Watch GT 5
Huawei Watch GT 2 24

Vodič za kupovinu pametnog sata

Prodaja im stalno raste. Više nije nikakvo čudo vidjeti ih na zapešću tinejdžera i djevojaka, pa do poslovnjaka u odijelima – pametni satovi su in, izgledaju dobro i postali su zaista korisni. Čak su i okorjeli ljubitelji mehaničkih satova – u što ubrajam i sebe – postali “slabi” na pametne satove, pa moja mehanika manje više čami u ladici.

Da, moj pametnjaković (GT 2) izgleda dovoljno dobro da zamijeni i finu mehaniku, uz dodane prednosti koje donosi. Mogućnosti smartwatcha su brojne i u najnižoj cjenovnoj klasi, ali naravno od njih ne treba očekivati čuda u pogledu izrade, materijala i točnosti senzora. No, dizajn im zna biti izvrstan, pa su privlačni širokoj publici.

Najbolji pametni sat imat će savršeni dizajnerski finiš, besprijekorno će bilježiti sve što trebate svakodnevno paziti i temeljito mjeriti sve što se mjeriti može od sportskih rezultata, do otkucaja srca, razine stresa, tlaka i ECG-a. Tu je i upravljanje aplikacijama, pregledi notifikacija te kod boljih modela komunikacija direktno sa zapešća.

Huawei Watch GT 2e 2

Kako odabrati najbolji pametni sat? Odgovorite si prvo na sljedeća pitanja:

Jeste li maratonac ili tek rekreativni šetač?

Iako se čine jednakima i uglavnom ih ubrajamo u istu kategoriju postoji poprilična razlika između pametnih satova i sportskih mjerača (tzv. fitness tracker). Sportski mjerači, među kojima su najpopularnijih brandova Fitbit  i Garmin, dizajnirani su u prvom redu za mjerenje različitih sportskih parametara – od otkucaja srca, pedometra do visinomjera te često imaju ugrađen i GPS kako bi se mogla mjeriti prijeđena udaljenost.

Takvi pametni satovi, odnosno sportski mjerači mogu se sinkronizirati s vašim pametnim telefonom, a mnogi od njih nude i uobičajene funkcionalnosti pametnog sata poput obavijesti o primljenim pozivima, obavijesti porukama i notifikacije o primljenim e-mailovima.

Galaxy Watch 3 2

Ako vam ne smeta i dalje koristiti mobitel za svu dnevnu komunikaciju, fitness tracker bit će odličan izbor za mjerenje vaših sportskih aktivnosti.

Konkretan brand i model odabrat ćete s obzirom na sport/aktivnost kojim se bavite. Što se tiče budžeta, cijene najpopularnijih modela sportskih satova ili mjerača kreću se od oko 700 kn do 2000 kn. Je

Jednostavnije modele poput osnovnih verzija Fitbit mjerača s kojima možete mjeriti broj prijeđenih koraka, naći ćete u web trgovinama za već oko 500kn dok ćete za najnovije modele najpopularnijih brandova, na primjer Garmin ili Suunto, izdvojiti i više od 5000 kuna.

Odabir pametnog sata ovisit će i o vašem mobitelu

Jedan od najvažnijih uvjeta kod odabira najboljeg pametnog sata  je taj da bude kompatibilan sa vašim pametnom telefonom. I sportski mjerač i pametni sat su u svojoj osnovi produžetak mobitela – svi podaci se pohranjuju, analiziraju i prikupljaju kroz aplikaciju na mobitelu s kojim je sat povezan uz pomoć bluetootha.

Huawei Watch GT 2 24

Ako koristite iPhone – Apple sat je logičan izbor jer objedinjuje gotovo sve potrebne funkcionalnosti i pametnog sata i mjerača i savršeno je kompatibilan s vašim mobitelom. Ali imate i drugog izbora jer su mnogi modeli i Fitbit i Garmin mjerača/pametnih satova kompatibilni za rad i s Android i s iOS mobitelima.

Ako imate Android mobitel, jedino Apple sat nije dobar izbor za vas jer ga nećete moći povezati sa mobitelom. Gotovo svi drugi modeli i brandovi dolaze u obzir. Pametni satovi Huawei i Samsung koriste svoje operativne sustave (LiteOS i Tizen), dok većina ostalih koristi Google Wear OS.

watch 42 mm rose gold

U svakom slučaju, mobitel kojeg koristite odigrat će veliku ulogu u odabiru modela pametnog sata ili sportskog mjerača i svakako prije kupnje izabranog modela provjerite hoće li biti kompatibilni.

Glavne karakteristike po kojima se pametni satovi razlikuju

Ovo su osnovne karakteristike koje vrijedi uzeti u obzir:

Ekran

Većina pametnih satova ima ekran u boji a kvaliteta prikaza na zaslonu pametnog sata uvelike ovisi o pozadinskoj tehnologiji koju koriste pojedini modeli. U posljednje vrijeme primjetan je prijelaz prema OLED zaslonima, kakav se koristi i kod Apple pametnih satova jer daju najbolju kvalitetu slike. Fitness i sportski mjerači uglavnom imaju zaslone slabije kvalitete, najviše zbog dužeg trajanja baterije.

Apple Watch Series 4 3

Touch ili tipke

Mnogi modeli poput Fitbit Versa, Apple sata, Samsung Galaxy pametnog sata imaju zaslone osjetljive na dodir koji vam omogućuju da dodirom na ekran upravljate svim aplikacijama i funkcijama. Međutim, mnogi modeli pametnih satova i sportskih mjerača kombiniraju upravljanje putem dodira i tipki.

Trajanje baterije i opcije punjenja

Punjenje baterije jedan je od najvećih nedostataka pametnih satova i većina modela (posebno onih zahtjevnijih poput Galaxy ili Apple sata) zahtijeva punjenje baterije svakih par dana.

Kod sportskih mjerača poput Fitbita između dva punjenja može proći i nekoliko dana. S obzirom na to da koriste fizički malene baterije, za samo punjenje bit će dovoljno svega nekoliko sati, ali veliki je nedostatak taj što sat dok se puni ne možete koristiti. Neki od modela podržavaju i bežično punjenje.

Huawei Watch GT 2 nudi dvotjednu autonomiju, što je rekordna vrijednost u klasi. Garmin je također štedljiv sa strujom, na račun sporog procesora i transreflektivnih ekrana koji su super, ali samo na suncu. U svim ostalim uvjetima imaju loš prikaz, posebno u odnosu na OLED ekrane.

Opcije vezane uz notifikacije

Pametni sat može biti odličan alat za povećanje vaše produktivnosti jer samo suptilnim pogledom na zaslon možete provjeriti sve notifikacije i obavijesti vezane uz dolazne pozive, poruke, e-mailove i podsjetnike.

fitbit

Na sportskim mjeračima poput Fitbita dobivat ćete sve obavijesti dok će vam modeli poput Apple sata i Galaxy sata omogućiti čak i glasovno upravljanje.

ECG

Mjerenje rada srca? To imaju i modeli od par stotina kuna. No ECG, ili elektro kardiogram je daleko napredniji način mjerenja koji može detektirati anomalije u radu srca i time potencijalno spasiti život. Za sada ga službeno ima samo Appleovi satovi, no novi Galaxy (stiže 5.8.) će također dobiti tu korisnu funkciju.

Tlakomjer

Kako smartwatch može izmjeriti tlak? Nikako. Ali može mjeriti promjene u tlaku krvi, pa jednom kad ga kalibrirate (izmjerite s pravim tlakomjerom, i unesete u softver) dobit ćete iznenađujuće točan mjerač tlaka. Uz ECG, jedna od najkorisnijih funkcija, također potencijalni life saver.

Galaxy Watch Active2

Softver

Google Wear satovi su rijetki, ali ako ga nađete dobit ćete mogućnost instalacije brojnih aplikacija. Samsungov Tizen i Apple također ima solidnu zalihu aplikacija, dok ih Huawei uopće nema, pa po definiciji i nije pravi pametni sat. No zato mu baterija traje 3x dulje od nabrojanih – birajte što vam se sviđa.

Sat umjesto mobitela

Neki modeli, opet uglavnom Apple i Samsungovih pametnih satova, imaju mogućnost umetanja mikro SIM kartice zahvaljujući kojoj pametni sat možete koristiti bez potrebe uparivanja s mobitelom.

Iako ova funkcionalnost zaista zvuči primamljivo i praktično, nedostatak joj je u znatno kraćem trajanju baterije pametnog sata od one u pametnom telefonu. Iako nije preporučljiva za svakodnevnu komunikaciju (bez potrebe korištenja mobitela) ipak može biti od koristi u nekim situacijama u kojima vam je nespretno držati, odnosno koristiti mobitel.

Najčitanije