Sadržaj
Lenovo Vibe X3 je novi flagship Lenova, tvrtke koja jasnije od drugih brandova razdvaja poslovne od multimedijskih mobitela. Lenovo Vibe X3 je multimedijska mašina koja donosi najbolje od oba svijeta.
Velik i kvalitetan zaslon, snažan čipset, čitač otiska prstiju, dobra baterija i po prvi puta – prednji stereo zvučnici s Dolby Atmos certifikatom te 21 MP kamera. Lenovo Yoga Tab 3 također ima Dolby Atmos certifikat i njegov zvuk nas je oduševio. Hoće li isto biti i sa Lenovo Vibe X3?
S druge strane, kamera nije opremljena optičkim stabilizatorom slike (OIS) – je li to veliki nedostatak? Svjetlosna propusst objektiva je vrlo dobra, F2.0.
Kakve su performanse Lenova Vibe X3, te najvažnije – isplati li se?
Lenovo Vibe X3 osnovne specifikacije
- Dimenzije: 154 x 76.5 x 9.3 mm
- Masa: 175 g
- Zaslon: 5.5″ IPS 1920 x 1080, 401 ppi, 70.6% odnos zaslona i kućišta, Gorilla Glass 3
- Procesor: Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808, quad core 1.2 GHz Cortex-A53 + dual-core 1.8 GHz Cortex-A57
- GPU: Adreno 418
- Memorija: 3 GB RAM, 32 GB interna
- Kamere: primarna 21 MP sa F2.0, 27 mm, PDAF fokusiranje, 4K video; prednja 8 MP fiksni fokus
- Povezivanje: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, hotspot; Bluetooth v4.1 + A2DP, LE, A-GPS, GLONASS
- Baterija: neizmjenjiva Li-Po 3500 mAh, brzo punjenje
- Platforma: Android 5.1 + Lenovo Vibe UI ljuska
- SIM kartica: Dual SIM (Nano SIM, dual stand-by)
- Senzori: Čitač otiska prstiju, accelerometer, žiroskop, senzor blizine, kompas, IC
- Ostalo: FM radio, aluminijski okvir, aktivna redukcija buke s 3 mikrofona, Dolby Atmos stereo zvučnici, HiFi 3.5 mm audio izlaz, čitač otiska prstiju
- Ustupio: Lenovo Hrvatska
- Cijena : 3.799 kn
Dizajn i ergonomija
Lenovo Vibe X3 je povelik komad telefona. Zasluga je to velikog zaslona, ali još i više dva stereo zvučnika s prednje strane uređaja. To je provjereno najbolja kombinacija ukoliko cijenite kvalitetu zvuka. Estetski, iako je to stvar ukusa, smatramo da izgleda izvrsno, posebice u bijeloj boji.
Lenovo je mudro vizualno povećao zaslon uz pomoć malo crne boje, pa je ukupan dojam bolji od onog koje sugeriraju brojke – 70.6% prednjice čini zaslon, što je prosječan rezultat. Tu su smještene i srebrne kapacitivne tipke.
Lenovo Vibe X3 djeluje skupo i otmjeno. Kvaliteta izrade je visoka, a dojam znatno podiže čvrsti i ugodno hladni aluminijski okvir. Stražnja strana nije alumnijska nego plastična, no ne radi se o klasičnom poklopcu jer se ne može skidati.
Takav odabir materijala pozdravljamo: dovoljno je fin na dodir, ostavlja dojam skupoće, a ne klizi i ne packa se kao aluminij ili staklo.
Stražnja strana donosi objektiv 21 MP kamere, dvotonsku LED bljeskalicu te čitač otiska prstiju. Ova sitna rupca koju vidite je treći mikrofon, koji radi u kombinaciji s prednja dva za aktivnu redukciju buke (i to rade vrlo dobro!).
Prednja strana donosi dva zvučnika, objektiv 8 MP kamere i senzor svjetline te kapacitivne tipke refleksivne srebrne boje, koje nisu osvijetljene.
S gornje strane je i, pokazalo se, vrlo dobar 3.5 mm audio izlaz. Ukupan dojam o vanjštini je svakako pozitivan. Mogli bi smo zamjeriti tek nešto većim dimenzijama i masi, 175 g se osjeti.
[youtube id=”2M1shcBC1yI”]
Zaslon
Još jedan u nizu 5.5″ FullHD IPS zaslona? I da i ne. Da, jer ga to najbolje opisuje, ali ne, jer je bolji od većine usporedivih. Zapravo, ovo je najbolji 5.5″ FullHD IPS zaslon kojeg smo vidjeli. Kontrast je (standardno) dobar, dubina crne je dostatna za ugodno gledanje filmova, surfanje i igranje i po noći.
No ono po čemu se Lenovo Vibe X3 razlikje jest sjajan vidljivi kut i izvrstan prikaz boja, te vrlo dobra svjetlina, koja ga čini ugodnim za rad i na direktnom suncu. Donja fotografija je snimljena po vrlo sunčanom danu, u sjeni – kontrast, boje i svjetlina su i tada vrhunski.
Oštrina zaslona je jako dobra, za QHD razlučivost nema potrebe za većinu korisnika – ionako ne bi vidjeli razliku. LCD zaslon je zaštićen Corning Gorilla Glass 3 staklom.
Lenovo Vibe X3 donosi mogućnost podešavanja zaslona s predefiniranim modovima prikaza, ali i s opcijskim ručnim podešavanjem parametara.
Sveukupno, ugodno smo iznenađeni zaslonom na Lenovo Vibe X3 smartfonu.
Hardver i performanse
Nakon poplave sistemski brzih, ali 3D impltentnih čipseta lijepo je vidjeti Snapdragona 808. To je prošlogodišnji Qualcommov vice prvak performansi – u odnosu na SD810 ima dvije brze jezgre manje, te nešto slabiji grafički podsustav.
No, i dalje je to vrlo brz čipset, sa značajno boljim performansama od Snapdragona 615/617, ili primjerice Mediateka Helio X10. Izrađen je u 20 nm proizvodnom procesu i nema istaknutih problema sa grijanjem, kao top model SD810.
Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 ima četiri štedljive Cortex-A53 jezgre koje kuckaju na 1.2 GHz te dvije 1.8 GHz brze Cortex-A57. Za grafiku se brine Adreno 418, koji u odnosu na Adreno 430 slabiji – ima 128 vs 192 shadera, te kucka na 600 Mhz vs 650 Mhz.
Usprkos toga Adreno 418 je i dalje respektabilan grafički procesor, koji jamči ugodno igranje svih današnjih igara.
Benchmark rezultati Lenovo Vibe X3
Pogledajte rezulate, oni su vrlo dobri. To vrijedi i za sistemske 2D performanse i 3D testove. S obzirom da se ugodno možete igrati i sa 2x – 3x slabijim grafičkim čipom u Snapdragonu 615, 808-ica vam jamči glatku izvedbu današnjih igara, ali i godinu ili dvije bezbrižnog igranja.
Sučelje radi dobro, sve se prilično brzo otvara no vidjeli smo i glađih sučelja – povremeno se vidi poneki trzaj. Od toga pati i LG G4, koji koristi isti čipset. Treba napomenuti, da smo mi super osjetljivi na trzanje, i vjerojatno vidimo stvari koje većina korisnika ne primjeti…
Lenovo Vibe X3 dolazi s 3 GB RAM-a, te 32 GB internet memorije. Ako vam to nije dovoljno, tu je i mogućnost proširenja microSD karticama (u slotu za dodatnu SIM karticu).
Audio
Audio se kod Lenova Vibe X3 piše velikim slovima. Prednji stereo zvučnici su jačine 1.5W, te dolaze s Dolby Atmos certifikatom koji se ne dijeli samo tako. Rezultati su čujni – Vibe X3 zvuči bolje od velike većine mobitela na tržištu. No, po kvaliteti zvuka je HTC Boomsound i dalje ispred – Lenovo prebrzo ulazi u izobličenja za naš ukus.
Ukoliko poželite iskusiti čari Dolby Atmos efekata, morat ćete držati Lenovo Vibe X3 blizu glave. U tom slučaju bit ćete ugodno iznenađeni prostornošću zvuka.
Za igranje i rekreativno slušanje muzike, ovo su vrlo dobri zvučnici – znatno bolji od svih stražnjih, što je raspored koji koristi većina konkurenata.
Kvaliteta 3.5 mm audio izlaza je izvrsna, među najboljima koje smo do sada čuli – usporediva sa šampionom zvuka, HTC One serijom.
Telefonija
Je li vrijeme da ukinemo ovaj dio ocjenjivanja? Već dulje vrijeme nismo naišli na problematičan mobitel po pitanju signala, glasnoće ili kvalitete razgovora.
Lenovo vibe X3 nije izuzetak, s njime je – sasvim očekivano – sve u najboljem redu. Štoviše – kvaliteta zvuka je natprosječna, čini se da se isplatilo ugraditi čak tri mikrofona i aktivnu redukciju buke.
Kvaliteta hvatanja WiFi signala je izvrsna – autor ovih redaka ima ruter u kući na drugom katu, nisam imao problema sa signalom niti u prizemlju, što nije baš čest slučaj.
Baterija
Kapacitetom velika, no s tek nešto boljom autonomijom od prosjeka, Li-Po baterija od 3.500 mAh dostajat će vam za dan do dan i pola s jednim punjenjem. Baterija je neizmjenjiva, a Snapdragon 808 čipset podržava Quick Charge 2.0 pa punjenje traje oko 110 minuta.
Za pola sata ćete napuniti oko 57% baterije, što je u skladu s očekivanjima.
Ponovno se pokazalo da GeekBench Battery test ne voli Lenovo smartfone koji u njemu ostvaruju slabiji rezultat. Srećom u praksi je rezultat bolji pa Lenovo Vibe X3 traje primjetno dulje od primjerice LG G4, koji ima podjednaki rezultat na testu baterije. Eto, nije sve u benchmarcima 🙂
Softver
Lenovo Vibe X3 dolazi sa zadnjom inačicom Lollipopa, 5.1.1 koja radi provjereno dobro. Nadogradnja na Marshmallow će stići prije svibnja. Možemo sad prigovarati zašto novi mobitel ne dolazi s Marshmallowom, ali nije Lenovo jedini. Bitno jest da će nadogradnja stići, i to uskoro.
Lenovo Vibe UI sučelje smo upoznali na prethodno testiranim modelima, i od tada znamo – dopada nam se. Iako prilično zadire u Andorid OS, radi dosta glatko i pouzdano, a i dobro izgleda (naravno, tu su teme ako vam se defaultna ne dopada…).
Također, sviđa nam se i što Lenovo nimalo ne škrtari s priloženim softverom. Pored uobičajenih Google aplikacija, Lenovo Vibe X3 dolazi s predinstaliranim WPS Office paketom, McAfee LiveSafe, McAffe Mobile Securita, Lenovo Companion, čitačem otiska prstiju, atraktivnim temama, Peel Smart Remote IR daljinskim upravljačem, Route 66 navigacijom, snimačem zvuka, Share It, Synci IT, Shazam, Evernote, brojačem koraka te elektronskim mikroskopom.
Lenovo Vibe X3 je opremljen finim softverskim paketom, koji donosi predinstaliranu većinu aplikacija koje traži prosječan korisnik. Tome ne možemo niti želimo prigovarati 🙂
Kamere
Lenovo Vibe X3 ima dvije vrlo dobre kamere, koje se u nekim slučajevima mogu mjeriti s najboljima na tržištu – ali ne u svima. Stražnja kamera ima 21 MP, te vrlo dobar objektiv svjetlosne jačine F2.0 i s vrlo brzim PDAF fokusom (Phase Detection Auto Focus) te cijelom paletom uobičajenih trikova: zamućenje pozadine, HDR, 4K video u 30 FPS-a, panorama, prepoznavanje gesti te neobičan Artistic HDR.
Lenovo to ne navodi, no skloni smo ustvrditi da je unutra Sonyev senzor zbog vrlo dobrog kontrasta, prikaza boja i dinamičkog raspona, ali i nešto veće količine šuma…
Sučelje kamere je vrlo dobro riješeno, a tu je i mogućnost ručnog podešavanja bitnih parametara. To pozdravljamo, posebice ISO vrijednost, koji Lenovo zna podiči i na 3200 u slabim svjetlosnim uvjetima da izbjegne zamućenje slike. Tu se osjeti nedostatak optičke stabilizacije, koja bi zauzdala visoke ISO vrijednosti na račun dulje ekspozicije.
Naravno, na ISO3200 postoji velika količina šuma koja kvari sliku. Usprkos toga, prikaz boja i kontrast je i u tim uvjetima pristojan.
Priznajemo: nismo umjetnički nastrojeni, pa nas Artistic HDR nije oduševio. Pogledajte kako izgleda fotografija u tom modu vs normalna fotka:
[twentytwenty]
[/twentytwenty]
Pogledajte testne fotografije, smanjene na 1600 px širine:
Vidljive su dvije stvari: vrlo dobar kontrast i boje, te dobar dinamički raspon – očito se radi o kvalitetnom senzoru, vjerojatno Sonyevom. Ugodno nas je iznenadio objektiv vrhunske oštrine, koji donosi oštru sliku bez izobličenja ili zamućenja na maksimalnom uvećanju – izvrsno! Pogledajte kako su oštre i jasne grančice i drugi detalji.
Svugdje, osim na travi, asfaltu i sličnim repetitivnim površinama – očito, softver Lenova tu primjenjuje nepotreban algoritam (za valjda redukciju buke?) koji muti detalje.
No, to je vidljivo na maksimalnom uvećanju: ukoliko smanjite fotografije na bilo koju rezoluciju manju od 21 MP dobit ćete izvrsne fotografije – oštre, pravilno osvijetljenje, kontrastne i s dobrim dinamičkim rasponom.
Selfie kamera nudi velikih 8 MP, ali i samo fiksni fokus. Kvaliteta selfie fotografija je dobra, naravno – kad isključite softverka “poljepšanja”.
Po danu je dakle sve OK, ali fotografije dosta gube na kvaliteti sa smanjenim osvjetljenjem, više nego neki top modeli današnjice. Tu bi optička stabilizacija dobro došla, jer bi ISO bio manji. Možete snimati u ručnim postavkama, no pripazite na podrhtavanje ruku. Lijek za mutne fotografije ako slikate s malim ISO brojem – uvijek slikajte dvije ili tri fotke istog kadra, jedna će biti oštra.
Kvalitea videa je dobra, s dobrom oštrinom, kontrastom i bojama (ali ne i vrhunska) dok je kvlaiteta zvuka izvrsna – među najboljima općenito. To je zasluga korištenja tri mikrofona.
[youtube id=”8vyREY32bL8″]
Zaključak
Lenovo Vibe X3 je vrlo dobar uređaj po svim parametrima. Da moramo prigovarati, rekli bi smo da bi autonomija baterije mogla biti bolja. Ok, ali tu je vrhunski zvuk (posebice preko 3.5 mm izlaza), vrlo dobre kamere, izvrstan zaslon, fino kućište s metalnim okvirom, vrlo dobre performanse i isto takve kamere. Lenovo nije štedio niti na opremi: 3 GB / 32 GB su dobra kombinacija, kao i DualSIM / microSD utor, čitač otiska prstiju ili raskošan softverski paket. Kvaliteta stražnje kamere po danu je iznenađujuće dobra, a korištenje tri mikrofona je izvrstan trik koji pridonosi kvaliteti razgovora i zvuka u video zapisima. Tražite li snažan, ali i relativno povoljan multimedijski smartfon Lenovo Vibe X3 je jedan od boljih odabira.
Sviđa nam se:
- HiFi zvuk preko 3.5 mm audio izlaza
- prednji stereo zvučnici s Dobly Atmos certifikatom
- kvaliteta snimaka stražnje kamere po danu (osim ako ne zumirate na maksimalno…)
- tri mikrofona zaista čine razliku u zvuku, i kod razgovora i kod videa
- vrlo dobar IPS zaslon s izvrsnim vidljivim kutom
- dual SIM / microSD
- kvaliteta izrade i dojam skupoće
- 3 GB / 32 GB
- bogat softverski paket
- 2D i 3D performanse
Ne hvalimo:
- trajanje baterije je tek nešto iznad prosjeka
- povremeno sitno zastajkivanje
- Android 5.1.1. Lollipop (no stiže nadogradnja na Marshmallow)
- Snapdragon 808 je ipak sporiji od SD810 i Samsungovog Exynosa 7420