Sadržaj
Android odnosno njegova Google Play trgovina aplikacija neprestano se trudi da ukloni sve one aplikacije koje mogu prouzročiti probleme svojim korištenjem.
Njuškalo donosi vodič kako sigurno kupovati / prodavati na poznatoj njušci
Kada govorimo o prouzročavanja problema tu u prvom redu mislimo na malware napade odnosno aplikacije koje unutar sebe imaju zloćudni kod.
Aktualni podatci govore kako je tvrtka za sigurnost u oblaku „Zscaler” odnosno njezin tim za istraživanje „TreatLabz” došao do krajnje zabrinjavajućih podataka. Više od 300.000 puta jesu ove aplikacije koje ćemo navesti instalirane i koriste se svakodnevno.
A unutar sebe sadrže dva tipa zloglasnih virusa i malware kodova. Riječ je o tri malware koda: Joker, Coper i Facestealer.
Joker – krade podatke korisnika
Jedna od „zloglasnog trojca” je Joker. (Njega smo već spominjali na našim stranicama “Android aplikacije sadrže “Joker” virus” Koji ima za zadatak ukrasti podatke korisnika i pretplatiti ih na vrhunske usluge (ako korisnik ima registriranu kreditnu karticu).
Apple iPhone 14 – prikazane maskice, moduli kamera veći nego se očekivalo
Ne samo da Joker može uzeti vaš novac jer je u stanju ukrasti vam sadržaj s pametnog telefona u obliku: kontakata, tekstualnih poruka i informacije o uređaju.
Joker je otkriven još 2019. godine kada je po prvi puta viđeno da ovaj malware „vlada” Google Play prostranstvima. Stoga ako imate jednu ili više od ovih aplikacija koje u sebi sadrže Joker malware, svakako ih odmah uklonite:
- Simple Note Scanner
- Universal PDF Scanner
- Private Messenger
- Premium SMS
- Smart Messages
- Text Emoji SMS
- Blood Pressure Checker
- Funny Keyboard
- Memory Silent Camera
- Custom Themed Keyboard
- Light Messages
- Themes Photo Keyboard
- Send SMS
- Themes Chat Messenger
- Instant Messenger
- Cool Keyboard
- Fonts Emoji Keyboard
- Mini PDF Scanner
- Smart SMS Messages
- Creative Emoji Keyboard
- Fancy SMS
- Fonts Emoji Keyboard
- Personal Message
- Funny Emoji Message
- Magic Photo Editor
- Professional Messages
- All Photo Translator
- Chat SMS
- Smile Emoji
- Wow Translator
- All Language Translate
- Cool Messages
- Blood Pressure Diary
- Chat Text SMS
- Hi Text SMS
- Emoji Theme Keyboard
- iMessager
- Text SMS
- Camera Translator
- Come Messages
- Painting Photo Editor
- Rich Theme Message
- Quick Talk Message
- Advanced SMS
- Professional Messenger
- Classic Game Messenger
- Style Message
- Private Game Messages
- Timestamp Camera
- Social Message
To je svakako učinio i Google, uklonivši njihovo prisustvo i dostupnost na Google Play trgovini aplikacija. Kao što i samo primjećujete Joker najviše voli napadati aplikacije koje pripadaju kategorijama: komunikacije, zdravlja, personalizacije, fotografije i alata.
A moramo reći kako su ove aplikacije preuzete (naravno pojedine) čak i do 300.000 puta.
Facestealer – koristi Facebook za napad
Ne samo da malware zloćudno softver koristi aplikacije na Google Play trgovini, već zna se prikriti i unutar „lažnih” prijava na društvenu mrežu Facebook.
PlayStation 5 dobio svoj prvi „službeni” SSD
Takav način rada ima „Facestealer” koji unutar aplikacija nudi korisniku povezivanja putem Facebook društvene mreže i kada korisnik klikne na povezivanje pred njim se otvori lažna Facebook stranica za prijavu.
Troboj Online Streaming platformi: Netflix, HBO Max, Disney+ ?
Kada se korisnik prijavi data slijedi isto tako krađa podataka, informacija i sadržaja. Tvrtka „Zscaler” izvijestila je kako su ovakve aplikacije sa Facestealer malware kodom, preuzeti i do 500.000 puta.
Stoga pozivaju sve da budu više na oprezu i da ne preuzimaju aplikacije koje nemaju označen „rejting” odnosno koje ne sadrže iskustva korisnika.
Coper – opasnost se krije i u bankarskim aplikacijama
Kao posljednji na ovom popisu je „Coper” možemo slobodno reći i najopasniji jer sadrži Trojanski virus. Coper cilja bankarske aplikacije. Svojim djelovanjem kroz više stupnjeva za cilj ima krađu podataka (osobnih) korisnika i novčanih sredstava.
Apple iPhone 15 – USB Type-C i Periskopska kamera?
Djelovanje „Coper” trojanskog virusa zabilježeno je u Europi, Australiji i Južnoj Americi. A u stanju je presresti sigurnosne SMS poruke i jednostavno onemogućiti korištenje aplikacije ili čak pojedinih dijelova (funkcija) pametnog telefona.
Stoga kako smo rekli i u prethodnog primjeru potrebno je biti na oprezu više nego ikada i ne preuzimati aplikacije i dobro pregledati sve opcije i „korake” koje aplikacija traži od nas korisnika.
Zaključak
I sami vidite da na Google Play trgovini gotovo svakodnevno ima nekih „sumnjivih” aplikacije koje za cilj imaju krađu vaših osobnih podataka. Sada će mnogi od vas reći kako to kod iOS platforme odnosno AppStore trgovine i nije slučaj.
Nije slučaj jer Apple ima „dosta strože” kontrole kada se neka aplikacija plasira na sadržaj a Android odnosno Google Play ima veliki broj zahtjeva za ulazak aplikacija na dnevnoj razini, pa je sve to jednostavno malo „lakše” shvaćeno.
Stoga sam korisnik treba biti na oprezu jer kada se dogodi „greška” tada je u većini slučaju i prekasno za reagiranje i onda je vrijeme za „sjesti i plakati”.