Watch GT 5
Perilica suđa 2

Kupujete perilicu suđa? Evo što trebate znati

Nekad smo se svađali tko će oprati suđe nakon ručka. Danas se pak svađamo tko će suđe staviti u perilicu. Vremena se mijenjaju, tehnika napreduje, stare navike ostaju :-).

Perilice suđa su također sve sofisticiranije. Bolji modeli imaju inverterske motore, naprednu elektroniku, senzor zaprljanosti prema kojem podešavaju program rada te različite komforne opcije.

Uz grijanje na 70 stupnjeva ili više ubija se 99% bakterija, a kvaliteta pranja je porasla u odnosu na starije perilice.

Modela ima mnogo, kao i brendova, pa da krenemo od osnove – tipova perilica.

Najčešće su ugradbene i integrirane. Razlika je što ugradbene nemaju info panel vidljiv dok ih ne otvorite, integrirane imaju pa su komfornije i atraktivnije.

Ugradbena perilica:

ugradbena perilica

Integrirana perilica:

perilica suđa

Postoje još i samostojeće i stolne perilice.

Stolne perilice suđa su male, predviđene su za smještaj u male kuhinje s ograničenim prostorom.

stolna perilica suđa

Standardne veličine perilica su 60 cm i 45 cm širine.

Glavna razlika je u kapacitetu, no savjet je da ne kupujete nužno veliku perilicu ako ste samac ili dio male obitelji. Pranje suđa u polupraznoj perilici je neekonomično, a ako dugo skupljate suđe može se zasušiti / usmrditi i bit će puno bakterija.

Kao i drugi kućanski uređaji, i perilice posuđa imaju energetski certifikat:

energetski certifikat

Osim potrošnje struje (262 kWh godišnje) bitna je i kvaliteta pranja, koliko kompleta suđa stane u nju te buka. Potrošnja vode? U Zagrebu je kubik oko 25 kn, a to je 1000 litara, pa sad jel potroši 1.82 kubika godišnje kao ova, ili 2.02 kubika je nevažno, financijska razlika je beznačajna.

Daleko je važnije koliko buči: 46 dB(A) je vrlo tiho, pa ovu Bosch perilicu možete bez problema ostaviti po noći, uz jeftiniju struju što donosi i uštedu i miran san.

Tehnikalije modernih perilica suđa

Inverterski motor za štedljiv i dugotrajan rad se nalazi u većini modela više cjenovne klase. Dobar primjer moderne perilice je Samsung:

https://www.youtube.com/watch?v=DSypvKXgK1Q

Neke od zanimljivijih mogućnosti su:

  • Aqua stop perilica detektira prolijevanje vode, pa gasi dovod vode i uključuje pumpu za ispumpavanje u odvod
  • Comfort Lift – mega cool opcija electrolux grupacije. Pogledajte:

  • Parna funkcija za bolje pranje
  • Samsung Zone Booster i Water Wall – snažnije prskanje po zonama za prljavije posuđe. Vidi se u prvom videu
  • Pranje kristalnih čaša – bolje perilice su nježne i prema finom, tankom (i krhkom) kristalu, koji se raniej nije smio prati

  • Brzo pranje – Gorenje to može odraditi za samo 15 minuta:

  • Pranje na visokim temperaturama (75 stupnjeva) – normalno pranje ide do 60 stupnjeva, na 75 stupnjeva Gorenje ubije 99% bakterija pa je dobro za pranje dječjih bočica za hranu.

  • Sušenje otvaranjem vrata – perilica pred kraj ciklusa odškrine vrata da vlažni zrak ode van, što ubrza sušenje i štedi energiju. AEG grupacija (Air Dry), Gorenje TotalDry

I za kraj, najvažniji savjet: nemojte ispirati suđe prije nego ga stavljate u perilicu! Naime, senzor na filteru mjeri nečistoće nakon prvog ispiranja. Ako ih je malo, pali blaži oblik pranja. Pa će lonci ostati neoprani…

Najčitanije