Peking i Bruxelles pripremaju se za visokorizične razgovore o istrazi Europske unije vezanoj uz subvencije za kineska električna vozila. Ovo dolazi nakon što je EU najavila preliminarne carine na uvoz kineskih električnih vozila, što je izazvalo snažan otpor Kine.
Škoda Elroq – na cesti izgleda zaista primamljivo
Najava razgovora uslijedila je nakon video konferencije između kineskog ministra trgovine Wang Wentaoa i izvršnog potpredsjednika Europske komisije Valdisa Dombrovskisa 22. lipnja.
EU-ova istraga o subvencijama, pokrenuta ranije ove godine, bavi se zabrinutostima da kineske državne subvencije daju domaćim proizvođačima električnih vozila nepravednu prednost na europskom tržištu.
Citroen C3 Aircross (EV) s cijenom od 27,400€
U preventivnom potezu, Europska komisija je 12. lipnja objavila privremene antidampinške carine. Te carine, u rasponu od 17,4% do 38,1%, primjenjivale bi se na razne kineske proizvođače električnih vozila, uključujući industrijske gigante poput BYD-a, Geelyja i SAIC-a, kao i nadolazeće marke kao što su Nio i XPeng.
EU je izjavila da bi te carine mogle stupiti na snagu već 4. srpnja ako konzultacije s kineskim vlastima ne donesu “djelotvorno rješenje”. Konačne mjere bile bi implementirane u roku od četiri mjeseca od privremenih carina.
Xiaomi Mix11 SUV – testira se na cestama
Kina je snažno protivila ovim mjerama, nazivajući ih “pogrešnim praksama” i izražavajući “snažno nezadovoljstvo”. Zemlja je pozvala EU da riješi pitanje putem dijaloga i konzultacija, naglašavajući potencijal za eskalaciju trgovinskih tenzija.
Djelovanja EU-a temelje se na postojećoj carini od 10% na uvoz kineskih električnih vozila. Dodatne carine mogle bi značajno utjecati na kineske proizvođače električnih vozila, koji su već napravili prodore na europskom tržištu, potencijalno povećavajući cijene i otežavajući njihov rast.
Ford širi mrežu distributera za električna vozila i jača tržišnu poziciju
Ishod predstojećih konzultacija mogao bi imati dalekosežne implikacije za globalnu industriju električnih vozila, oblikujući konkurentni pejzaž i utječući na buduće trgovinske odnose između Kine i EU-a.
Ovi razgovori dolaze u ključnom trenutku za obje strane. Kina, koja je značajno investirala u svoju industriju električnih vozila kroz subvencije i poticaje, sada se suočava s mogućnošću gubitka pristupa ključnom europskom tržištu. S druge strane, EU pokušava zaštititi svoje domaće proizvođače od onoga što vidi kao nelojalnu konkurenciju.
Xiaomi SU7 isporučen pri 20,000 primjeraka
Pozicija Europske unije u ovom slučaju odražava šire zabrinutosti oko kineske industrijske politike i njenog utjecaja na globalnu trgovinu. Kritičari kineskih subvencija tvrde da one narušavaju tržišnu ravnotežu, omogućujući kineskim tvrtkama da ponude niže cijene koje europski proizvođači ne mogu pratiti bez slične državne podrške. S druge strane, Kina tvrdi da su njezine politike legitimne i da su usmjerene na poticanje inovacija i borbu protiv klimatskih promjena.
Hyundai Inster – cijenom od 20,000€
Konačni rezultat ovih pregovora mogao bi postaviti presedan za buduće trgovinske sporove između Kine i EU-a, kao i za globalnu industriju električnih vozila. Ako se ne postigne dogovor, dodatne carine bi mogle usporiti kineski izvoz električnih vozila u Europu, što bi moglo imati šire posljedice za globalnu ekonomiju.
Xiaomi SU7 ostao u kvaru nakon 39 kilometara
Bez obzira na ishod, jasno je da će nadolazeći razgovori biti ključni za budućnost trgovinskih odnosa između Kine i Europske unije, kao i za sudbinu globalne industrije električnih vozila.
ChatGPT dolazi unutar infotaiment sustava Volkswagen-a
Obje strane će morati pažljivo balansirati svoje ekonomske i političke interese kako bi pronašle održivo rješenje koje će izbjeći daljnje trgovinske tenzije i podržati rast inovativnih tehnologija.