Ako vas ideja plaćanja za iskustvo bez oglasa tjera da se osjećate nelagodno, zamislite kako biste se osjećali da i nakon plaćanja za takvo “iskustvo bez oglasa” i dalje vidite neke oglase. Ovaj problem nije nimalo smiješan nadzornim tijelima EU-a, a politika tvrtke Meta “pristanak ili plaćanje” izaziva stalne napetosti. Europsko nadzorno tijelo za zaštitu podataka (EDPB) prethodno je preporučilo da Meta korisnicima ponudi više opcija, no sada je njihova plaćena opcija “bez oglasa” pod istragom i mogla bi se suočiti sa sankcijama.
Meta proširuje mogućnosti virtualne stvarnosti
U nekim dijelovima Starog kontinenta, Meta nudi plaćenu opciju korisnicima koji ne žele vidjeti ciljane oglase temeljene na njihovoj aktivnosti. Zasad, sve izgleda dobro. Ova opcija stvorena je u skladu s propisima o privatnosti EU-a, ali i dalje nudi ograničene izbore, zahtijevajući od korisnika da ili plate ili napuste uslugu.
Međutim, to nije prihvatljivo za EU, jer regulatori bloka ostaju nezadovoljni. Žele vidjeti više besplatnih opcija bez praćenja aktivnosti. Ako se utvrdi da Meta krši pravila, mogla bi se suočiti s kaznama do 10% svojeg godišnjeg bruto prihoda. Štoviše, mreža za suradnju u zaštiti potrošača (CPC) pokrenula je zasebnu istragu, šaljući pismo Meti o mogućim pravnim prekršajima.
Meta uvodi AI chatbotove na Instagram
Pismo ističe da iako uvjeti Mete sugeriraju da s plaćenom razinom neće biti oglasa, korisnici bi još uvijek mogli vidjeti oglase kroz sadržaj koji dijele drugi.
Vlasti CPC-a identificirale su nekoliko praksi u kontekstu implementacije poslovnog modela Mete koje “izazivaju zabrinutost” i mogu se smatrati “nepravednim i suprotnim” raznim direktivama o komercijalnim praksama i zakonima.
Evo nekoliko ključnih točaka iz pisma mreže CPC:
- Obmanjivanje potrošača upotrebom riječi “besplatno”, dok Meta zahtijeva od korisnika koji ne žele pretplatu uz naknadu da prihvate kako Meta može ostvarivati prihod koristeći njihove osobne podatke za prikazivanje personaliziranih oglasa.
- Zbunjivanje korisnika zahtijevanjem da navigiraju kroz različite zaslone u aplikaciji ili web-verziji Facebooka/Instagrama i kliknu na hiperveze koje ih usmjeravaju na različite dijelove Uvjeta korištenja ili Politike privatnosti kako bi saznali kako će Meta koristiti njihove preferencije, osobne podatke i podatke generirane od strane korisnika za prikazivanje personaliziranih oglasa;
- Upotreba nepreciznih termina i jezika, kao što je “vaše informacije” za označavanje “osobnih podataka” potrošača ili sugeriranje da potrošači koji odluče platiti uopće neće vidjeti oglase, iako bi još uvijek mogli vidjeti oglase kada se bave sadržajem koji dijele drugi članovi platforme putem Facebooka ili Instagrama;
- Stvaranje pritiska na potrošače koji su uvijek koristili Facebook/Instagram besplatno sve do uvođenja novog poslovnog modela, i za koje Facebook/Instagram često predstavljaju značajan dio njihovih socijalnih života i interakcija, da odmah donesu odluku, bez upozorenja unaprijed, dovoljno vremena i stvarne prilike da procijene kako bi ta odluka mogla utjecati na njihov ugovorni odnos s Metom, ne dopuštajući im pristup svojim računima prije donošenja odluke.
Ah, zar ne volite kada velike vladine regulatorne agencije ulaze u sukobe s velikim korporacijama?
Meta donosi plaćeni Facebook i Instagram – bez oglasa
Šale na stranu, oglasi na Facebooku mogu biti prilično naporni, blago rečeno. Možda je sada dobro vrijeme da ih malo umanjimo?