Sadržaj
Vjerojatno znate: Cartepillar je najveći svjetski proizvođač teških strojeva. I jedan od najpoznatijih proizvođača rubusnih (rugged) mobitela.
A vjerojatno znate, i da su do sada bili debeli, ružni, s lošim ekranima i isto takvim kamerama.
Uz to i prilično skupi, ali razumljivo: napravljeni su da prežive udar omanje atomske bombe. To nisu bili uređaji za prosječnog korisnika, iz navedenih razloga, nego strogo specijalistički mobiteli.
No vremena se mijenjaju, CAT je shvatio da postoji i niša korisnika koji žele otporan ali civiliziran mobitel s dobrim kamerama i voila – stigao je CAT S52.
Tek je nešto deblji od prosječnog mobitela današnjice (9.7 mm), nije gotovo ništa teži (210 g) ali i dalje nudi dobru zaštitu od vode, temperaturnih promjena i udaraca.
Uz CAT S52 dobivate i atraktivan CAT Groovy sat s atraktivnim 3D ciferom i silikonskim remenom, vrijednosti veće od 1000 kn.
CAT S52 specifikacije i cijena
- Dimenzije: 158.1 x 76.6 x 9.7 mm
- Masa: 210 g
- Zaslon: IPS LCD 5.65″, 18:9, 1440 x 720, 285 ppi, Gorilla Glass 6 0.7 mm debljine
- Čipset : Mediatek MT6765 Helio P35, octa core 4x A53 2.3 GHz + 4x A53 1.8 GHz, 64 bit, 12 nm
- GPU: PowerVR Rogue GE8320
- Memorija: 4 GB RAM, 64 GB ROM + microSD
- Kamere:
- stražnja 12 MP, Sony senzor 1/2.55″, 1.4 mikrona, F1.8, Dual Pixel PDAF fokusiranje, HDR,
- Selfie kamera: 8 MP
- Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, A2DP, LE
- GPS: A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
- Baterija: Li-Ion 3100 mAh, brzo punjenje
- OS: Android Oreo 9.0 Pie
- Ostalo: Čitač otiska prstiju, FM Radio, IP 58, Mil STD 810, otpornost na koroziju, aktivno poništenje buke
- Ustupio: eGarner
- Cijena CAT S62 + sat Groovy: 3900 kn
Dizajn, ekran, ergonomija
CAT S52 ima IP68 certifikat (pola sata u 1.5 metara vode), MIL SPEC 810G certifikat (zaštita s pada od 1.5 metara na beton) a ne smetaju mu niti ekstremni temperaturni uvjeti, kao niti korizivni okoliš (slana voda) – to je pravi rugged mobitel, iako tako i ne izgleda.
Ok, bezeli su veliki – na razini modela iz 2016. recimo, ali su zapravo tanki s obzirom na klasu mobitela, i s time se da živjeti.
Ekran štiti Gorilla Glass 6 debljine 0.7 mm, što je više od “normalnih” mobitela i donosi znatno veću izdržljivost na padove.
Sve to, uz normalan izgled i gabarite. CAT S5 se u ruci osjeća kao i svaki drugi mobitel a dobra izrada i debeli aluminijski okvir daju osjećaj kvalitete i robusnosti.
Poklon je atraktivan CAT Groovy sat, gdje su također izostali su i (pre)debeli bezeli koji inače prate robusne satove kao i različite “kvrge” i pojačanja po tijelu mobitela.
Dakle, ovo je siledžija u odijelu – baš kao i sam CAT S52 mobitel, uostalom. Fino si pristaju.
OK, a kakav je ekran?
Adekvatan. Radi se o HD ekranu relativno niske oštrine, ali u praksi će to vidjeti samo oštrooki. Eventualno, vidjet ćete blagi screendoor efekt na svjetlijim bojama, te nešto grublje fontove.
Drugo sve štima: svjetlina je dobra i za otvoreni sunčani dan, boje i kontrast su OK – iako nisu na flagship razini, naravno – a nije loš niti vidljivi kut.
Po noći, vidljivo je mijenjanje svjetline pod odmakom, ali su boje i kontrast vrlo postojani. Na ovaj ekran rijetki će imati primjedbe.
Relativno mala dijagonala ekrana pomaže oštrini, no da bi FullHD ekran bio bolji – bio bi.
Hardver, softver, baterija
Mediatek MT6765 Helio P35 nije neki brzanac, posebno ne u ovoj cjenovnoj klasi, ali solidno odrađuje posao. Sastoji se o osam Cortex-A53 jezgri, četiri brze i četiri štedljivije a proizveden je u prilično modernom 12 nm proizvodnom procesu, pa je dosta štedljiv u radu.
A kakve su performanse?
CAT S52 benchmark rezultati
- Antutu v7: 102855 bodova
- GeekBench 5 Single / Multi score: 169 / 989
- PC Mark Work 2.0: 5683 bodova
- PC Mark Storage Score: 7182 bodova
Također dobre: Mediatek Helio P35 odvrti 103.000 Antutu bodova i u kombinaciji s čistim Android 9.0 Pie operativnim sustavom donosi gladak rad sučelja, ugodno surfanje i solidne gaming performanse u manje zahtjevnim igrama.
Softverski, nema se što pričati više o Androidu 9 Pie, koji je ovdje u čistom obliku. Sučelje radi brzo, iako moram priznati da mi se ne sviđa defaultna veličina ikona i fontova – premali su mi.
Naravno, to je stvar ukusa i promjeni se za par sekundi.
No CAT S52 je začinio mobitel s obiljem toolbox softverskih alata, koji su spremni za download i instalaciju putem Google Playa.
To je dobro rješenje, jer ćete si odabrati što želite. Da je sve ovo predinstalirano bespotrebno bi potrošilo dio resursa mobitela.
Baterija bi mogla biti veća – kod rugged mobitela očekujemo veliki kapacitet, ali u praksi je CAT S52 sasvim solidne autonomije. Izvuklo se više od očekivanja od 3100 mAh, realno je 5- 6 sati SOT-a, dakle jedan intenzivan dan rada, ili do dva dana uz sat ili dva dnevno upaljenog ekrana.
Kamere
Suprotno trendovima, CAT S52 ima jednu stražnju bateriju, ali s praktično flagship grade Sony senzorom s 1.4 mikronskim pikselima iza F1.8 optike, i već nakon par fotografija se vidi da je to sasvim druga razina kvalitete u odnosu na dosadašnje CAT mobitele.
Automatski HDR radi vrlo dobro, dinamički raspon je širok a boje su vjerne i fino zasićene.
Pogledajte fotografiju, imamo dobro eksponiranu sobu, uz također dobru ekspoziciju okoliša kroz prozor, uključujući nebo.
Po danu kamera CAT S52 mobitela radi vrlo dobre do izvrsne fotografije, iako se vidi redukcija šuma koja smanjuje detalje.
Fotografije zato izgledaju vrlo dobro osim ako ne zumirate na 100%.
No na muci se poznaju junaci, tj u low light fotografijama. One su OK, vrlo čiste što se šuma tiče, ali s još snažnijom redukcijom šuma pa detalja ima manje od prosjeka.
Ako se potrefi peh pa je fotografija inicijalno defokusirana (nema OIS), redukcija šuma napravi efekt vodenih boja – to ne izgleda dobro. Kao i uvijek, savjet je da napravite 2- 3 fotografije umjesto jedne, za svaki slučaj.
Balans bijele i u uvjetima slabijeg osvjetljenja je u pravilu dobar, osim kod umjetne žućkaste rasvjete – pogledajte fotografije parka i Vespe.
Bokeh radi vrlo dobro, s dobrom detekcijom rubova. Pogledajte čokoladu bez grešaka detekcije rubova, te vrlo prirodno i čisto zamućenje pozadine.
Ukupan dojam o kameri: nije flagship grade, ali po danu možete očekivati jako dobre fotografije. Po noći kvaliteta slika pada razmjerno s razinom svjetla.
CAT S62 + sat Groovy za 3900 kn imaju u eGarner webshopu na stanju.
Zaključak
CAT S52 je robustan mobitel koji tako ne izgleda, i to mu je glavni adut. Otporan je na udarce, vodu i prašinu, a ne smeta mu niti slana voda. Kamera može napraviti iznenađujuće dobru fotografiju, no po noći ne očekujte čuda. Baterija je bolja od očekivanja s obzirom na kapacitet a nije loš niti ekran iako je samo HD+ rezolucije. Zaboravite i na trzave performanse te loše kamere rugged mobitela, CAT S52 je normalan mobitel u gojzericama koji vas neće razočarati svojim karakteristikama.