Sharp se pokazao pravim individualcem. Dok su drugi podlegli 3D histeriji, japanski premium proizvođač je odlučio bitno poboljšati 2D kvalitetu slike, s novim Quattron LCD panelom.
Uz uobičajene tri osnovne boje (R, G, B) Sharp je dodao i četvrti, žuti podpiksel…
Iako je na koncu morao popustiti navali 3D televizora, Sharp je ostvario obećano: četvrti podpiksel u Quattron panelima donosi mogućnost prikaza milijardi boja, umjesto „normalnih“ 16.7 milijuna.
Da odmah razjasnimo: Quattron se i dalje bazira na Sharpovoj UV2A tehnologiji, dakle ne radi se o novom tipu LCD panela.
No, to nije ništa loše jer se UV2A pokazao kao vrlo dobar LCD panel – uostalom, koristi ga i nedavno testirani Philips 8605 koji spada u vrh EDGE LED LCD televizora, kao i top modeli Sony i – naravno – Sharp televizora.
Moramo se zapitati, je li Sharp izumio toplu vodu? Ako su prednosti Quattron tehnologije tako jasne, zašto i drugi proizvođači ne koriste četvrtu boju?
Prisjetimo se foto pisača, koji koriste pet, šest ili više osnovnih boja za ispis, što se lijepo vidi u kvaliteti fotografija.
Odgovor je u nasljeđu: sav video materijal se snima, bilježi i emitira u R,G,B formatu s tri osnovne boje (crvena, zelena, plava) i to je tako već pedesetak godina.
U praksi to znači, da je dodavanjem žutog podpiksela Sharp morao dodati i elektroniku koja pretvara R,G,B video signal u R,G,B,Y.
A takva pretvorba donosi potencijalne probleme u vjernosti boja.
No, nakon testa možemo ustvrditi: Sharp LE924 je, pored Panasonicove V20 plazme, najbolji 2D televizor na tržištu.
Opremljenost, izrada, mogućnosti
[rating:95/100]
Sharp sve svoje Quattron televizore oprema staklenom zaštitom koja glossy efektom doprinosi dojmu boja i kontrasta, ali i stvara jake refleksije. Stoga pripazite kako smještate ovaj televizor u prostoru – ne smijete vidjeti žarulje ili prozor u ekranu jer ćete imati problema.
Kvaliteta izrade je vrhunska. Vrlo tanko kućište je čvrsto, a atraktivnom dizajnu pridonosi i noga televizora, koja je staklena. Kako je prozirna, crne gumice ne bi odgovarale pa je stoga Sharp ugradio prozirnu silikonsku gumu. Općenmito, možemo ustvrditi da je cijeli TV vrlo dorađen, a nisu napravili niti čestu pogrešku – na tanko kućište ugraditi okomite konektore.
Kod LE924 modela svi konektori gledaju prema dolje ili u stranu, stoga ga zaista možete objesiti na zid, kao sliku…
Daljinski upravljač je solidan, tanak i dobro pogođene ergonomije, ali estetski ništa posebno.
Opremljenost je izvrsna: Sharp je ugradio baš sve što danas očekujemo u premium televizoru, pa i više od toga.
DLNA, HD media player, Internet servise, WiFi mrežu i kao šlag na tortu – PVR, dakle digitalni video rekorder s time shift funkcijom.
Gledate tekmu, stisnete pauzu da odete na WC, vratite se i nastavite gledati tamo gdje ste stali – super stvar, baš kao i klasično snimanje. Na raspolaganju vam je ugrađenih 8 GB.
Spomenuta povezanost Sharpa i Philipsa vidljiva je i na softveru televizora: NET funkcije su im gotovo identične, pa tako Sharp uz Philips jedini na tržištu nudi „pravi“ Internet browser, koji može prikazati bilo koju web stranicu. Uz isto ograničenje; nema video i flash sadržaja, a i tipkanje web adresa daljinskim upravljačem nije neko zadovoljstvo.
Jedini prigovor zapravo imamo na USB konektor, tj. Na njihov broj (1 kom): kada koristite priloženi WiFi modul, ne možete priključiti USB stick ili disk…
A to je šteta, jer Sharp vrti mnoštvo SD i HD video sadržaja. Iako u uputama piše da ne rade NTFS diskovi, to nije istina – LE924 je uredno reproducirao materijal s našeg NTFS formatiranog 16 GB USB sticka. Nažalost, ne i naše titlove…
2D kvaliteta slike
[rating:90/100]
Staklo, porijeklo LCD matrice i dio elektronike Sharp usko povezuju Philipsom, osim naravno razlike u prikazu boja; stoga smo i očekivali slične performanse.
I pogriješili: Sharp ima dijametralno različitu filozofiju i kvalitetu slike od Philipsa.
S njime dijeli tek izvrsnu homogenost, kontrast i razinu crne: iako se radi o EDGE LED LCD televizoru, Sharp LE924 ima savršenu homogenost, dok je izmjerena razina crne oko 0.04 cd/m2 – dakle izvrsno.
Također, kvaliteta skaliranja je izvrsna – bez obzira gledate li SD TV program, 720p MKV ili Blu-ray slika će biti izvrsne kvalitete.
Glavna razlika jest čistoća prikaza: Sharp nas je nagradio jednom od najčišćih slika općenito, pa smo i naš prekompresirani TV program gledali s potpuno isključenim redukcijom šumova uz sharpness na pola.
Najbolja od svega: slika je, usprkos mekoći i čistoći od artefakata izuzetno detaljna čak i kod SD programa pa djeluje vrlo, vrlo uvjerljivo. Po tome podsjeća na kralja plazmi, Pioneera Kuro zadnje generacije, a to je velik kompliment.
Boje su nas namučile. Svakako odaberite movie mod, s warm bojama i dobit ćete dobar rezultat.
No, za bolju ocjenu se treba poigrati s kontrolama što baš i nije jednostavno, stoga vam donosimo preferirane postavke:
- Picture mode: Movie
- Backlight +5
- Contrast + 35
- Color temp Low
- Gamma adjustment -1
- Active contrast Off
- DNR Off
- Scanning backlight 200 Scan
- Quad Pixel Plus On
- R Gain (LO) +2
- G Gain (LO) -3
- B Gain (LO) 0
- R Gain (HI) +3
- G Gain (HI) -10
- B Gain (HI) 1
- OPC On
Na taj način ćete dobiti prilično vjerne boje, ali i vrlo atraktivnu sliku bez agresivnosti drugih modova.
Vidljivi kut je samo dobar – gledate li s više od 20 stupnjeva slika će bljediti, dok je brzina odziva izvrsna: 100 Hz + scanning backlight daje izvrsne rezultate.
Osim mekanog, ali detaljnog prikaza, Sharp nas je vrlo ugodno iznenadio kvalitetom implementacije 100 Hz algoritama, dakle interpolacije slike. To radi vrlo stabilno i glatko, uz minimum artefakata – primjetno bolje od Philipsovih televizora, te uz skuplje Sony modele spada u sam vrh današnje tehnologije.
Zvuk je solidan, no nedostaje mu basa. Srednji i visoki tonovi su dobro reproducirani.
Da sumiramo: izvrstan kontrast i razina crne, homogenost, brzina odziva te vrlo meka, čista ali i detaljna slika – Sharp nas je ugodno iznenadio, te ga smještamo u sam vrh EDGE LED LCD televizora.
Potrošnja struje je bila oko 70W, s gore navedenim postavkama.
3D kvaliteta slike
[rating:0/100]
Sharp LC40LE924 je 2D televizor.
A to ne smatramo nekim nedostatkom, s obzirom na kojem je danas stupnju razvoja 3D tehnologija…
[box type=”info”]Sharp LE924 je vrlo dobar televizor po svim kriterijima, a uz to je i izvrsno opremljen. Kvaliteta slike ga stavlja uz bok s plazmama, uz zadržane prednosti LCD tehnologije. Usprkos nekim nedostacima, radi se o uvjerljivo najboljem 2D LCD televizoru na tržištu.
Dopala nam se:
- Kvaliteta izrade i materijala
- Općenita kvaliteta slike, homogenost, razina crne
- Opremljenost: WiFi, PVR s time shift funkcijom, Internet browser, HD media player
- Izvrsno skaliranje i procesiranje SD TV programa
- Izvrsna čistoća slike i mekoća prikaza bez gubitka detalja
- Atraktivna reprodukcija boja
- Potrošnja struje: cca 70W
[/box]
[box type=”warning”]Moglo je i bolje:
- Media player ne čita naše titlove
- Vidljivi kut je tek dobar
- Nespretno surfanje Internet browserom, koji ne podržava video i flash
- Samo jedan USB konektor – koristite li WiFi, ništa od filmova preko USB-a
- Jaka refleksija okoline – pripazite na smješta j TV-a
- PVR ne radi s MaxTV i drugim IPTV uslugama
- Quattron panel je teško podesiti
[/box]
Specifikacije
- Ekran: 40“ (102 cm) EDGE LED Full HD, Quattron LCD matrica
- Kontrast: nije definirano
- Vrijeme odziva: n.d., 200 Hz procesiranje
- Vidljivi kut: 176 stupnjeva
- Zvučnici: 2 x 10 W
- Ostalo: Ambilight, USB HD Media player, WiFi Ready, DLNA, NET TV s Internet browserom, 3D kit u cijeni (akcija)
Cijena: 12.999 kn Europatrade
Ustupio: Europatrade