Placanje nosivim uredajima 1

Plaćanje pametnim satovima naraslo 8x u godinu dana

Ovogodišnji podaci o transakcijama pomoću nosivih uređaja, kojima je plaćanje dostupno u 26 zemalja Europske unije, pokazuju osmerostruko povećanje u odnosu na 2018. godinu.

Ovaj je trend široko prihvaćen diljem Europe jer je preko 30 različitih vrsta nosivih uređaja, a predvodnik u broju transakcija je Nizozemska.

Trećina svih transakcija pomoću nosivih uređaja u 2019. obavi se upravo u Nizozemskoj (33%), a zatim u Ujedinjenom Kraljevstvu (18%), Švicarskoj (8%) i Rusiji (7%).

To uključuje i aktivne nosive uređaje (s baterijom) i pasivne nosive uređaje (bez baterije) kao što su narukvice,  pametni prsteni (smart ring) i obični ručni satovi.

Globalno gledano, većina transakcija pomoću nosivih uređaja izvršena je u Australiji, a slijedi je Nizozemska.

Placanje nosivim uredajima 2

Sve ostale zemlje u prvih deset po broju ovakvih transakcija su europske zemlje, s iznimkom SAD-a koje se nalaze na osmom mjestu. Broj ovogodišnjih plaćanja nosivim uređajima u Europi raste te je tako ukupni broj europskih transakcija u prošloj godini bio gotovo 20 puta (19,4) veći od broja istih transakcija u Sjevernoj Americi.

Popis 10 vodećih europskih zemalja kad je riječ o plaćanju pomoću nosivih uređaja:

  1. Nizozemska
  2. Ujedinjeno Kraljevstvo
  3. Švicarska
  4. Rusija
  5. Poljska
  6. Švedska
  7. Češka
  8. Finska
  9. Njemačka
  10. Ukrajina

Ujedinjenje tehnologije i mode

Kako tehnologije napreduju, modni brandovi pokreću revoluciju na tržištu kreiranjem nosivih uređaja koji su postali ne samo funkcionalni, već i luksuzni modni dodaci.

Trenutno jedna od pet odraslih osoba nosi pametni ili fitness sat, a do 2020. će tržište nosive tehnologije imati procijenjenu vrijednost od 30 milijardi eura na globalnoj razini. Osim toga, nosivi uređaji za plaćanje nude jednostavan i praktičan postupak plaćanja samo jednim dodirom ili pokretom prsta.

Gear Sport 1

Veliko prihvaćanje beskontaktnog plaćanja

Gdje je prihvaćeno beskontaktno plaćanje, vlasnici mogu koristiti svoje nosive uređaje za obavljanje transakcija. Beskontaktno plaćanje označilo je prekretnicu u načinima plaćanjima, steklo je popularnost među izdavateljima, trgovcima i korisnicima, posebno u Europi.

Primjena beskontaktnog plaćanja također raste: 61% svih europskih transakcija u trgovinama je beskontaktno, što predstavlja porast od 23% u odnosu na početak 2018 godine. P

rihvaćanje beskontaktnog plaćanja u maloprodajnim trgovinama također se uvelike povećalo – s 42% na 70% u istom razdoblju, čime ovaj snažan trend otvara put plaćanju putem nosivih uređaja.

Gear S3 Frontier

„U Mastercardu predviđamo kako će se novi načini plaćanja brzo usvojiti jer korisnici žele brža i praktičnija plaćanja, pod uvjetom da ih pruža njima pouzdana kompanija.

Zapanjujuće je kako se lako korisnici navikavaju i usvajaju nove inovativne tehnologije plaćanja koje se uklapaju u njihov digitalno povezani način života. Plaćanje putem nosivih uređaja ljudima pruža još veću praktičnost, a istovremeno ulijeva sigurnost i povjerenje“, izjavila je Sanja Žigić, direktorica kompanije Mastercard u Hrvatskoj.

Pasivni i aktivni nosivi uređaji

Nosivi uređaji poput pametnih prstena, narukvica ili pametnih satova koriste i tehnologiju komunikacije bliskog polja – NFC mogućnosti (Near-Field Communication).

Placanje nosivim uredajima 1

Nakon što korisnici uređaj povežu sa svojom debitnom ili kreditnom karticom, njime mogu beskontaktno platiti. Postoje “pasivni” i “aktivni” nosivi uređaji.

Pasivnim uređajima, kao što je pametni prsten, korisnici odobravaju transakciju unošenjem PIN koda na terminalu za plaćanje isto kao što to rade i karticom. Aktivnim nosivim uređajima poput pametnog sata, korisnici mogu sami unijeti PIN na taj uređaj te se plaćanje obavlja samo jednim dodirom.

Najčitanije