Sadržaj
Samo 300 W kontinuirane snage? To mi nije dosta. Imao sam 300 watni Xiaomi, nije mogao izgurati moju malenkost od 106 kg, uz 1 km umjerene uzbrdice do moje kuće.
Stoga sam kupio Kugoo G Max koji ima 500 W, 10″ kotače i sada već lijepih 2000+ km – i sve radi. Škripucka, ali radi. I vuče uzbrdo – ne baš munjevitom brzinom, ali bez problema.
Može li NIU KQi2 Pro biti barem podjednako dobar, jer je deklarirana maksimalna snaga od 600 W?
Što je s baterijom, kvalitetom izrade i ostalim u svakodnevici bitnim detaljima…?
Specifikacije NIU KQi2 Pro
- Maksimalna brzina: 25 km/h
- Maksimalni domet: 40 km
- Baterija: 48V 365 Wh
- Maksimalna nosivost: 100 kg
- Motor: 48V, 300 W / 600 W
- Gume: 10″
- Vrijeme punjenja: 7 h
- Kočnica: mehanički bubanj + regenerativna električna kočnica straga
- Masa: 18.4 kg
- Gabariti: 114.7 x 52 x 119.3 cm
- Ostalo: IP54 vodootpornost, izmjenjiva podnica
NIU KQi2 Pro nema ovjes, baš poput mog Kugoo G Maxa. No s time se da živjeti, jeftini električni romobili s ovjesom su loši – lelujavi i nestabilni u vožnji, i/ili s lošim ublažavanjem udaraca. Ne hvala…
No krenimo redom – od sastavljanja. NIU KQi2 Pro već tu daje naslutiti da će biti bolji od prosjeka – njegov volan, koji je širi i viši od očekivanja, drži na mjestu čak šest vijaka.
Pogađate, kad se zavrnu volan i stup upravljača postaju praktično jedna cjelina, vrlo čvrsta i bez imalo lufta ili škripanja.
Drugo što ćete uočiti jest umjerena masa od 18.4 kg, a treće je svakako opako dobro svjetlo koje ima dnevni način rada – uvijek je upaljeno s halo efektom.
Kad ga upalite dodatna dioda u sredini će – jako, jako dobro – osvijetliti cestu.
NIU KQi2 Pro ima 10″ kotače, i to je dobro – navikao sam na veće kotače, s njima je električni romobil stabilniji i udobniji, te otporniji na bušenje guma. Nedostataka – nema.
Gume su pristojne širine, taman dovoljne da vam ne smetaju na tračnicama (vožnja po Zagrebu), što je svakako veliki plus.
NIU KQi2 Pro ima dvije kočnice – sprijeda je bubanj, straga je elektromotorna kočnica.
Ožičenje je skriveno unutar okvira, sve zajedno izgleda vrlo uredno.
LED ekran je dobro vidljiv i po danu, na suncu (za razliku od spomenutog Kugoo), a upravljanje funkcijama je putem aplikacije i za one glavne, preko jedine tipke (power).
Ručke su široke i kvalitetno gumirane, a cijeli romobil ostavlja izvrstan dojam kvalitete i čvrstoće. Da to nije pravilo, od prvog dana mi demonstrira Kugoo, koji ima zračnosti te stalno i uvijek škripucka u vožnji. No, barem ne moram zvoniti ljudima da mi se maknu, čuju me 🙂
Mehanizam preklapanja je jednostavan, bez ikakve zračnosti i vrlo je čvrst.
Prema očekivanjima, trebate instalirati aplikaciju da bi ste upalili romobil. Također, pomoću nje dobivate i integraciju putovanja s Google Maps, mogućnost mijenjanja intenziteta regenerativnog kočenja, zaključavanje i nadogradnju firmwarea.
Iskreno, rijetko kada spajam električni romobil s aplikacijom, iako će vam BT ikona treperiti ako to ne uradite.
NIO KQi2 Pro u vožnji – dobar!
NIU KQi2 Pro je najkvalitetnije složen električni romobil kojeg sam ikada vozio. Prilično nevjerojatno, ali po kvaliteti izrade i čvrstoći je u rangu s modelima od 1500 – 2000 eura, koje sam nedavno mjerkao.
Nigdje ništa ne škripi, bez obzira na kakvu rupu naletite, niti se igdje išta klima. Zaista impresivno, čista je suprotnost mom daily driveru G Maxu.
To se nije promijenilo niti nakon dva mjeseca vožnje i nekih 300-ak odvoženih kilometara.
Druga iznenađujuća stvar, jest udobnost – ove gume su očito za klasu bolje od također 10″, ali širih terenskih na G-Maxu.
Ok, znači sve štima. A kakav je uzbrdo, s obzirom na moju masu?
Isprva, veliko razočaranje – pregrijao se na pola Bosanske ulice, baš kao i 300 W Xiaomi. A i do tada nije bio baš iskričav… Što je s tih deklariranih 600 W?
No, problem je bio u – gumama. Tvornički je stigao s 0,8 bara, kad sam ih napumpao na 3.5 bara – prema specifikacijama – NIU KQi2 Pro je dobio krila, i s lakoćom svladao Bosansku ulicu. Vrlo usporedivo s mojim 500 W romobilom. Palac gore!
Brzina? Elektronski ograničena na 25 kmh, što vrijedi i za vožnju nizbrdicom – jer će NIU elektronski kočiti i održavati spomenutu brzinu.
Autonomija? Cca 28 – 30 km po ravnom.
Dakle, sve štima. Ima li nešto što mi se ne sviđa? Ima…
Best buy, ali nije bez zamjerki
Ideja zvuči dobro – stavit ćemo izmjenjivi šmirgl papir na podnicu, pa neće biti klizanja. Točno, ali ne kližu niti nečistoće – pokušajte ga očistiti… Plus: dobivate još jedan “šmirgl papir”, ali to je nepotrebno.
No veću zamjerku imam na oblik podnice. Iako djeluje široka, ona to nije – imate samo 13 cm x 50 cm za noge. Kugoo G Max ima podnicu široku – 25 cm, i stoga je značajno ugodniji u vožnji.
Zašto NIU KQi2 Pro ima samo 13 cm širine za noge? Pogledajte oblik:
Dobar dio širine podnice je izgubljen zbog zakošenja… Tko se toga sjetio?
No, kad se podvuče crta, NIU KQi2 Pro je bolji od očekivanja, čak i ako se ne uzme cijena – a ona je jako dobra: na GeekBuying webshopu možete ga kupiti za 385 eura uz kupon NNNGK2P. Ako vam je to okvirni budžet, ne morate tražiti dalje…