Banner

HTC Desire 626 recenzija

Posljednjih desetak dana testirala sam pametni telefon HTC Desire 626,  kompanijine linije cijenom pristupačnih modela, nastale 2010. godine. Uređaj ima solidan set specifikacija koje ga svrstavaju u srednju nižu klase. Nasljednik je HTC Desire 620 modela, popularnog kod mlađe generacije. Saznajte što funkcionira dobro, gdje ima mjesta poboljšanjima i što se promijenilo u odnosu na prethodnika.

HTC Desire 626 osnovna specifikacija

Dimenzije: 147 x 71 x 8,2 mm
Masa: 140 grama
Zaslon: LCD (TFT) 5 ” dijagonale, rezolucije 720 x 1280 piksela
16.7 milijuna (24-bitnih) boja
Procesor: 64  bitni Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916  4 x  ARM Cortex A53 1.2  GHz
Memorija: 2 GB RAM i 16 GB interna flesh podatkovna
Kamere: 5 MP i 13.2 MP, auto-fokus, BSI senzor + LED bljeskalica
SIM kartica: nanoSIM
Mreže: LTE -WCDMA -CDMA – GSM 850/900/1800/1900
Povezivanje: NFC// 802,11 b, g, n //A-GPS // Bluetooth profili: HSP 1,2, HFP 1.6, OPP, PBA, A2DP 1.2, AVRC1.3, HID, PAN, SAP 1.1, MAP 4.1
OS: Android 5.1 + HTC Sense 7.0
Ostalo: kompatibilan sa slušnim pomagalom, HD Voice
Baterija: 2000 mAh
Ustupio: HTC Hrvatska

Dizajn i kvaliteta izrade

HTC Desire 626 eksterijerom djeluje obično u bijelo-sivoj kombinaciji boja. Dimenzijama 147 x 71 x 8,2 mm nije prevelik ali niti malen uređaj. Za nošenje u džepu ne bi trebalo bit problema. Bočni rubovi su zaobljeni te kao takvi daju ugodan osjećaj držanju u ruci. Također je Desire 626 lagani s masom od 140 grama jer je izrađen od polikarbonata.

Na lijevoj strani nalaze se vratašcima zaštićeni utori za nanoSIM kartice i memorijsku karticu maksimalne podrške 128 GB. Iako su dva utora za nanoSim kartice, SIM1 je zatvoren plastičnim čepom. Vratašca su prilično velika te mi mrvu kvare vizualnu čistoću.

20151024_152940

Kao i kod velikog dijela današnjih uređaja na tržištu na desnoj strani su tipka za regulaciju glasnoće i uključivanje/isključivanje u rad. Napokon je HTC odustao od postavljanja potonje tipke na vrh kućišta. Pozdravljam odluku. Tipke su plastične i blizu jedna drugoj. Možda će te zato pritisnuti tipku za uključivanje umjesto tipke za glasnoću ili obrnuto dok se ne naviknete . Inače tipke imaju dobre povratne informacije. Priključak za stereo slušalice ja na vrhu dok su drugi mikrofon i mikro-USB sučelje 2.0 za punjenje baterije ili prijenos podataka na dnu. Sučelje ne podržava OTG funkcionalnost. Stražnja strana je sjajna i glatka. Modul 13 MP kamere i LED bljeskalica su na uobičajenom mjestu u blizini vrha i udaljeni od mikrofona s poništavanjem šuma. U donjem dijelu je HTC logo.

Prednjica izgleda poznato svakome tko je vidio HTC uređaj u posljednjih nekoliko godina s velikim površinama plastike iznad i ispod zaslona. Iako su često kritizirane od strane potrošača ali HTC dizajneri ih ne smanjuju. Tako sam zaslon zauzima samo 66,3 % prednje strane.

Na prvi pogled bi se moglo pomisliti da HTC Desire 626 ima BoomSound stereo zvučnike. Ali nema. Gornja rešetke od 8 rupica skriva  zvučnik za razgovore dok je donji zvučnik namijenjen zvukovima obavijesti i slušanju glazbe. Jačina zvuka je prosječnih 80 dB.  Nedostaje malo dubine, a stanje niskih, srednjih i visokih tonova je vrlo neujednačeno.

Zaslon

Zaslon IPS (TFT ) matrice širine je 6.23 cm, visine 11,07 cm i dijagonale 12,7 cm. Razlučivost zaslona je 720 x 1280 piksela i oštrine 294 piksela po inču. Zrnatost se primijeti na tekstu i ikonama držite li uređaj ispred očiju do nekih 8 cm, ali malo je onih koji gledaju na zaslon iz te blizine. Proizvođač u specifikacijama ne navodi zaštitu ekrana. Zato će te trebati kupiti zaštitnu foliju ili staklo. To možete učiniti u Smart oprema  trgovini koja je dobro opremljena po tom pitanju.

20151026_134444

Iako zaslon specifikacijama ne zvuči tako privlačno, ali svjetlina je u redu a 400 cd / m² kao i razina crne.  Nedostaje svjetline za upotrebu na direktnom suncu. Omjer kontrasta je 1100: 1. Boje su 82% u skladu sRGB ljestvicom boja. Podržava 10 istovremenih dodira prstima sa stopom odgovora od 8 ms.  Vrijeme osvježenja je 60 Hz. Za ovu klasu uređaja zaslon je svakako prihvatljiv. Ono što mi se ne sviđa su 4 virtualne android funkcijske tipke na dnu ugrađene u zaslon. Gledate li film ili igrate video igre automatski nestaju.

Performanse

U pogledu performansi, Desire 626 pogoni 64-bitni Snapdragon 410 procesor s 4 x ARM Cortex A-53 jezgre takta 1.2 GHz upareno s 2 GB (1,8) LPDDR3 RAM-a (533 MHz) i Adreno 306 GPU na 310 MHz.  SoC je izgrađen na 28nm procesu. Interna memorija je kapaciteta 16 GB. Korisnički je dostupno 9,35 GB proširivih micro SD karticom. Navedena kombinacija specifikacija se u praksi pokazala vrlo dobrom. Rad sustava i  vrlo umjereni multitasking općenito nema problema ali niti pregrijavanja.  Rijetko se dogodi duže vrijeme čekanja za neke operacije. Za zahtjevne igre čipset ima svoje granice. Ali Asfalta 8 ili Real Racing 3 moći će te odigrati iako s vremena na vrijeme će se dogoditi trzaj.

Sada za one koji vole sirove brojke u kojima piše koji model pametnog telefona ima bolji ili lošiji CPU ili GPU od drugih i možda i kupuju uređaje na temelji tih brojki slijede rezultati benchmark testova.

Baterija

2000 mAh baterija se ne može korisnički ukloniti iako možete noktom lako otvoriti stražnji poklopac i vidjeti bateriju.

20151025_141227

Ima razumnu autonomiju. U stanju čekanja za 12 sati izgubi se 4 % energije. Kapacitet mi je bio dostatan za cjelodnevno korištenje u kombinaciji HSPA, LTE i WiFi mreža te Blink Feed ažuriranje, sinkronizaciju dva računa elektroničke pošte, 20 minuta Skype poziva i 40 minuta uporabom mreže operatora te  30 minuta slušanja glazbe i isto toliko igranja igara i video reprodukcije na YouTubeu. Također sam dobila  rezultat od 9 sati i 28 minuta kontinuirane videoprodukcije sa svjetlinom postavljenom na 60%.

Upravljanje energijom je u skladu s perjanicama kompanije. Način uštede baterije automatski se aktivira kada kapacitet u bateriji dosegne razinu od 20 %. Moguće je ograničiti potrošnju energije kroz nekoliko modaliteta što uključuje standardni i ekstremni štedni mod.

Telefonija

HTC Desire 626 podržava CDMA, EDGE, GPRS, GSM, HSPA +, HSUPA i LTE broadband signale. Glasovi na oba kanala zvuče vrlo jasno i prirodno no u bučnom okruženju su malo tihi za moj ukus. Dok je poziv u tijeku možete uključiti zvučnik, staviti sugovornika na čekanje ili se prebacivati između poziva ako ste prihvatili drugi poziv. Inače, osim iz adresara, telefonski broj osobe s kojom želite pričati možete birati direktno iz poruke, e-pošte, kalendara ili putem opcije za brzo biranje. Od gesti okretanjem možete utišati/odbiti poziv. Pozivi i kontakti su jedna zajednička aplikacija. Na popisu opcija namijenjenih telefoniji su još pametno biranje, brzo biranje, biranje broja iz poruke, e-pošte ili kalendara, blokiranje neželjenih glasovnih poziva i SMS poruka.

20151026_143936

Android,  UI i aplikacije

HTC Desire 626 pokreće Android 5.1. (64 bitna) inačica sustava na čijem je vrhu Sense 7.0 sučelje s potpisom HTC-a. Softver je identična onom na One M9. Na zaključanom zaslonu osim sata i meteoroloških prilika moguće je odabrati i druge obavijesti iz aplikacija za prikaz. Uz osnovnu možete odabrati neku drugu temu u HTC Tema Store. Dosta izvornog dizajna u temama može se mijenjati poput ikona, pozadina početnog zaslona i sustav zvukova. Možete dizajnirati i svoju prilagođeni temu. Widget Sense ako uključite lokacijsku uslugu na početnom zaslonu će podešavati aplikacije prema mjestu gdje se nalazite (posao, kuća, škola). Ovaj koncept je vrlo praktičan.

Na krajnje lijevom dijelu početnih zaslona je BlinkFeed – agregator vijesti s raznih online medija i/ili obavijesti društvenih mreža (Facebook, Google + i Twitter). Ako agregator vijesti ne želite koristiti možete ga isključiti, ali ne deinstalirati. Traka stanja pri vrhu početnog zaslona pruža informacije o statusu uređaja i uslugama, obavijestima te upozorenja su na lijevoj. Proširivanjem trake odmah možete odgovoriti na propušteni poziv ili SMS poruku ili ih odbaciti. Također proširenjem trake obavijesti dolazi se do 12 prilagodljivih prečaca za brze postavke uređaja. Popis aplikacija može bit prikazan u mreži ikona s 3 x 4 rasporedom ili 4 x 5.

Uz standardne Google aplikacije na raspolaganju su još HTC Setup (pomaže postaviti sve parametre za početak rada), FM radio, Dot View, HTC Connect za bežično usmjeravanje glazbe ili videa u zvučnike ili TV-a samo provlačenjem zaslona s 3 prsta), Diktafon ( snimanje glasovnih isječaka, tijekom predavanja, razgovora ili kreiranje vlastitih audio zapisa), Sigurnosno kopiranje, Upravitelj datoteka, HTC klub ( povlači niz sadržaja iz službenih blogova i marketinške objave) itd.

HTC Sense tipkovnica podržava predviđanje riječi i pisanje klizanjem prstima. Osobno mi je ova tipkovnica dobra.

HTC Desire 626 uključuje Google Chrome preglednik. Mrežne stranice se učitavaju u trenu ako je aktivna 4G podatkovna mreža ali pomicanje prema gore i dolje je povremeno grčevito osobito ako na mrežnim stranicama ima videa.

Glazbeni svirač je više nego bogat mogućnostima. Po prvom otvaranju aplikaciju bit će te upitani ako želite automatski preuzeti povezan sadržaj poput naslovnica albuma i fotografije izvođača. Glazbena zbirka može se sortirati po izvođaču, albumu i skladbama.

Galerija nudi nekoliko načina za upravljanje fotografijama i pristojan set za uređivanje što uključuje i Zoe. Tu je i Foto editor s kojim možete izraziti svoju kreativnost i napraviti cool efekte na fotografijama.

Foto i video kvaliteta

HTC Desire 626 je opremljen 5MP prednjom kamerom 34 mm objektiva s otvorom blende F2.8, i 13,2 MP stražnjom s 28 mm F2.2 otvorom objektiva Obje kamere koristite BSI.

Glavna kamera je podržana fokusom na dodir i autofokusom i digitalnim zoomom. Aplikacija kamere brzo se pokreće izravno iz zaključanog zaslona. Za okidanje ili zumiranje može se rabiti tipka za podešavanje glasnoće. Predinstalirani su normalni način rada, funkcija autoportreta i panoramske slike. U postavkama se može naći mod za uljepšavanje, HDR i druge funkcije. Maksimalna rezolucija snimljenih fotografija je 4160 x 3120 točaka.

Fotografije u uvjetima slabog osvjetljenja nisu ništa posebno. Detalji su zamagljeni i izvan fokusa. Bljeskalica transformira bijelu pozadinu u plave nijanse. Ako je sunčan dan i normalno svjetlo učinak je prihvatljiv. Nema puno artefakata, balans bijele boje je točan, suprotnosti i dinamički raspon su pozitivni dok ravnoteža ekspozicije osrednja. Uzimajući u obzir cijenu, onda konfiguracija i kvaliteta slike se smatra vrlo dobra.

(dnevno svjetlo)

(upotreba bljeskalice)

Fotografije u punoj rezoluciji možete pogledati ovdje.

Video datoteke će te moći snimati u rezoluciji 1920 x 1080 piksela pri 30 sličica u minuti.

[youtube id=”Gbu1kAMfrWE” mode=”normal” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]

[youtube id=”b9zbuOTaxjI” mode=”normal” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]

Zaključak

HTC Desire 626 nije poseban uređaj ali se ne može reći da nije dobar proizvod. Ugodno me iznenadilo da  je kompanija napokon stavila 2GB RAM-a u ovaj razred uređaja. Nakon nekoliko godina razvoja HTC Sense ukupni stil se nije mnogo promijenio. Sense 7 je manje nametljivo sučelje nego  TouchWiz od Samsunga i nije dosadno kao Sonyjevo 😀  Navodno model neće dobiti nadogradnju na Android M. Ali tko zna. Možda glasina nije točna. Desire 626 za neka tržišta podržava DUAL SIM način rada ali ima i drugi procesor MediaTek MT6752.  Bez obzira na nedostatke pogodan je model za početak ili početnike. U trenutku pisanja recenzije (listopad, 2015.) cijena HTC Desire 626 iznosi od 1.699,00 kn – 2.841,79 kn.

Hvalimo:

  • 4G podrška
  • stupanj personalizacije UI
  • proširenje memorije MicroSD karticom (za neke)

Zamjeramo:

  • sklisko kućište
  • rezolucija zaslona (za neke)
  • nema zaštite ekrana od grebanja
  • cijena
  • baterija nije korisnički zamjenjiva (za neke)
  • Nema USB OTG podršku (za neke)
Najčitanije