Watch GT 5
Blu ray player1

Vodič za kupnju Blu-ray playera

Niste li još kupili Blu-ray player, pred blagdansko razdoblje je pravo vrijeme da se počastite i osvježite vašu dnevnu sobu. Blu-ray playeri su prerasli svoju prvobitnu ulogu, i postali multimedijalno središte kućnog kina.

Tehnologija je dozrela, cijene su povoljne a mogućnosti poput Interneta, žičanog i WiFi mrežnog priključka te kvalitetnog USB media playera su danas uobičajene, čak i u nižim cjenovnim razredima…

Sjećate li se koliko su koštali prvi Blu-ray playeri? Nekoliko tisuća kuna, a po specifikacijama su bili kante za današnje višestruko jeftinije modele. I to prije samo dvije – tri godine… Napredak je više nego uočljiv. No, postavlja se pitanje koliko niska cijena je dovoljno niska da privuče širi sloj kupaca i potakne neodlučne na kupnju? Posebice jer danas svi imaju DVD player, koji sasvim dobro služi i nudi vrlo dobru kvalitetu slike.

Zašto dakle kupiti Blu-ray player? I na što pri tome paziti? Isplate li se modeli od nekoliko tisuća kuna? Stay tuned, odgovori slijede…

Tehnologija Blu-ray playera

Blu ray player

Nećemo gnjaviti sa specifikacijama, valnoj duljini lasera i drugim za krajnjeg korisnika nebitnim tehnikalijama. No, svakako nas zanima što nam Blu-ray playeri nude u praksi, te koliko su bolji od starih, dobrih DVD playera.

Po kvaliteti slike, usporedbe nema – Blu-ray donosi pet puta oštriju sliku od DVD-a, koja na FullHD LCD ili plazma televizorima izgleda fantastično – gotovo bolje od stvarnosti, mogli bi smo reći. Razlike u kvaliteti prikaza Blu-ray filmova postoje, no one su minimalne i slabo zamjetne – player od tisuću kuna imat će približno dobru kvalitetu slike kao i onaj od pet tisuća. No, broj opcija, kvaliteta mehanizma i ugrađenih A/D pretvarača (posebice ukoliko vam je potreban analogni izlaz, za vlasnike stereo pojačala i starijih receivera) drastično su bolji na skupljim modelima.

Danas aktualan, a prema svemu sudeći i sljedećih nekoliko godina, jest Blu-ray profil 2.0, koji donosi BD Live sadržaj. No, ukoliko vam razni bonusi nisu bitni, kupnjom starijeg BR 1.0 ili 1.1 playera možete uštedjeti – kvaliteta filmova će biti ista, no dolje navedene opcije u tom slučaju možete prekrižiti. Srećom, danas je rijetkost pronaći Blu-ray player koji ne podržava 2.0 profil, a dobro je znati da su gotovo svi nadogradivi na neku eventualnu buduću inačicu Blu-ray specifikacije.

Autor ovih redaka ima dvije godine star televizor visoke klase, koji od multimedije nudi samo mogućnost reprodukcije JPEG fotografija, i to putem Compact Flash memorijskih kartica. Oskudno, i svakako nedovoljno, posebice u usporedbi s boljim televizorima iz 2010. godine.

No, sve blagodati moderne tehnike možete uživati i na starijim televizorima kupnjom Blu-ray playera, koji vam donose:

  • Internet servise (najpopularniji je svakako YouTube) – veliki je gušt gledati YouTube, gdje možete pronaći i obilje kvalitetnih dokumentaraca u sasvim solidnoj kvaliteti
  • streamanje videa s računala putem žičane ili bežične mreže – sjajna stvar, posebice preko bežične mreže
  • kvalitetan USB media player, koji će čitati sve što stavimo na USB stick ili disk – trebao bi raspoznavati NTFS, reproducirati HD DivX i MKV datoteke i prikazivati naše titlove. Rijetki korisnici danas nemaju kolekcije DivX i MKV filmova, no kome se još da pržiti filmove na DVD?
  • Blu-ray player treba čitati baš sve što u njega stavimo: Blu-ray diskove, DVD-Video, DVD+R/+RW, DVD-R/-RW, CD, CR-R, CD-RW s MP3 i photo CD-e (JPEG files), SACD
  • podršku za aktualan 2.0 Blu-ray profil, BD Live i Bonus View, te sve aktualne audio formate (bitno za vlasnike starijih AV receivera): Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, dts, dts-HD, dts-HD Master Audio u PCM putem HDMI kabela
  • bitstream za Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, dts-HD i dts-HD Master putem HDMI kabela
  • kvalitetan upscaling DVD filmova – u pravilu Blu-ray player u tome bitno bolji od televizora, što će u vašu staru DVD zbirku unijeti novi dašak života

Većinu navedenog možete dobiti za nešto više od 1000 kuna, a to je ponuda kojoj niti samostalni media playeri ne mogu konkurirati – naime, oni za podjednaku cijenu ne nude gotovo ništa više mogućnosti, a ne mogu reproducirati Blu-ray diskove. Stoga im ne predviđamo svjetlu budućnost; posebice jer današnji televizori dolaze s ugrađenim media playerima…

Slijedi popis Blu-ray playera koji zaslužuju preporuku po cjenovnim razredima.

Best buy Blu-ray playeri do 1000 kuna

U ovom cjenovnom razredu nećemo biti previše izbirljivi, i morat ćemo prekrižiti neke opcije s gornjeg popisa. Sasvim razumljivo, jer 1000 kuna i danas koštaju kvalitetni DVD playeri…

LG BD550

[rating:80/100]

  • Blu-ray profile 2.0
  • 1080p upscaling
  • Internet putem žičane mreže: YouTube, Netflix, Vudu, Pandora
  • Dekodira: Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Bit stream output, DTS-HD Master Audio, DTS-HD HR
  • HD DivX i MKV reprodukcija

Best Buy uređaj, kojem nedostaje samo WiFi mreža. Čak je i upscaling DVD filmova solidno odrađen. Za manje od tisuću kuna dobit ćete sve ostalo, a to je sjajna ponuda kako god okrenete!

Philips BDP 2500

[rating:45/100]

  • Blu-ray profile 1.1
  • 1080p upscaling
  • H.264, MPEG2, VC-1, DivX Ultra, WMV, XviD reprodukcija, rade i MKV nakon flashanja novog firmwarea

Philips se specifikacijama ne može mjeriti s LG-em, no radi se o zvučnijem imenu s cijenom od 900 kuna – nije loše za ulazak u svijet Blu-ray filmova…

Best buy Blu-ray playeri do 1300 kuna

Za tri stotine kuna više možete birati između više brandova, uključivo i onih premium klase. Raduje što su cijene i specifikacije prilično izjednačene, no u ovoj klasi ipak je najbolji odabir:

Sony BDP-S370

[rating:90/100]

  • Blu-ray profile 2.0
  • 1080p upscaling
  • Internet putem žičane ili (opcija) WiFi mreže s 19 kanala (uključivo YouTube)
  • Dekodira: Dolby Digital Plus, DTS HD, Dolby TrueHD, DTS HD Master Audio
  • HD DivX i MKV reprodukcija

Nasljednik prošlogodišnje uspješnice, S360 modela i dalje nudi mnogo, te je najbolji izbor u klasi ne toliko zbog specifikacija, koliko kvalitete slike i zvuka. Oprema je relativno oskudna – za BD Live vam je potreban USB stick s barem gigabajtom memorije (uređaj nema vlastitu memoriju), ali zato možete dokupiti USB WiFi dongle za bežičnu mrežu.

Sony briljira na vizualnom i zvučnom području. Razlike u odnosu na konkurenciju su vidljive i čujne. Blu-ray filmovi izgledaju nijansu bolje, a DVD uspcaling je za cijelu klasu bolji od cjenovnih konkurenata. Monolitni dizajn sjajno se slaže s novim Sony televizorima, ali dobro izgleda i uz ostale TV uređaje. Osim toga, cijena mu ne prelazi 1300 kuna – sjajan odabir!

Najčitanije