    0
  11. Samo 8 dana nakon Navigonove inačice 5.3.0 koju sam ranije opisao, 18-og prosinca izašla je i 5.3.1 inačica
    U službenom opisu aplikacije stoji potpuno jednak opis za obje inačice, pa se sada vjerojatno pitate zašto uopće spominjem 5.3.1?
    Ako je opis potpuno jednak (a jest!), logično je očekivati da su onda ispravljeni eventualni sitni nedostaci (bug fix), međutim nije ni to…
    Naime, dok 5.3.0 radi i u doslovnom i u prenesenom smislu besprijekorno, 5.3.1 ima par (jako) sitnih “mušica”, prije svega s automatskim zumiranjem karte u 3D modu, pa je karta sada nešto udaljenija i sitnija, odnosno 3D prikaz je iz veće udaljenosti…
    nadalje 3D zumiranje primjetno “trza”, tj. zastajkuje (posebno se primjeti kad negdje skrenete, pa se tada karta isto zarotira i mijenja se omjer zuma), a ima i problema s prikazom i izračunom rute do odredišta… ovo zadnje istina izuzetno rijetko…
    Sitnice, ali živciraju!
    Dakle, koja je točno svrha izdavanja 5.3.1 inačice ostaje potpuno nejasno, jer ne donosi nikakve novosti, čak ima i par “bugova” i toplo vam preporučujem da ne radite update na nju – samo 8 dana starija inačica 5.3.0 radi puno fluidnije i bolje!

    0
    0
  12. Ovih dana intenzivno sam se “družio” s 3 gore testirane navigacije (Navigon, CoPilot i Sygic) i to s njihovim najnovijim inačicama:
    – CoPilot 9.6.2.807, izašla 17. prosinca
    – Navigon 5.3.1, izašla 18. prosinca
    – dvije inače Sygica:
    Sygic 14.7.4, izašla 18. prosinca i Sygic Truck 13.2.7, izašla 07. studenog

    Prve 3 navedene su uvjetno rečeno “civilne”, znači namijenjene prvenstveno uporabi u automobilima, dok je Sygic Truck “profesionalna”, točnije kamionska (truck = kamion, engl.) navigacija
    Za one koji ne znaju, razlika između kamionske i “obične” navigacije je ta da kamionska pored onog svega što ima obična navigacija, ima i unos nekih parametara kamiona poput visine, širine, dužine, osovinske i ukupne težine, vrste tereta (zapaljiv, štetan za vodu)
    Kome i dalje nije jasno – kamioni zbog svojih gabarita ne mogu proći ispod svakog podvožnjaka ili mosta, ne mogu voziti nekim cestama ili prijeći neke mostove zbog ograničene nosivosti tih cesta i mostova i tako dalje, da ne nabrajam, kamiondžije među čitateljima će znati o čemu pričam…

    Obzirom da sam u prethodnim komentarima rekao mišljenja o najnovijim inačicama Navigona i CoPilota, idemo se malo pozabaviti Sygicom…
    Nisam ga dugo rabio, jer mi se na testu pokazao osrednjim, da ne uporabim neku težu riječ, pa sam sa zanimanjem pogledao te dvije njegove najnovije inačice
    Možda se ne bih ni sada njima pozabavio da me nekoliko vas čitatelja zadnjih dana nije pitalo za njega, od čega me jedan pitao za “kamionski” Sygic
    Od rujna prošle godine i testirane 13.1.1 inačice Sygic je doživio puno poboljšanja i ispravio neke zamjerke iz testa, prije svega ne ruši se (crasha) kao prije, ima puno više točaka interesa (POI) i najvažnije, sad konačno u Lijepoj našoj podržava navigaciju do razine kućnog broja, a ne kao prije samo do razine ulice/raskrižja
    Njegov 3D prikaz i dalje naprosto oduševljava i druge testirane navigacije (Navigon, CoPilot, iGo, Mireo) se pred njime mogu sakriti, one sve izgledaju nekako neozbiljno, dječji pred 3D prikazom terena (brda, doline, kotline i slično) i 3D obrisima građevina
    Ova potonja mogućnost u Hrvatskoj, ali i u susjednoj Srbiji i Bosni je dostupna samo u glavnim gradovima (ZG, BG, SA), dok je Sloveniji, ali i svim zemljama zapadnije doslovno svako selo pokriveno s 3D obrisima građevina
    Isto tako, za pojedine znamenitosti dostupan je i fotorealistični prikaz, npr. u Zagrebu zgrada Glavnog kolodvora, katedrala, Cibonin toranj, zgrada Sabora, crkva sv. Marka itd.
    Ukratko rečeno – izgled Sygica je “teška šminka”!!!

    Pošto sam maloprije spominjao neke susjedne zemlje, odmah da kažem da je općenito pokrivenost Srbije i Bosne lošija od Hrvatske, a posebno Slovenije i drugih zapadnih zemalja, pa primjerice u BiH je samo Sarajevo (i to djelomično) pokriveno do razine kućnog broja, dok je u Srbiji situacija da je dosta mjesta, ali ne sva pokriveno s navigacijom do razine kućnog broja
    Općenito, od susjednih zemalja, karte Srbije su doživjele veliku promjenu na bolje, dok BiH i dalje jako zaostaje, čak i za Srbijom po pitanju karti
    Kad već spominjem karte, par zanimljivosti vezanih uz njih:
    – Navigon, CoPilot i Sygic (i kamionska i automobilska inačica) rabe Here mape (bivši NavteQ)
    – iako rabe mape istog proizvođača i u opisu njih svih na Google playu proizvođači navigacija se skoro, pa zaklinju da ćete kupnjom navigacije dobiti najnovije mape, situacija je takva da ćete jedino s CoPilotom dobiti stvarno nove mape, dok ćete s ostalim dobiti star(ij)e mape, stare i po par godina
    Starost mapa sam gledao po nekim detaljima u “mom” Slavonskom Brodu, jer ga i najbolje poznajem i znam kad je što izgrađeno, pa jedino CoPilot od svih ima ucrtan kružni tok u Brodskom Vinogorju, a i među rijetkima most između ulica Vidrićeve i Došenove, kao i još neke detalje u gradu i okolici
    Spomenuti most ima još jedino ucrtan u kamionskoj inačici Sygica (u automobilskoj nema!), iako je izgrađen prije skoro 3 godine
    – spomenuo sam razlike u mapama između automobilske i kamionske inačice Sygica, no razlika između te dvije inačice ima još – s kamionskom dobivate novije mape, dok s automobilskom dobivate starije, ali detaljnije mape s puno više ucrtanih šumskih i poljskih puteva, a i općenito se ove dvije inačice razlikuju ne kao da nisu od istog proizvođača, nego kao da se “nikad u putu nisu srele”
    Ponavljam, riječ je o dvije inačice Sygica (automobilska i kamionska) koje su izašle u razmaku od mjesec i pol

    Spomenio sam na početku da je Sygic doživio brojna poboljšanja u smislu stabilnosti i pokrivenosti, izgleda uistinu prelijepo, no kakav je u onom najbitnijem – navigiranju, tj. izračunu rute?
    Ukratko prosječan, reklo bi se srednja žalost
    I dalje ima “gadan” običaj da ide dužim putem, i dalje ide makadamom i to jako često iako su tzv. “nepopločene ceste” isključene u postavkama, a izračun rute u usporedbi s ostalim navigacijama traje čitavu vječnost… razmišlja, razmišlja i razmišlja i opet izabere loš(ij)u rutu od npr. Navigona i CoPilota
    Isto tako, rekalkulacija rute ako slučajno ili namjerno pogrešno skrenete traje bitno duže nego kod ostalih navigacija, pa nije rijetkost da “računa” i po blizu 20 sekundi, dok sve ostale računaju u vremenu bitno ispod 10 sekundi…
    Ove sve zamjerke napominjem da se odnose na automobilsku inačicu Sygica, dok kamionska, zbog same prirode navigacije (objasnio sam na početku) puno točnije bira put, rijetko ode na makadam, jedino što je kao i njena “automobilska sestra” spora u izračunu rute, ali ta sporost se zbog specifičnih zahtjeva samih cesta po kojima ide ili mora ići (tipa visina prolaza i opterećenje) lako može i oprostiti, naime kamion često ne može gdje auto može

    Ako sam vas zbunio usporedbom i nabrajanjem vrlina i mana dvije inačice Sygica, ukratko ću reći:
    – ukoliko trebate automobilsku navigaciju, moja preporuka je da Sygic unatoč nekim poboljšanjima i jednostavno sjajnom izgledu zaobiđete i izaberete Navigon ili CoPilot, prije svega zbog “traljavog” navođenja (dužim rutama i još gore po šumskim i makadamskim putevima)
    – ukoliko ste profesionalni vozač i trebate dobrog i pouzdanog suvozača u vašem kamionu, Sygic Truck je pravi izbor za vas
    Kamionski Sygic Europa košta trenutno na Google playu 140 € ili oko 1000 kuna
    Čini se puno, ali “prave” kamionske navigacije koštaju u prosjeku od 3 tisuće kuna, pa na više
    Ovako, ako trebate kamionsku navigaciju, nabavite Sygic Truck za 1000 kuna i neki dobar tablet (preporučljivo 7 ili 8 inčni) za još minimalno 700-800 kuna, imat ćete željenu kamionsku navigaciju i uštedit ćete preko 1000 kuna u odnosu da ste kupili samostalnu kamionsku navigaciju, a na tabletu još dodatno imate puno dodatnih mogućnosti što na samostalnoj navigaciji nemate, tipa surfanje internetom, slušanje glazbe, gledanje filmova, igranje igrica itd.
    Ukoliko ste vješti(ji) s internetom, ponavljam da na webu možete pronaći crackirane automobilske inačice, a isto tako i ovu kamionsku i uštediti ovih 1000 kuna za nju, ali budite svjesni da time kršite zakon!
    Ne nagovaram vas na to, samo vam govorim da je i to jedna od mogućnosti ako ste dovoljno vješti, ali i dalje preporučujem da si s Google playa skinite legalnu inačicu da kasnije ne bi imali problema!

    Na kraju još samo napomena za vas profesionalne vozače koje zanima Sygic Truck:
    Slično kao i s mapama, što se tiče specifičnih zahtjeva (visina, širina, opterećenje, vrsta tereta) ove navigacije situacija je takva da su npr. Slovenija, Mađarska i sve zemlje zapadne Europe jako dobro pokrivene, pa ćete na “zapadu” bez problema koristiti svoj kamionski Sygic
    Što se Hrvatske tiče, situacija je osrednja – ima npr. podvožnjaka kojima je ucrtana visina, ima cesta kojima je ucrtana najveća dopuštena masa, ali ima ih još dosta po kojima nije
    Situacija u Srbiji je slična našoj, ima dosta ucrtanih “kamionskih” ograničenja, ali još ih je neusporedivo više koje tek treba ucrtati
    U BiH kao i pokrivenosti mapama, tako i po ovim “kamionskim pitanjima” situacija je daleko od dobre
    Uglavnom, krećete li iz Hrvatske kamionom prema zemljama zapadne Europe, Sygic Truck će vam biti od velike pomoći, a ako krećete prema zemljama istočno od nas, slabe ili male koristi od njega

    0
    0
  13. Samo mala nadopuna, tj. ispravka prethodnog komentara što nisam uočio tijekom testa, na čemu se ispričavam svim čitateljima
    Automobilska inačica Sygica 14.7.4 ipak nema pokrivenost do razine kućnog broja u svim mjestima – u nekim ima, u nekim mjestima pokrivenost je samo do razine ulica/raskrižja kao i prije, dok u nekim mjestima nema čak ni ulice
    Razlog ove nenamjerne greške je taj što su adrese i točke interesa koje sam ukucavao u 14.7.4 i do kojih me je navodio sasvim slučajno ucrtane!!!
    Sve ostalo napisano je potpuno točno

    Dakle, još jedan minus za “obični” Sygic, jer u usporedbi s drugim navigacijama s testa, pa čak u usporedbi s njegovim “bratom” kamionskim Sygicom, on jedini nema pokrivenost do razine kućnog broja u svim, pa i najmanjim mjestima Hrvatske!

    No, to ionako ništa ne mijenja u poretku navigacija, jer već rekoh da “obični” Sygic osrednje proračunava rutu, a nisu mu “strani” ni makadamski putevi, pa samim time ne može ugroziti Navigon, CoPilot, pa i iGo, unatoč svom “šminkerskom” izgledu…

    Kamionski (Truck) Sygic se pokazao kao potpuna suprotnost “mlađem bratu” automobilskom Sygicu – puno točniji izračun, puno bolja pokrivenost mapa i novije mape
    A također ima i opciju automobilskog navođenja

    0
    0
  14. Nedavno me jedan čitatelj upitao mogu li mu savjetovati što da izabere, besplatnu Nokijinu “Here Beta” navigaciju ili ovdje već testiranu vrhunsku Garminovu navigaciju “Navigon”?
    Na prvi pogled smiješno pitanje, zašto kupiti Navigon i dati za njega 60 € ili oko 460 kuna, kad je Here potpuno besplatna navigacija?
    Tko bi lud platio nešto što može dobiti besplatno, gratis, džabe?
    Odgovorio sam mu iskreno da ne znam, jer Here navigaciju još nisam probao, ali ne vidim zbog čega bi vam netko dao nešto besplatno što drugi masno naplaćuju?

    Pa, evo probao sam Here i ukratko ću reći da sam se istog trena sjetio izreke “koliko para, toliko muzike”
    Zaboravit ću na tren da nisam npr. uspio odgonetnuti ima li ova navigacija uopće opciju “točke na ruti” ili jednostavno rečeno međuodredište?
    Možda ima, ali ja tu opciju nisam uspio pronaći, a stvarno se kužim u navigacije, toliko o izborniku i koliko je on “user friendly”
    Izbornik inače prilično podsjeća na također besplatnu Google Maps navigaciju
    Priznajem, karta Hrvatske (nju sam jedinu skinuo) nije loša, poprilično je nova, točna i s podrškom na razini kućnog broja u svim, pa i najmanjim mjestima… prvi plus za Here
    Drugi plus je to što jako dobro računa rutu, nudi i alternativne pravce, stvarno nemam većih prigovora, iako i Here zna “prečice”, pa ide makadamom, iako sam ga isključio u postavkama, međutim problem je to koji manje ili više muči i druge navigacije
    Znači, ima dobre karte i dobro računa rutu, to su joj jedini plusevi, uz naravno to što je besplatna
    Ali sve to malo vrijedi, kad izbornik nije na mojem maternjem hrvatskom jeziku
    Ok, nije izbornik, ali zato su možda glasovne upute na hrvatskom?
    NE, ni izbornik ni glas nisu lokalizirani na hrvatski
    O čemu da dalje pričamo???
    U vrijeme kad druge navigacije izvrsno poznaju hrvatski i u pismu i u govoru, ne pada mi na kraj pameti koristiti neku kojoj je hrvatski jezik nepoznanica, istina besplatnu, a sve zbog uštede od par desetaka eura
    Uostalom, pa ne kupuje se navigacija svaki dan, lijepo platim i znam da sam kupio nešto stvarno dobro, a to će me služiti idućih godinu-dvije, možda i više, odnosno dok imamo mobitel ili tablet na kiji smo instalirali navigaciju
    Većina nas barem natuca neki strani jezik, pa možda mislite zašto ja toliko “dramim” oko jezika?
    Ja sam Here stavio na engleski i skinuo engleski glas, ipak engleski znam solidno
    I dok sam se izbornikom kretao bez većih problema, glasovne upute uz najbolju volju nisam razumio… nije problem u tome znam li što je “turn right”, znam naravno, ali glas je potpuno neupotrebljiv – nerazumljiv, umjetan, robotski, ako ste ikada koristili izgovor Google prevoditelja, znate o čemu pričam
    Druge navigacije, koje istina nešto i koštaju zvuče u usporedbi s Here navigacijom kao pjesma slavuja

    Što reći na kraju? Ono što sam i na početku – koliko para, toliko muzike
    Znam da je kriza, svi pazimo na svaku kunu, ali ima i ona izreka da nisam dovoljno bogat da kupujem polovne stvari
    Here je baš takva stvar, možda nije polovna, ali je poluproizvod, bar za nas Hrvate, jer ne zna naš jezik
    Svi oni koji će mi sada reći da to nije neki problem, jer je ipak besplatna, ne možemo besplatno sve dobiti, odgovaram samo jedno – Google Maps, također besplatna navigacija, ima i zna sve što i Here i uz to je na hrvatskom, kako izbornik, tako i glasovne upute
    Kome navigacija rijetko treba i ne želi se bacati u trošak kupujući “pravu” navigaciju, Google Maps će dobro poslužiti, puno bolje nego Here
    Toliko me ova navigacija “oduševila” da ću je iz ovih stopa obrisati čim objavim ovaj “blic test”, bezveze mi zauzima dragocjenu memoriju

    0
    0
  15. Dobih jučer u inbox upit jednog čitatelja zašto nisam testirao Mireo Don’t panic ili novu Mireo Genius navigaciju
    Stariji Don’t panic sam testirao i jedina je od navigacija koja me neugodno iznenadila, dolje u komentarima pročitajte zašto
    Danas sam skinuo i testirao i novu Mireo Genius Maps navigaciju, 1.6.0 inačica
    Da ne dužim, uopće se neću truditi da budem blag, Mireo je bio i ostao SMEĆE!!!
    Iako nova aplikacija s novim kartama, ona je i dalje jednostavno očajna navigacija ili ponavljam SMEĆE OD NAVIGACIJE
    Zašto???
    Jedina je, ali JEDINA od navigacija koja vas automobilom navodi preko PJEŠAČKOG mosta
    HALOOO???
    Prije Don’t Panic, sada Genius i NIJEDNA od drugih navigacija koje se plaćaju to ne radi, čak rijetko koja i od besplatnih GPS navigacija s Google playa
    Naredim joj da ide do brodske bolnice u koju poslom idem gotovo svaki dan i ona me iz mog mjesta gdje živim navodi kroz Podvinje (sjeverni dio Slavonskog Broda) i od podvinjske crkve sv. Antuna Padovanskog navodi pored škole, prijeđe auto cestu A3 preko PJEŠAČKOG mosta i eto nje u ulici Svetog Antuna, moji Brođani će točno znati o čemu pričam…
    Gledam i ne vjerujem!!!
    Drugi primjer, onaj na kojem je “pao” Mireo Don’t Panic – naredim Geniusu navođenje do brodske ulice 2. svibnja 1992 i on “mrtav hladan” prođe pokraj brodskog Doma zdravlja, prijeđe preko PJEŠAČKOG mosta u ulici Hanibala Lucića i nastavi prema odredištu…
    SMEĆE!!!
    Da ne spominjem mikroskopski sitan font izbornika koji čak i mom 7.0-inčnom tabletu na kojem sam testirao izgleda sitno, a na mom mobitelu od 4 inča ne sitno, nego gotovo nečitljivo…
    Da ne spominjem da opet jedina od navigacija ne zna da brodska bolnica nosi kao i ja prezime Benčević, a ne Bančević kako Mireo tvrdi…
    Ako u mom Slavonskom Brodu napravi toliko grešaka, pitam se što bi tek napravila da sam krenuo dalje po Lijepoj našoj?
    Karta Hrvatske košta 10 USD ili 60-ak kuna, a ako ste slučajno namjeravali kupiti ovu navigaciju, odmah da vam kažem da je bolje da tu svotu utrošite primjerice na piće s frendom u omiljenom kafiću
    U usporedbi s CoPilotom, Navigonom, a kamo li Sygic Truckom kojeg sam nedavno ovdje testirao i koji ima i 3D prikaz terena, ova navigacija nema što tražiti
    To nisu sitne grešk(ic)e koje napravi ama baš svaka navigacija, to su katastrofalne i neoprostive greške koje Mireo čine SMEĆEM OD NAVIGACIJE!!!

    0
    0
  16. Ukoliko rabite odličnu Sygic Truck navigaciju, sredinom veljače je izašla nova inačica 13.5.0 koja zamjenjuje odličnu 13.2.7 iz studenog prošle godine
    NEMOJTE JE INSTALIRATI, jer prvo nema nikakvih bitnih razlika naspram 13.2.7 (izmjenjena grafika putokaza, u pejzažnom načinu upute za vožnju su u bočnoj traci i to je sve), a drugo, iako nešto ljepše izgleda, 13.5.0 je prepuna bugova i izuzetno često se crasha
    13.2.7 radi odlično i jedna je od najboljih GPS navigacija na tržištu, ne ruši, stabilno i pouzdano radi
    U 13.5.0 mape su iste kao i u 13.2.7 (uključivo POI, radare i kamere), razlika su kako rekoh kozmetičke prirode

    0
    0
  17. Jučer, 24. ožujka izašla je najnovija inačica Navigona 5.4.0.

    Između ostalog donosi neka poboljšanja obavijesti o prometu i gužvama u realnom vremenu, no kako se ta značajka dodatno naplaćuje, a i ne radi u Lijepoj našoj nećemo previše o tome

    Puno važnije novosti su da sada pored prometnih znakova ograničenja brzine prikazuje i druge prometne znakove kao npr. zabrana pretjecanja, divljač na putu itd.
    Druga još važnija novost je da su riješeni bugovi iz inačica 5.3.1 i 5.3.2 o čemu smo pisali prije, a ti se bugovi tiču zumiranja karte u 3D perspektivi
    Sada opet to radi glatko, zum je baš onakav kakav treba biti, prikazuje i druge prometne znakove, radi stabilno, nema trzanja ni crashanja aplikacije, tako da jednom riječju palac gore
    Slobodno je instalirajte, nećete požaliti
    Usput, Navigon je trenutno po akcijskoj cijeni, za trećinu jeftiniji nego inače, pa trenutno košta 300-tinjak kuna (inače nešto više od 450)
    Vrijedi svake lipe

    Jedino što su mape i dalje kao i u prethodnim inačicama, čitaj nisu baš najnovije
    Sygic i CoPilot odavno u najnovijim inačicama nude ažurirane mape, jedino Navigon po tom pitanju malo zaostaje
    Zbog čega su mape stare i ne baš ažurne, što se tiče Hrvatske zaostaju nekih dvije-tri godine u odnosu na stvarno stanje
    No, nije to preveliki problem, ako baš nema nekog novog kružnog toka ili neke nove ulice, preživjet ćete i bez njih i pouzdano doći na cilj
    Ali u idućim inačicama svakako se nadamo i ažuriranim mapama

    0
    0
  18. Nokijina besplatna navigacija “Here” o kojoj smo pisali prije nesto više od 2 mjeseca “propričala” je u najnovijem updateu hrvatski jezik

    No, iako su glasovne upute na hrvatskom, izbornik i dalje nije… čudno!!!

    Glas je pomalo “kompjuteriziran”, umjetni, ali razumljiv i prilično dobrog naglaska, ali ponekad smiješnog izgovora

    Navigacija i dalje ima offline i online način rada
    Želite li rabiti Here u offline načinu (bez internet konekcije), morate se prvo registrirati (može i putem Facebook profila) i morate naravno preuzeti karte koje vam trebaju, ali karta Hrvatske je velika čak 358 MB, dok je primjerice karta Hrvatske za Sygic Truck koji ima 3D prikaz terena i još puno toga (pročitajte dolje u komentarima mini test Sygic Trucka) velika nepunih 35 MB ili 10 puta manje

    Here i dalje izuzetno dobro proračunava rutu, nudi i alternativne pravce, na taj dio stvarno nemamo primjedbi

    I opet da se vratimo na Google Maps kao i u prvom testu Here navigacije – stvarno ne vidimo razlog zbog čega bi netko rabio Here kad svaki Android mobitel po defaultu ima Google Maps, a Here je kako izgledom, tako i mogućnostima klonirani Google Maps
    Plus toga, Google Maps ima izbornik na hrvatskom što Here nema, podjednako dobro računa rutu, ima također 2 načina rada (online i offline) i čemu onda na mobitelu i/ili tabletu imati dvije skoro istovjetne navigacije?

    0
    0
  19. Svi ste čuli za TomTom navigaciju
    Jedni je hvale, drugi je pljuju, treći za nju neće da čuju…
    pa idemo vidjeti kakva je ona…

    17. ožujka izašla je najnovija inačica 1.4.1
    TomTom je besplatna navigacija do 75 km mjesečno, a ukoliko vam je više i češće potrebna, na raspolaganju vam stoji da kupite jednogodišnju ili pak trogodišnju licencu bez ograničenja kilometraže
    Već prvih 75 km bit će dovoljno da se lupite šakom po čelu i upitate što je vama ovo trebalo?!?
    Naime, još nisam vidio navigaciju s ovako lošim i očajnim kartama
    Nisu baš najnovijeg datuma, nebitno, nisu ni od drugih navigacija karte uvijek najažurnije
    Ali da u dosta mjesta TomTom ima navigaciju samo do razine mjesta, da ima ucrtanih nekih “kozjih staza”, a nema ulica koje su godinama tu, tome se sigurno nitko neće obradovati
    Za one kojima nije jasno, imate “mali milijun” mjesta u kojima je pokrivenost ne do razine kućnog broja, nije čak ni do razine ulice/raskrižja, nego baš do razine mjesta
    Dovest će vas do željenog mjesta, a ulicu u njemu i kućni broj morat ćete pronaći sami
    Naravno, logično je da se priupitate koja je onda svrha navigacije?

    Nikada do sada nisam vidio da neka navigacija nema ucrtanu ulicu koja je izgrađena ne prije par mjeseci, nego da nema ulicu za koju pouzdano znam da je minimalno stara nekih 60-ak godina, a vjerojatno i puno više
    Konkretno, imam rodbine u slovenskom Kranju, uzalud sam pokušavao isprobati TomTom do njih, njihova ulica jednostavno ne postoji ako se pita TomTom, a ponavljam, ulica postoji desetljećima
    A ako se pitate kakva je pokrivenost susjedne Bosne, vjerujte da ne pretjerujem da je prava koma
    Ucrtani su samo važniji cestovni pravci, čak ni oni nisu svi, ucrtani su veći gradovi i amen, nema više
    Ovakvo što još nisam vidio!
    Susjedna Srbija je puno bolje pokrivena, ali opet ni Srbija, ni BiH, ni Hrvatska nisu ni približno dobro pokrivene kartama kao što je to slučaj kod drugih prije testiranih navigacija

    Do adresa, mjesta ili točaka interesa koje su ipak ucrtane na karti, TomTom će vas sasvim solidno usmjeravati
    Izračun “glavne” rute, kao i izračun alternativnih ruta je za razliku od karata sasvim upotrebljiv, dapače vrlo solidan, negdje otprilike poput prije testirane iGo navigacije – dobar, čak i vrlo dobar
    Ali što vrijedi vrlo dobar izračun kad karte jedva dobivaju ocjenu dovoljan?

    Moja preporuka je da sve dok vam na raspolaganju stoje Sygic (Truck), Navigon, CoPilot, pa i iGo, TomTom zaobiđete u širokom luku
    Jednostavno, nije ni približno dobar poput njih!!!

    0
    0
  20. Čitam na jednom forumu o navigacijama raspravu likova oko navigacija, naravno uvijek se nađe pametnjaković koji tvrdi da su navigacije na mobitelu/tabletu glupost, pa nabraja neke svoje “lijeve” razloge
    Eto, baš zbog takvih nisam registriran ni na jednom forumu, niti mislim biti…
    Jednostavno, nemam živaca raspravljati o glupostima i prepucavati se sa “znalcima”

    Pa evo dragi čitatelji da vam objasnim neke od razloga zašto je mobitel/tablet bolje riješenje za navigiranje od samostojećih navigacija:

    ISPROBANO – samostojeće navigacije su skuplje i lošije riješenje od navigacija na mobitelu/tabletu iz X razloga, prvi i osnovni je da imaju loš “cold start” ili “hladni start” i najčešće im treba 5-10 minuta da “skuže” gdje se nalaze, dok mobiteli/tableti imaju hladni start oko 15-ak sekundi, a “topli” negdje oko 5 sekundi, jer mobiteli, a i dosta tableta ima naravno GPS, ali i A-GPS, odnosno položaj pronalaze i pomoću GPS signala, ali i triangulacijom GSM signala baznih postaja, samostojeće navigacije tu mogućnost NEMAJU
    Valjda je kod navigacije najvažnije od svega da znaju svoj trenutni položaj, zar ne?
    A ponavljam, po tome su mobiteli/tableti ispred samostojećih navigacija

    Sami navigacijski programi su ionako ISTI na svim navigacijama, razlika je samo u operativnom sustavu (samostojeće najčešće na Windows OS, a mobiteli/tableti velikom većinom na Android OS)

    Drugi razlog je praktičnost, jer ne morate u automobilu imati 2 nosača, jedan za mobitel, drugi za samostojeću navigaciju, pa dva punjača, šumu kabela itd.
    Uz to mobiteli/tableti imaju hrpu dodatnih mogućnosti (pozivi, poruke, društvene mreže, glazba, igrice itd.)

    Treći razlog je CIJENA, jer čemu ako imate mobitel/tablet kupovati još i samostojeću navigaciju i dati za nju više stotina, pa i više tisuća kuna, jednostavno kupite nosač i auto punjač za mobitel/tablet (oboje cca 150 kuna) i instalirajte neku od testiranih navigacija na način da je legalno kupite na Google playu ili na internetu pronađite crackiranu
    I to je čitava mudrost!
    Jednostavno, samostojeće navigacije je pregazilo vrijeme i navigacije na mobitelu/tabletu su jednostavnije, bolje, jeftinije i praktičnije riješenje
    Nabrojio sam vam 3 glavna razloga, iako ih ima još
    I nemojte vjerovati “znalcima” koji će vas uvjeravati u suprotno!
    Mobilne navigacije su prije par godina bile, ali više nisu lošije riješenje od samostojećih iz razloga što prije nisu, ali sada imaju jednake karte, bolje zaslone, puno jače procesore, bolje i brže pronalaze trenutni položaj, praktičniji su (imate all-in-one ili sve u jednom), imaju više dodatnih mogućnosti, a cijenom su pristupačniji

    Na kraju još nešto, moram vam objasniti jednu zabludu u koju dosta ljudi vjeruje:
    NIJE TOČNO da mobitel/tablet kad primite poziv ili poruku prekida navigaciju
    Ovdje testirane navigacije su sve od reda “offline” navigacije i za njihov rad vam ne treba internet koji se prekida u slučaju poziva (objasnio sam na početku teksta razliku između online i offline navigacija)
    Prava je istina da se navigacija stavlja u pozadinu, ali ona i dalje RADI, jedino što je ne vidite na ekranu dok razgovarate, ali čim poziv završi navigacija se vraća u prvi plan iz pozadine
    U slučaju poziva prekidaju se SAMO online navigacije tipa Google Maps, a ove testirane su ponavljam offline

    Nadam se da sam ovim tekstom pomogao otkloniti neke zablude oko mobilnih navigacija
    Svi mi koji ih imamo i koristimo znamo da ni u kom slučaju nisu lošije od samostojećih, čak dapače

    0
    0
Najčitanije