Ljeto je u punom zamahu, i dalje nas očekuju vrućine, a neki se tek spremaju na pomno planirani godišnji odmor. Odmor je tu i za odmaranje a i za obilježavanje uspomena s mobitelom. Osim što fotkamo mobitelom, služi nam i za navigaciju, koristimo razne aplikacije za pronaći najbolje restorane, barove i plaže.
No, svake godine se susrećemo s istim problemima – mobitel se na suncu može pregrijati, ekran ne vidimo od sunca, a i pijesak može doći u mobitel. LG je stoga odlučio dati nekoliko savjeta kako da najbolje očuvate mobitel ljeti!
Pregrijavanje
U vremenu između kupanja i obilaska grada svi sjedimo na plaži i suncu s našim mobitelom surfajući, ali zaboravljamo kako mobiteli ne vole baš vrućinu. Unutrašnji dijelovi mobitela, a čak i LCD zasloni imaju osjetljivu reakciju na ekstremne vrućine tako da direktno izlaganje mobitela suncu može napraviti trajnu štetu kao gubitak podataka, usporavanje ili oštećenje baterije.
Savjet: ako mislite da je uređaj topliji od uobičajenog, zatvorite sve aplikacije, uključite štednju energije ili avionski mode te stavite mobitel u hlad. Ukoliko i to ne pomogne, isključite ga jer može biti neko veće oštećenje te ga odnesite na popravak.
Jedva vidljiv zaslon
Čim je sunce jako i udara nam u mobitel, jedva vidimo ekran te nam otežava i samo otključavanje, a pogotovo slane poruka.
Savjet: povećavanje osvjetljenja će pomoći čitanju poruka i gledanju fotografija čak i na direktnom suncu, samo računajte da što je veće osvjetljenje ekrana na mobitelu to se troši više baterije.
Zaslijepljeni ekranom
Koliko god osvjetljenje pomaže pri korištenju mobitela na suncu ponekad može i odmoći jer se jako teško čitaju slova na bijeloj površini koja reflektira sunce.
Savjet: manje poznata funkcija koju nude Androidi je rješenje ovog problema. U „General settings” pod „Accessibility tab” odaberite „Vision” te „High contrast screen” što pozadini čini crnom i pogodnijom za čitanje na suncu.
Odraz svjetlosti
U jakim svijetlim uvjetima možemo vidjeti našu refleksiju na mobitelu što nas često sprječava u korištenju mobitela na otvorenome.
Savjet: postoje anti-refleksijske folije koje možete kupiti i prilagoditi ekranu bilo koje veličine što je rješenje ovog problem.
Voda i pijesak
Usprkos što neki mobiteli nisu vodootporni, svejedno na rizik idemo snimati i fotkati naše prijatelje kako skaču i more i sl.
Tom prilikom se najčešće dogode dva scenarija – ili mobitel bude samo poprskan vodom ili nam ispadne u vodu. Čak i ako ne radite ovo, noseći mobitel na plažu riskirate ulazak pijeska u mobitel.
Savjet: ukoliko se mobitel smoči, isključite ga momentalno te rastavite svaki dio koji možete. Obrišite ga suhim ručnikom i ostavite mobitel u zdjeli riže barem jedan dan. Da, dobro ste pročitali – u zdjeli riže! Riža upija vodu te će vam tako osušiti mobitel. A ako pokušavate spasiti mobitel od pijeska, prvo ga isključite i kompresiranim zrakom ispušite pijesak van.
+1 savjet: ne ostavljajte uređaje u automobilu! Niti jedan! Iako mnogi ostavljaju mobitele dok idu na plažu ovo može biti još opasnije u automobilu nego s vama jer se zagrije na parkingu i vrućini…