Sadržaj
Prvi mobitel tvrtke Ulefone koji smo testirali je Ulefone Power 2. Radi se o maloj, ali renomiranoj kineskoj tvrtki koja je nedavno dobila i hrvatskog zastupnika, s osiguranim servisom i rezervnim dijelovima. Je li to dovoljno da preporučimo Ulefone Power 2?
Ulefone je krenuo udarnički – s kvalitetnim zastupnikom, finim webshopom i pratećim pogodnostima, poput servisa u Hrvatskoj, koji ima rezervne dijelove. Prednosti kupovine takvog mobitela nije potrebno posebno naglašavati.
A i sama tvrtka se može pohvaliti nekim nevjerojatnim podacima. Primjerice, da su jedan od desetak proizvođača mobitela u kini (od par stotina brandova). Ili, najimpresivniji podatak: svaki mobitel koji ide u prodaju se testira u trajanju od 3 sata! To ne radi niti Samsung, Apple, Sony ili bilo koji drugi renomirani brand. Naravno, to ulijeva povjerenje u kvalitetu proizvoda.
Ulefone Power 2 ima 5.5″ FullHD zaslon, na papiru vrlo dobre kamere, ogromnu bateriju od 6050 mAh (dvostruko veću od prosjeka!), metalno kućište i Mediatek čipset niže srednje klase uz predinstalirani (čisti) Android 7 Nougat. Koliko je to dobra kombinacija u praksi?
Specifikacije Ulefone Power 2
- Dimenzije: 155 x 77,6 x 9,9 mm
- Masa: 210 g
- Zaslon: 5.5″, LTPS IPS, FullHD, Gorilla Glass 3, 2.5D staklo, 401 dpi
- Čipset: MediaTek MT6750T Octa-core (8x A53 do 1.5 GHz), 28 nm proizvodni proces
- GPU: ARM Mali-T860 MP2
- Memorija: 4 GB LPDDR3 RAM / 64 GB za pohranu + microSD do 256 GB
- Kamere: stražnja 13 (16 interpolirano) MP, EIS, F2.2, auto HDR, FullHD video; prednja 8 MP (interpolirano 13 MP)
- Povezivanje: micro USB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth v4.0, 4G 800/900/1800/2100/2600 MHz
- Baterija: neizmjenljiva Li-Poly 6050 mAh, brzo punjenje MediaTek Pump Express Plus 2.0
- Platforma: Android 7.0 Nougat
- Sim kartica: Hybrid Dual SIM (Nano SIM, dual stand-by)
- Ostalo: čitač otiska prstiju, FM radio, OTG, metalno kućište
- Ustupio: Ulefone webshop
- Cijena: 1799 kn
Kućište i ergonomija
Masivan i kvalitetan – to su prvi dojmovi o Ulefone Power 2 mobitelu. Zapravo su zavisni, uz dobru kvalitetu izrade i materijala, visoka masa Ulefone Power 2 mobitela daje osjećaj čvrstoće i kvalitete.
Tu je i nešto veća debljina (9.9 mm) koja je mala žrtva za veliku bateriju – a to je žrtva s kojom je lako živjeti. Uostalom, to je donedavno bila normalna debljina…
Kvaliteta izrade je vrlo dobra. 3.5 mm utor, micro USB utor, zvučnik – sve je fino obrađeno, bez oštrih dijelova. Spoj 2.5D stakla i kućišta je precizan, i donekle osjetan s gornje strane – namjerno, radi boljeg gripa.
Raspored tipki je uobičajen – desni bok paljenje i glasnoća, lijevi dual SIM / microSD ladica, gore 3.5 mm izlaz za slušalice dok je dolje zvučnik, mikrofon i micro USB konektor.
Ulefone Power 2 nema pomodno male okvire oko zaslona, ali nisi niti preveliki. Lako bi smo sad nabrojali par premium proizvođača s većim bezelima :-).
Stražnja strana ima bljeskalicu i kameru, dok je prednja površina sa selfie kamerom, LED diodom za obavijesti, zvučnikom i senzorom blizine. Tu je i za Ulefone karakteristično blago ispupčenje rubova stražnje površine. Izgleda dobro, i štiti mobitel od ogrebotina – Ulefone Power 2 leži na tom rubu.
Tipke su na zaslonu, a fizička Home tipka smjestila je vrlo dobar čitač otiska prstiju. S prednje strane, dolje, gdje i treba biti.
Raduje priloženo kaljeno staklo u retail pakiranju – lijepa gesta, iako Ulefone nije štedio. Gorilla Glass 3 brine za zaštitu od ogrebotina.
Masa od čak 210 grama se osjeti. Ali, i znatno pridodaje osjećaju kvalitete. S obzirom da dolazi hladnije vrijeme, kada su džepovi veći i čvršći, velika masa je sad manji nedostatak nego početkom ljeta.
Zaslon
Navikli smo se na solidne 5.5″ FullHD zaslone koji su uobičajeni u ovoj cjenovnoj klasi. Ulefone Power 2 ima dobar IPS zaslon sa iznenađujuće širokim vidljivim kutem, dobrim kontrastom i solidnim prikazom boja. Pomalo su zagasite, ljubitelji živih boja neće biti sretni, ali su vjerne i gotovo ništa ne gube na zasićenosti pod kutem.
Po tom pitanju, ovo je jedan od boljih IPS zaslona. Svjetlina bi pak mogla biti viša: ona je Ok no vidjeli smo i znatno svjetlije LCD zaslone. Problem su i dosta izražene refleksije pa je ugodnije koristiti Ulefone Power 2 u hladu.
Oštrina je izvrsna, FullHD na 5.5″ daje gustoću od 403 točaka po inču, i to je dovoljno da ne vidite piksele. Više od toga je potrebno samo i jedino za VR. Ukupan dojam o zaslonu: natprosječno dobar.
Performanse
Ulefone Power 2 opremljen je Mediatekovim MT6750T Octa-core čipsetom sa osam Cortex-A53 jezgri koje kuckaju na do 1.5 GHz. Memorijski podsustav je vrlo raskošno odmjeren: 4 GB RAM-a i 64 GB za pohranu su brojke koje krase većinu flagship mobitela današnjice. To je izvrsno: mnogo RAM memorije poboljšava rad s više aplikacija, dok je kod pohrane staro pravilo . više je bolje.
Pogledajmo kakve je rezultate testova odvrtio ulefone Power 2:
Ulefone Power 2 benchmark rezultati
- Antutu v6.2.7.: 43833 bodova
- GeekBench 4 Single / Multi score: 598 / 2451
- GeekBench 4 Render Script score: 1713
- 3D Mark Sling Shot Extreme: 389 bodova
- PC Mark Work 2.0: 3147
- PC Mark Storage Score: 2740
- PC Mark Battery Benchmark: 14h 27 min (100% – 20%)
Ulefone Power 2 odvrti nešto malo preko 40.000 Antutu bodova, a iskustvo nas uči da je barem 30.000 potrebno za ugodan rad što se i ovdje potvrdilo. Android 7.0 sučelje radi uočljivo glatko, bez trzanja, što nam se sviđa. Responzivnost je dobra, kao i osjetljivost zaslona pa je sveukupno ugodno raditi na Ulefone Power 2 mobitelu.
Najugodnije iznenađenje je vjerojatno surfanje. Čak i zloglasni Jutarnji, koji oznoji (čitaj: trza) i flagship Androide, ovdje radi iznenađujuće glatko. Moram priznati da mi je to misterij: kako je moguće na 4x sporijem mobitelu od flagship Androida da je surfanje u Chromeu zanemarivo lošije, ako je i uopće?
Bilo kako bilo, to je jako dobra vijest za kupce Ulefone Power 2 mobitela. Slično vrijedi i za igranje: sve radi OK, osim teškaša poput CRS Racinga 2. To je najljepša, ali i najzahtjevnija igra za Android. Ovdje je gotovo neigriva, učitavanja su preduga – tek SD835 / Exynos 8895 bazirani uređaji je mogu relativno normalno zavrtiti.
No, 95% igara sa Google Play trgovine radi dobro, glatko i responzivno.
Telefonija i zvuk
Prosjek, ali to nije loše. Zvuk u slušalici Elefone Power 2 mobitela je čist i dovoljno glasan, dok je mono handsfree zvučnik osrednji – nije baš glasan, ali je solidne kvalitete.
Isto vrijedi i za 3.5 mm audio izlaz, dostatan za in ear slušalice po glasonći i kvaliteti. Više od toga bi bilo nepošteno tražiti od mobitela ove klase.
Raduje što Ulefone Power 2 podržava i 800 MHz 4G frekvenciju (često se koristi van grada gdje je signal slabiji) što znači da je surfanje na 4G mreži na razini top modela A brandova. Tijekom razgovora nema prekida ili gubitka signala, a dobra je i WiFi antena.
Baterija
Nije teško naslutiti koji je glavni prodajni adut Ulefone Power 2 mobitela: king size baterija. S kapacitetom od 6050 mAh dvostruko je veća od prosjeka klase. Podržava i brzo punjenje – a to je dobro, jer na USB 2.0 konektoru bi vam trebalo cca 12 sati da se napuni (max 500 mA struje).
Što kaže PC Mark Battery test?
14.5 sati za potrošenih 80% kapaciteta je vrlo dobar rezultat, ali slabiji od očekivanja. Primjerice, da odemo u cjenovnu krajnost, Samsung Note 8 s bržim procesorom, manjom baterijom i većim zaslonom na istom testu odvrti 11.5 h, u praksi oko 4-5 sati SOT-a s mojim korištenjem.
Ulefone Power 2 mi je davao oko 6-8 sati SOT-a, i izdržao je dan i pola do dva. To smatramo jako dobrom autonomijom, s obzirom na dnevni prosjek od cca sat vremena igranja, sat i pola surfanja, sat vremena Netflixa, 50-ak whatsup poruka, 3 widgeta i 2 maila na sinkronizaciji.
Softver
Lagan i čist Android 7.0 Nougat radi jako dobro na Ulefone Power 2 mobitelu. Sučelje radi fino glatko, a dobro radi čak i Chrome; pogledajte video u rubrici performanse. U stvarnosti to radi još bolje, jer je Power 2 morao potrošiti dio sistemskih resursa na snimanje videa.
Sviđa nam se izostanak proizvođačeve ljuske, ali i dodatak nekih stvari, poput različitih gesta, file managera i FM radia.
Ulefone Power 2 ima i zanimljivu mogućnost kontrole videa i muzike te kamere putem čitača otiska prstiju, i to bez registriranog otiska. Dakle, služi kao dodatna tipka: stisni i drži za okidanje fotografije, dotakni za play / pauzu itd.
Ulefone nije previše brljao po Andoridu, što nam je uvijek najdraža opcija u nižoj i srednjoj klasi mobitela.
Kamere
Ulefone Power 2 ima solidne kamere, ali ne i više od toga. Neke značajke stražnje kamere su vrlo dobre, ali neke poništavaju te prednosti.
Primjerice, sviđa nam se oštrina objektiva – očito, leće su dobre kvalitete. Pixel peeperi će doći na svoje – sve je oštro i na 100% veličine, što je super ako morate cropati fotografije. Dodatno, Ulefone Power 2 ima vrlo blag algoritam za redukciju šumova. To znači dvije stvari: dosta šuma u slici, ali i visoka razina detalja.
Sučelje kamere je prilično oskudno, možete ručno podešavati ISO vrijednost i ekspoziciju.
Razina šuma je zamjetna, što je dodatno potencirano prilično tamnim objektivom (F2.2). Stoga Ulefone Power 2 više voli otvoreno i svijetle prostorije, kada daje zapravo vrlo dobre fotografije, posebice što se oštrine tiče.
HDR funkcija radi solidan posao, ali ponekad i pokvari sliku jer teži preeksponiranju. Prva fotka je bez HDR-a, druga s upaljenim HDR-om.
Kada je malo svjetla, kvaliteta fotografija je slabija. Čak ne toliko po razini šuma, koja je prisutna, ili kontrastu i bojama. Problem je sporo fokusiranje i izostanak optičke stabilizacije, što će rezultirati mutnim fotografijama, ako ste nepažljivi.
No, ukupan dojam o kameri je dobar, zbog natprosječno dobrih dnevnih fotografija i vrlo blage redukcije šuma, koja ostavlja mnogo detalja.
Zaključak
Ulefone Power 2 je dobar uređaj bez izraženih nedostataka. Sviđa nam se domaća servisna podrška, čisti Android, neočekivano gladak rad i kvaliteta kućišta koja je potencirana velikom masom. Zaslon je vrlo dobar, kamere također – barem po danu – a veliki adut je i baterija. S dvostrukim kapacitetom nudi izdašnu autonomiju, i kod intenzivnog korištenja često ćete ga puniti tek svaki drugi dan.
S obzirom da Ulefone provjerava svaki prodani mobitel, znamo da je naš odradio oko tri sata testova prije nego nam je stigao u ruke. A to je, ako nas pitate, jako dobar način da steknemo povjerenje u tvrtku koja sama proizvodi mobitele…
Sviđa nam se:
- autonomija baterije + brzo punjenje
- zaslon
- kamere, po danu, sa slabom redukcijom šuma
- gladak rad
- servisna podrška
- priloženo kaljeno staklo
- Gorilla Glass 3 zaštita
- kvaliteta kućišta
- čitač otiska prstiju s gestama
- pedigre tvrtke ulijeva povjerenje
Manje nam se sviđa:
- kvaliteta fotografija u low light uvjetima
- masa (za neke)
- debljina (za neke)