Sadržaj
LG 55UH8507 spada među najbolje 4K HDR LCD televizore korejskog proizvođača za 2016. godinu – iznad njega je samo serija 9. Spada u Super UHD liniju (hmm, što kaže Samsung na to sa svojim SUHD televizorima :-)?
To znači da je dobro opremljen, ima izvrsne Harman Kardon zvučnike, dobro procesiranje slike i inhouse proizveden 4K IPS panel s lokalnim zatamnjenjem i quantum dot tehnologijom koja donosi prošireni spektar boja – oboje nužno za HDR u punoj kvaliteti.
Naravno, tu je i webOS u najnovijem izdanju – 3.0 kojeg vrti quad core čipset (nije navedeno koji) te Magic Motion upravljač. Jedan, povećan, s bitnim tipkama – nema više dva daljinska upravljača u pakiranju.
Dobit ćete i 3 komada 3D naočala, jer LG 55850V podržava pasivni 3D. No, glavno je pitanje – isplati li se, te kakva mu je kvaliteta slike?
LG 55UH8507 specifikacije
- Zaslon: 55″ (140 cm), razvni zaslon, 3860 x 2160 piksela, EDGE LED
- Panel: 4K IPS, 200 Hz, 10 bitni (1.06 milijardi boja), HDR, quantum dot (prošireni spektar boja)
- Mogućnosti: pasivni 3D + priložene 3 naočale; lokalno zatamnjenje, Magic Motion daljinski upravljač, WiDi, WiFi 802.11ac, WiFi Direct, Bluetooth, Miracast, USB Media player, DLNA, PVR, TimeShift,
- Smart TV: webOS 3.0, quad core procesor
- Procesiranje slike: 200 Hz panel, backlight blinking + black frame insertion, interpolacijski procesor; PMI 2700
- Zvuk: 2.2 Harman Kardon zvučnici (woofer 20W), 40W ukupno
- TV tuneri: DVB-T2/C/S2
- Gabariti: 1240 x 721 x 51.5 mm bez postolja; 1240 x 775 x 238.4 mm sa postoljem
- Potrošnja struje: A+ klasa, 124 kWh godišnje
- Cijena: 11.519 kn (Sancta Domenica)
Opremljenost, izrada, mogućnosti
Tanak, elegantan i fino izrađen – to očekujemo u visokoj klasi televizora, ali ne dobijemo baš uvijek. Neki proizvođači su prošle godine prilično štedjeli na materijalima i kvaliteti sastavljanja.
Srećom, to definitivno ne vrijedi za LG 55UH8507. Kod njega nema plastike koja glumi aluminij – sve što je srebrno, jest aluminijsko. Kvaliteta izrade je vrlo visoka, ništa ne škripi niti se ne uvija, postolje sjeda čvrsto i nudi dobru stabilnost.
Dizajn je stvar ukusa – možda zakrivljenom televizoru bolje pristaje zakrivljeno postolje – no smatramo da je centralno rješeno postolje bolje kod velikih dijagonala, jer TV možete smjestiti na manji stolić.
Ukoliko su noge na rubovima televizora smještaj zna biti problematičan, u tom slučaju treba vam zaista veliki stolić.
Raduju izuzetno tanki bezeli oko zaslona, samo 1.5 cm. Također, TV je na najdebljem mjestu debeo 4.5 cm. To pridonosi eleganciji i smanjuje ukupne gabarite televizora, te olakšava montoranje na zid.
Zvučnici koje potpisuje Harman Kardon, poznati HiFi specijalist, gledaju prema dolje i koriste površinu na kojoj je TV za odbijeanje zvuka i postizanje kvalitetnije zvučne slike. Sama kvaliteta zvuka je vrlo dobra, no o tome više kasnije.
Dva 10W subwoofera brinu se za duboke tonove, i treba priznati da odrađuju solidan posao.
Novi Magic Motion daljisnki upravljač i dalje je super precizan i jednostavan za korištenje, s time da je to sada hibrid klasičnog i starog daljinskog upravljača.
Izdvojene fizičke tipke za najčešće korištene funkcije olakšavaju upotrebu, ne samo starijim osobama :-). Na njemu je i mikrofon za izdavanje glasovnih naredbi televizoru.
Broj i raspored priključaka je uobičajen – imamo 3 HDMI 2.0a konektora, mrežni konektor, CI utor, 3 USB-a, dva ulaza za RF kabel (od satelitske antene i klasični antenski) te digitalni audio izlaz i klasičan analogni 3.5 mm line out za slušalice (ili starije zvučne sustave).
Isprobali smo izlaz za slušalice na stereu sustavu, njegova kvaliteta je prilično slaba – svakako birajte digitalni audio izlaz…
Opremljenost televizora je, očekivano, izvrsna. Pored kompletnog spektra bežičnih opcija, tu je i glavni mamac za kupovinu: HDR i Quantum Dot panel.
4K HDR
Prisjetimo se, 4K televizore možemo kupiti već tri godine. Prvi su donijeli samo to – višu razlučivost (8MP vs 2 MP kod FullHD teelvizora). Ako ste kupili prvu generaciju, niste trebali – ti televizori su danas zastarjeli.
Naime, moderan 4K televizor trebai bi imai podršku za HEVC/H.265 te VP9 video kodeke. Prvi se koristi za 4K Blu-ray filmove, drugi za streamanje 4K sadržaja na Youtubeu, Netflixu itd.
Ako ih vaš TV ne podržava (tj. ako je stariji od 2015. godine) onda ništa od gledanja Netflixa u 4K HDR tehnologiji (treba vam 30 Mbit veza i 12 eura mjesečno).
Druga dobra stvar je HDR i širi spektar boja, što imaju svi 4K Blu-ray filmovi. HDR donosi bolji dinamički prikaz i bolje nijansiranje, što u kombinaciji s više boja donosi značajno kvalitetniju sliku. Razliku vide i laici “iz aviona” i takvom televizoru treba težiti.
Kao standard za širi spektar boja koristi se DCI P3 te još širi Rec. 2020. (preporuka ITU za 4K televizore, sadrži i framerate te druge parametre, no nama je najzanimljivija zbog boja).
Niti jedan TV na tržištu danas ne može prikazati puni spektarRec.2020 boja. Čisto za usporedbu, rec.709 (klasični televizori) prikazuje oko 70% DCI P3 spektra, dok najbolji televizori idu do 99% DCI P3 (LG OLED TV).
LG 55UH8507 ima izmjerenih 90% DCI P3 spektra.
Problem kod HDR televizora jest – cijena, HDR tehnologiju donose top modeli te poneki model više srednje klase. Neki proizvođači muljaju pa stavljaju HDR naljepnice na bilo što, što može pročitati taj signal – no to nije to.
Treći preduvjet za dobar HDR efekat jest lokalno zatamnjenje, i to vam može biti dobar filtar – ako TV nema lokalno zatamnjenje, HDR mu je na razini non-HDR televizora. No, ako ima širi spektar boja to več čini dobru razliku u odnosu na obične 4K televizore…
Možemo skratiti priču: HDR = lokalno zatamnjenje (ili OLED) + širi spektar boja. Ako nešto nedostaje u gornjoj jednadžbi imat ćete slabu, ili nikakvu kvalitetu HDR efekata.
Sve navedeno ima LG 55UH8507,
webOS 3.0
Tek će bolji poznavatelji LG-evog webOS-a uočiti razlike trojke u odnosu na prethodne inačice, no to je – dobro! WebOS izgleda i radi izvrsno, i dalje ga preferiramo pred drugim Smart TV platformama.
Android TV ima veći broj i daleko bolje aplikacije, posebice igre (tamo su 3D, kao i na vašem mobitelu…) no sučelje, način upravljanja i nenametljivost, pa i brzina rada su na strani webOS 3.0 koji se u ovom slučaju vrti na neimenovanom quad core čipsetu.
Harmonika reagira trenutno, reponzivnost sustava je bolja od konkurencije.
Kao i do sada, raduje multitasking – ako upalite Youtube, web browser, Netflix i/ili gledate nešto na HDMI ulazu, prebacivanje među tih aplikacija je trenutno – očito sve ostaju u memoriji.
Šlag na tortu je Magic Motion daljinski upravljač, sada s više tipki ali i dalje jednako dobar, intuitivan i precizan.
WebOS 3.0 ima mnogo zanimljivih opcija, previše da bi smo ih sada ovdje opisivali; očekujte video i zaseban članak o tome.
Kvaliteta slike i zvuka
LG koristi vlastite IPS matrice čije prednosti i nedostaci su dobro poznati, te vrijede i u slučaju LG 55UH8507 televizora. IPS paneli nude širok vidljivi kut uz slabiji kontrast od VA panela (Samsung).
Dobar vidljivi kut se manifestira zadržavanjem prikaza boja i kontrasta pod otklonom, pa slika tek malo gubi na kvaliteti kad je gledate s različitih mjesta u sobi.
Slabiji kontrast ćete uočiti po noći, kad je crna sivkasta, što donekle riješava lokalno zatamnjenje.
Međutim, ono je prilično neprecizno i nije svemoćno, pa i kad je na maksimumu povremeno sivilo nije moguće izbjeći.
Treba psomenuti i 3D, kojeg su neki proizvođači poputno napustili u TV lineupu za 2016. godinu. LG koristi pasivnu tehnologiju koja je bolji odabir – slika ne titra i naočale su jeftine i lagane (kao one u kinu).
Ako vam se sviđa 3D tehnologija, LG 55UH8507 je izvrstan odabir.
SD signal
LG ima dobre upscaling procesore slike. SD signal u pravilu izgleda dobro, ako je dobre kvalitete – primjerice, Nova TV ili RTL imaju većinom vrlo dobru kvalitetu slike, koja izgleda oštro i detaljno na LG 55UH8507, uz dobar kontrast i prikaz boja.
Stvar je nešto lošija ako je signal slabije kvalitete – LG će i tada biti korektan, no neki konkurenti u tom slučaju nude bolju kvalitetu slike.
Interpolacijski procesor – TrueMotion – donosi mogućnost zasebnog podešavanja deblur i dejudder postavki, ukoliko ne volite efekt sapunice (zaglađivanje pokreta).
Zaglađivanje pokreta radi dobro, uz povremene artefakte te pokoji trzaj kad procesor ne stigne odraditi sve zadano. To je u okvirima normale i očekivanog ponašanja, češće se događa u visokim rezolucijama.
Osobno, već odavno ne mogu gledati bilo što sa trzakavim pokretima, pa uvijek palim interpolaciju pokreta.
LG 55UH8507 ima obilje opcija ra za podešavanje slike u Expert Control meniju koje je bolje ne dirati bez kalibracijske opreme.
Za tako nešto nema previše potrebe – slika je dovoljno dobre vjernosti u Cinema modu. Za gledanje SD signala možete i malo pojačati oštrinu – koliko, ovisi s koje daljine gledate TV…
FullHD
Jako dobro! Vaši FullHD Blu-ray filmovi će izgledati izvrsno, sasvim usporedivo kao i na najboljim FullHD televizorima.
Kontrast, prikaz boja, oštrina i interpolacija pokreta su vrlo dobri. LG 55UH8507 ima brzi panel pa su zamućenja slike i u brzim kadrovima mala. To vrijedi i za tamne kadrove, tu je IPS vidljivo bolji (brži) od VA panela.
Ako niste posebno osjetljivi na tromost zaslona, zamućenje nećete niti vidjeti.
4K HDR
Ako imate optiku kod kuće, svakako savjetujem da si priuštite Netflix pretplatu od 12 eura mjesečno. Za tu svotu dobit ćete veliki broj 4K serija (preko 30) i filmova (više od 20), od kojih su neki u HDR formatu poput serije Marco Polo koja izgleda izvrsno.
Netflix obećaje preko 100 sati HDR sadržaja do kraja kolovoza, te preko 150 sati do kraja godine.
HDR video sadržaj možete pronaći i na internetu, Youtubeu a za najkvalitetniji dožviljaj možete kupiti i 4K Blu-ray player te početi nanovo slagati filmoteku.
4K HDR izgleda izvrsno, posebice ako ne gledate u zamračenoj sobi. HDR efekt je jako dobar ako je kadar svijetli, nešto slabiji ako je taman zbog ograničenog kontrasta IPS panela, što je posebno izraženo ako gledate sadržaj u kino formatu, sa crnim crtama.
Bez obzira na to, kvaliteta slike je ukupno vrlo dobra. Nije izvrsna zbog kontrasta ali i nešto užeg spektra boja od nekih konkurenata. Ako težite jako zasičenim i atraktivnim bojama, postoje i bolji odabiri od LG 55UH8507 televizora.
Kvaliteta zvuka je vrlo dobra. Vokali su čisti i razgovijetni, glasnoća može biti visoka bez izobličenja, no usprkos dual woofer setupu basovi su prilično tanki – očekivano.
Bolji su od prosječnog televizora, no za puni doživljaj, kao i uvijek, preporučamo vanjski zvučni podsustav.
Zaključak
LG 55UH8507 košta oko 11.500 kn, i za to nudi dobro odmjerenu vrijednost za novac. Po kvaliteti prikaza ne spada u najbolje LCD televizore na tržištu, no nije niti daleko a cijena mu je ipak niža. Bilo bi bolje da je još povoljnija, ali ovo je ipak potpuno novi televizor premium klase koji neće zastarjeti sljedećih 10-ak godina.
HDR efekt je dobar do izvrstan, ovisno o sadržaju. Rado bi smo vidjeli nešto širi spektar boja, no i ovako je razlika u odnosu na običan 4K televizor velika.
IPS panel lijepo zadržava kvalitetu slike bez obzira na kut gledanja, iako mu je crna po noći slabija.
Kvaliteta zvuka je među najboljima općenito, ali od basa ne očekujte čuda. WebOS 3.0 je naš prvi odabir kod Smart TV platformi, Magic Motion je sada još bolji zbog dodavanja tipki, a tu je i jako dobar pasivni 3D.
Nije zanemariva niti visoka kvaliteta izrade i materijala, što pridonosi osjećaju dugotrajnosti uređaja.
Ako se bojite kvalitete prikaza SD TV signala, ne morate – LG ima dobar upscaling, pa ga nije problem gledati niti s 2.5 – 3 m u ovoj (140 cm) dijagonali.
Sviđa nam se:
- webOS 3.0 + Magic Motion
- široki kut gledanja IPS panela
- HDR efekat, s lokalnim zatamnjenjem i širim spektrom boja
- dobra inicijalan podešenost u Cinema modu
- vrlo dobar zvučni podustav
- pasivni 3D u FullHD rezoluciji
- dobro vrijeme odziva (brzi panel s malo zamućenja)
- dobro skaliranje SD slike (ako je signal dobar)
Manje nam se sviđa:
- kontrast IPS panela
- neprecizno lokalno zatamnjenje
- webOS 3.0 nema kvalitetnih igara (za neke)