Watch GT 5
LCD panel lutrija

LCD TV lutrija

Što bi ste rekli da kupite i platite novog BMW-a, no nakon par dana ustanovite da zapravo ima šasiju, motor i donji postroj od Hyundaia. Izgleda, košta i reklamira se kao pravi BMW ali je sporiji, neudobniji i troši više goriva. Zvuči nemoguće?

Upravo to vam se može dogoditi kod kupnje LCD TV uređaja…

Jeste li se ikada upitali zašto neki televizor ponekad dobije dobru ocjenu na testiranjima, a ponekad zaista lošu? Pri tome govorimo o premium brandovima, kao što su Sony i Samsung, i ne mislimo na različite kriterije stručnjaka i „stručnjaka“ koji pišu testove.

Stvar je jednostavna: dva identična Sony ili Samsung televizora na polici, istih dimenzija, cijene, gabarita, specifikacija, dizajna i kućišta do u zadnji milimetar, mogu prikazivati različitu sliku. I to bitno različitu.

Dobro došli u sivu zonu lutrije s LCD matricama…

Kada Sony nije Sony, niti Samsung Samsung

Ukratko: Sony i Samsung u neke modele televizora različitih dijagonala, ali iste serije i oznaka ugrađuju različite LCD matrice. To znači da recimo 32“ i 40“ modeli iste serije mogu imati PVA LCD matricu, a 37“ i 46“ MVA LCD matricu.

Ili još gore: isti model, ista serija, ista dijagonala – ali je ugrađena različita LCD matrica.

Zašto se to radi? Pitanje je na mjestu, posebice jer Samsung i Sony proizvode PVA LCD matrice, koje su ponajbolji odabir za LCD televizore, s najboljim nativnim kontrastom i dubinom crne boje. Nije li logično da u svoje proizvode ugrađuju isključivo svoje LCD matrice? Na prvi pogled jest, no kako se radi o masovnoj proizvodnji, nitko ne voli ovisiti o samo jednom dobavljaču. Pa koriste više njih – a to posebno vrijedi za LCD matricu, koja je osnova svakog LCD televizora.

Proces ide otprilike ovako: proizvođač televizora objavi natječaj za nabavku LCD matrice, u kojem definira minimalne tehničke specifikacije koje ista mora zadovoljiti. I prilično često odabere više od jednog dobavljača – naravno, svi zadovoljavaju tražene uvjete.

Ako je tako, zašto se uopće zamarati koji LCD panel je ugrađen u vaš TV?

LCD matrice – dobar, loš, zao

LED matrica

Trenutno se proizvode različite LCD matrice: IPS, PVA, MVA, UVA, TN.
TN, ili Twisted Nematics se ne koristi u 32“ i većim LCD televizorima zbog vrlo loših osobina, pa nas ovdje ne zanima.
Navedeni osnovni tipovi se proizvode u više inačica, no općenito možemo ustvrditi da pojedina tehnologija donosi sljedeće osobine:

  • IPS – najbolji vidljivi kut, precizne boje, dobro vrijeme odziva, slab nativni kontrast (oko 1.000 : 1), svijetli prikaz crne (0.15 – 0.25 cd/m2)
  • PVA – dobar vidljivi kut, izvrstan nativni kontrast (preko 4.000 : 1), izvrstan prikaz crne (0.04 cd/m2), dobro vrijeme odziva
  • MVA – slab vidljiv kut, slab nativni kontrast (1000 : 1), dobar prikaz boja, slabo vrijeme odziva, svijetli prikaz crne (0.15 – 0.2 cd/m2)
  • UVA – izvedenica MVA, do UV2A generacije vrlo sličnih osobina kao i MVA
  • UV2A – Sharpovi paneli, koji su osobinama dostigli PVA – dobar vidljivi kut, izvrstan nativni kontrast (preko 4.000 : 1), izvrstan prikaz crne (0.04 cd/m2), dobro vrijeme odziva

Panasonic u svojim novijim LCD televizorima koristi IPS, LG IPS, UVA i MVA, Philips IPS, MVA i UV2A, a Sony i Samsung MVA, UV2A i PVA.
Kod Panasonica ne možete pogriješiti – uvijek ćete dobiti IPS, sa svojim dobrim i lošim osobinama.
Philips se ove godine orijentirao na Sharpove UV2A panele, zahvaljujući kojima se vratio u kvalitativni vrh.

No kupujete li Sony i Samsung pripazite; zna se da neki modeli koriste samo pojedine panele, no kod nekih je to doslovno – LCD lutrija, u kojoj i mjesto kupnje igra ulogu.

Sony, Samsung i drugi brandovi jamče određeni nivo kvalitete svojih proizvoda, no praksa pokazuje da razlčike definitivno postoje, te da karikirani uvod s BMW-om i Hyundaiem u glavnoj ulozi ovdje nije nimalo smiješan…

Je li to važno prosječnom kupcu?

Kratko i jasno: DA.

Osim ako vam je svejedno ima li vaš novi LCD TV kontrast od 1.500 : 1 ili 4.000 : 1, dobar ili loš vidljivi kut te dobru ili samo osrednju brzinu odziva.

Te razlike se vide i u praksi; nažalost, ne morate biti recenzent TV uređaja da ih uočite.

O ovoj temi možete pronaći podosta informacija na netu, potražite pojam panel lottery.

LCD matrice u Samsungovim uređajima kao i način raspoznavanja po serijskim brojevima nabrojane su OVDJE , a praktičnu razliku u kvaliteti prikaza MVA i PVA panela pogledajte u ovoj usporedbi.

Dakle, jedini lijek protiv ove neželjene lutrije jest surfanje prije kupnje. Oboružajte se znanjem koje će vam omogućiti prepoznavanje LCD panela i odaberite kvalitetu.
Jer, ponekad su razlike u vidljivom kutu male, a u kontrastu nevidljive uspoređujete li televizore u jako osvijetljenim trgovinama. A to je prilično čest slučaj…

Brizi oko odabira tehnologije  (plazma ili LCD), proizvođača, opremljenosti i dijagonale kod kupnje HDTV uređaja dodali smo novu, najteže rješivu – brigu oko ugrađene LCD matrice. No, LCD panel lottery nije novost – taj pojam poznajemo već nekoliko godina. Nažalost, prilično je sigurno da neće nestati u dogledno vrijeme…

Najčitanije