Apple, Google i Meta nalaze se ponovno u problemu jer je Europska unija pokrenula temeljitu istragu kako bi utvrdila jesu li ove tehnološke divizije u skladu s novim strogim zakonima čiji je cilj reguliranje dominacije Big Tech-a.
Ukoliko se dokaže kršenje propisa, ove kompanije bi mogle biti podvrgnute značajnim novčanim kaznama, čak do 10% njihovih godišnjih prihoda.
Margrethe Vestager, izvršna potpredsjednica nadležna za politiku tržišnog natjecanja, objavila je da je Komisija pokrenula pet istraga o potencijalnim neusklađenostima s Zakonom o digitalnim tržištima (DMA).
Kako YouTube štiti naše podatke – primjer iz Amerika tjera nas na razmišljanje
Posebno će se istražiti prakse Googlea i Applea u vezi s upravljanjem trgovinama aplikacija, kao i moguće pristranosti Googlea prema vlastitim uslugama u rezultatima pretraživanja.
Također su pod povećalom Appleov ekran za odabir preglednika na iOS-u i Metin “model plaćanja ili pristanka” za ciljanje oglasa. Nadalje, EU regulator ispituje dogovor o naknadama koji je Apple uveo za distribuciju aplikacija izvan App Storea, kao i eventualno davanje prednosti Amazonovim vlastitim proizvodima na platformi.
Today we open 1st #investigations under the #DMA.
We are concerned #Alphabet, @Apple & @Meta are not meeting their obligations e.g:
👉#Apple & #Alphabet still charge recurring fees to #app #developers
👉#Meta offers no real choice for users to opt out of #data combination⬇️
— Margrethe Vestager (@vestager) March 25, 2024
Komisija je također Meti odobrila dodatnih šest mjeseci kako bi Messenger mogao komunicirati s drugim servisima za razmjenu poruka.
Google testira “Asistenta za AI podršku” za pitanja o Googleovim uslugama
Postoji sumnja u to jesu li rješenja Alphabeta, Applea i Mete u skladu s njihovim obvezama za stvaranje pravednijeg i otvorenijeg digitalnog prostora za europske građane i poduzeća.
Ako istraga pokaže da nisu potpuno usklađeni s DMA, te kompanije bi mogle biti suočene s visokim novčanim kaznama. Nakon završetka istrage, Komisija će predložiti konkretne korake koje će vratari morati poduzeti kako bi riješili pronađene nepravilnosti, zajedno s mjerama koje će regulator provesti.
Amerika tuži Apple: Imate monopol i rušite konkurenciju
U slučaju da se utvrdi nepoštivanje zakona, Komisija ima ovlasti izreći novčane kazne do 10 posto godišnjeg globalnog prihoda vratara prema DMA, te do 20 posto u slučaju ponovljenih prekršaja.
Početkom ovog mjeseca, šest velikih tehnoloških divova koji se smatraju vratarskim tvrtkama (Google, Apple, Meta, Amazon, Microsoft i TikTok) morali su započeti prilagodbu svojih poslovnih praksi s propisima DMA.
Apple odgovorio na pitanje zašto Apple Watch ne radi na Androidu
Ova pravila uključuju omogućavanje korisnicima mogućnosti promjene zadane aplikacije, uklanjanje unaprijed instaliranih aplikacija vratara, zabranu favoriziranja vlastitih usluga vratara nad konkurencijom, te dopuštanje trgovina aplikacijama trećih strana.
Za Apple, istraga Europske unije dodatno komplicira već postojeće probleme, uključujući i veliku antimonopolsku istragu u Sjedinjenim Američkim Državama.
Plaćanje Facebooka i Instagrama: Izazov za GDPR i privatnost korisnika u Europi
Ministarstvo pravosuđa i 16 državnih odvjetnika nedavno su podnijeli tužbu protiv kompanije, optužujući je za kršenje antimonopolskih zakona putem blokiranja pristupa rivalima njihovim hardverskim i softverskim značajkama.
iPhone 17 donosi otpornije zaslone na ogrebotine i refleksije
Nadalje, EU je nedavno kaznila Apple s 1,8 milijardi eura (2 milijarde dolara) zbog sprječavanja aplikacija za strujanje glazbe da informiraju korisnike o jeftinijim ponudama.