Sadržaj
Asus ZenFone 3 serija pametnih telefona je vrlo raznolika, nudi se ponešto za svačiji džep. Testirali smo Asus Zenfone 3 Max, po specifikacijama osnovni model s marketinškim naglaskom na bateriji. Što može ponudi korisniku više od drugih mobitela slične cijene? Koliko je napredovao u odnosu na prethodnu iteraciju? Je li to uopće model za vas? Odgovori slijede u nastavku recenzije…
Zenfone 3 Max dolazi u kutiji koja uz standardnu papirologiju, ispravljač, kabel i par pristojnih slušalica s gumenim jastučićima donosi USB-OTG adapter. Mora se priznati da slušalice i USB-OTG adapter nisu često dio paketa kod cjenovno prihvatljivih modela. Lijepa gesta od strane proizvođača.
Asus ZenFone 3 Max (ZC520TL) – osnovna tehnička specifikacija
Dimenzije: 140,8 x 70,3 x 9.01 mm
Masa:148 grama
Procesor: MediaTek MT6737 takta 1.25 GHz
GPU: Mali T720 MP2
Memorija: RAM 2 GB – interna 16 GB + Micro SD kartica
Ekran i zaslon: 5.2 ” IPS – 1280 x 720 piksela
Kamere: prednja 5 MP – glavna 13 MP
OS: Android 6.0 + ZenUI
Mreža:
DC-HSPA + (DL / UL): 42 / 5,76 Mbps;
LTE CAT4: 150/50 Mbps
GSM / LTE:
4G: FDD-LTE 700 (B17) / 850 (B5) / 900 (B8) / 1700 (B4) / 1800 (B3) / 1900 (B2) / 2100 (B1) / 2600 (B7) MHz
Povezivanje: GPS (AGPS) – 802.11 b / g / n, WiFi-Direct – Bluetooth profil: V2.1 + EDR; v3.0 + HS, v4.0
Baterija: 4130 mAh, neodvojiva
Sučelje: Micro USB 2.0, OTG
Ostalo: FM radio – biometrijski senzor otiska prsta – Dual SIM
Boja: Glacier Silver
Ustupio: Asus
Cijena (veljača 2017.): 1.519,00 kn – 1.679,00 kn
Dizajn, kvaliteta izrade i ergonomija
Asus Zenfone 3 Max je klasičnih standardnih smjernica dizajna. U izradi dominira metal zaobljenih rubova prema stražnjoj strani koji je ugodan na dodir. Kvaliteta izrade je bez očiglednih nedostataka što uključuje otpornost na opterećenja, savijanje i uvijanje.
Dimenzijama 149,5 x 73,7 x 8,55 mm omogućava siguran hvat, čak osobama s manjim šakama. Osim toga, sučelje nudi mogućnost rada “jednom rukom”.
Palac lako doseže tipke za uključivanje/isključivanje rada i podešavanje glasnoće zvuka koje su smještene na desnoj strani.
Utor za SIM i memorijsku karticu je na suprotnoj strani. Možete imati dvije SIM kartice (micro SIM i nano SIM) ili jednu microSD karticu i drugu nano SIM.
Audio 3,5 mm ulaz je na vrhu. Mikrofon i microUSB 2.0 priključak za punjenje mobilnog telefona, prijenos podataka ili spajanje vanjskih uređaja na USB OTG način dio su donjeg dijela kućišta.
Poleđina nije monolitna. Dio gornje i donje površine su plastični umetci za nesmetan rad antena. Prijelazi gdje se plastika spaja s metalom pokriveni su sjajno poliranim tankim trakicama. Vidi se da je Asus pazio na detalje. Lokacija komponenti na stražnjoj strani je standardna.
Prema vrhu je mikrofon za smanjenje buke a niže je objektiv fotoaparata s LED bljeskalicom ukrašen sjajnim prstenom, te senzor/čitač otiska prsta. Potonji je malo uvučen od površine. Lijepo naliježe pod kažiprst.
Biometrijski senzor obavlja funkciju prepoznavanja u najviše 0,3 sekunde. Dovoljan je lagan dodir za otključati uređaj, odgovoriti na glasovni poziv, snimiti fotografiju (u aplikaciji fotoaparata) ili prijaviti se u neku zaštićenu aplikaciju. Mala zamjerka ide na njegovu preciznost. U 10 slučajeva, dva ili tri puta odbiti će vam suradnju. Možete postaviti do 5 različitih otiska prstiju.
Prema donjem dijelu stražnje strane su rupice ispod kojih je zvučnik . Pristojne je kvaliteta i pri maksimalnoj glasnoći. Pozicija zvučnika nije najbolje odabrana jer zvuk gubi na jačini u slučaju da uređaj postavite stražnjom stranom na tvrdu ili meku površinu.
Prednja strana
Cijela prednja strana je zatvorena 2,5D zakrivljenim staklom. U specifikacijama nema podatka tko je proizvođač i je li zaštićeno od grebanja. .
Estetiku kvare široki okviri iznad i ispod zaslona i bijela boja u suprotnosti s ostatkom kućišta koje je Glacier Silver.
Nekoliko milimetar niže od gornjeg brida su zvučnici za razgovore prilično jasnog zvuka, senzor blizine i svjetla, LED indikator za obavijesti i 5MP kamera.
Donji brid ima logo proizvođača. Android funkcijske tipke su na zaslonu čime je dijagonala zaslona dodatno umanjena.
Zaslon
Zaslon IPS matrice (In-plane switching) ima duljinu dijagonale 13,21 cm (5,2 inča). Omjer površine zaslona u odnosu na cijelu plohu je 67,77 posto. Rezolucija je 1280 x 720 piksela i oštrina 282 piksela po kvadratnom inču. Ako se malo bolje zagledate i približite zaslon očima, pikseli se vide.
Kutovi vidljivosti su prosjek. Postoje lagane promijene pri kutovima veće širine. Boje na zaslonu nisu prenaglašene. Mnogima bi mogle biti dosadne…
Prema specifikacijama proizvođača svjetlina je do 400 cd/m 2. Nije rekordna, ali mogla bi vam biti dostatna za koliko- toliko ugodno iskustvo gledanja po sunčanom vremenu. Oleophobic premaz je kvalitetan. Multi-touch tehnologija podržava do 5 istovremenih dodira prstima.
U postavkama zaslona je plavi filtar za efektivno smanjenje umaranja očiju i gesta otključavanja zaslona dvostrukim tapkanjem. Uz prisustvo čitača otiska prsta to obilježje postaje manje bitno.
Hardware i izvedba
Hardversku osnovu čini skromniji MediaTek MT6737 SoC proizveden na 28 nm procesnoj tehnologiji. Njegove četiri ARM Cortex-A53 jezgre 64 bitnog seta instrukcija kucaju na taktu 1,25 GHz. Grafički koprocesor je Mali T720 MP2 na 600 MHz. Uređaj je opremljen s 2 GB LPDDR3 RAM-a frekvencije 640 MHz i 32 GB ugrađene eMMC interne podatkovne memorije. Korisniku ostaje dostupno za pohranjivanje podataka 23.5 GB. Na MicroSD karticu nećete moći prenijeti cijele aplikacije, ali dio njihovih podataka možete.
Obavljanje svakodnevnih zadataka poput surfanja, upotrebe društvenih mreža ili raznih aplikacija i njihovo učitavanje, tekstualna komunikacija i umjeren multitaskinga neće pokazati vidljivo zaostajanja u radu. Asus je dobro optimizirao softver, a rezolucija zaslona nije prezahtjevna tako da je rad u cjelini uravnotežen. Zahtjevnije igre poput Real Racing 3 moći ćete odigrati uz neke kompromise kao što su povremeni gubitak okvira i pad brzine.
Što su pokazali benchmark testovi?
- 3DMark Ice Storm Unlimited – 6799 bodova
- Geekbench 4 – 576 bodova (singlecore) – 1481 bod (multicore)
- Geekbench 4 GPU – 757 boda
- Quadrant benchmark – 12 942 boda
Povezivanje
Mogućnosti povezivanja obuhvaćaju sve najvažnije što bi jedan pametni telefon današnjice trebao imati: 802.11 b / g / n s Wi-Fi Direct i PlayTo, brz i točan GPS (A-GPS), te Bluetooth 4.0 specifikacija standarda. Mnoge će razveseliti i FM radio s RDS-om.
Baterija
Asus ZenFone 3 Max je opremljen zapečaćenom litij-polimer baterijom kapaciteta 4100 mAh. Asusovi inženjeri razvili su nekoliko načina potrošnje energije za što bolju autonomiju.
- Normalno (automatski optimizira potrošnju i prilagođava razinu CPU performansi i svjetline zaslona)
- način rada za performanse (pogodan za igranje igara i gledanje videa)
- korisnički prilagođeni način rada
- način rada za uštedu energije koji smanjuje CPU performanse i svjetlinu zaslona te onemogućava prijenos podataka putem mobilne i bežične mreže kada je uređaj u stanju mirovanja
- Iznimna ušteda ( onemogućene sve funkcije osim primanja telefonskih poziva, poruka i alarmi).
PCMark aplikacija za mjerenje izdržljivosti energije u bateriji je izmjerila sljedeće vrijeme:
Ako ste vlasnik prethodnog modela, kao što možete vidjeti, novitet u autonomiji baterije nije ga nadmašio. Ipak, treba imati na umu da je baterija prethodnika kapaciteta 5000 mAh.
U realnom svijetu, dan intenzivnog rada ne bi nikome trebao predstavljati problem. Umjerenom korisniku dva ili čak tri dana. Sat vremena igranja iscrpit će oko 15 posto baterije, gledanje video zapisa na YouTube 12 posto ( wiFi) i 15 posto (4G). Vrijeme punjenja baterije je oko 3 sata.
Ali, Max ima još jednu posebnost. Može puniti drugi uređaj kao vanjski “powerbank” putem USB OTG kabela. Prilikom spajanja drugog uređaja trebate odabrati jedan od dva načina punjenja: izlaznom strujom do 0,5 A ili 1,5 A (teoretski). Ali sustav je mudrica. Kada Maxu padne kapacitet na 30 posto, nema više punjenja drugog uređaja. Baš je egoističan 😀
Android 6.0 i ZEN UI 3.0
Operativni sustav je Android 6.0 s prilagodbom Asus ZEN UI 3.0. Korisničke mogućnosti prilagodbe sućelja su mnogobrojne. Na zaključanom zaslonu vremenski widget prikazuje animacije poput oblaka, kiše, sunca, snijega, oluje itd. Eto, jedan zgodan dodatak.
Broj predinstaliranih aplikacija je ogroman. Ima dosta bloatwarea i nećete moć sve neželjene deinstalirati. Na popisu aplikacija su QuickMemo, snimanje poziva (u 3GPP datoteci), Upravitelj datoteka, Mobile Manager ( set sigurnosnih aspekata sustava) MiniMovie (napraviti kratki video od snimljenih fotografija), Genie za streaming svojih igara na YouTube. Tipkovnica je Asusova, nudi kroz standardne i napredne opcije brojne mogućnosti personalizacije.
Za bolju kvalitetu zvuka Asus je namijenio aplikaciju imena Audio Setup Wizard. Nudi nekoliko profila za poboljšanje zvuka i optimizaciju u ovisnosti kako se uređaj koristi u određenom trenutku.
Surfati možete uz Chrome i Asus web preglednik. Oba rade dobro, ali morate paziti na broj otvorenih mrežnih stranica s obzirom na mogućnosti procesora i radnu memoriju.
Kamere
Rezolucija prednje kamere je 5 MP. Kvalitetom će zadovoljiti potrebe za objavljivanje selfija na društvenim mrežama.
Glavna kamera je 13 MP senzora i Largan lećama od 5 elemenata i otvora blende f / 2.2. Podržana je LED bljeskalicom, autofokusom ( nešto sporijim) i Asus PixelMaster tehnologijom. Nema laserskog autofokusa i dual LED bljeskalice kao kod prethodnika.
U postavkama se korisnicima nudi nekoliko načina snimanja. Među njima je HDR ( aktivira se ručno i pojačava svjetlinu do 400%. ), snimanje panorame, skeniranje QR kodova, Super Rezolucija koja snima 4 fotografije i spaja ih u jednu od 52 MP ( 8192 × 4608). Iako kamera ima 4x digitalni zoom, ne bismo preporučili da ga koristite.
Snimljene fotografije kamerom bolje su od jednog dijela konkurenata u cjenovnom segmentu. Standardno, pri slabim svjetlosnim uvjetima u okolini, kvaliteta pada i gube se detalji.
(dnevne fotografije – tmuran i kišovit dan….)
(noć…)
Video datoteke se snimaju u 720p sa stereo zvukom. Usprkos stabilizaciji morate imati mirne ruke ili neki oslonac kako bi se izbjegla vidljiva podrhtavanja videozapisa.
Ukupni dojam
Asus Zenfone 3 Max je kompaktan model skupljeg izgleda nego što uistinu jest. Iako je postalo uobičajeno da cijenom pristupačni modeli imaju Full HD rezoluciju, zahvaljujući nižoj rezoluciji autonomija baterije ostaje jaka točka ovog uređaja. Ali, više nije legendarna. Specifikacijama ispod i mogućnostima kamera zadovoljiti će manje zahtjevne korisnike jer je dobar kandidat za kupnju. Ako su vaši zahtjevi veći, bio bi bolji izbor Asus Zenfone 3, model za koji možete pročitai sve detalje na ovoj poveznici.
Sviđa nam se:
- kvaliteta izrade
- kvaliteta oleophobic premaza
- autonomija baterije
- dobra kvaliteta zvuka
- FM radio
Manje nam se sviđa:
- hibridni utor za SIM
- nema Gorilla Glass ili neku drugu vrstu zaštite
- kamera skromnih mogućnosti
- cijena u Hrvatskoj