Sadržaj
Samsung od Galaxya Note 8 mnogo očekuje, baš kao i njegovi potencijalni kupci. Samsung Note 8 nema konkurencije zbog S-Pen olovčice, nakrcan je najboljom tehnologijom i ima najbolji zaslon, ikada. I kamere su super. Usprkos toga, pitanje je – isplati li se?
Note 8 je prvi pravi nasljednik Notea 4 koji sada broju tri godine. Prisjetimo se: Note 5 nije stigao u Europu, Note 6 je preimenovan u Note7 (tu kreće i ovo iritantno pisanje brojke bez razmaka) koji je eksplozivno povučen sa tržišta. Mi nismo Amerikanci i pisat ćemo Note sa odvojeno osam 🙂
Možda ćete pročitati da je Note 8 zapravo S8 Plus sa S-Penom. To nije pogrešno, ali nije niti točno. Samsung Galaxy Note 8 je bolji za olovčicu, ima 6 GB vs 4 GB RAM-a, optički stabiliziranu telefoto kameru i svjetliji zaslon u odnosu na S8+. To svakako nisu zanemarive razlike.
Note 8 dolazi s četvrtastijim dizajnom te neznatno većom dijagonalom, ali baterija mu je manja a rezidentnog softvera ima više od S8+ zbog S-Pen olovke. Radi li zbog toga lošije? Kakva je telefoto kamera? Je li baterija osjetno slabija od S8+? Odgovori slijede…
Specifikacije Samsung Galaxy Note 8
- Dimenzije: 162.5 x 74.8 x 8.6 mm
- Masa: 195 g
- Zaslon: 6.3″, 18.5:9, Super AMOLED, HDR, 1200 niti, 1440×2990, pretkalibrirane tri postavke, 521 ppi, obostrano zakrivljen, Gorilla Glass 5, 3D Touch (samo Home tipka)
- Čipset: Exynos 8895, 64 bitni octa core (4×1.7 GHz Cortex-A53 + 4×2.35 GHz Samsung M1), 10 nm proizvodni proces
- GPU: Mali-G71 MP20
- Memorija: 6 GB LPDDR4 RAM / 64 GB UFS 2.1 za pohranu + microSD
- Kamere 2×12 MP: 12 MP, F1.7, 26 mm, OIS + EIS, Dual Pixel, (1/2.55″, 1.4 µm pikseli), multi frame; telefoto kamera: 12 MP, 1/3.6″ senzor, F2.4, 1.0 µm pikseli, OIS + EIS
- Selfie kamera 8 MP F1.7, 1/3.6″senzor, 1.22 µm pikseli, autofokus
- Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth v5.0, A2DP, LE, aptX
- Baterija: neizmjenjiva Li-Ion 3300 mAh, brzo + bežično punjenje
- Platforma: Android 7.1.1. Nougat
- Sim kartica: Hybrid Dual SIM (Nano SIM, dual stand-by)
- Ostalo: IRIS skener, prepoznavanje lica, čitač otiska prstiju, Bixbi + Google Asistant, IP68, HDR Premium certifikat zaslona, S-Pen, čitač otkucaja srca, barometar
- Ustupio: Sancta Domenica
- Cijena: 7699 kn
Kućište i ergonomija
Samsung Galaxy Note 8 dolazi s izduženim omjerom stranica (18.5 : 9 – nešto je izduljeniji od LG-a) i sjajnim omjerom površine i zaslona od 83%. Zakrivljeni (edge) rubovi čine mobitel izuzetno uskim, a sami uglovi su manje zakrivljeni od S8 / S8+ obitelji.
Sadržaj kutije maloprodajnog pakiranja je isti kao i na S8+, osim što dobivate pincetu i rezervne vrhove za S-Pen.
Samsung nije škrtario: tu je USB OTG adapter (USB-C na USB), USB-C na microUSB adapter, kabel, brzi punjač i izvrsne slušalice sa AKG potpisom.
Samsung Galaxy Note 8 je velik mobitel, ali samo po visini. To smeta u džepu, ali ne i u ruci: Note 8 je uži od 5.5-inčne konkurencije pa ga je vrlo jednostavno držati i damama.
Kao i na S8+ od kojeg je nešto veći, deblji i teži, rad s jednom rukom je nemoguć ako trebate dohvatiti gornji dio zaslona s obavijestima.
Ono što se na slikama ne vidi, jest izbočen aluminijski rub. Na S8/S8+ prijelaz staklo / okvir je gladak. Oštriji rubovi na Note 8 su dobrodošli zbog boljeg gripa, mobitel je manje klizav u ruci.
Velika visina mobitela otežava dohvaćanje čitača otiska prsta kao i na S8+. No, sada nećete prljati leće kamere jer je između postavljena bljeskalica. To je bolje rješenje, ali je i dalje nepraktično.
Raspored tipki je standardan: lijevi bok ima Bixby tipku (ne, ne možete je promijeniti – hvala na pitanju…) i tipke za glasnoću. Desni okvir ima tipku za paljenje, na vrhu je mikrofon i utor za SIM / MicroSD karticu, dok je u podnožju mono zvučnik, mikrofon, USB-C, S-Pen i 3.5 mm audio izlaz.
Kvaliteta izrade i materijala je vrhunska, što je i očekivano. Samsung od S6 ne štedi na izradi svojih top modela.
Usprkos velikoj masi Note 8 ne djeluje tako težak; vjerojatno zato jer je to velik mobitel pa i očekujete da ne bude pero kategorije.
Zaslon
Neznatno veći od Samsunga S8+, po specifikacijama identičan, ali s još višom svjetlinom, Note 8 postavlja mjerila i osvaja titulu najboljeg zaslona na mobitelu, ikada. Prije njega ju je držao S7 Edge, pa S6 edge, pa Note 4.
Samsung Note 8 ima 6.3″ Super AMOLED zaslon sa 2990 x 1440 rezolucijom i izduženim omjerom od 18.5 : 9. Kao i na S8 / S8 Plus, koristi se Pentile matrica koja dijeli pojedine podpiksele radi uštede struje. Negativna strana – slabija oštrina – je u potpunosti anulirana visokom gustoćom piksela, pa je oštrina izvrsna.
Svjetlina je još viša od S8 Plus modela, no ručno je nećete vidjeti – na maksimalnim postavkama svjetline ona je nešto preko 500 niti. Na automatici, vani, Note 8 može svijetliti sa čak 1200 niti što je rekordna brojka.
Vidljivost na suncu je izvrsna, ali usprkos spomenutoj svjetlini nije bolja od iPhonea 7, posebice kad se prikazuje bijela boja.
Samsung Note 8 koristi Deep Red zaslon, sposoban prikazati 112% DCI-P3 spektra boja što je više od bilo kojeg televizora na tržištu. HDR Mobile Premium certifikat nije iznenađenje, a vjerojatno će uskoro i Netflix popeglati probleme sa HDR slikom. Na Youtubeu radi besprijekorno, i to je zaista pravi mamac za oči. HDR video na Samsungu Note 8 ostavlja bez daha – svakako isprobajte. Nešto poput ovoga 🙂
Kao i do sada, Samsung nudi četiri moda rada od koji su tri kalibrirana. Adaptive mod, koji je defaultni (kao i FHD+ rezolucija) dobio je mogućnost podešavanja topline boja, kao i zasebno R,G,B kanale.
Naravno, adaptivni jedini nije kalibriran, niti to može biti – poanta i jest da on mijenja svjetlinu nijansi radi bolje čitljivosti na suncu.
- AMOLED Cinema mod donosi vrlo precizne boje po DCI-P3 spektru, sa 100% pokrivanjem. To je format kojeg koriste novi televizori i HDR sadržaj.
- AMOLED Photo mod je kalibrirani Adobe sRGB spektar boja koji se koristi za fotografije.
- Basic screen mod – kalibrirane boje rec.709 spektra (DVD, Blu-ray, ogromna većina non HDR sadržaja)
Vidljivi kut, kontrast, vrijeme odziva – to ne treba spominjati, OLED zasloni su tu u samom vrhu i ti parametri su besprijekorni. Raduje što Note 8 ima manje zakrivljene edge rubove, koji su minimalno zavinuti.
Također, manji je i radijus u uglovima zaslona od onoga sa S8 Plus. Rezultat je veća ravna površina, lakše pisanje olovkom ali i dalje vrlo, vrlo atraktivan dizajn.
Neželjena aktivacija programa slučajnim pritiskom na bokove? Ne postoji više, niti jednom u tjedan dana korištenja to se nije dogodilo. Samsung je taj nekada veliki nedostatak edge zaslona u potpunosti otklonio.
Always on je i dalje fantastičan. Po danu, troši otprilike 1.2% baterije po satu, što ovisi o postavkama. Uklonite predinstalirani animirani walpaper, Always on neće više prikazivati zvijezde i tada potrošnja pada na i na manje od 1% po satu, po danu. Po noći, zbog niže svjetline, je još i manja.
Ukratko: ovo je najbolji zaslon na mobitelima, ikada. Još samo da stigne Oreo, koji će automatski upravljati spektrom boja ovisno o sadržaju. Kao što to lijepo radi iOS već jedno vrijeme…
I jedna pikanterija za kraj: Samsung Galaxy Note 8 po defaultu dolazi sa FullHD rezolucijom. To možete promijeniti na višu WQHD. Ali, i tada je nećete uvijek gledati, za što je zaslužna također defaultna “optimised” postavka performansi. Ona forsira FHD+ rezoluciju (2220 x 1080) u aplikacijama i kod gledanja fotografija. Možete gledati stalno WQHD, ali postavke performansi morate postaviti u Performance mod. Tada pada autonomija baterije, a i sam mobitel se jače grije. Srećom, i FHD+ izgleda izvrsno, i da vam ovo nismo napisali vjerojatno to sami nikada ne bi ste primijetili.
Performanse
Samsung Exynos 8895 je osam jezgreni čipset izrađen u 10 nm proizvodnom procesu, što donosi bolje performanse uz nižu potrošnju struje. U osnovi, to je glavna razlika u odnosu na Exynos 8890 iz S7, jer su CPU jezgre iste kao na prethodniku (po četiri Cortex A-53 za štednju, i Samsung M1 za performanse).
Ove godine je ugrađen značajno snažniji GPU Mali G71 sa 20 jezgri. Note 8 dolazi s 6 GB LPDDR4 memorije i UFS 2.1 flash memorijom za pohranu. Rekordne su i brojke na testovima, pogledajte rezultate. Samo Snapdragon 835 ih prati:
Samsung Galaxy Note 8 (S8+) benchmark rezultati
- Antutu v6.2.7.: 173443 (172414) bodova
- GeekBench 4 Single / Multi score: 2019 / 6706 (2009 / 6700)
- 3D Mark Sling Shot Extreme: 2662 (3220) bodova
- PC Mark Work 2.0: 5141 (5339)
- PC Mark Storage Score: 4449 (4525)
- PC Mark Battery Benchmark: upravo se mjeri :_)
Prema testovima, Note 8 je ponekad i brži od S8+, vjerojatno zbog 6 GB RAM-a, ali ponekad i sporiji. U oba slučaja razlike su male a i znamo iz prakse: testovi nisu uvijek mjerodavni za ocjenu rada mobitela.
Ok, kakav je Samsung Note 8 u svakodnevnom radu? Vrlo dobar, sučelje radi vrlo glatko, a tek povremeno, na težim reklamama, skrolanje web browserom zapne. I to napadno jako, pa smo usporedili sa S7 edge na strani jutarnji.hr, back to school reklama, S7 edge malo uspori, ali OK prolazi. Note 8, trza i lagira. S obzirom da S8 to radi znatno bolje, očekujemo da će se to riješiti.
UPDATE: stigla je nadogradnja za testni Note 8, teška 500-ak megabajta. Uočljivo je glađe surfanje webom, te sada zaista gladak rad sučelja. Benchmark rezultati Note 8 nakon prve nadogradnje su također bolji, ali ne znatno. Veća je razlika u praksi.
Usprkos nadogradnji, surfanje na Samsungu Note 8 je i dalje povremeno trzakavo, na određenim reklamama. Primjerice:
U svim drugim uvjetima, performanse su vrlo dobre. Čak i notorni CSR2, igra s ponajboljom grafikom za Android, radi dobro. Note 8 ima i viška snage, pa može i snimiti video gameplaya:
Nakon tjedan dana korištenja možemo reći da Note 8 radi slično kao i S8+ što je dobro – ipak je tu S-Pen sa svojim softverom.
Samsungov Exynos 8895 je, uz gotovo identičan Snapdragon 835, trenutno najbolji čipset za Android mobitele, i da, to se osjeti u radu. Uz pomoć 6 GB RAM-a, Samsung Note 8 ima performanse bolje od jeftinijih laptopa.
Telefonija i zvuk
Note 8 koristi mono zvučnik u donjem okviru za handsfree pozive, te ima 3.5 mm audio izlaz – baš kao i S8. Priložene su vrlo dobre slušalice sa AKG-ovim potpisom, koje su među najboljima općenito priložene neki mobitel.
S druge strane, Note 8 bi mogao imati kvalitetniji 3.5 mm izlaz. Dobar je za priložene slušalice, ali mu nedostaje snage da potjera zahtjevnije slušalice.
Kvaliteta handsfree zvučnika je zadovoljavajuća. Prava je šteta da Samsung nije uspio ugraditi stereo zvučnike u ovako veliki mobitel, s obzirom na vrhunski zaslon. Gledanje filmova je ovako užitak samo uz slušalice…
Kvaliteta razgovora je jako dobra, hvatanje signala također, a zvuk u slušalici je jasan i čist. Manje niti ne očekujemo od flagship mobitela, bez obzira na marku.
Baterija
Samsung Galaxy Note 8 ima relativno malu bateriju, s obzirom na dimenzije – kapaciteta je samo 3.300 mAh. Razlog? S-Pen olovčica i povećana sigurnost (sjetimo se Note 7 mobitela). Podržava brzo punjenje i bežično punjenje, što je kod Samsungove visoke klase standard već treću generaciju.
Ekran je velik i svijetao, čipset je brz i sve zajedno mora trošiti podosta struje. Posebno nas je zanimalo kakav je Note 8 vs S8 Plus, s obzirom da ovaj potonji ima veću bateriju i manje softvera (nema S-Pen). Pogledajmo što kaže sintetika, PC Markov battery benchmark:
Ovo su jako dobre brojke za jedan flagship sa king size zaslonom. Dulje od 11 sati za 80% baterije je iznenađujuće dobar rezultat.
Ok, kakva je baterija Samsunga Note 8 u praksi? Je li primjetno bolja ili lošija od baterije na S8+? Prisjetimo se mog tipičnog dana.
Nakon cjelodnevnog maltretiranja 70-ak minuta igranja, više od sat vremena surfanja, uz sinkronizaciju 2 maila, Whatsup (50-ak poruka) i FB Messenger, te cca sat vremena Youtube / Netflixa. Tu je i widget prognoze i Google Analyticsa, ali i upaljeni GPS.
Autonomija baterije je vrlo dobra, ispod 4.5 sati SOT-a ne pada, i to je bilo dok je Antutu, u pozadini, ničim izazvan, vuako struju… pravi resource hog. Inače SOT je u pravilu oko 5 – 5.5 sati. Samsung Note 8 izdrži cijeli dan korištenja. U usporedbi sa S8+, razlika u praksi je neprimjetna. A to je bolje nego što smo očekivali.
Softver
Android Nougat 7.1.1 je očekivan, kao i Samsungovo Experience UI sučelje koje radi dobro i obiluje dodatnim mogućnostima, čak i bez S-Pen olovčice. To se nekome sviđa, nekome ne, ali meni je povratak na čisti Andorid prelazak s konja na magarca. Dizajnerski, prigovorit ćemo malim ikonama i fontovima kod telefoniranja, što je naslijedio i S7 / edge sa Nougatom. Čemu ogroman ekran, ako su na njemu buhice?
Ako ste čitali naš test Samsunga S8+, onda znate razočarenje sigurnosnim postavkama. Iako S8+ i Note 8 imaju obilje biometrije, ali niti jedna nije bez nedostataka.
Čitač otiska prstiju – previsoko je; prepoznavanje lica – radi uz svjetlo; iris skener – problematičan s dioptrijskim naočalama i lećama.
No, na Note 8 iris skener radi bolje, barem što se točnosti tiče – manje je neuspjelih autentifikacija. Mogao bi biti brži, doduše. Cijeli proces traje – treba dignuti mobitel do očiju, nanišaniti pravu daljinu i visinu, izbuljiti oči i pričekati podosta vremena za otključavanje. Ako nemate dioptriju – naočale ili leće – iris skener radi bitno brže. Ovako, prespor je za moj ukus.
Sučelje i njegove mogućnosti su iste kao i na S8 / S8+, pa se nećemo ponavljati. Razlike je, dakako, u S-Pen olovčici koja je ove godine pametnija u prevođenju i dobila je novu, kul mogućnost kreiranja animiraniih poruka. Nešto poput ovih (klikni da se otvore animacije).
Super stvar je što su to GIF-ovi, pa rade na svim mobitelima. Nema boljeg alata za personalizirane poruke.
S druge strane, prava je šteta što je Samsung priložio samo ova tri efekta – ovo je cool, dajte nam još animacija.
Nisu loše niti ostale mogućnosti S-Pen olovke – pisanje po zaključanom zaslonu, pametniji prevoditelj – dovoljno je osvijetliti riječ u tekstu da dobijete prijevod iste, ili OCR mogućnost – prepoznavanje teksta iz fotografije. Fotkate neki plakat / naziv u nepoznatom gradu, Note 8 će vam sve to fino pretvoriti u tekst i prevesti – sjajna mogućnost!
Glavni nedostatak, samo uvjetno rečeno softverski, jest slaba podrška za izduljeni zaslon. Od videa, preko programa do igara. Često ćete gledati crne vertikalne crte, ili pak razvlačiti video čime gubite (poveliki) dio slike.
Sveukupan dojam o softveru – moćno, dorađeno, atraktivno. Samsung Experience UI je jedan od najboljih, ako ne i najbolji UI na tržištu, za sve kojima je običan Android upravo to – jako običan.
Kamere – Note 8 je na vrhu
Samsung Galaxy Note 8 je opremljen sa dvije stražnje kamere. Jedna je identična onoj u S8 / S8 Plus modelima: F1.7, 12 MP, OIS+EIS, DualPixel fokusiranje. Testni primjerak je bio opremljen Samsungovim SLSI_S5K2L2 senzorom, za neka tržišta Note 8 ima Sonyeve senzore.
Druga, telefoto kamera, također ima optičku stabilizaciju (OIS), otvor blende F2.4. Aida64 nam nije očitala senzor, dok je selfie kamera opremljena finom F1.7 optikom, 8 MP, i također Samsungovim senzorom (SLSI_S5K3H1)
Još nismo odlučili je li bolje imati širokokutnu ili telefoto kameru, uz klasičnu, na stražnjoj strani. Zapravo najviše ovisi slikate li više prirodu i tulume u skučenim prostorima, ili pak volite slikati osobe.
Moramo reći da smo impresionirani telefoto kamerom i 2x zumom, te live focus opcijom koja vam omogućava naknadno biranje jačine bokeh efekta (zamućenja pozadine).
Po danu, razlike nema u odnosu na primarnu širokokutnu kameru, a i u slabim svjetlosnim uvjetima ona nije velika – izvrsno! Live Focus fotografije ispadaju spektakularno s minimalnim i još važnije jako rijetkim greškama (kad Note 8 ne zna točno kontuirati osobu, pa zamuti dijelove koje ne treba…). Ovo je do sada, bez sumnje, najbolja bokeh kamera na tržištu.
Portreti ispadaju dobro i uz manje svjetla. Ali, ne premalo. Osvjetljenje shopping centara je dovoljno:
Live Portret je zaista super, iskreno nisam očekivao da će mi se toliko svidjeti. Ovo je jedan od zadnjih bastiona DSLR fotoaparata, kojeg sada mobitelu uspješno nagrizaju.
Super radi i stabilizacija videa na obje kamere, kombinacija OIS+EIS na 4K videu trenutno radi samo na Samsungu Note 8 i S8, što ih smješta u klasu za sebe.
Konkurencija i starija generacija ima OIS+EIS stabilizaciju samo u FullHD videu. Razlika je velika, tek sada snimam videe u 4K rezoluciji, do sada su mi bili previše drmusavi.
Note 8 je prvi mobitel na svijetu sa OIS-om na obje stražnje kamere, što se fino vidi u videu i u low light uvjetima.
Samsung Note 8 često bira iste ili slične ISO vrijednosti za obje kamere, što je super jer donosi podjednaku kvalitetu snimaka.
Selfie kamera je ista kao i na S8 / S8 Plus, dakle vrlo dobre kvalitete, s autofokusom.
Sveukupno, kamere na Note 8 su trenutno najbolje na svijetu. Koliko dugo, vidjet ćemo – uskoro stiže LG V30, iPhone 8 / 8 Plus / X, Huawei Mate 10. Bit će zanimljivo usporediti kamere na tim mobitelima, a ubacit ćemo i HTC U11 koji je nedavno dobio nadogradnju (i kamere).
Zaključak – Note 8 je super, ali ne za sve
Samsung Galaxy Note 8 je super flagship, sa top performansama, ponajboljim sustavom kamera, jedinstvenom olovčicom koja je zaista korisna, čak i ako nikada ništa ne crtate, i bez sumnje najboljim zaslonom na tržištu. Čak i je baterija iznenađujuće dobra. Ergonomija držanja mu je ugodna i za osobe s manjim šakama jer je Note 8 neobično uzak. Izduljeni 18.5 : 9 (nije 18 : 9, što ćete često pročitati) format oskudijeva softverom, ali to je novi standard na koji se trebamo priviknuti. Rezultat – ovo je vrlo visok mobitel, koji zna smetati u džepu. No, više nas žulja cijena – ako ne trebate olovčicu, S8 Plus je isplativija alternativa.
Sviđa nam se:
- vrhunski HDR zaslon
- vrlo dobre performanse
- 6 GB / 64 GB konfiguracija + micro SD
- dual SIM – po prvi puta kod Samsunga u visokoj klasi!
- S-Pen olovka je istinski korisna
- relativno dobra ergonomija zbog uskog kućišta
- izvrsne kamere, sve tri, sa najboljim bokeh (Live Focus) efektom na tržištu
- solidna autonomija baterije, brzo + bežično punjenje
- apsolutno vrhunska kvaliteta izrade i materijala
- vodootpornost
- sjajan omjer površine i prednjeg zaslona
Manje nam se sviđa:
- cijena – ali realno, ovo je najbolji mobitel 2017. Do sada…
- visina – nezgrapan je u džepu, trebaju vam obje ruke za notifikacije
- smještaj čitača otiska prstiju (teško je dohvatljiv)
- iris skener je i dalje nepraktičan ako imate dioptriju
- baterija bi mogla biti veća, s obzirom na veličinu mobitela
- iako ima super jak hardver, neke stranice i dalje trzaju kod skrolanja