Watch GT 5

Zračenje smartfona – saznajte više

Je li zračenje pametnih telefona štetno za naše zdravlje ili nije? To vječno pitanje na koje se odgovori mijenjaju poput kvartalnih financijskih izvješća proizvođača uređaja i dalje je važno za neke korisnike. Činjenica je da svaki uređaj zrači. Naše tijelo nije baš oduševljeno s obzirom na to da se jako teško brani od bilo kakvog kratkovalnog zračenja.  Ali nije sve tako crno, no niti bezazleno.

 

Vjerujemo kad čujete riječ zračenje, uglavnom vam odmah pada na pamet onaj znak kojima se označava nuklearna opasnost i odmah se sjetite Chernobila, Fukushime u Japanu i sl. Najmanje vam pada na um vaš pametan telefon ili beton koji ponekad dosta jako zrači.

Zračenje je jako široki pojam. Naše tijelo oštećuje ionizirajuće zračenje koje nastaje prirodnim raspadanjem čestica (atomic decay) i ono je za nas opasno, smrtonosno i nema nikakve prirodne obrane u organizmu (barem nam nije poznata). Međutim postoje zračenja manjeg intenziteta koje neće napraviti nikakve primarne, pa čak ni sekundarne efekte na našem organizmu.

U biti sama vidljiva svjetlost pomoću koje i koristimo senzor vida je u osnovi zračenje, samo je to zračenje dugih valova, niže frekvencije. Na drugoj strani imamo ona koja su visoke frekvencije, nevidljiva za ljudska bića i klasificiraju se dalje kao x-zrake, gama zrake,mikrovalovi is sl….

Zračenje smartfona - saznajte više -1

Na službenoj skali EM (elektromagnetskih) valova je sve prikazano i označeno – Na lijevoj strani se nalaze em valovi veće duljine (npr. vidljiva svjetlost) a skroz desno su kratki i ultrakratki valovi. Negdje prije sredine, na prvoj trećini skale nalaze se valovi koji se koriste u potrošačkoj elektronici (mikrovalna, radio, tv, pametni telefoni…)

Sve ono što se nalazi iza x-zraka prema desnoj strani skale, spada pod uglavnom smrtonosno zračenje za živo tkivo s obzirom na to da ionizira stanicu. Preciznije rečeno, oštećuje ovojnicu i razbija DNA sekvence stvarajući sve uvjete za degenerativne i genetske bolesti.

Svi znamo za x-zrake, ali postoji i još jače zračenje, zrake koje su kraće od x-zraka, a to su gama zrake. One se uglavnom nalaze na zvijezdama, kvazarima i pulsarima, vrlo rijetko na našem planetu u prirodnom obliku. Gama zrake su toliko jake da se može dogoditi da samo prođu kroz naše tijelo. Kao da smo prozirni. S obzirom na to da su jako kratke i teško se mogu reflektirati, one su penetrirajuće i smrtonosne.

pr_source

Sad kad smo, ovako ukratko i laički to spomenuli, stavit ćemo navedeno u kontekst mobilne tehnologije kakvu znamo danas. Odmah moramo naglasiti : vaš ‘iPhone’ zrači manje od ‘antičke’ Nokije 3310, a općenito vrijedi da što je signal slabiji uređaj će zračiti jače s obzirom na to da je mobitelu primarna zadaća loviti signal ‘kako zna i umije’.

Nebitno, radilo se o pametnom telefonu ili ‘dummy’ mobitelu, on mora komunicirati s najbližim repetitorom, nasumično šaljući i primajući određene pakete pa čak kad ništa ne radite i kad vam je uređaj idle (neaktivan, standby).

Ovdje ćemo napraviti jednu digresiju. Ta komunikacija putem podatkovnog paketa služi uređaju da se ‘javi’ repetitoru tek toliko da naznači ‘Hej, tu sam, sve je ok’. Međutim, količina podataka koja se pošalje je i više nego dovoljna da svi SMS-ovi koje ste ikad slali budu potpuno besplatni. Znači, SMD-ove koje smo prije pojave VoIP i MoIP aplikacija masno plaćali, u biti su mogli biti besplatni jer to nije bio nikakav dodatni trošak infrastrukturi i operateru…

Ali idemo dalje…. Znači trenutno znanstveni dokazi su podijeljeni koji  dovode u vezu bolesti uzrokovane zračenjem i pametne telefone.

38992536-umerennyy-ateroskleroz-aorty

Naravno mobitelom centimetar od glave koji juri na uključenim 3G/4G brzinama, sinkronizira sve moguće što se da, zdrav razum nam govori da izbjegavamo spavati u blizini glave i ako puno razgovaramo koristimo slušalice. Za vašu informaciju, zračenje je najintenzivniji u fazi pozivanja – oko 40 V/m i postupno pada za vrijeme razgovora na 2 – 3 V/m. Ništa manje nije zanimljiv podatak Tsuyoshi Hondou, japanskog fizičara koji je na temelju istraživanja fizičkih zakona refleksije i interferencije elektromagnetskih zračenja mobilnih telefona došao do spoznaje da u zatvorenim prostorima (sredstva javnog prijevoza, razne sportske i kongresne dvorane,) snaga zračenja antena može dostići snagu kakvu emitiraju mikrovalne pećnice za koje naše tijelo nema obrane.

Realno, sva istraživanja su pokazala i dokazala da uređaj kada odrađuje radiokomunikaciju, zagrijavaju naše tkivo koje jednostavno izdržava štetu. Zato kao u svemu, trebali bi biti umjereni u upotrebi naših pametnih telefona, što nažalost nismo.

Ali, razmislite i dodatno o ovome: ovih ljetnih mjeseci, negdje oko podne, kada je sunce najjačeg UV intenziteta (također kratkovalno zračenje, penetrira kroz naše tkivo bez problema), ležite ili sjediti na plaži bez da ste se osvrnuli na meteo upozorenja ili upozorenja dermatologa na štetnost izlaganja UV zračenju, ili tulumarite na Zrću, i pri tome ne ispuštate svoj pametan telefon iz ruke, stalno pišete poruke ili razgovarate, možda bi se ipak trebali bojati za vaše zdravlje…….

Zračenje smartfona - saznajte više -5

Najčitanije