Zašto neki proizvođači donesu novu verziju Android mobilne platforme vrlo brzo na pojedini model pametnog telefona, dok neki čekaju i po pola godine da aktualni Android stigne.
Xiaomi MIUI 14 biti će temeljen na Androidu 13 [Šališ se]?
Odgovor je u jednu ruku sasvim jednostavan, dok je u drugu ruku poprilično kompliciran. Prvi dio odgovora bio bi, proizvođači u velikoj mjeri preferiraju aktualne (flagship) modele, dok oni stariji moraju duže čekati.
Ako se i nama konzumentima i ne čini tako, Google odnosno Android smatra ako je neki model stariji od dvije godine on je već „star pametni telefon” te će njegova podrška za Androidom (softverska podrška) uskoro nestati.
Android aplikacije sadrže „Joker” virus – uklonite ih
Ali ipak kada se to i desi i dalje tu ostaje podrška za sigurnosnim aplikacijama i ažuriranjima (sigurnosna podrška) još koju godinu ili dvije. Upravo je zbog toga Samsung odlučio kako će uzeti „novu praksu” kada je riječ o dolasku Androida na Samsung modele a i izmijenit će način dolaska sigurnosne podrške.
Ukoliko imate ove Android aplikacije – obrišite ih što prije
Tako će Samsung na svoje modele dovesti četiri godine podrške za Android te pet godina sigurnosne podrške, više o svemu možete pročitati na pripadajućem linku: „Samsung donosi 4 + 5 godina nadogradnji!”.
Sada sličan primjer slijedi i Xiaomi a svi su oni „učili” od Apple odnosno iOS mobilne platforma koja ima pet godina dobivanja novih (nadolazećih) iOS nadogradnji, od razdoblja izlaska iPhone modela na tržište.
Njuškalo donosi vodič kako sigurno kupovati / prodavati na poznatoj njušci
Ipak kada pričamo o Android mobilnoj platformi stvar je malo „delikatnija”. Jer ste već zasigurno i sami čuli radi se o mnogo većem broju proizvođača, modela pametnih telefona koji se oslanjaju na Android.
A svi oni imaju drugačije značajke, drugačije zaslone, rezolucije, mogućnosti kamere itd. Dok Apple odnosno iPhone – svi se oni rade „na isti kalup” te su razlike minimalne ili beznačajne, što je vidljivo po izlasku novih modela svake godina, razlika kao da i nema.
Xiaomi želi zabraniti APK, Google to odbija učiniti
Dok je Android po toj priči nešto kompleksniji, odnosno proizvođači moraju (potreban im je duži vremenski period) prilagoditi sve elemente Android platforme za svoje kategorije i modele pametnih telefona.
Jer se Android dobiva kao „goli softver” i tu nije samo riječ o programu koji pokreće pametni telefon. Već se radi o kompleksnom načinu prilagodbe svakog dijela sustava i samog razdoblja testiranja dali sve radi kako treba.
Windows 12 dolazi već 2024. godine
Pa onda moramo imati na umu da je i tih šest mjeseci zaista minimalno vremensko razdoblje koje se treba čekati da bi neki pametni telefon dobio aktualni Android.
Google nas špijunira – istina ili mit?
Usudili bismo se reći da je važnije da telefon dobije mjesečno sigurnosno ažuriranje od nove verzije Android platforme. Jer kada je telefon sigurnosnim ažuriranjem „pokriven” tada zaista nema razloga za paniku i može se bezbrižno prepustiti surfanju i korištenju telefona pri onakvom načinu na koji smo i sami naviknuli.
Koliko „napuštene aplikacije” na iOS i Android platformama mogu biti opasne – mete hakera
Nadamo se kako će uskoro i mnogo veći broj proizvođača „uzeti”model iz Samsunga a koji se dotiče podrške za novim Android verzijama jer i dalje sam proizvođač (jedino) odlučuje hoće li na neki model telefona dovesti novi Android ili ne, Google nema s time ništa njemu je sasvim sve jedno i nije ga previše briga.
A od same odluke proizvođača koristi ili ispaštanja imaju samo korisnici (konzumenti) tog modela pametnog telefona ili brenda.