Pročitajte zanimljiv vodič za kupnju i prodaju rabljenog mobitela koji je napisao naš vjeran čitatelj – gost autor Leo Benčević. Potražite vrijedne savjete i odgovore na brojna pitanja, koji će vam koristiti bez obzira prodajete li ili kupujete mobitel.
Veći dio ovog vodiča bit će pisan iz perspektive kupca, ali dosta stvari u njemu vrijede i za prodavače. Cilj je da vam olakšamo taj proces, od kojeg mnogi zaziru. Krenimo…
Kupnju mobitela možemo podijeliti u tri koraka:
1. Odabir željenog mobitela
2. Pronalazak željenog mobitela
3. Primopredaja mobitela između prodavatelja i kupca, odnosno sam čin kupnje
Sva tri koraka kupcu mogu biti podjednako teška ili jednostavna ovisno o tome kakav mobitel želite, s koliko novca raspolažete, koliko se razumijete u mobitele i mobilnu industriju, kao i nizu drugih faktora.
Prvi korak je svakako odabir željenog mobitela.
Iako se dulje od 14 godina bavim mobitelima, zadnjih 5 aktivno radim u promidžbi i marketingu usko vezano uz mobitele i mobilnu industriju. Mobiteli su mi hobi, slobodno mogu reći i opsesija a u jednu ruku i profesija.
Među članovima uže i šire obitelji, kao i među susjedima, prijateljima i poznanicima poznat sam kao osoba kojoj se treba obratiti kad trebaju savjet ili pomoć oko mobitela.
Unatoč tome što me barem jednom tjedno netko upita za savjet pri kupnji mobitela, vrlo rijetko se usudim nekome savjetovati baš točno određeni mobitel, osim ako nije riječ o osobi čije navike i potrebe što se tiče mobitela dobro poznam.
Isti slučaj je i s vama, vi sami sebe najbolje poznajete.
Klasična početnička pogreška koju kao kupac možete napraviti je ta da pitate članove obitelji, susjede, prijatelje i radne kolege koji vam mobitel mogu preporučiti.
Oni vas mogu savjetovati, ali krajnja odluka je isključivo vaša.
Svakako pogledajte kakve oni imaju mobitele, raspitajte se kako su zadovoljni njima, kakve sve imaju mogućnosti, ako vam se koji svidi svakako ga isprobajte da vidite odgovara li vam.
Kupce mobitela možemo podijeliti u četiri grupe. Gdje vi spadate…?
1. Oni kojima mobitel treba “za pozive i poruke”
Kupci iz ove grupe traže jednostavan mobitel s osnovnim funkcijama, to su najčešće “starinski” mobiteli bez operativnog sustava, s fizičkim tipkama, zaslonom veličine poštanske markice, eventualno će kupiti neki od “entry level”, tj. početne kategorije pametnih telefona.
Zbog svoje jednostavnosti ti su mobiteli niske cijene, najčešće do 700-800, eventualno 1000 kuna i ovim kupcima najbolji mogući savjet je taj da se ne “zezaju” s kupnjom preko oglasa, nego najbolje neka se upute u najbližu poslovnicu mobilnog operatera čije usluge koriste, do najbliže poslovnice pošte ili do obližnjeg šoping centra.
Ušteda koju bi možda ostvarili kupnjom preko oglasa je vrlo mala, ali i upitna, jer je ovoj grupi kupaca mobitel “zadnja rupa na svirali”, oni ih ne zanimaju, slabo se razumiju u njih i kao takvi jako su podložni prijevarama i smicalicama (pre)prodavača putem oglasa zbog svog neznanja.
U ovu grupu ubrajamo i ljude koji kupuju mobitele za svoju djecu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta, kao i oni koji kupuju mobitel za stare roditelje ili baki ili djedu…
2. Dijametralno suprotna grupa kupaca od prethodne su “tehnofreakovi”, “gadgetomani”, tj. ljubitelji tehnike i tehnikalija. Oni ne pristaju na ništa manje od savršenstva, koriste sve funkcije i mogućnosti svog mobitela i najčešće kupuju top modele nekog proizvođača, eventualno neki od modela više srednje klase i ova grupa kupaca je “noćna mora” za sve (pre)prodavače, jer se najčešće vrlo dobro, pa i odlično razumiju u mobitele i teško ih je “prevesti žedne preko vode”, raspolažu s povećom sumom novca, jer top modeli nikada nisu bili, niti će biti jeftini i jako dobro znaju što za taj svoj novac mogu dobiti.
Ova grupa kupaca najčešće kupuje mobitele čija je cijena od 4000 kuna, pa na više.
3. Treća grupa kupaca su oni koji zbog svog posla i/ili hobija traže mobitele specifičnih mogućnosti, npr. otporni na udarce i prašinu, vodootporni, mobiteli koji istovremeno mogu raditi s dvije SIM kartice (dual SIM) i slični modeli.
Primjerice, ukoliko je vaš hobi planinarstvo, realno je očekivati da vas negdje u planini iznenada uhvatiti kakav prolom oblaka i vi ćete tražiti vodootporni mobitel, a često i onaj s GPS podrškom i ugrađenim navigacijama, tj. kojima se navigacija može u svakom trenutku instalirati. Kad već spominjem navigacije, svakako pročitajte moj usporedni test navigacija
Ova grupa kupaca kao i “tehnofreakovi” točno znaju što žele, najčešće se (iznad)prosječno razumiju u mobitele, ali zbog specifičnih zahtjeva njihova potraga za traženim mobitelom zna biti naporna i dugotrajna, jer primjerice dual SIM mobiteli su “rijetke zvjerke”, kako u službenim cjenicima operatera, tako i u oglasnicima
4. Zadnja, ali i najbrojnija grupa je ona “prosječan kupac”, iako ih ja zovem i neodlučni kupci, jer za razliku od prve tri grupe kupaca, kad osobe iz ove grupe pitate koji im je omiljeni mobitel najčešće slegnu ramenima ili s druge strane vam nabroje barem desetak modela.
U grupi “prosječnih kupaca” su najčešće osobe s prosječnim znanjem o mobitelima, ali nisu rijetki ni oni s ispodprosječnim znanjem i kao takvi predstavljaju potencijalno “lak plijen” za (pre)prodavače.
S druge strane kupci iz ove grupe upravo zbog svoje neodlučnosti, jer nisu fokusirani na točno određen(e) model(e), već traže svoj idealan mobitel među velikim brojem modela relativno velikog raspona cijena vrlo često za dan-dva pronađu mobitel koji će kupiti, a nije rijetkost da ga pronađu i isti dan.
Prosječan kupac najčešće kupuje model niže srednje, srednje ili više srednje klase, a cijena tih mobitela je od nekih 1000 kuna, pa sve do 4000 kuna.
Sad kad ste se prepoznali u nekoj od ovih grupa, znate otprilike i koliko vam novca treba za mobitel, preostaje vam da dobro promislite koje vam sve funkcije mobitela trebaju, jer funkcije koje do sada niste rabili, vjerojatno nećete ni ubuduće. Ako ne znate što neka funkcija mobitela točno predstavlja, ta vam funkcija isto tako neće trebati, jer da vam je trebala do sada bi ste saznali čemu služi i kako se koristi.
Znači, znamo mobitel koje klase tražimo, znamo otprilike njegovu cijenu, a odlučili smo se i koje nam funkcije trebaju, a koje ne.
Vrlo smo blizu pronalaska svog idealnog mobitela, trebamo se još samo malo raspitati koji modeli posjeduju sve tražene karakteristike, a internet je idealno mjesto za to.
Otiđite na neku stranicu tipa “GSM arena“, tamo možete saznati apsolutno sve što vas zanima, usporediti mobitele i slično.
Potencijalni problem je da nemate vremena, volje i živaca za sve to, ali i to je lako riješivo.
Vjerojatno među članovima obitelji, prijateljima ili susjedima imate nekog (najčešće mlađe ili srednje životne dobi) tko se odlično služi internetom, a vrlo vjerojatno se poprilično dobro razumije i u mobitele.
Ne ustručavajte se zamoliti za pomoć tu osobu, objasnite joj što otprilike očekujete od mobitela i s koliko novca raspolažete, vrlo brzo ćete od nje saznati koji su modeli kao stvoreni za vas.
Ta osoba bi vam se mogla pokazati kao “dobitna kombinacija” i u sljedeća dva preostala koraka pri kupovini mobitela, a to su pronalazak traženog modela i sama kupnja.
Ta osoba će vam uštedjeti veliku količinu vremena, živaca, a vrlo vjerojatno i novaca, pa nemojte biti Škot, odnosno škrtica, barem toj osobi platite rundu pića, kupite joj čokoladu, bon za mobitel, nekako joj se odužite za pomoć.
Sve dok na listi mobitela ne budete imali jedan, eventualno dva, a najviše tri modela koji vas zanimaju, niste spremni za idući korak, a to je pronalazak tog vašeg idealnog modela, jer ćete u protivnom sami sebi napraviti kaos i bespotrebno si zagorčati život…
O načinu pronalaska idealnog mobitela pročitajte u drugom dijelu ovog vodiča.