Google svako pola godine do godine dana objavi svoje podatke o zastupljenosti mobilnog operativnog sustava Android. Tako je i sada napravio i ovo što imamo prilike vidjeti i ne iznenađuje nas baš previše.
Samsung Galaxy Buds 2 u Poke lopti – samo za Korejsko tržište
Ipak u jednu ruku smo se iznenadili kada smo na drugom mjestu vidjeli Android 10 koji je s postotkom instaliranja na pametne telefone, tablete od 23,9% udjela.
Prvi na popisu je Android 11 sa 28,3% udjela na tržištu pametnih telefona i tableta. Ali gdje je u čitavoj priči aktualni Android 12 i koji je njegov postotak udjela?
Qualcomm je predstavio Snapdragon 8+ Gen 1 chipset – 30% efektivniji i 10% brži
Navedene verzije Androida uopće nema u ovom izvješću što znači kako je udio instlairanja odnosno dostupnosti izrazito mali. Ipak smo se potrudili i pronašli podatke koji govore kako je Android 12 instaliran na 11,77% tableta i pametnih telefona uzevši za usporedbu travanj 2022. i travanj 2021. godine.
Na četvrtom mjestu nailazimo na Android 9.0 Pie s udjelom od 11% kao i Android 8.0 Oreo s udjelom 5,9%. Kako brojevi Androida idu prema nižim vrijednostima tako postepeno opada i udio.
Apple iOS 16 – prva javna beta mogla bi kasniti
Ono što je nas posebice iznenadilo je to kako je Android 12 tako slabo zastupljen? Naravno da tu veliku krivicu snose i sami proizvođači pametnih telefona koji prije svake nadogradnje moraju „pregledati” i sebi prilagoditi Android ali isto tako velika je krivica i u tome što velika većina proizvođača donosi samo dvije verzije Androida na određenu seriju pametnih telefona.
To je pokušao ispraviti Samsung i odlučio da će njegovi pametni telefoni i tableti od svojeg dolaska na tržište pa do prestanka podrške primiti ukupno četiri verzija Androida i imati pet godina sigurnosne podrške a čitav popis kompatibilnih uređaja odnosno uređaja koji ulaze u navedeno, možete pronaći na linku.
Apple je dostignuo svoj vrhunac: Steve Jobs je to postignuo
Svakako se nadamo da će taj primjer uskoro slijediti i ostali proizvođači jer zaista nije u redu da se za pametni telefon da i po nekoliko tisuća kuna (ili eura) a podrška sa softverske strane bude izrazito kratka i skromna.
Tu je Apple kojeg ćemo uvijek navesti kao dobar i svjetli primjer jer za primjer kažimo kako je iOS 15 (aktualnu verziju iOS-a) dostupan na iPhone 6s koji datira iz 2015. godine.
Znamo i sami kako o takvoj podršci Android može samo sanjati ali da Google ima za cilj to sve skupa malo „postrožiti” odmah bi sve bilo značajno drugačije.
Koliko „napuštene aplikacije” na iOS i Android platformama mogu biti opasne – mete hakera
Za kraj možemo reći kako se samo nadamo da će udio Android 12 platforme s vremenom samo rasti a čini se kako uskoro možemo očekivati i prvu veću nadogradnje iste koja će dolaziti s brojčanom oznakom Android 12.1.