Nakon objave Merrill Lynch da troškovi komponenti Apple iPhone 6s iznose oko 234 $ mnogi su se pitali zašto prodajna cijena je toliko visoka? Odgovor glasi: troškovi komponenti nisu jedini koji su uključeni u formiraje prodajne cijene. Kupnjom iPhonea 6s podmirujete hrpu ostalih troškova Appleu.
Kupnjom Apple iPhone 6s sudjelujete u troškovima dostave, distribucije, administracije, plaćate marže i razne trošarine. Ali to je samo jedan dio. Lista je proširena i drugim troškovima koje Apple želi pokriti.
Razvoj
Iako neki spotiču Appleu da kopira druge, ali nitko ne može reći da su kopirali softver, A-seriju procesora niti iOS ekološki sustav. Iza ovih proizvoda i tehnoloških inovacija s kojima svaka nova generacija dolazi je R & D odjel. Tijekom Q3 2015. godine R&D je potrošio 21 % više sredstava u odnosu na godinu dana ranije za pokrivanje svojih potreba. Sigurno je na povećanu potrošnju imao završetak petogodišnjeg razvoja 3D touch tehnologije, inovacije Apple iPhone 6s modela. Dakle, troškovi R&D odjela također ulaze u proizvodne troškove i imaju utjecaj na prodajnu cijenu.
Troškovi maloprodajnih trgovina
Apple nema maloprodajne trgovie kao Konzum u svakoj drugoj ulici, ali tamo gdje postoje, eksterijer i interijer nimalo ne odišu jeftinoćom. Svaki komad namještaja u prostoru plaćen je nekoliko tisuća dolara dok pojedini i desetke. Apple svojim dugogodišnjim imageom skupog i kvalitetnog brenda ne može opremiti trgovine Ikea namještajem 🙂 Uračunamo li još visoke cijene zemljišta u centrima gradova ili same nekretnine gdje se trgovine otvaraju, troškovi nisu mali. Ovu vrstu troškova Apple opet pokriva dodavanjem kojeg dolara više na cijenu proizvoda.
Oglašavanje i marketing
Oglašavanje je još jedan element koji plaća se kupnjom proizvoda. Appleu godišnji troškovi oglašavanja i marketinga jedu milijarde dolara. Naravno, u Hrvatskoj njihovo oglašavanje nije toliko agresivno, ali mi smo samo kap u moru. Navodno je za Apple iPhone 6 i iPhone 6 plus kampanju potrošeno 42 milijuna $ u pet mjeseci. Naravno mogli su potrošiti manje. Ali u odnosu na druge brendove svaki oglas im je malo umjetničko djelo. To košta 😉
Ljudski resursi
Apple ima negdje oko 93 000 stalno zaposlenih. Nije pretjerano reći da uz redovite plaće ne štede na bonusima i ulaganju u ljudske resurse. Trebaju li vrhunskog stručnjaka za bilo koje područje – kupiti će ga. Svatko ima svoju cijenu. Jedan od primjera je što su platili 3 milijarde $ za preuzimanje tvrtke Beats, ali nisu bile im bitne slušalice. Beats CEO – Jimmy Iovine, bio je meta zbog znanja i iskustva koja ima u glazbenoj industriji. Tako visoki ljudski troškovi postaju neizbježni dio troška proizvoda.
Eto, aada bi vam trebali bit malo jasnije zašto Apple iPhone 6 je toliko skup na kraju?