Sadržaj
Uvijek prigovaramo: želimo bolju autonomiju na mobitelu. Cubot H3 kao glavni adut nudi bateriju raskošnog kapaciteta 6000 mAh, dvostruko od prosjeka klase. Zato je kućište nešto deblje, ali Cubot H3 nije bez aduta. Evo kako nam se svidio…
Cubot H3 još nije u prodaji, a glavni uvoznik Se-Mark još razmišlja hoće li ga uvesti. Mi glasamo da da: rijetki su mobiteli s ovako dobrom autonomijom, solidnim karakteristikama i dobrom cijenom.
Jer, Cubot H3 dolazi s 6000 mAh dok je standard 2500 – 3000 mAh. To mu dostaje za dva dana super intenzivnog korištenja, tri dana normalnog ili tjedan dana laganog – izvrsno! Ne sjećamo se kada smo zadnji puta testirali mobitel s baterijom poput Cubota H3.
Tu su i solidne performanse, čista i čvrsta izrada, dvije stražnje kamere, Dual SIM + micro SD (istovremeno!), čitač otiska prstiju i tradicionalni adut tvrtke – dobra cijena. Kolika, još ne znamo, no Se-Mark kaže da će biti vrlo konkurentna. Kao i svi drugi Cuboti, i H3 dolazi sa silikonskom zaštitom te zaštitnom folijom za zaslon.
Cubot H3 specifikacija i cijena
- Dimenzije: 145 x 71.8 x 11.2 mm
- Masa: 209 g
- Zaslon: IPS LCD 5″, 1280 x 720, 294 ppi, 90% NTSC spektra boja, 1300 : 1 kontrast
- Čipset : Mediatek MT6737 , 4x Cortex-A53 do 1.25 GHz, 64 bit, 28 nm
- GPU: Mali-720 MP2, do 600 MHz
- Memorija: 3 GB RAM LPDDR3, 32 GB ROM + microSD
- Kamere: stražnja 16 MP + 0.3 MP, F2.2, HDR, FullHD video @ 30 FPS, Autofokus. Selfie 8 MP
- Povezivanje: micro USB, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
- GPS: GPS / A-GPS
- Baterija: Li-Ion 6000 mAh, nije odvojiva
- OS: Android Nougat 7.0
- Ostalo: Čitač otiska prstiju, FM radio, silikonska maskica, 2x Nano SIM odjednom
- Ustupio: Se-Mark
- Cijena Cubot H3:
Dizajn i ergonomija
Cubot H3 je stigao u elegantnoj, zagasito zlatnoj boji što mu odmah bilježimo pod plus :-). No, boja je stvar ukusa koja ne utječe na dojam kvalitete, koji je pak visok. Cubot H3 ima plastični odvojivi stražnji poklopac (ne i bateriju), no sve zajedno je vrlo precizno složeno. Toliko, da se odvojivost poklopca uopće ne primjećuje – ništa se ne klima ili škripi.
Cubot H3 ima raščišćen lijevi bok, na desnom su tipke za glasnoću i paljenje, na dnu okvira je perforirana rešetka sa zvučnikom i mikrofonom, dok je na vrhu, pomalo neobično, micro USB i 3.5 mm audio izlaz.
Stražnja strana smjestila je dvostruku kameru u ravnini s kućištem (ok, to i nije teško, imali su 11 mm dubine…), čitač otiska prstiju te 1A jaku bljeskalicu.
Prednja strana donosi zvučnik, kameru, mikrofon i senzor blizine.
Tipke su kapacitivne, što pozdravljamo – Cubot H3 ima relativno velike bezele pa su ovako ipak bolje iskorišteni.
Silikonska maskica je prozirna, ugodna za držanje i uopće nije klizava tako da zaslužuje preporuke.
Ne sviđa mi se poklopac preko micro USB konektora na maskici priloženoj Cubotu H3. S druge strane, tako ga štiti od prašine i kapljica vode – što je ovdje ipak bitno jer je konektor na vrhu mobitela, izložen kiši.
Zbog manjih gabarita zaslona cijeli mobitel je prilično malen i ugodan za rad, ergonomija je na visokom nivou. Debljina od preko 11 mm u praksi ne smeta. Masa od 204 g je visoka, kad stignu topliji dani u lagana odjeća itekako će se osjećati u džepu, sada kad caruju jakne manje. No, masa je osjetna, uvijek.
Zaslon
Jedan od najjačih aduta Cubota su zasloni. Za razliku od nekih drugih brandova, Cubot ovdje ne štedi – svi modeli koje smo ikada testirali, a ima ih, imaju dobre zaslone.
Cubot H3 ima relativno mali 5″ zaslon, sa HD razlučivosti. Oštrina je dobra kod normalnih udaljenosti, prikaz boja, vidljivi kut i kontrast također – ovdje nemamo zamjerki. Čitljivost po suncu je solidna – ima i boljih, ali ne u ovoj cjenovnoj klasi.
Kvalitetu zaslona je lako prepoznati po specifikacijama: preko 90% NTSC spektra boja se vidi u praksi, kao i 70-ak postotaka istog spektra kod jeftinih zaslona.
Pokušajte gledati Netflix, ili bilo koji film, bit će vam jasno o čemu govorim. Inicijalno, boje su malo hladne, ali to se može ispraviti putem Miravision softvera.
Vrlo je dobar i vidljivi kut, pogledajte video. Boje i kontrast se malo mijenjaju kod otklona.
S druge strane, Cubot H3 bi mogao imati manje bezele oko zaslona – oni su preveliki za današnje pojmove, a tu je i crni obrub oko samog LCD panela.
Hardver i performanse
Nedavno smo testirali Cubot Note Plus koji koristi Mediatek MT6737T, Cubot H3 ima isti čipset, bez oznake T na kraju, što znači kucka na nižoj maksimalnoj frekvenciji (1.5 GHz vs 1.3 GHz). Sve ostale specifikacije su identične, pa nas je zanimalo osjeti li se razlika u praksi.
Inače, Mediatek MT3737 je quad core čipset s četiri Cortex-A53 jezgre, 64 bitnom arhitekturom, izrađen je u 28 nm tehnologiji a za grafiku brine integrirani dvojezgreni Mali-720 MP2 grafički procesor.
Cubot H3 ima na raspolaganju 3 GB RAM-a i 32 GB za pohranu što se može proširiti s microSD karticom. Benchmark testovi izgledaju ovako:
Cubot H3 benchmark rezultati (u zagradi Cubot Note Plus)
- Antutu v6.2.7.: 29330 (38691) bodova
- GeekBench 4 Single / Multi score: 536 / 1524 (631 / 1785)
- GeekBench 4 GPU: 943 (1082)
- 3D Mark Sling Shot Extreme: 100 (176) bodova
- PC Mark Work 2.0: 2593 (3047)
- PC Mark Storage Score: 2307 (2713)
Kao što vidimo iz testova, Cubot H3 je primjetno sporiji od mobitela sa snažnijim T čipsetom. koliko se to vidi u praksi?
Osjeti se, ali nije ništa kritično. Sučelje čistog Androida i dalje radi glatko, iako poneke animacije nam se čine nijansu sporije. Isto vrijedi i za surfanje: ugodno je čak i na Jutarnjem, koji je benchmark za lošu optimizaciju, no T čipset je i tu nijansu bolji.
Kod igranja ne primjećujemo neku razliku, zahtjevnije igre ne rade najbolje niti na jednom od njih, ali prosječne igre rade Ok.
Ukupan dojam o performansama je sveukupno, dobar. Ako se ima na umu kome je mobitel namijenjen – manje zahtjevnim osobama, koje više cijene bateriju nego Antutu i igre – performanse su vrlo dobre.
U praksi – telefonija i zvuk, baterija, softver
Baterija je pravo otkriće, kada nakon flagshipa koji jedva izdrži cijeli dan dobijete H3 u ruke koji odvrti sve benchmarke, a da mu baterija padne s 37% na 33%… Čisto za usporedbu, standardna baterija benchmarka pojede 20 – 30 posto struje na “normalnom” mobitelu.
Tu se vjerojatno krije odgovor zašto Cubot H3 ima slabiji čipset, bez T u nazivu – niži radni takt troši manje struje. Ponovit ću – 2 dana intenzivnog, cca 3 dana “normalnog” ili 4-5 dana laganog korištenja je super rezultat. Cubot H3 lakoćom odvrti 9 – 11 sati SOT-a, što je super.
A super je i čisti Android 7.0 Nougat. Priznajem, postao sam pobornik čistog Androida bez ikakve ljuske i u visokoj klasi, a posebno u nižoj koja raspolaže s ograničenim performansama.
To je svijetla tradicija Cubota, i svakako jedan od razloga zašto ti mobiteli tako dobro rade i sa slabijim čipsetima.
Kvaliteta poziva je dobra, a dobar je i mono zvučnik. Cubot se hvali njegovim performansama, no u praksi on je OK, ništa više ali niti manje od toga. Nije posebno glasan, ali ima solidnu čistoću srednjih tonova, čak i natruhe basa :-).
Drago mi je što je i hvatanje WiFi signala dobro, što je u skladu s neproblematičnim dojmom.
Kamere
Cubot H3 ima dvije stražnje kamere, iako bi bilo ispravnije reći jednu – s pomoćnom od 0.3 MP zaduženu za bolji bokeh efekat. Glavna stražnja kamera ima 16 MP i dosta taman F2.2 objektiv sa 5 leća. Selfie kamera ima 8 MP senzor, objektiv s 4 leće a i prednja i stražnja mogu slikati sa HDR efektom.
Sučelje je klasično Googleovo s prilično bogatim ručnim kontrolama – ISO, ekspozicija, predefinirane scene, balans bijele…
Krenimo od aduta, dvije stražnje kamere i bokeh efekta. To izgleda ovako:
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2017/12/Cubot-H3-test-fotografija-20-a.jpg” leftlabel=”” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2017/12/Cubot-H3-test-fotografija-21-a.jpg” rightlabel=”” mode=”horizontal” width=””]
Kao što vidimo, da, Cubot H3 ima bokeh efekt ali rudimentaran;: u osnovi, kad je upaljen mobitel zamuti fotografiju osim ovalnog oblika u sredini. Dakle, niti ne pokušava odrezati i dovojiti subjekt od pozadine. To baš i nije previše korisno, ako nas pitate…
HDR efekt radi dobro:
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2017/12/Cubot-H3-test-fotografija-1.jpg” leftlabel=”” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2017/12/Cubot-H3-test-fotografija-2.jpg” rightlabel=”” mode=”horizontal” width=””]
Dinamički raspon je skroman ali HDR pomaže. Morat ćete 2-3 sekunde držati mobitel mirno. HDR radi dobro i kod selfi fotografija:
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2017/12/Cubot-H3-test-fotografija-3.jpg” leftlabel=”” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2017/12/Cubot-H3-test-fotografija-4.jpg” rightlabel=”” mode=”horizontal” width=””]
Po danu, fotografije Cubota H3 su dobre, sa solidnom količinom detalja ali i spomenutim suženim dinamičkim rasponom. Donju fotografiju možete zumirati na desktopu putem mouse overa:
Po noći, F2.2 i skromne performanse senzora daju tamne i šumovite fotografije, no to je u skladu s cjenovnim razredom.
Sveukupan dojam o kameri je solidan. Iako, bokeh efekt ne donosi neku dodanu vrijednost, no kamera uz dovoljno svjetla daje solidne fotografije.
Zaključak
Prema očekivanjima, glavni adut Cubota H3 je baterija s dvodnevnom autonomijom, ili duljom. No tu je i solidan zaslon, Ok kamere (iako je upitna vrijednost bokeh efekta) i solidne performanse. Niti dizajn nije loš, iako je Cubot H3 natprosječno debeo (11.3 mm) i masivan. No vjerujemo da takav mobitel ima svoju publiku, a to su korisnici koji prije svega cijene autonomiju. Tu je i dual SIM, i to uz istovremeno korištenje microSD kartice – ne sjećamo se kad smo ovo zadnji puta vidjeli – te FM radio i priložena silikonska maskica. Čitač otiska prstiju radi OK, pa zapravo nemamo prigovora. Cijena bi trebala biti vrlo popularna…
Sviđa nam se:
- autonomija baterije
- dobar zaslon
- čitač otiska prstiju
- dobra cijena (najava)
- dual SIM + microSD istovremeno
- FM radio
- kvaliteta izrade
Manje nam se sviđa:
- debljina i masa
- bokeh efekt
- kvaliteta fotografija uz manje svjetla