Sadržaj
Od našeg vjernog čitatelja, Lea Benčevića, dobili smo lijepi tekst s praktičnom usporedbom tri ponajbolje Android navigacije, koji sa zadovoljstvom objavljujemo. Pročitajte kako je prošao Copilot Live Premium, Sygic te Navigon Europe.
UPDATE: Leo je napravio izvrstan novi članak o navigacijama, čitajte ga ovdje
Mogućnost satelitske (GPS) navigacije u automobilima i nije neka novost, ali u Lijepoj našoj ta mogućnost je aktualna tek zadnjih nekoliko godina, jer su do tada karte Hrvatske bile jako loše a i cijena GPS uređaja je bila nepristupačna širem sloju pučanstva.
Navigacija na mobitelima zato je poprilična novost i dan danas mnogi se iznenade kad im pokažem da moj mobitel može biti, uz ostale mnogobrojne mogućnosti, i idealan suvozač. Mobitelima se bavim oko 14 godina i sama mogućnost navigacije na njima mi naravno nije nikakva novost, ali ponekad se i ja “šokiram” u pozitivnom smislu njihovim mogućnostima, a kako se tek ne bi iznenadio netko kome je mobitel tek puko sredstvo komunikacije i služi mu najčešće za razgovor i razmjenu poruka.
Navigacija više nije luksuz, a i dobro dođe ne samo par puta godišnje kako mnogi misle kad idu na ljetovanje ili zimovanje ili pak rodbini i prijateljima u neka udaljena mjesta, nego svakodnevno obzirom da svi mi vozimo rutinski (po navici).
Umjetna inteligencija, u ovom slučaju navigacija ne poznaje riječ rutina.
Primjerice rođen sam u Slavonskom Brodu u okolici kojega i živim i poznajem Brod “k’o svoj džep”, ali se ponekad pokaže da ga navigacija poznaje još bolje od mene.
Dokaz ovoj tvrdnji je i to što ćete teško vidjeti taksista koji čak i u gradu ne koristi navigaciju, a rijetko tko poznaje grad poput njih, ali svejedno rabe navigaciju baš da ne bi vozili rutinski.
Za ovaj usporedni test izabrao sam tri najpopularnije Android GPS autonavigacije – CoPilot Live Premium Europe Full 9.4.0.144., Sygic 13.1.1. Full, te Navigon Europe 4.8.0. i zahvaljujem se na ustupljenim navigacijama svojim prijateljima Mateju Petrovečkom (CoPilot) i Saši Kovačićeku (Navigon).
Sve tri navigacije su punokrvne “turn-by-turn (zavoj-po-zavoj)” GPS autonavigacije s mogućnosti odabira alternativnog pravca i točaka interesa (POI), načina usmjeravanja (pješačenje, automobil, kamion itd.), te naravno glasovnog navođenja na hrvatskom jeziku.
Zgodna stvar je i što će vas (ukoliko) želite vizualno i/ili zvučno upozoriti da ste prekoračili ograničenje brzine.
Sve one imaju i još puno dodatnih mogućnosti tipa dijeljenja trenutne lokacije s frendovima na Facebooku, ali primarni zadatak im je prije svega da nas čim brže, točnije i jeftinije dovedu do cilja, pa sam se usmjerio samo na taj njihov dio.
Napominjem, jer se često susrećem s takvim upitom da je riječ o tzv. “off line” GPS navigacijama, tj. njihova uporaba neće vam potrošiti ni lipe s računa za mobitel, jer za razliku od npr. Google Mapsa ne zahtijevaju internetsku vezu, čak možete biti negdje Bogu iza nogu gdje nema ni signala vašeg mobilnog operatera i vaš će vas Sony Xperia smartphone bez problema i dodatnih troškova dovesti do cilja… istine radi, riječ je o Android navigacijama koje će raditi na svakom Android mobitelu, ali ja sam veliki ljubitelj Sonyja i držim se one da je Bog na nebu, a Sony na zemlji 🙂
Spomenuta internetska veza (poželjno Wi-Fi/WLAN, kod Navigona i uvjet) trebat će vam samo pri inicijalnom pokretanju ovih navigacija kad ćete si skinuti karte i glasovne upute.
Za sve tri navigacije možete si skinuti karte cijele Europe ili zemalja/regija koje vam trebaju.
Navigacije možete nabaviti na Google Playu po cijenama od 81 $ za Navigon, 47 $ za CoPilot, dok je 7-dnevna probna inačica Sygica dostupna besplatno, ali uz nešto vremena i znanja nije problem pronaći na internetu “crackirane” inačice. To je, naravno, nezakonito i s obzirom na povoljne cijene ovih navigacija – apsolutno nepotrebno.
Radi objektivnosti testa testiranje sam vršio na način da sam kod sve tri navigacije u postavkama odabrao najbržu rutu i dozvolio uporabu auto puteva, tj. cesta s naplatom, jer najkraći put često nije i najbrži, a danas smo svi u žurbi i želimo čim brže stići od točke A do točke B.
Sve tri su testirane na način da sam izabrao više odredišta (njih 15-ak širom Hrvatske i Slovenije), do kojih se može doći iz više pravaca kako bi se vidjela uporaba auto cesta, državnih i županijskih cesta, te lokalnih cesta, tj. odabiru li idealni put ili “lutaju” okolo, kao i način da sam svaku testirao u autu u realnim uvjetima kako bi se vidjela brzina rekalkulacije rute ako slučajno pogrešno skrenete ili zbog prometne nesreće/radova na cesti morate skrenuti sa zadanog puta, točnosti same karte i glasovnih uputa, kao i brzina osvježavanja karte (pomicanje karte na zaslonu u stvarnom vremenu).
Testiranje sam vršio na svom smartphonu Sony Xperia Z i odmah mogu reći da su test u autu u realnim uvjetima sve tri prošle bez većih problema, prije svega zahvaljujući tome što Xperia smartphoni imaju izuzetno kvalitetne GPS čipove, pa trenutni položaj pronađu za svega 10-15 sekundi, pa i rekalkulacija rute kod svih testiranih navigacija traje svega nekoliko sekundi.
No, ipak postoje osjetne razlike između ove tri navigacije…
SYGIC
PLUS:
- 3D prikaz građevina i slikovni prikaz gradskih znamenitosti, npr. katedrale u Zagrebu (vidi sliku)
- ucrtan veliki broj šumskih i poljskih puteva, kao i dosta POI, pa želite li npr. posjetiti grad heroj Vukovar i otići do jedne od najpoznatijih građevina u njemu vodotornja – upišite VUK, odmah pri vrhu vam ponudi Vukovar, upišite VOD i odmah vam nudi vodotoranj, tj. navigaciju do njega
- zvučno i/ili vizualno upozorenje na oštre krivine
MINUS:
- nema navigacije do razine kućnog broja, samo ulica ili raskrižja
- loš softver (poprilično često iz samo njoj znanih razloga ide lokalnim cestama, pa čak i makadamskim putevima), a i lako se “zbuni”, pa onda ide obilazno, a kad se izađe iz nje i pokrene se ponovo onda pravilno radi
- grafički loše riješen izbornik
- vrlo piskutav ženski glas
NAVIGON
PLUS:
- odlične karte (najbolje od sve 3 navigacije na usporedbi) s nevjerojatno velikim brojem POI (točaka interesa), od parkirališta, benzinskih postaja, bankomata, banaka, bolnica (vidi sliku), pa do trgovina, šoping centara, hotela, crkvi, groblja, ljekarni… čudo toga ima
- kod odabira odredišta između ostalog ponudit će vam i najbliži parking ako je moguće što je stvarno super stvar, posebno u velikim gradovima
MINUS:
- loš izbornik s vrlo malo mogućnosti personalizacije
- dodavanje međutočke bi moglo biti i jednostavnije
- često “padne u nesvijest”
- pomicanje karte na zaslonu malo zaostaje za stvarnim stanjem (CoPilot to jedini radi bez greške), pa se desi da ste npr. taman prošli neko raskrižje, a Navigon vam pokazuje da ste nasred njega
- izuzetno iritantan ženski glas s lošim izgovorom i još lošijim naglaskom
COPILOT
PLUS:
- najbolji izbornik od sve tri testirane navigacije (jednostavno nisam našao stvar koja se u izborniku ne može podesiti)
- najmanje troši bateriju, iako je i Navigon po tome jako dobar
- ugodan ženski glas (Ivana) s vrlo pravilnim izgovorom za razliku od “kreštalica” na Navigonu i Sygicu
- ima ClearTurn, tj. realistični 3D prikaz većih raskrižja i čvorova (vidi sliku)
- ima prewiew rute zajedno s glasovnim uputama
MINUS:
- ništa
[stextbox id=”info”]ZAKLJUČAK:
Bilo koju od njih da izaberete nećete pogriješiti.
Zaboravite obične papirne karte veličine pola nogometnog igrališta, zaboravite stajanja i pitanje slučajnih prolaznika za put, a zaboravite i na suvozača koji će vas upućivati i usput komentirati da npr. vozite k’o manijak što meni često kažu, jer volim stisnuti gas 😉
Sve što vam treba je vaš smartphone, neka od ove 3 navigacije i poželjno univerzalni vakuumski držač za vjetrobransko staklo (šoferšajbu).
Zaboravite i na bacanje novca na kupnju “pravih” auto navigacija, jer isprobano nisu ništa bolje od ovih na mobitelu (čak dapače), često imaju loš prijem GPS signala, a za njihovu cijenu možete kupiti i neki Android mobitel, dodate još 50-ak kuna za držač i sami ili uz pomoć prijatelja pronađete neku od ovih navigacija na internetu i instalirajte ju na svoj svoj smartphone i imate “all-in-one” uređaj (vaš mobitel).
Sygic je dosta dobra navigacija, ali samo dok ne vidite druge dvije iz ovog testa. U usporedbi s izvrsnim CoPilotom i vrlo dobrim Navigonom nema što tražiti, posebno zbog često lošeg odabira rute.
Navigon ima najbolje karte na usporedbi, ali i dosta minusa, pa je zauzeo drugo mjesto.
Preporuka dakle ide za Copilot, jednostavno je najkompletnija navigacija s mnogo pluseva i bez izraženih mana. Zasluženo zauzima prvo mjesto!
[/stextbox]