Watch GT 5
Panasonic TX L32E30E 6

Recenzija: Panasonic TX-L32E30E

Panasonic radi najbolje plazme, ali i tek solidne LCD televizore. To vrijedi već godinama, no najave za ovogodišnje modele obećavaju zahvaljujući novom IPS Alpha LCD panelu. Je li to dovoljno da TX-L32E30E dobije našu preporuku?

Panasonic preferira plazma televizore, i to nimalo ne skriva. Uostalom, do prije dvije godine uopće nisu htjeli proizvoditi veće LCD televizore od 37“, a i danas nemaju veći LCD TV od 42″, ne koristite Direct LED osvjetljenje s lokalnim zatamnjenjem… To bi bio pravi korak naprijed: Panasonic oduvijek koristi razne inačice IPS matrica koje imaju izvrstan vidljivi kut, dobar prikaz boja i detalja u sjeni, ali i slab kontrast koji se kreće oko 1000 : 1 (mjereno po ANSI metodi). Za to vrijeme konkurencija s PVA panelima lakoćom dostiže 4000 : 1. U praksi to znači, da Panasonic LCD TV izgleda bljedunjavo po noći, s vidljivo presvijetlom crnom. Tu ne pomaže niti sjajno procesiranje slike, ili bilo koji drugi trikovi osim – Direct LED osvjetljenja.

Novi Panasonic E30, model srednje klase (nasljednik G20 serije), i dalje koristi jednostavniji EDGE LED. Ipak, krenimo redom…

 

Opremljenost, izrada, mogućnosti

[rating:90/100]

Panasonic ne škrtari. To ćete uočiti odmah nakon otvaranja kutije: dok neki korejski proizvođači (je li netko spomenuo Samsung?) u pravilu koriste jeftiniju, škripavu plastiku Panasonic E30 (a i drugi modeli) djeluju i jesu bitno kvalitetnije izrađeni. Čvrsto i stabilno postolje, potpuno kruto kućište i precizna izrada od početka ulijevaju povjerenje u kvalitetu. Možda to nije presudno kod kupnje televizora, no i statistike o kvarovima govore u prilog Panasonicu.

Panasonic TX L32E30E 1

Dizajn je napokon uhvatio priključak s konkurencijom, kao i debljina kućišta. Iako je tanak, postoje tanji televizori na tržištu, a ne dopada nam se smještaj konektora koji drže kablove okomite na TV. Dakle, ništa od smještaja na zid… S druge strane,  rijetki će korisnici prigovarati dizajnu E30 serije.

Panasonic TX L32E30E 2

HD media player, Viera Connect (Internet servisi, igre, Skype, Twitter, Facebook…), snimanje programa na eksterni disk, USB stick ili memorijski karticu, DivX video on demand (potrebno se registrirati), naravno DLNA i (opcijski) WiFi modul popis su glavnih mogućnosti E30 modela. Ukratko: ništa ne nedostaje, no na media player imamo zamjerki.

Istina jest: HD media player reproducira sve bitne i manje bitne HD/SD DivX filmove, MKV s MP3, Dolby Digital ili DTS zvukom no ne i naše titlove. Ok, integracija istih u film traje nekoliko minuta, ali je gnjavaža. Veći je problem što E30 što ne podržava NTFS diskove i stickove. Drugim riječima, teško ćete gledati HD filmove, jer su u pravilu veći od FAT32 limita datoteke od 4 GB. Doduše, možete disk/stick formatirati na exFAT format, no vlasnici popunjenih eksternih diskova neće biti oduševljeni tom opcijom…

Tehnikalije

[rating:80/100]

Panasonic koristi IPS Alpha panel 3. generacije u E30 seriji naviše (E3 ima stariji panel), koji donosi poboljšanja na dvije strane: bolji kontrast, i brže vrijeme odziva. I odmah možemo reći, da se ta poboljšanja i vide – više o tome potražite u opisu kvalitete slike.

EDGE LED tehnologija je neobične konfiguracije (umjesto sa strane, diode su smještene na gornjem i donjem rubu kućišta). To ne utječe na kvalitetu slike a homogenost je solidna (veći modeli imaju više problema).

Panasonic TX L32E30E 5

IFC Pro procesor za interpolaciju frameova je dobio i backlight blinking, dakle umetanje crnih frameova između kadra, što poboljšava vrijeme odziva i time TV dobiva 200 Hz naljepnicu. U praksi, interpolacija radi na razini prošlogodišnjih modela. Dakle izvrsno, s vrlo malo artefakata – svakako ostavite IFC uključen.

Potrošnja struje je oko 65 W u True Cinema modu, s uključenom automatskom regulacijom osvjetljenja (Eco mod).

 

Kvaliteta slike i zvuka

[rating:80/100]

Panasonic E30 je 2D LCD televizor, koji se dobro snalazi i sa SD i sa HD signalom. Pod uvjetom da upalite True Cinema mod (nema THX-a) – naime, na standardnom modu slika je vrlo loša, od boja do forsirane oštrine koja rezultira obiljem artefakata. Mogli su ga mirne duše nazvati Dynamic…

Kontrast je bolji od svih dosadašnjih Panasonic LCD televizora. Ovo je prvi koji nije problematičan niti u zatamnjenoj prostoriji – napokon. No, s druge strane, konkurencija je po tom pitanju i dalje bolja (Sony, Samsung).

Panasonic TX L32E30E 3

Vidljivi kut je širok – za normalno gledanje nema problema, i to je najbolje što trenutno nudi LCD tehnologija. To znači da će TV gledati troje – četvero osoba s kauča bez bitnog gubitka kvalitete prikaza.

Kvaliteta SD signala je dobra do vrlo dobra. Panasonic je napokon poboljšao reprodukciju isprepletenog SD signala, pa više nećete gledati nazubljene i/ili treperave detalje. S druge strane, skaliranje oštrije izgleda na plazmama istog proizvođača, a IPS Alpha panel teži naglašavanju zrnatosti i drugih artefakata. To znači da će kvalitetan SD TV program izgledati vrlo dobro do izvrsno, dok će reprodukcija slabijeg signala biti samo prosječna, što možete (pokušati) popraviti redukcijom šuma.

Panasonic TX L32E30E 6

HD signal je očekivano izvrstan. Skaliranje je vrlo dobro, pa i 720p video izgleda sjajno, gotovo kao i 1080p. Ukoliko gledate s više od metar i pol, razliku ćete teško uočiti. Dobar prikaz detalja u tami, prihvatljiva razina crne, vjerne boje, te sjajno vrijeme odziva čine ga respektabilnim i SD i HD televizorom. 200 Hz procesiranje, u kombinaciji s novim IPS Alpha panelom daje rezultata: zamućenja brzih scena gotovo da i ne postoje.

Šlag na tortu je zvuk: Panasonic nije tanak kao neki konkurenti i to je očito dobro iskoristio za ugradnju solidnih zvučnika, s iznenađujuće mnogo basa.

 

[box type=”info”]Panasonic TX-L32E30E je vrlo dobar EDGE LED LCD TV srednje klase, s izvrsnim 200 Hz procesiranjem, dobrim skaliranjem, širokim virljivim kutom i sjajnom brzinom odziva. Homogenost je dobra, a napokon je poboljšana i IPS Alpha matrica. No, definitivnu preporuku za kupnju je teško dati bezrezervno – ovo je prvi 2011. TV na testu…

Dopala nam se:

  • Kvaliteta izrade i dizajn kućišta – nadmašuje cjenovnu klasu
  • Opremljenost – internet servisi, snimanje programa, WiFi ready, 200 Hz procesor
  • IPS Alhpa matrica 3. generacije sa solidnim kontrastom
  • Dobro skaliranje, poboljšano procesiranje SD TV programa
  • Vidljivi kut i brzina odziva
  • Potrošnja struje: cca 65W
  • Tanko kućište

[/box]

[box type=”warning”]Moglo je i bolje:

  • Media player ne čita titlove i ne podržava NTFS
  • Kontrast nije na razini PVA konkurencije
  • Konektori gledaju prema zidu

[/box]

Specifikacije Panasonic TX-L32E30E

  • Ekran: 32“ (81 cm) EDGE LED Full HD, IPS Alpha matrica 3. generacije
  • Kontrast: 2.000.000 : 1
  • 200 Hz procesiranje
  • Vidljivi kut: 178 stupnjeva
  • Zvučnici: 2 x 10 W
  • Ostalo: USB HD Media player i snimač, WiFi Ready, DLNA, Facebook, Twitter, Skype

Cijena: 5.499 kn Technomarket

Ustupio: Technomarket


Najčitanije