Moderne pećnice donose velik napredak za krajnjeg korisnika, koji prelazi sa starijih modela pećnica, tipično desetak godina ili više, kad se pokvare.
Već srednja cjenovna klasa donosi izvrsne stvari poput pečenja uz paru i naprednih načina čišćenja (piroliza, kataliza, parno čišćenje) dok one skuplje donose i dvojno pečenje, sonde za mjerenje temperature hrane, neke čak i LCD ekran na vratima…
Na ovom mjestu smo saželi sve aktualne tehnologije i njihove benefite za krajnjeg korisnika. Pa krenimo…
Čišćenje pećnice
Ovo svakako morate znati. Ako ste ikada probali čistiti pečnicu nakon pečenja, znate da to nije niti lijep niti ugodan posao. Mast se zalijepi i zaprži za sve dijelove, sve zajedno je teško dohvatljivo i čišćenje traje, I nije ugodno.
Moderne pećnice nude tri različite vrste čišćenja. To su piroliza, katalitičko čišćenje i čišćenje uz pomoć pare, a sva tri će vam itekako olakšati čišćenje. Nemojte kupiti pećnicu koja nema neku vrstu samočišćenja; srećom, takve su sve rjeđe.
Piroliza
Normalne temperature pećenja su do cca 280 stupnjeva. Pirolitičke pećnice se mogu zagrijati na 400 ili više stupnjeva, pri ćemu sve masnoće jednostavno izgore a vama na kraju ostaje samo da pokupite malo pepela, sa suhom krpom.
Piroliza je najbolji način čišćenja.
Katalitičko čiščenje
Poseban premaz stražnje strane pećnice oksidira nečistoće pri temperaturi od 250 stupnjeva. Ovo je ok rješenje, ali ipak ne toliko dobro kao piroliza.
Čišćenje uz pomoć pare
https://www.youtube.com/watch?v=0Eoahhmh1s0
Najkraće čišćenje, traje petnaestak minuta, dobre je efikasnosti. Koristi se kombinacija vode i octa, na kraju treba samo posušiti pećnicu s krpom. Naravno, veći komadi neće nestati kao kod pirolize, no masnoće više neće biti u pećnici.
Čišćenje parom koriste i neke pećnice koje nemaju parnu funkciju pečenja. Može je koristiti svatko – dovoljno je da stavite posudu s vodom i octom u staru pećnicu i zagrijete je.
Pomoć kod pečenja
Automatski, pred definirani programi uvelike olakšavaju pečenje za manje iskusne kuhare. Dovoljo je da odaberete vrstu hrane i masu, a pećnica će sama odrediti ostale parametre – temperaturu, duljinu pečenja i rad grijača.
Pečenje uz paru
Parne pećnice su jako dobar izum jer poboljšavaju kvalitetu pečenki (hrskava korica, sočna unutrašnjost), dizanog tjesta (više se digne, optimalna korica), mogućnost souz vide kuhanja na pari, povrće na lešo, podgrijavanja riže (!).
Napredniji modeli imaju dozatore pare i u kombinaciji sa sondom temperature sami određuju sve parametre. No dobri rade i jeftiniji modeli, s posudom za vodu.
Sonda za meso
https://www.youtube.com/watch?v=cZ1jyLIdLfQ
Sonda se zabode u meso, koje će biti lakše pripremiti na željeni način uz precizno očitanje temperature. Ovo je funkcija skupljih modela. U kombinaciji s parom, ne postoji napredniji i bolji način pripreme / pečenja hrane.
S ovakvim pećnicama i početnici mogu spremiti hranu na razini kvalitetnih restorana.
Dual cook / pečenje u više razina
https://www.youtube.com/watch?v=rBTUa7i7fd4
Priprema dvije vrste hrane odjednom može drastično uštedjeti na vremenu, ako imate potrebu za pripremi dva različita jela odjednom.
Hladna vrata
Posebno važno kod pirolitičkih pećnica koja se zagrijavaju na znatno više temperature, su hladna vrata. Najčešće se radi o četvero slojnom staklu te ventilatoru koji aktivno hladi vanjštinu pećnice.
Napredne funkcije pećnica
Vrata pečnice kao LCD ekran (Candy), kamera i streamanje live pečelne na mobitel (Electrolux), dehidracija (korisno za voće – Gorenje) šminkerske su finkcije, ali i korisne.
Dakle da, ima mnogo lijepih mogućnosti pećnica. Dobro jest, što je veliki dio njih dostupan i u srednjoj cjenovnoj klasi, ne morate uvijek kupiti najskuplje modele.