Banner
Asus Zenfone Laser 88

ASUS Zenfone 2 Laser ZE500 – recenzija

Asus Zenfone 2 linija ima cijeli raspon pametnih telefona obzirom na dimenzije, procesore i cijene. Nakon što smo imali priliku isprobati Zenfone 2 i  Zenfone Selfie, stigao nam je na test model Zenfone 2 Laser.

 

Bez obzira na atraktivnost top modela pametnih telefona većina prodaje se ostvaruje u jeftinijoj cjenovnoj kategoriji. Asus Zenfone 2 laser se upravo uklapa u potonju spomenutu kategoriju.

Dolazi u tri varijante: ZE500, ZE550 i ZE601. Modeli razlikuju se komponentama ispod poklopca i dijagonalama zaslona. Na test smo dobili najslabiju verziju –  ZE500.

U kojoj mjeri je dobro osmišljeni proizvod, te može li laserski autofokus dovesti do boljih fotografija otkrivamo u nastavku iz prve ruke.

ASUS Zenfone 2 Laser ZE500 osnovna specifikacija

Dimenzije: 143,7 x 71,5 x 3,5 mm
Masa: 140 grama
Zaslon: IPS 5-inčni razlučivosti 1280 x 720 + Gorila Glass 4 zaštita
Procesor: Snapdragon 410 MSM8916 Octa-core 1,2 GHz
GPU: Adreno 306
Memorija: 2GB RAM LPDDR3 / 16 GB interna + ulaz za microSD
Kamere: primarna 13 MP sa f / 2.0 otvorom, laserski AF i prednja 5MP
Povezivanje: WLAN 802.11 b / g / n + Wi-Fi Direct, Hotspot; Bluetooth v4.0 + EDR + A2DP, GPS
Baterija: 2070 mAh
Platforma: Android 5.0.2 + ZenUI (predviđena nadogradnja na 6.0)
SIM kartica: Dual SIM – Dual Standby
GSM: 850/900/1800/1900 MHz
3G: 850/900/1900/2100 MHz
4G LTE: (B1) 2100 / (B2) 1900 / (B3) 1800 / (B5) 850 / (B7) 2600 / (B8) 900 / (B20) 800
Senzori: Brzinomjer, blizina, kompas
Ustupio: Asus
Cijena: oko 1650 kn

Dizajn i ergonomija

Zenfone 2 Laser je napravljen od visoko kvalitetne plastike mat obrade s metalik završetkom na donjem dijelu prednje strane. U pogledu dizajna nalik je Zenfone 2 uređaju. Podjednako je čvrste građe ali sa svojih 140 grama ipak lakši model. Debljina varira između 3,5 mm i 10,5 mm.

IMG_20160118_132909_Modified

Standardno, 3.5 audio ulaz i tipka za paljenje/gašenje su na vrhu uređaja dok višenamjenski mikro-USB ulaz na dnu. Nije mi bio problem dosegnuti tipku za paljenje/gašenje samo jednom rukom.

Asus Zenfone Laser 1

Stražnja strana prati prirodni položaj dlana. Zahvaljujući uskim rubovima i konveksnosti uređaj se izvrsno uklapa u šaku.

U sredini smještena je tipka za podešavanje glasnoće dizajnirana s ASUS ‘koncentričnim krugovima’, iznad je kamera, laserski AF i dual LED bljeskalica. Položaj tipaka nije nimalo neprirodan. Ugodne su na dodir i nije potrebna sila za pritisak.

Saša: Relativno malen, natprosječno kvalitetno izrađen i vrlo atraktivan Asus Zenfon 2 Laser je ugodno iznenađenje. Bez problema bi ste ga smjestili u višu cjenovnu klasu. Osim toga i ergonomija štima…

IMG_20160118_132951

Dva reda rupica ispod kojih je mono zvučnik smještene su prema dnu i lako ih je pokriti rukom. Zvuk je dobro kalibriran ali ne briljira glasnoćom. Morati će te odabrati neku dinamičnu melodiju kako ne bi propustili poziv nosite li uređaj u torbici ili ruksaku.  Za slušanje glazbe ili gledanje filmova najbolje bi bilo koristiti slušalice.

Prednja strana i zaslon

Na prednjoj strani prvi vrhu je slušalica za razgovore, sekundarna 5MP kamera i LED za obavijesti. Boje LED svjetla se ne mogu podesiti prema želji korisnika.

Podržane su samo crvena za kritičnu razinu baterije, narančasta kod procesa punjenja baterije i zelena za sve vrste obavijesti.

Asus Zenfone Laser 9

Na dnu poviše brušenog metalik završetka tri su kapacitivne android navigacijske neosvijetljene tipke.

IPS zaslon je dimenzija 6,23 x 11,7 cm i pokriva 67, 29% prednje površine. Zaštićen je Corning Gorilla Glass 4 zaštitom,  koju nemaju neki znatno skuplji modeli. Palac gore.

Saša: Asus je napravio dobar posao s ovim zaslonom. IPS panel standardne kvalitete obogaćen je neuobičajeno opsežnim softverom za podešavanje, koji je prava rijetkost i na flagship uređajima.

Duljina dijagonale zaslona mjeri 12,7 cm (5“).  Rezolucija je 1280 x 720 piksela.  To je jedan od kompromisa. Zaslon ima gustoću 294 piksela po inču.

Asus Zenfone Laser 7

Čitljivost na suncu je prosjek.  Svjetlina nije osobito visoka pa čak ako se regulira ručno adaptivnim klizačem. Kutevi gledanja su OK, ovo je  IPS  matrica, ali slabije kvalitete – nije usporediva s top modelima.

Reprodukcija boja je, usudila bih se reći, iznad klase uređaja. Pohvalno je što se može provesti kalibraciju boja prema ukusu. Za tu svrhu poslužit će aplikacija Splendid.

Kapacitivni sloj podržava dodire s više prstiju u 10 točaka . Odziv i preciznost su odlični. Nemam primjedbi. Zaslon je moguće probuditi ili poslati na spavanje dvostrukim tapkanjem.

CPU, GPU, povezivanje

Naš Zenfone 2 Laser nema Intelov čipset kao većina modela serije što mi se oduvijek sviđalo, već Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916). To je jedan od najčešćih SoC u mid-range klasi i koriste ga na primjer Oppo A33, Moto G3, HTC Desire 510, ASUS Zenfone Max i najnoviji Galaxy J5.

Snapdragon 410 je 64-bitni ARMv8 temeljen SoC nastao 28nm proizvodnim procesom s 4 x Cortex A53 jezgre takta 1.2 GHz u paru s Adreno 306 GPU (400 MHz) koji podržava OpenGL ES 3.0 i Unified shader značajku, LPDDR3 2 GB RAM-a na 533 MHz i 16GB interne flash podatkovne memorije. 

Prilikom prvog pokretanja uređaja korisnički je dostupno 10.5 GB slobodnog memorijskog kapaciteta. Možete ga proširiti putem microSD, ali ne možete postaviti kao glavnu memoriju.

Saša: Snapdragon 410 sam isprobao na nekoliko modela, nigdje me nije oduševio. No treba priznati – Asus Zenfon 2 Laser radi superglatko i brzo za spomenuti čipset. To je još jedan dokaz dobre optimizacije Zen UI-a. Radi toliko dobro da ga je lako zamijeniti za Snapdragon 6xx – u ovoj klasi, gotovo da bolje niti ne treba…

Odradila sam nekoliko standardnih benchmark testova performansi. Prema dobivenim rezultatima uklapa se u svoju kategoriju.

Kako se nosi s 3D igrama testirala sam s GFXBench i GL Benchmark aplikacijama. Prema dobivenim rezultatima, ASUS Zenfone 2 laser se smjestio na donjem dijelu popisa gdje se nalaze Galaxy Ace ili Xiaomi Redmi 2. Uglavnom, nećete moć igrati najzahtjevnije igre jer uređaj nije namijenjen toj vrsti korisnika, no neke druge popularne hoćete.

Potom sam instalirala Epic Citadel aplikaciju, spojila TV i Zenfone 2 laser Miracast sustavom za potrebe testiranja temperature u kućištu ili tzv, pregrijavanja. Igranjem igre sat vremena. Ali nakon malo više od pola sata popela mi se na glavu. Tijekom tog perioda igranja temperatura nije prelazila 41°C.

U svakodnevnom radu ima povremenog kašnjenja u svim situacijama kada GPU ili RAM moraju raditi punim pogonom. Ako ste prosječni korisnik neće to baš primijetiti. No, kada će te početi primjećivati, vrijeme će bit za kupnju jačeg modela 😀

Po pitanju WiFi dolazi bez AC standarda koji za većinu korisnika neće biti nedostatak ali imajte na umu brzine prijenosa bit će sporije.

Telefonija

ASUS Zenfone 2 Laser podržava rad dvije microSIM kartice u standardnom Standby režimu. Znači ako je jedna aktivna za razgovor, druga je na pauzi. Jede hotdog. Samo prvi slot podržava 4G LTE i HSPA + mobilne mreže. Drugi, samo 2G povezivost. Imajte na umu da drugi utor za SIM karticu služi kao microSD ladica, što znači da ćete morati birati hoćete li rabiti usluge dva mobilna operatora ili samo jednog, i imati proširivu memoriju.

Snapdragon 410 integrira Qualcomm 9 x 25 LTE modem tako da nema problema za korištenje 4G mreža na mjestima pokrivenosti signala. Prijem signala na svim mrežama je u redu. Kvaliteta zvuka za pozive je stvarno dobra na obje strane kanala u bučnom i tihom okruženju.

Baterija

Baterija je Li-Polymer kapaciteta 2070 mAh. Punjenje baterije podržano je Qualcomm tehnologijom brzog punjenje 1.0, ali punjač će te morat kupit zasebno. U pakiranju dilazi samo onaj od 1A na 5,2 V. SOC je poznat po niskoj potrošnji energije.

Za procjenu autonomije baterije posegnula sam za PCMark testom. Dobiveni rezultat je 5 sati i 38 minuta autonomije. A što se događa u stvarnom svijetu?

Mojim intenzivnim načinom upotrebe uređaja što uključuje dosta telefonskih poziva, dva računa elektroničke pošte i društvenih mreža te IM servisa  morala sam puniti bateriju ili priključiti vanjsku već oko 17 sati,  nakon što sam skinula uređaj s ispravljača u 10 sati ujutro. Znači, ako ste umjereni korisnik od jutarnjih do večernjih sati kapacitete energije u bateriji bit će vam dostatan.

 

Android 5.1 i Zen UI

ASUS Zenfone 2 Laser pokretan je Android 5.0.2 inačicom obogaćenom ZEN UI najnovijom verzijom kojoj nedostaju elementi materijal dizajna. Zato mi djeluje malo zastarjelo ali to se može riješiti temama ili launcherima.

Podržane su geste (ZenMotion) pisanjem određenih slova abecede pokrenuti neke aplikacije što uključuje i kameru. Tu je način rada za goste, način rada za djecu i rad jednom rukom.

Testirajući prethodne modele uglavnom smo opisali sve detalje softvera, a promjena nema s najnovijim testnim modelom.

Asus je unaprijed grupirao neke aplikacije u foldere: Apps4U, Komunikacija, Google, Glazba i audio i sl. tako da nemate baš u samom startu nered na zaslonima.

Naime, model je opremljen tonom što potrebnih i nepotrebnih aplikacija poput Auto-start manager, Asus Mobile Manager, Power Saver itd.

Saša: Sanja očito nije impresionirana dodatnim Asusovim softverom, no meni se dopada. Lijepo je imati dodatnu kontrolu nad sustavom, zaslonom, performansama… Palac gore za ZenUI. Treba napomenuti da i sad radi lijepo, no bit će još bolje kad stigne nadogradnja na noviji Android

Uglavnom se u manjem broju mogu deinstalirati, a u većem broju samo onemogućiti. To će pomoći malo rasteretiti sustav.

Na popisu aplikacija je Clean Master. Preporučam deaktivaciju jer je fakeware adware. Ima puno lažnih modula i protkana je oglasima.

Uvjerila sam se na nekoliko uređaja da je zapravo usporila rad i uzela više prostora nego što je očistila. Predlažem da koristite CCleaner ili SD Maid ili AVG Cleaner za povremeno čišćenje smeća. Možda je zanimljivo spomenuti kako Asus stalno nadograđuje svoje aplikacije u Play Store.

[youtube id=”-c8s48rjSBY” mode=”normal” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]

Foto – video

Prednja kamera ima 5 MP senzor sa super širokim kutom gledanja od 85 stupnjeva. Selfiji izgledaju dobro ako znate umjereno rabiti filtera za ljepotu.

Glavna kamera koristi objektiv s 5 leća i 13 MP senzor otvora blende f / 2.0, čiju proizvodnju potpisuje Toshiba. Rad je podržan dual LED bljeskalicom autofokusom i laserskim fokusom temeljenim na senzoru koji ubrzava proces fokusiranja.

Asus Zenfone Laser 111

Laserski autofokus radi samo na većoj udaljenosti od 50 centimetara od objekta snimanja. Isto tako ne radi na većim udaljenostima. Asus ističe da je brzina fokusiranja 0,3 sekunde.

Nisam mjerila vrijeme, ali prema mojoj procjeni, laserski autofokus radi u rangu LG G3 modela.

Asus Zenfone Laser 88

Također možete otvoriti aplikaciju kamere dvostrukim pritiskom na tipku za podešavanje glasnoće.
Softver kamere pakiran je bogatim značajkama koje nisu dostupne u većini mid-range pametnih telefona iako se pokreću sporo. Meni se najviše sviđa potpuno ručni način rada 😀

Maksimalna rezolucija snimljenih fotografija je 4096 x 3072 točaka. U dobrim svjetlosnim uvjetima kvaliteta snimljenih fotografija nije loša dok u uvjetima slabog osvjetljenja, buka je prilično visoka.

HDR koristi multiframe Fusion tehnologiju za sintetiziranje četiri slike u jednu, ali nisam nešto zadovoljna učinkom.

[twentytwenty]

ASUS Zenfone 2 Laser - uzorak fotografije 3

HDR
HDR

[/twentytwenty]

Sada pogledajte malu galeriju snimljenih fotografija na automatskom načinu rada i procjenu kvalitete donesite sami 😉

 

Video snima u 1080p rezoluciji na 30 fps sa stereo zvukom. Kvaliteta video zapisa ne oduševljava – razina detalja je prilično niska.

[youtube id=”u7iVnwsZ1k4″ autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]

Zaključak

Osjeti se da je Asus posvetio puno pažnje ergonomiji, jer se uređaj može rabiti jednom rukom bez ikakvih problema. Ne može se prikriti činjenica da Asus Zenfone 2 laser specifikacijama nije namijenjen razmaženim korisnicima ali izvedba je prilično dobra za pametan telefon ove klase.

Manja rezolucija zaslona možda je nedostatak, no, ima pozitivan učinak na autonomiju baterije. Prednost u odnosu na konkurenciju mu je laserski auto fokus, koji je do sada bio rezerviran za skupe uređaje.

Sve u svemu, Zenfone 2 laser je svakako interesantan model manjih dimenzija s kojim bi prosječni korisnik mogao bit vrlo sretan.

Hvalimo

  • kvaliteta izrade kućišta
  • laserski autofokus
  • prilagođen UI radu s jednom rukom
  • Corning Gorilla Glass 4
  • osigurana servisna i korisnička podrška u HR
  • izmjenjiva baterija (za neke)
  • podrška mikroSD kartice (za neke)

Zamjeramo

  • kapacitivne tipke nisu osvijetljene
  • bloatware
  • slabije vibracije
  • nema NFC
Najčitanije