Sadržaj
13.999 kn! Za 65-icu, revolucionaran novi model koji je iz prve vidljivo nadmašio LG-eve OLED televizore i panele, koji su se usavršavali desetak godina? To nisam očekivao.
Da, znalo se da će Samsung QD-OLED nadmašiti LG WRGB OLED panele (koji su u svim OLED televizorima današnjice) po svjetlini i spektru boja, no da će istovremeno cijena ovog tehnološkog briljanta biti tako niska i konkurentna, i to s potpisom Samsunga, definitivno nisam očekivao.
Niti da će Samsung tako samozatajno nastupiti – isprva bez oglasa ili čak PR objave, marketinški fokus je bio na novim modelima LCD televizora (Neo QLED). Čak i specifikacije na službenim stranicama ne spominju rekordan spektar boja, bez obzira na tehnologiju televizora.
Istina – daljinski na Samsung QE65S95B je plastičan i djeluje jeftino, nema fensi One Connect te dolazi “samo” s 4K rezolucijom. I dosta je jeftiniji od top modela Neo QLED obitelji s Mini LED osvjetljenjem. E da, može se i zapržiti – iako je otporniji na burn in od LG WRGD OLED matrice.
Pa što? Za filmofile, ali i većinu “normalnih” korisnika QE65S95B je televizor s najboljom slikom na svijetu.
Uz Sony A95K, kojem je Samsung prodao QD-OLED panel…
Samsung OLED TV QE65S95B specifikacije i cijena
- Zaslon: 65″ (165cm), 4K (3840 x 2160 piksela), QD-OLED RGB panel, 10 bita (1.06 milijardi boja), 1000 niti, 100% DCI-P3, 91.2% REC2020
- Panel: 4K VA RGB tehnologija, 100 Hz, 100% volumen boja
- Procesiranje slike: HDR10, HDR10+, HLG, Neuronski Quantum Processor 4K, Filmmaker mod
- Zvučnici: 3x 20 W RMS, Dolby Digital Plus, 2.2.2 kanalni
- TV tuneri: DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2
- Spajanje: WiFi 802.11ac, WiFi Direct, Bluetooth v5.2, Miracast, USB Media player, 4x HDMI 2.1, mrežni priključak
- Smart TV: Tizen TV
- Gabariti: 1444.3 x 897.6 x 288.2 mm s postoljem, masa 25.5 kg
- Potrošnja struje: G klasa, 252 kWh / 1000 sati rada
- Ustupio: Samsung Hrvatska
- Cijena: od 13.999 kn
Tehnologija QD-OLED panela
Potpuno novi panel, nove tehnologije, prvi za Samsung. A opet, Samsung službeno zove ovaj televizor Samsung OLED TV QE65S95B, bez QD-OLED-a u nazivu? Na stranu Samsung marketinške aktivnosti, ovo je prvi RGB OLED panel na tržištu sa quantum dot slojem. Koji, pogađate, radi isto što i na LED / LCD panelima – daje veću svjetlinu i više boja.
Naravno, treba povući usporedbu sa LG OLED panelima. Ako se sjećate, prije točno deset godina Samsung je predstavio OLED televizor. Praktično istovremeno s LG-em, u pola sata razlike – pa su se nadmudrivali tko je bio prvi.
Pokazalo se da je prvi bio LG, i to s deset godina prednosti – Samsung nikada nije pustio u prodaju svoj OLED TV. Razlog? Yield, tj isplativost proizvodnje RGB OLED panela.
S druge strane, LG je koristio WRGB matricu (W – bijeli piksel), koja je lakše postizala više svjetline i omogućavala dulju trajnost panela.
LG je razvijao svoju WRGB tehnologiju, no ona je danas došla na limit – nisu uspjeli dohvatiti puni DCI-P3 spektar boja (cca 97% max, REC 2020 je na nekih 75%), uz relativno slabi volumen boja.
RGB OLED panel je od početka bio superiorniji u prikazu slike, a sada kad je oplemenjen Quantum Dot tehnologijom / filmom bolji je po svim parametrima od WRGB matrice.
Konkretno:
- Viša vršna i ukupna svjetlina od WRGB OLED-a
- Bolja boja u svijetlim područjima koja blijedi na OLED-u
- Bolja boja u tamnim područjima
- Bolji kutovi gledanja
- Minimalni ghosting za brze slike, idealno za igranje
- Bolja otpornost na burn in
- Širi spektar boja
Famozni volumen boja, koji je problematičan na WRGB OLED televizorima na način da ne možete imati i jako zasićenu i jako svijetlu boju (jer, bijeli potpiksel “razvodni” boju koju kreiraju RGB potpikseli) je vidljivo bolji na Samsung QD-OLED panelu. Koji je uz to i svijetliji i ima vidljivo širi spektar boja.
Ok, prednosti su brojne i barem na papiru uzbudljive. Ima li QD-OLED nedostataka pred WRGB OLED-om? Ne, osim ako ga planirate koristiti kao PC monitor; zbog specifičnog trokutastog oblika potpiksela / piksela slika nije savršeno oštra. No, to ćete – možda vidjeti samo na sitnom tekstu, primjerice u Wordu.
Doslovno svi ostali parametri slike su bolji na quantum dot RGB OLED panelu / televizoru.
Kvaliteta izrade
Dobra!
Super tanko kućište, s manjim otokom za elektroniku i zvučnike od uobičajenih. Svi bezeli po svim dimenzijama su minimalni, na to nas je OLED tehnologija naučila već ranije.
Samsung nije opremio S95B One Connect kutijom, koja izmješta elektroniku van kućišta televizora i sve prenosi samo tankim kabelom – i struju i signal za sliku.
No to nije neki problem, sveukupno je QE65S95B i dalje vrlo tanki TV, čak i kad se uračuna najdeblji dio.
Kvaliteta izrade je dobra, baš kao i dizajn – gornja fotografija je bez zaštitnog poklopca koja skriva rebra na nosaču i konektore.
Jako je dobro riješena montaža. Sve je na klik, četiri priložena vijka vam i nisu potrebna, oni su tu samo kao osigurači.
S druge strane, daljinski upravljač djeluje jeftino. Cijeli je plastičan, i osim solarnog punjenja – što je genijalno rješenje – korištenje istog ne ostavlja premium dojam.
Čak i ako ste se navikli na minimalističke Samsung daljinske upravljače.
Nosač televizora je centralan, a sve zajedno je dovoljno stabilno – iako ne super čvrsto, na račun jako tankog ekrana.
Budite nježni da ga ne savinete kod montaže.
Nakon spajanja Tizen operativnog sustava na mrežu i/ili skeniranja antene, vaš novi lijepi QE65S95B je spreman za upotrebu. Tu počinje prava zabava…
Ili ne odmah, jer sam morao potražiti na Youtubeu napredne postavke za podešavanje slike. Ne sjećam se da sam to ikada morao tražiti za bilo koji TV 🙂
Home tipka – settings – picture? Ne baš, treba dugo držati tipku na daljinskom upravljaču. Koji je genijalni inženjer to smislio…?
Tizen TV
Prije 7- 8 godina imali smo webOS s harmonikom i genijalnim daljinskim upravljačem, vrlo sličan Tizen TV (također s lijepom, preglednom harmonikom na dnu live ekrana) a rugao sam se Android TV-u zbog sporog, bugovitog i ružnjikavog sučelja.
Fast forward u 2022.: Tizen TV i webOS danas izgledaju kao nekada Android TV, rade dosta sporo, nemaju nadogradnje i realno, lošiji su od Android / Google TV operativnog sustava. Živio napredak :-).
S druge strane, ništa vam neće nedostajati. Sve streaming platforme su podržane – Netflix, Prime Video, Apple TV+, Disney+, Now TV, Rakuten, YouTube- a tu je i 1000+ aplikacija za download.
Kao i ranije Samsung podržava glasovne asistente – Bixby, Google Assistant i Alexa.
Na sustav menija brzo ćete se naviknuti, prilično je intuitivan. Posebno je ugodno ako imate Samsung mobitel, onda je sve ljepše i brže – već od samog spajanja na WiFi mrežu. Samsung danas ima jedan od najboljih ekosistema općenito.
Ovo je treća generacija od kada Samsung postavlja standarde za gamere na televizorima, niti S95B nije izuzetak: ima VRR, ALLM i 4K na 120 Hz, uz vrlo niski input lag koji rijetko kada prelazi 5 ms.
Također, prisjetimo se da je upravo Samsung prvi uveo dovoljno brz procesor za interpolaciju (Game Motion Plus opcija), koji je omogućavao i gamerima da dižu framerate uz i dalje niski input lag od nekih 9 – 10 ms.
Fino upalite PS5 igru na max grafici na 30 FPS-a, i ostavite Samsungu da to digne na super glatkih 60 FPS-a. Svakako probajte…
Kvaliteta slike i zvuka
Krenimo odmah s lošom , politikom, ne slikom. Jer, Samsung ne podržava Dolby Vision HDR, u kojem je kodiran svaki drugi Netflix film / serija. Blesavi rat HDR formata traje i dalje.
No tu su svi ostali relevantni HDR formati, a kvaliteta slike je – spektakularna!
Čak i po danu. Donja fotografija je nastala po sunčanom danu, veliki prozor je lijevo od televizora:
Vrlo svijetla, vrlo zasićena slika – to drugi OLED televizori ne mogu pratiti. OK, LCD tehnologija je još bolja što se svijetline tiče, ali nitko na svijetu nema ovako široki spektar boja. To znači da će crvena biti crvenija a zelena zelenija, sve bez pretjerivanja. Čisto za podsjetnik, mnogo Blu-ray filmova je kodirano u REC2020.
Treba li vam svjetlija slika od ove? Realno, ne.
Netflix i Dolby Vision sadržaj su OK, u tom slučaju koristi se HDR10, no za top kvalitetu vam treba HDR10+ sadržaj – koji je također dobro zastupljen na različitim streaming platformama.
Naš TV program izgleda jako dobro preko A1, antenski priključak je nešto lošiji – no to ćete vidjeti tek ako direktno uspoređujete.
Samsung premium televizori imaju izvrsni anti refleksivni filtar, koji sjajno zatomnjuje refleksije. AR filter na Samsung OLED TV QE65S95B je pri samom vrhu, ali nije na vrhu – problem je što po danu crna lagano vuče na sivkasto – ljubičastu boju.
To se najbolje vidi kad je TV ugašen i ima dosta svjetla u prostoriji.
Ova fotografija je snimljena s iPhoneom, koji je nabrijao ekspoziciju – treba znati da su refleksije manje vidljive u stvarnosti.
To je realno, jedina zamjerka kvaliteti slike – po danu, crna vam neće baš uvijek biti savršeno crna.
Zaključak
Treba reći otvoreno: ako kupite bilo koji drugi TV za sličnu cijenu pogriješili ste, bez obzira na namjenu i navike gledanja. Samsung OLED TV QE65S95B je vrlo blizu savršenom televizoru a ako gledate pretežno po noći – on to i jest. Jako tamni tonovi više nemaju mrlje (WRGB OLED televizori), vrijeme odziva je bolje, prikaz boja je značajno bolji – i po volumenu i po širini – a po danu, svjetlina i zasićenost boja su praktično na razini QLED televizora i za klasu iznad “običnih” OLED-a.
Samsungovo procesiranje je dozrelo – uključujući interpolaciju pokreta – a za One Connectom ne treba previše žaliti, on podiže cijenu. S druge strane, bilo bi lijepo vidjeti top inačicu AR filtra, poput one koju Samsung ugrađuje na Neo QLED televizore.