Sony je prvi na svijetu prodavao OLED televizor, no na CES-u su ponosno pokazivali Crystal LED prototip – prvi pravi LED televizor. I ne, nisu odustali od OLED tehnologije…
Prašina se slegla, svjetla pozornice CES-a ugasila i vrijeme je za konsolidaciju dojmova. O novim Sony televizorima za 2012. više klase smo pisali, najviše upada u oči činjenica da je top model nova serija 8 bez Direct LED osvjetljenja. Sony odustajanje od provjereno najboljeg načina pozadinskog osvjetljenja LCD ekrana što objašnjava nižim troškovima proizvodnje.
Ništa neobično, niti zabrinjavajuće – od top modela niti jedna tvrtka ne živi, a i oni se mogu lijepo prodavati i s jeftinijim EDGE LED osvjetljenjem. Pitajte Samsung, primjerice…
No neobično zvuči istovremeno predstavljanje prototipa 55“ Crystal LED televizora, koji ima čak šest milijuna LED dioda, po jednu za svaki crveni, zeleni i plavi podpiksel (1920 x 1080 x 3). Radi se o potpuno novoj tehnologiji izrade televizora, koja nema nikakve veze s tzv. „LED LCD televizorima“, niti LCD tehnologijom uopće.
Sony tvrdi da njihov Crystal LED prototip ima 3.5 puta bolji kontrast, 1.4 puta širi gamut boja i 10 puta brže vrijeme odziva u usporedbi s tradicionalnim LCD ekranom, te da je ta tehnologija bolja i od LCD i plazma tehnologije.
Vjerujemo im, no što je s OLED tehnologijom? Sony je objavio i odustajanje od OLED-a u konzumerskim proizvodima, no ne odustaju od OLED tehnologije općenito.
Sony je nedavno raskinuo suradnju sa Samsungom na proizvodnji S-PVA LCD ekrana, i ušao u joint venture s Toshibom, Hitachiem i japanskom vladom (!). Nova tvrtka se zove Japan Display, i prema planovima trebala bi postati najveći proizvođač malih i srednjih LCD panela na svijetu (smarptohne, prijenosnici). U međuvremenu su kupili i Panasonicovu LCD proizvodnu liniju, a fokus im je i na istraživanju i razvoju (R&D) koje uključuje i OLED tehnologiju…
I za kraj hipotetski odgovor na pitanje iz naslova: je li Crystal LED bolji od OLED tehnologije? Prema svemu sudeći, ne. Ako ima 4.5 puta bolji kontrast od najboljeg LCD panela, koji ima oko 5000 : 1 nativni kotrast, to je super ali i dalje slabije od beskonačnog kontrasta OLED tehnologije. S druge strane, autor ovih redaka ne vidi razlog zašto se LED diode ne bi mogle potpuno isključivati, i time dobiti beskonačan kotrast…?
LED tehnologija trenutno ima bolju trajnost. Upravo je trajanje panela (pored cijene izrade) donedavno bio glavni problem OLED tehnologije, no izgleda da je to riješeno. Na kraju će pobjednika odlučiti cijena proizvodnje, a to je teško prognozirati. Je li Crystal LED promašaj ili ćemo za koju godinu gledati Sony LED televizore pokazat će vrijeme…