Uvijek kada pišemo o pametnim telefonima spominjemo ih u kontekstu nadolazećih modela. Dali se radilo o srednjem ili pak o flagship cjenovnom razredu, uvije se oslanjamo na nove nadolazeće značajke i mogućnosti. Već nekoliko godina mnogi flagship modeli posjeduju IP certifikate koji pametnim telefonima garantiraju (a korisnicima ulijevaju dodatnu dozu sigurnosti) kada su u pitanju slučajni padovi na tlo ili padovi u more ili neku tekućinu.
GTA Trilogy „Definitive Edition” krajem godine
Naravno sada će mnogi reći kako i pojedini srednji modeli pametnih telefona u posljednje vrijeme donose IP certifikate i to je posve točno ali se uglavnom ti certifikati vezuju i pridružuju flagship (najskupljim) modelima koji se mogu naći na tržištu.
Ako se pitate zašto smo upravo ovako započeli članak kažimo kako je provedeno omanje istraživanje zastupljenosti korištenja zaštitnog stakla (folije) te maskice. Naravno ovdje moramo reći kako postoje dvije vrste zaslona oni ravni odnosno i oni zakrivljeni (popularno rečeni „edge”).
(Google) Android 12 – službeno predstavljen
Upravo implementacija zaštitnog stakla na tim edge zaslonima i nije baš moguća stoga se za njih u većoj mjeri odnosno uglavnom koriste zaštitne folije. Naravno nemojte ovo razumjeti kao da zaštitna stakla ne postoje za edge zaslone, naprotiv oni postoje ali ih je teže implementirati (postaviti) i znatno su skuplji od „običnih” zaštitnih stakala. Naravno i ovdje postoje razlike između kvalitete bez obzira dali govorimo o zaštitnim folijama i zaštitnim staklima.
Oni jeftiniji su u principu tanji te već prilikom nekoliko padova pucaju ili se nakupe prašine i prljavštine. Naši prodavači obiluju različitim tipovima (cjenovnim razredima) zaštitnih folija i zaštitnih stakla pa stoga za svakoga ima ponešto. Kao treći element ovog članka donosimo još jedan važan dio kada je riječ o zaštiti pametnih telefona. To su naravno zaštitne maske. Dali one bile prozirne ili kompletne futrole presvučene kožom svaka od njih će pružiti razliku zaštitne na svoj način, dakako i ovdje ovisno poglavito o cjenovnom razredu.
Procurile prve fotografije snimljene s Pixel 6 Pro
Dakako postoje i na tržištu su dostupni i bumperi (zaštita samo za bridove pametnog telefona ali po nama odnosno po mišljenju autora ovog teksta bumperi baš ne ulijevaju dozi sigurnosti od pada). Donosimo vam fotografije unutar teksta gdje se vidi postotak koliko ljudi koristi zaštitnu maskicu (te koji tip iste).
Naravno tu je i fotografija glasanja kada su u pitanju zaštitna stakla odnosno zaštitne folije. Zanimljiv je za vidjeti kako čak 28% od ukupnog broja ispitanika ne koristi niti jedan oblik zaštite za zaslon svojeg pametnih telefona.
Nadolazeća YouTube značajka “nastavi gledati” ide ka korisnicima
Što dokazuje da su uvjereni u sebe ili da mogu vrlo lako kupiti novi pametni telefon (bolji) kada im se ovaj razbije padom na pod. Isto tako Kada govorimo o zaštitnim maskicama poneki proizvođači (posebice ovi Kineski) započeli su nedavno s implementacijom zaštitne maskice u prodajnom pakiranju.
Pri tome u prvom redu mislimo na pojedine OnePlus modele zatim i Pocophone pametne telefone i to ponajviše one tanke maskice koje minimalno narušavaju izgled i robusnost pojedinog pametnog telefona.
Naredni Xiaomi flagship dolazi sa 4K zaslonom i 120Hz osvježenjem
Teško je za očekivati da ćemo u prodajnom pakiranju recimo Samsunga ili Applea vidjeti maskicu za iPhone 14 ili Samsung Galaxy S22 vidjeti u prodajnim pakiranju, jer je njima ponajprije dobit na prvom mjestu. Naravno šalu na stranu (ako se pitate zašto u ovom tekstu ne spominjemo modele odnosno proizvođače zaštitnih stakla i folija, razlog leži u tome što ovo nije plaćeni tekst).
Da ne bi ispalo da blatimo Samsung i Apple kažimo primjer kako je Samsung od generacije Galaxy S20 započeo s implementacijom zaštitne folije pri proizvodnji.
OnePlus Buds Z2 – nadolazeći gadget iz OnePlusa
Stoga Samsung Galaxy S20 pa i Galaxy S21 obitelj dolazi za zaštitnom folijom (naravno riječ je o najtanjoj ali je ipak tu) koja je zaljepljenja prilikom proizvodnog procesa. Slobodno u komentare ili putem društvenih mreža pišite nam koje vi zaštitno staklo (ili foliju) koristite odnosno koju zaštitnu maskicu imate na svojem pametnom telefonu.
Ili ste pak od onih koji ne koriste nikakav oblik zaštite za svoje pametne telefone. Slobodno nam se javite u komentare ili putem društvenim mreža na koji smo dostupni.