Sadržaj
Velik, zakrivljen, lijep i dobar? Samsung je ove godine SUHD preimenovao u QLED, ali neka vas to ne zbunjuje – to je i dalje LED LCD sa quantum dot filterom treće generacije. Pravu QLED tehnologiju očekujemo tek za nekoliko godina, a do tada (marketinški) QLED napada pozicije OLED-a u visokoj klasi. Koliko uspješno, pročitajte u testu Samsunga QE65Q8C.
Samsung je jedanaest godina za redom najveći svjetski proizvođač televizora i to nije nimalo slučajno. Ok, ponekad im se znaju zalomiti previsoke cijene, ali činjenica jest da Samsung radi vrlo dobre televizore, u svim klasama.
Samsung TV je inovativan – prvi su prihvatili 4K rezoluciju, donijeli su sustav s eksternom elektronikom (One Connect), donose inovativnu tehnologiju poput quantum dot filma a sada imaju najsvjetlije televizore na tržištu, ako je vjerovati marketingu.
Nitko sa EDGE LED tehnologijom ne dostiže čak 2000 niti svjetline (Q8 serija) a i deklariranih 1500 niti za Q8C je sjajna vrijednost, doslovno :-).
Uz navedeno, Samsung se hvali najboljim volumenom boja (Color Volume) i 100 postotnim prikazom DCI-P3 spektra boja. Tu je i tradicionalno dobro procesiranje slike i zakrivljeni zaslon koji se većini kupaca ipak ne sviđa. Kako znamo? Doslovno svi drugi brandovi su, osim Samsunga koji ih je prvi predstavio, izostavili zakrivljene modele u 2017. TV lineupu. A i Samsung je svoj top model, Q9, napravio – ravnim.
Samsung QE65Q8C specifikacija
- Zaslon: 65″ (165 cm), 4K (3840 x 2160 piksela), Zakrivljeni zaslon (4200R)
- Panel: 4K HDR EDGE LED LCD, Quantum Dot 3. generacije (QLED), 1500 niti, 10 bitni (1.06 milijardi boja), HDR, 100% DCI-P3 spektar boja
- Procesiranje slike: HDR10, HDR 10+, interpolacijski procesor
- Zvuk: 2.2 (woofer 20W), 60W ukupno
- TV tuneri: DVB-T2/C/S2
- Mogućnosti: WiDi, WiFi 802.11ac, WiFi Direct, Bluetooth, Miracast, USB Media player, DLNA, PVR, TimeShift
- Smart TV: Tizen TV 2.0
- Gabariti: 1442 x 829 x 107 mm bez postolja; 1451 x 918 x 375 mm s postoljem, masa 26.5 kg (30.2 kg)
- Potrošnja struje: A klasa, 155 kWh godišnje
- Ustupio: Samsung Hrvatska
- Cijena: 30.149 kn (Sancta Domenica)
Opremljenost, izrada, mogućnosti
Samsung Q8C je bio flagship sve do nedavne pojave Q9 modela, i to se vidi na svakom koraku. Televizor je izrađen kvalitetno, atraktivan je i tanak te cijeli izrađen od metala. Što se zakrivljenosti tiče, meni je to OK. Sviđa mi se što je Samsung pazio i na stražnju stranu, Q8C izgleda dobro iz bilo kojeg kuta.
Zabooravite na pričice o boljem, immersive – uranjajućem iskustvu gledanja zakrivljenog zaslona. Glavni benefit jest atraktivan izgled i smanjene refleksije okoliša. U kombinaciji s izvrsnim AR filtrom, Samsung QE65Q8C ima izvrsnu sliku po danu, s jako malo neželjenih refleksija. A kad ih i vidite – u tamnim kadrovima – one su slabog kontrasta.
Pogledajte gornju fotografiju, snimljena je po danu. Klasični TV sa glossy filtrom bi se ponašao poput ogledala, dok se u Samsungu QE65Q8C jedva nazirem. Izvrsno!
Usporedite li Q seriju s jeftinijim modelima Samsunga istog godišta, lako se uoči razlika u kvaliteti AR filtra. To je slabo reklamirani, ali vrlo značajan čimbenik kvalitete slike.
Metalno postolje prati zakrivljenost televizora kojeg drži na jednoj nozi, i sve zajedno izgleda vrlo elegantno. Dodatni bonus – zbog centralnog nosača TV možete staviti na manji stolić.
One Connect kutija sa priključcima povezana je optičkim kabelom debljine usporedive s malo jačim flaksom za pecanje. Ta žičica se lako sakrije, nećete vidjeti spoj TV-a i kutije.
Naravno, Samsung QE65Q8C treba struju za rad koja ne ide optičkim kabelom. Računajte da vam trebaju dva priključka za struju, za One Connect i za sam TV.
Daljinski upravljač je aluminijski, s unibodi kućištem i vrlo je elegantan, djeluje fino i skupo ali nije baš praktičan i nedostaje mu funkcija zračnog miša. Trebalo nam je vremena da uopće shvatimo kako se mijenjaju programi i glasnoća 🙂 – tipke se guraju naprijed ili nazad – a i kad smo to shvatili, ne oduševljava osjećaj tih tipki, koje djeluju klimavo.
Mali broj tipki znači da ćete i za neke češće ponavljane radnje morati koristiti Tuzen TV sučelje, poput mijenjanja HDMI ulaza. Samsung ima jako dobru glasovnu navigaciju, koja rijetko griješi.
Tizen TV je dozrio, i sada radi vrlo dobro. Samsung QE65Q8C ima sučelje bazirano na harmonici, slično LG webOS-u, i to je bolji put od nezgrapnog Android TV-a.
Izbornici gotovo uvijek ostavljaju mjesta za TV sadržaj, a sve zajedno radi brzo i glatko. Samsungova trgovina s aplikacijama je bogata, no sve što treba većini korisnika dolazi predinstalirano. Igre, prema očekivanjima, nisu neka sreća…
Kvaliteta slike i zvuka
Krenimo od veličine – ako si možete priuštiti 65-icu, kupite je. Jer, govorim iz iskustva – na 55″ dijagonale 4K sadržaj je nekako skučen… Ovo je prava mjera za gledanje sa 3 – 4 metra.
Samsung QE65Q8C ima izvrsno skaliranje SD slike, tj. naših TV programa, pa mu niti gledanje s manje udaljenosti nije problem. Slika je detaljna, bez nazubljenosti i općenito vrlo dobre kvalitete svih parametara. Samsung ima i sposoban interpolacijski procesr. Ok, nije imun povremenog preskakanja framea (trzanja) no sveukupan dojam je vrlo dobar, bolji od neke direktne konkurencije.
Kontrast je vrlo dobar. S obzirom da smo jedno vrijeme imali top IPS, OLED i VA (Samsung QE65Q8C) televizor razlike između tehnologija su jasno vidljive – IPS ima najslabiji kontrast, OLED je po tom pitanju klasa za sebe a Samsung QE65Q8C je dobar.
Crna je uvjerljivo doboka u svim uvjetima, osim kod gledanja uz potpuno ugašeno svjetlo. I pod uvjetom da sjedite ispred televizora, jer stvari blijede pod otklonom.
Samsung ima pomoć lokalnog zatamnjenja za postizanje boljeg kontrasta, no njegove mogućnosti su umjerene zbog EDGE LED tehnologije. LED diode su smještene na podnožju zaslona i osvjetljavaju zaslon u vertikalnim stupcima. Kod gledanja SD programa, na normalnim razinama svjetline, lokalno zatamnjenje gotovo da i nije potrebno, crna je dovoljno duboka. Druga je stvar sa HDR sadržajem, koji nabrijava svjetlinu.
4K HDR video izgleda fantastično po danu. Uz mnogo svjetla i ako su kadrovi svijetli – snimani po danu – slika je bolja nego na OLED-u, zbog više vršne svjetline. Posebice ako imamo mnogo kadrova sa svijetlim, uniformnim bojama koje su na OLED-u dosta tamnije. U tim uvjetima ne vide se nedostaci nepreciznog lokalnog zatamnjenja.
Kad je manje svjetla, Samsung Q8C se i dalje dobro drži, no tada do izražaja dolaze ograničenja EDGE LED tehnologije. Kako to izgleda? TV treba vrlo svijetlu točku za HDR efekat, recimo sunce koje proviruje iza oblaka.
No Samsung QE65Q8C ne može samo sunce posvijetliti, nego cijeli vertikalni dio ekrana. Pa onda imamo i super svijetle oblake, a ako je film u nekom kino formatu s crnim trakama, ona će na tom dijelu postati napadno siva. To je manje vidljivo ako je film u 16 : 9 formatu, sa slikom preko cijelog zaslona.
4K HDR Netflix filmovi, usprkos navedenim ograničenjima, izgledaju izvrsno i pravi ih je užitak gledati. Odziv panela je vrlo brz, Samsung QE65Q8C minimalno muti sliku u brzim kadrovima i po tome je jedan od najboljih LCD televizor na tržištu.
Kvaliteta zvuka je OK. Kao i većina premium televizora velikih dijagonala Samsung QE65Q8C može ići vrlo glasno, ali glasnoću ne prate duboki tonovi. Za pravi doživljaj vam treba vanjski audio sustav – soundbar ili kućno kino.
Zaključak
Samsung QE65Q8C je vrlo dobar LCD televizor koji ima dva problema. Prvi – OLED tehnologija daje vidljivo bolju sliku po noći, dok po danu ipak radije gledamo LCD ako je prostorija jako osvijetljena. Drugi, skup je i ima ograničenja EDGE LED tehnologije – FALD bi bio bolji (LED-ice smještene iza zaslona daju preciznije lokalno zatamnjenje). Impresionirani smo kvalitetom izrade, dizajnom, sjajnim AR filtrom, finim ali pomalo nepraktičnim daljinskim upravljačem a i Tizen TV je sazrio u kvalitetnu i brzu Smart TV platformu. Samsungovi procesori slike rade jako dobar posao i zbog toga je Q8C univerzalno dobar televizor.