Sadržaj
Da nam se 3D FPR, tj, Cinema 3D tehnologija dopada mogli ste pročitati u usporedbi s aktivnom konkurencijom. S druge strane, s dosadašnjim LG televizorima bez lokalnog zatamnjenja nismo bili previše zadovoljni. Ima li novi LG LW650S još aduta u rukavu, osim Cinema 3D?
Objasnit ćemo prvo zašto smo bili pomalo rezervirani prema dosadašnjim LG televizorima srednje i niže klase. Dva su razloga, jedan uvelike ovisi o načinu korištenja dok je drugi objektivan.
Naime, LG koristi IPS matricu, koja je izvrsna po svim parametrima osim po nativnom kontrastu. Do sada su IPS televizori tipično imali razinu crne od cca 0.15 cd/m2, što je oko tri puta više od S-PVA matrica. To znači, da je slika po noći bila isprana sa svikastom crnom – a to im teško opraštamo, usprkos sjajnom vidljivom kutu, prikazu boja i brzini odziva.
Po danu se to ne vidi, i slika je bez zamjerki. Osim procesiranja: tek solidan prikaz SD signala, solidno skaliranje i relativno nejaki 100 Hz procesori (dosta artefakata) nisu bili tamo gdje LG teži – u vrhu. Konkurencija je to znala bolje…
No, ovogodišnji LG LW650S ima noviju IPS matricu, nove procesore slike i naravno, Cinema 3D.
Opremljenost, izrada, mogućnosti
[rating:85/100]
LG LW650S je konvencionalno elegantan TV. To ne znači da je dosadan, ili ružnjikav. baš naprotiv. Crni okvir, tanko kućište i izostanak dizajnerskih ekstravagancija ne čine ga posebnim pa neće privlačiti pažnju na policama trgovina. Barem dok ne isprobate kako radi Cinema 3D.
No, kućište je precizno izrađeno, s metalnom (limenom) stražnjom stranom pa je relativno teško, ali čvrsto. Škripavosti koja živcira nema traga, i to ulijeva povjerenje. Kućište je tanko (EDGE LED osvjetljenje), konektori gledaju bočno pa je smještaj na zid neproblematičan.
Opremljenost je dobra, baš kao što smo od LG-a i navikli. Iako, rado bi smo vidjeli priložen USB WiFi dongle, no imate li mrežni kabel u blizini neće vam biti potreban.
Šlag za kraj: četiri komada 3D naočala. Dakle, cijela obitelj može gledati 3D. A za šaku kuna i susjedi: polarizirane 3D naočale koštaju par desetaka kuna…
Tehnikalije
[rating:85/100]
Cinema 3D, TruMotion 200 Hz procesor, napredno EDGE LED osvjetljenje sposobno zatamniti 16 pojedinih dijelova ekrana ( LED Plus), WiFi Ready, DLNA, Internet servisi, kvalitetan HD Media player koji vrti i naše titlove, čarobnjak za podešavanje slike, priprema za ISF kalibraciju.
Impresivno, a LG je ovoga puta samozatajno prešutio ugradnju dvojezgrenog procesora slike. Mogli su se time pohvaliti, prisjetimo se samo reklamne kampanje za LG Optimus 2x dvoprocesorski smartphone.
Posebice zato jer je napredak vidljiv: SD TV program izgleda izvrsno (napokon!), a takvo je i skaliranje te procesiranje slike. LG je definitivno uhvatio priključak s najboljima.
Dopao nam se i meni, ne samo obiljem opcija nego i brzinom rada: animacije su besprijekorno glatke, što je još jedan dokaz snage ugrađenog procesora.
Kvaliteta 2D slike i zvuka
[rating:90/100]
Priznajemo, bili smo skeptični: 47“ (119 cm) dijagonala, razdaljina gledanja od tri metra, side by side usporedba s manjim, 42“ Panasonicom GT30 te ne baš blistava reputacija LG-a kod prikaza SD signala nisu zvučali obećavajuće.
Srećom, LG je unaprijedio procesiranje, koje sad karakterizira vrlo dobra redukcija šumova (MaxTV i DVB-T možete gledati s isključenim redukcijom šumova) te dobra razina detalja. Još su prošlogodišnji modeli pravilo baratali s interlaced signalom, pa nikakve nazubljenosti nema – osim ukoliko ne pretjerate s oštrinom. A za to je potrebno podešavanje – LG dolazi s agresivnim postavkama. Smanjite oštrinu s defaultnih 50 na otprilike 30, i bit ćete vrlo zadovoljni kvalitetom SD slike.
Također, skaliranje DVD filmova i 720p MKV datoteka je vrlo dobro, a FullHD Blu-ray filmovi izgledaju izvrsno. No, to smo i očekivali.
A kakav je kontrast, glavna zamjerka dosadašnjim modelima? Bitno bolji.
Očito nova generacija IPS matrica donosi napredak, u što smo se uvjerili i kod testa Panasonica TX-L32E30. Razina crne više nije problem niti po mraku, iako nije duboka kao kod S-PVA konkurenata.
No, tu u pomoć uskače LED Plus, koji zatamni osvjetljenje i produbi crnu. To radi dobro, primjerice crne trake koje vidimo kod filmova drugačijeg formata su upravo takve- crne.
Prikaz detalja u sjeni je dobar, ali uz malo truda oko podešavanja. Isto vrijedi i za prikaz boja, koje se mogu vrlo precizno i vjerno podesiti.
Umetanje dodatnih frameova (200 Hz procesor) radi vrlo dobro. Artefakata ima malo, a detalji su očuvani i u pozadini i kod brzih kretnji – ponovno, napredak je vidljiv.
Zvuk je prosječan, poslužit će za gledanje dnevnika i slušanje vijesti. TV je velik, ali zvuk mu ne možemo tako opisati…
Ukratko: kvaliteta 2D slike i procesiranja je ugodno iznenađenje.
Kvaliteta 3D slike
[rating:100/100]
Cinema 3D je nova referenca za kvalitetu 3D slike. Ne po dojmu, oštrini ili detaljima, već zbog apsolutno mirne slike bez titranja, crosstalka i zatamnjenja. Lagane i jeftine polarizirane naočale možete nositi koliko god želite.
Minimalno zatamnjenje slike (otprilike kao da gledate kroz fotosenzibilne dioptrijske naočale, po noći kada su najsvjetlije) izuzetno je pohvalno! Baš kao i kut gledanja: možete ležati i gledati iskosa do mile volje, 3D efekt je očuvan. Iako smo na nekim drugim portalima mogli pročitati suprotno…
A napokon je i 2D u 3D konverzija dobre kvalitete, posebice kod Blu-ray filmova. Jamčimo vam, da ćete ponovno odgledati vašu kolekciju HD filmova konvertirane u 3D! S druge strane, SD signal djeluje manje uvjerljivo, i njega smo radije gledali u klasičnom 2D modu.
Glavni nedostatak Cinema 3D tehnologije jest što morate paziti da niste preblizu. Na testnom 47“ televizoru 3D ne možete gledati s manje od dva metra razdaljine, a najugodniji je od 2.5 metara naviše.
U tom slučaju, pad rezolucije u odnosu na aktivne 3D televizore je nevidljiv, no gledate li TV iz velike blizine zaboravite na 3D sliku. S tim nedostatkom lako možemo živjeti, za razliku od cijelog spektra problema aktivne 3D tehnologije…
UPDATE: Nakon što smo vidjeli sve ovogodišnje 3D televizore, odlučili smo nagraditi LG Cinema 3D tehnologiju, kao trenutno uvjerljivo najbolji 3D na tržištu.
[box type=”info”]
LG LW650S nas je dva puta ugodno iznenadio. Prvi puta na prezentaciji, kada smo uživali u Cinema 3D filmovima. Raduje što vau efekt nije izblijedio niti nakon tjedan dana testiranja. Cinema 3D je daleko bolji od aktivne 3D tehnologije. Bolja IPS matrica i vidljivo kvalitetnije procesiranje slike samo zaokružuju izvrstan dojam. Bravo, LG.
Dopao nam se:
- Cinema 3D
- 4 komada 3D naočala
- Vidljivi kut, vjernost boja
- Procesiranje SD signala, poboljšan 200 Hz procesor
- Kvaliteta izrade kućišta
- Potrošnja struje: cca 82 W
- Homogenost, LED Plus zatamnjenje
- HD Media player
- Brzina rada i opcije menija
[/box]
[box type=”warning”]Moglo je i bolje:
- USB WiFi dongle nije priložen
- Kontrast je slabiji od S-PVA matrica
- mat ekran – slika je atraktivnija s reflektivnim, no to je stvar ukusa…
[/box]
Specifikacije LG LW650S
- Ekran: Cinema 3D, EDGE LED IPS matrica, 1920 x 1080, 47″ (119 cm)
- Kontrast: 9.000.000 : 1
- 200 Hz TruMotion
- Zvučnici: 2 x 10 W
- Ostalo: USB HD Media player, WiFi Ready, DLNA, 4 3D naočala, Internet servisi
Cijena: 10.403 kn (ekupi.hr)
Ustupio: LG Hrvatska