Sadržaj
Dragi čitatelji, vrijeme je za novu generaciju vodiča za kupovinu televizora. Što je bitno kod novog TV-a? isplati li se UHD TV, što je sa HDR-om, širim spektrom boja, zakrivljenim ekranom, 3D tehnologijom, je li Andorid TV najbolja Smart TV platforma današnjice…? Prvi dio vodiča za kupovinu televizora donosi tehnikalije, u drugom ćemo donijeti popis Best Buy i Grand Prix televizora za kraj 2015, i početak 2016. godine.
Kupovina televizora više uopće nije jednostavna. Bolje trgovine imaju preko 200 izloženih uređaja, proizvođača ima mnogo a tu je i neizbježan sukob nove i stare tehnollogije – FullHD i 4K. Kažu nam – HDR je novi 4K, tu je i širi spektar boja kod boljih modela UHD televizora bez kojeg se ne može.
No je li zaista tako? Postoje i 4K televizori za 4.000 kuna – isplate li se? Što je s povoljnijom cjenovnom klasom? Isplati li se kupiti veliki FullHD televizor…?
No krenimo redom, od odabira proizvođača televizora. Trenutno se isplati kupiti Samsung, LG, Sony i Panasonic televizore, a nakon duljeg vremena u probrane brandove uvrštavamo i Philips, kao povoljniju alternativu – u svim klasama.
Zbog čega? Razlike u cijeni su male, dok je razlika u kvaliteti slike vidljiva, kao i u kvaliteti i brzini rada Smart TV platforme.
Iako nismo mnogo očekivali od Philipsa, ove godine su – napokon – vidljivo poboljšali kvalitetu slike. Iako im je procesiranje i dalje nešto slabije od top četiri branda, razlika više nije tako velika a Philips ima, kao i Sony, izvrsnu Android TV platformu.
Da, Sony ima bolju kvalitetu slike (vidljivo, ako se zagledate), no ujedno je i skuplji. Andorid TV kod oba branda je usporediv – Sony nije ugradio brži hardver od Philipsa, što bi se moglo očekivati. Oba su bazirana na Android Lollipopu 5.1. i imaju hardver usporediv s jeftinim smartphoneima na tržištu.
FullHD vs Ultra HD / 4K
Znamo od početka godine – FullHD razlučivost je na zalasku i ako baš želite FHD televizor ograničeni ste na modele srednje klase. Čak je i Sony izbacio Triluminos (širi spektar boja) iz FullHD lineupa. No, za razliku od prvih modela 2015., cijene 4K televizora su pale pa su ponekad, u istim dijagonalama i istog proizvođača iste kao i za FullHD modele. Tada ne treba mnogo razmišljati…
No, u manjim dijagonalama (ispod 50″ / 127 cm) razlike u FullHD vs 4K rezoluciji, s neke normalne udaljenosti (3-4m) nećete vidjeti. Hoćete li približiti TV, tj. razmjestiti dnevni boravak da gledate s upola manje udaljenosti? Malo morgen… Hoće li vas relativno mali zakrivljeni TV dodanto unijeti u sliku? Neće. S druge strane, širi spektar boja i HDR ćete lako uočiti, bez obzira na udaljenost i dijagonalu.
Prikaz boja 4K televizora
Kao standard za širi spektar boja iskristalizirao se DCI P3 (koristi se u digitalnim kinima) te još širi Rec. 2020. (preporuka ITU za 4K televizore, sadrži i framerate te druge parametre, no nama je najzanimljivija zbog boja).
Niti jedan TV na tržištu danas ne može prikazati puni spektar DCI P3 boja, a posebice ne spektar boja prema Rec. 2020 standardu. Čisto za usporedbu, rec.709 (klasični televizori) prikazuje oko 70% DCI P3 spektra, dok najbolji televizori idu do 95% DCI P3.
Evo mjesta za napredak, no treba napomenuti da je sve iznad Rec. 709 standarda vidljivo, i doprinosi kvaliteti prikaza. Naravno, kad prikazujete odgovarajući video materijal…
Da bi LCD tehnologija mogla prikazati širi spektar boja potrebno joj je naprednije pozadinsko osvjetljenje, što se ove godine zove Quantum Dot. OLED televizori mogu prikazati više od Rec. 709 standarda.
Kod kupovine 4K televizora imajte na umu sljedeće FAQ / mitove, od kojih neki više ne vrijede.
- Mit broj 1. 4K televizori su lošiji kod reprodukcije SD signala (TV program). Kratko i jasno, nisu. Dulji odgovor je bili su, no 2015. su svi navedeni brandovi predstavili nove upscaling procesore slike koji taj posao odrađuju jako dobro. Sasvim usporedivo s najboljim FullHD televizorima. To ne vrijedi za jeftine brandove…
- Mit broj 2. – svaki 4K televizor je dobra kupovina. Nije. Ovo je već treća generacija 4K televizora, prva je bila loša, druga kako tako, treća je OK ako odaberete model s proširenim spektrom boja. Po mogućnosti i s HDR-om, no ta tehnologija krasi samo skupe top modele. Od ove godine svi čitaju sve codece (HEVC/H.265, VP9) pa ste spremni za streamanje 4K videa / gledanje Ultra HD Blu.ray filmova / gledanje 4K filmova preko USB sticka.
- Mit broj 3. Ne trebam 4K TV jer nema 4K sadržaja. Djelomično točno, od proljeća 2016 – netočno. Danas možete gledati 4K video preko Youtubea, skidati demoe s interneta (brzo dosadi :-)) i najzanimljivije, snimati vlastiti 4K video ako imate noviji i bolji mobitel. Nedovoljno, no na proljeće 2016. dolaze 4K Blu.ray playeri i filmovi koje će biti pravi užitak gledati. Hoće li biti sadržaja? Hoće, jer su noviji filmovi snimljeni u visokoj rezoluciji i s više boja od rec.709 standarda kojeg gledamo u FullHD televizorima.
- Mit broj 4. 4K televizori su skuplji od FullHD televizora. Djelomično točno. Jesu, top modeli, koji donose stvari koje nemaju FullHD televizori. No pogledajte primjerice LG-evu ponudu FHD i UHD televizora – koštaju podjednako…
Da sumiramo: 4K je budućnost, standard za sljedećih 10 godina koji je napokon sazrio i definirao bitne stvari koje bi 4K TV trebao imati, da bude future proof:
- UHD / 4K razlučivost
- HDR
- Prošireni spektar boja
- HEVC / VP9 kompatibilnost
- HDMI 2.0
Pogledajmo specifikacije – sve navedeno nude samo top modeli, no srećom i upola jeftiniji 4K televizori nekih brandova mogu prikazati prošireni spektar boja. Nedostaje im samo HDR, a bez toga se može živjeti.
Ako se strpite još pola godine s kupovinom prilično je sigurno da će 2016. lineup televizora donijeti širi spektar boja na praktično svim 4K modelima, te HDR i u srednjoj cjenovnoj klasi.
Smart TV – koju platformu odabrati?
Ove godine smo vidjeli tri nove smart TV platforme – Samsungov Tizen TV, Panasonicov Firefox OS, Sony / Philips Android TV te osvježeni webOS 2.0 na LG televizorima.
Koja je najbolja Smart TV platforma? Ovdje vrijedi: ljepota je u oku promatrača. Ako volite isprobavati mnogo programa, igrati 3D igre i općenito isprobavati nove stvari uvjerljivo je najbolji Android TV (Sony, Philips). U igrama je razlika drastična u odnosu na sve drugo na tržištu, otprilike kao da uspoređujete crno bijeli TV s novim 4K televizorima 🙂
No, ako niste gamer i dovoljne su vam predinstalirane aplikacije te tu i tamo poneka nova, a cijenite preglednost, brzinu, stabilnost i komfor rada, daleko najbolja Smart TV platforma je LG-ev webOS 2.0, posebice u kombinaciji s Magic Motion daljinskim upravljačem.
[youtube id=”mDETVhjw7Yw” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Samsungov Tizen TV ima sučelje slično LG-ovom webOS-u no trebat će joj još poliranja – radi sporije, manje je pregledna te ponekad (često) zbunjujuća, od instalacije do svakodnevnog korištenja. Ipak, naviknete se i onda nema problema.
[youtube id=”BhVgps8rYYs” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Panasonic je ove godine ugradio Firefox OS koji izgleda neobično ali također nakon kraćeg navikavanja postaje ugodan za rad. Isprva nam se nije dopadao, no nakon testa smo primijenili mišljenje.
[youtube id=”bCavcepuSEg” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Da sumiramo: prosječni korisnik nije gamer, stoga i ove godine dodjeljujemo LG-u webOS 2.0 nagradu za najbolju Smart TV platformu.
Ravni ili zakrivljeni TV?
Stvar ukusa. Zakrivljeni donosi drugačiji, meni osobno bolji i ugodniji doživljaj gledanja – ako nije mali i ako ga ne gledate izbliza, naravno. No, ne očekujte “3D sliku” ili veliki “uranjajući efekt”. Realno, glavni benefit zakrivljenih televizora su smanjene refleksije…
LCD TV ili OLED TV?
U visokoj klasi OLED tehnologija je Bog i batina. Da, LCD TV može izgledati lijepo, prikaz boja je usporediv, no to se raspada čim se pomaknete iz savršenog centra gledanja. Po noći nema usporedbe. Savršena crna i kontrast, te savršen vidljivi kut glavni su aduti OLED tehnologije, i tu nikakvi trikove kod LCD-a ne mogu parirati. Moj osobni popis najboljih televizora na tržištu izgleda ovako:
- 4K OLED TV
- FullHD OLED TV
- LCD TV (bilo koji)
Dakle, da, radije bih udomio FullHD OLED TV (dostupni su samo LG-evi, u dijagonali 55″) nego bilo koji jednako veliki 4K LCD TV na tržištu.
[youtube id=”rAQlqfc7vzo” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Što još treba znati prije kupovine televizora?
Tip LCD matrice: kod LCD televizora postoje dva osnovna tipa matrica. VA (Vertical Alignement) i IPS (In Plane Switching), koji imaju još svoje podtipove. Ono što je bitno, da vas ne zamaramo tehnikalijama, jest karakteristike takvih televizora. VA matrice koriste Samsung, Sony, Panasonic (Osim CX740 / 750 koji imaju IPS) te Philips (ne na svim modelima). LG u svim modelima koristi IPS tehnologiju (osim OLED TV-a, naravno).
- VA matrice imaju bojli kontrast i uži vidljivi kut. To znači da će vam crna po noći biti manje sivkasta, ali i da će vam slika vidljivo izbljediti čim se pomaknete na trosjedu ili ustanete ispred TV-a. Kotrnast im se kreće oko 2000: 1 do 4000 : 1 mjereno po ANSI metodi.
- IPS matrice imaju slabiji kontrast (od 800 : 1 do 1500 : 1 po ANSI) ali i znatno bolji vidljivi kut, posebice po horizontali. To znači da takve televizore može gledati cijela obitelj bez gubitka na kvaliteti prikaza.
[youtube id=”3aa2YbdW82o” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Procesiranje / Hz: današnji LCD televizor rade na 50, 100 ili 200 Hz (rijetki top modeli). Više Hz je bolje jer daje oštriju sliku u pokretu, a za poboljšanje kvalitete prikaza vrlo je važan i interpolacijski procesor koji umeće dodatne kadrove u originalan video zapis. Rezultat je oštrija slika s glatkim pokretima (no, neki to ne vole – tzv. efekat sapunice).
[youtube id=”882c25af2hM” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Dodatno, u cilju poboljšanja oštrine pokretnih kadrova postoji upravljanje pozadinskim osvjetljenjem, na dva načina – skenirajućim titranjem (može uzrokovati vidljivo titranje) i umetanjem crnih kadrova (slika takošđer može titrati, i otprlike je dvostruko tamnija)
Danas proizvođači kriju prave Hz kao zmija noge, i razmeću se brojkama i kraticama poput Clear Motion Rate, Picture Quality Index, Real Motion Rate itd., čije brojke sežu do 3000 lažnih Hz.
Poboljšanje kontrasta – lokalno i globalno zatamnjenje. Jeftini televizori koriste globalno zatamnjenje. Kad je slika tamnija, smanje svijetlinu cijelog zaslona, i obrnuto. To je loša varijanta, no na nekim modelima se niti ne može potpuno isključiti.
[youtube id=”E6Ut5wGp0IA” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Mnogo bolje rješenje je lokalno zatamnjenje, najčešće na 12 / 16 područja, koje značajno doprinosi dojmu kontrasta. Takvi televizori nemaju ispranu crnu, a lokalno zatamnjenje koriste i kod VA i IPS matrica. Ako je u kombinaciji s Direct LED osvjetljenjem zatamnjenje je bolje i preciznije.
Mat ili glossy zaslon? glossy zaslon daje dojam boljeg kontrasta i prikaza boja, ali i značajno povećava refleksije. Ako imate relativno kontrolirane uvjete gledanja TV-a, bolja je inačica glossy zaslon. Mat ima značajno slabije refleksije, ali slika nije tako “lijepa”.
3D tehnologija – aktivna ili pasivna? Više nema nikakve dvojba, iako je zapravo nikada nije niti bilo – pasivni 3D je bolja opcija. Jefitne naočale, slika ne titra, glava manje boli a od pojave 4K rezolucije vidite i punu FullHD 3D sliku (na pasivnim FullHD televizorima vidite upola manju 3D razlučivost). No, 3D više nitko ne reklamira. U praksi ćete je isprobati 3D sliku, diviti se i jako brzo zaboraviti gdje su vam 3D naočale…
Dragi čitatelji, ovo su općenite smjernice za kupovinu novog televizora. Uskoro slijedi naša top lista najboljih i najisplativijih televizora po cjenovnim klasama.