Sadržaj
Ako pratite ovaj portal, vjerojatno znate da nosim Samsung Z Flip3 od dolaska na tržište (8/2021), i da, i dalje mi se sviđa a sa samim konceptom sam oduševljen. Form faktor je genijalan – veliki ekran, minijaturan mobitel – bolje ne može.
Huawei P50 Pocket je definitivno veliki izazivač. Huawei P50 Pocket je pola godine noviji mobitel i treba priznati da je Huawei napravio sjajan posao – i dalje je to mali preklopni mobitel kojeg u džepu ne osjećate, ali ima primjetno veći ekran od Flipa, bolji mehanizam preklapanja, bolju bateriju i bolje kamere.
S druge strane Huawei P50 Pocket je osjetno skuplji, nije vodootporan i svi znamo za probleme s Googleom. Za prosječnog korisnika oni su danas lakše rješivi nego ikada – sve što nemate u AppGalleryu pronaći ćete u Petal Search – no neke stvari i dalje nisu izvedive. Npr. instalacija Google Analytics aplikacije. Ako netko zna kako, molim da mi javi…
Huawei P50 Pocket specifikacije i cijena
- Detaljne specifikacije Huawei P50 Pocket mobitela potražite ovdje
- Huawei P50 Pocket cijena: 9999 kn (2/2022)
Kućište i ergonomija
Huawei P50 Pocket izgleda briljantno, iz kojeg god kuta da ga pogledate. Kvaliteta izrade i materijala vrišti ultra premium, ovaj sedefasti uzorak kojeg vidite na fotografijama se može i napipati – dakle, nije to samo fotka ispod stakla, to je pravi 3D reljefni pokrov koji izgleda izvrsno.
Huawei je napravio jedan od najboljih, ako ne i najbolji preklopni mehanizam.
U odnosu na spomenutog konkurenta odmah se uočavaju dvije prednosti: sklopljen, Huawei P50 Pocket nema razmaka i obje plohe su paralelne.
No bitnija i vidljivija stvar jest znatno manji crest, ili utor na pregibu koji je na P50 Pocket zaista vidljiv samo ako ga tražite, i to pod kutom.
Veliku većinu vremena nećete vidjeti ništa, osim velikog, ravnog i zaista dobrog 120 Hz AMOLED ekrana. Izvrsno!
Precizno napravljen, brušeni aluminijski okvir drži sve na okupu, a tu je i bežično punjenje.
Huawei P50 Pocket na prvi pogled ima dva otoka s kamerama po uzoru na P50 Pro, no to nije tako – unutarnji otok jest vanjski OLED ekran.
U drugom krugu su smještene kamere i bljeskalica. Osobno, ovo rješenje mi se sviđa, i iako je ljepota u oku promatrača, moram priznati da mi je Huawei P50 Pocket sada na prvom mjestu.
Ima li zamjerki? Da. Stereo zvučnici su slabašni a preklopni mehanizam ne dozvoljava zaustavljanje u nekom položaju.
Također, bilo bi lijepo da je P50 Pocket vodootporan.
Ekran
Impresivan! Rasklopljen, Huawei P50 Pocket donosi zaista raskošnih 6.9″, koji izgledaju fenomenalno.
Iako na papiru razlika 6.7″ – 6.9″ dijagonale ne izgleda kao ništa posebno, u praksi je 6.9″ ekran vidljivo i širi i dulji.
Naravno, radi se o 120 Hz AMOLED ekrani izvrsnih karakteristika po svim parametrima. No mnogima najvažniji jest, koliko se vidi utor na pregibu?
Ne vidi se. Osim ako jako nagnete mobitel.
Izvrsno – pregib sada više nema potrebe spominjati, manje smeta nego primjerice, rupa za selfie kameru.
Izuzetno velik i kvalitetan OLED ekran osvježava se s dinamičkih 120 Hz, ima i anti flicker postavku koja eliminira treperenje pri niskim razinama osvijetljenosti (po noći) što baš i nije uobičajeno.
Ekran je jedan od najvećih aduta P50 Pocketa, čak i ako ne računamo mogućnost sklapanja.
Gledanje filmova, igranje i surfanje su pravi užitak – i to nije kurtoazna rečenica, razlika u odnosu na uobičajenih 6.6″ ili 6.7″ je itekako primjetna. Pazite, ovo je ekran s omjerom stranica od 1: 2.35. Poznato? Da, to je kino format…
Vanjski okrugli OLED ekran je malen. Sliči ekranima s pametnih satova, ali je znatno manji – promjer mu je samo 1.04″.
No i to je OK za osnovne informacije i selfie tražilo – na taj način dobivate ponajbolju selfie kameru na tržištu, jer koristite (kvalitetnu) stražnju…
Hardver i performanse
Snapdragon 888 je vrhunski 5 nm čipset, kojeg niti nasljednik ne zasjenjuje (razlike su male). Ako usporedim brzinu rada s mojim P40 Pro+, kojeg pogoni Kirin 990 također s EMUI 12.1, razlike su osjetne u korist P50 Pocketa. Očekivano, radi se o dvije generacije mlađem hardveru.
Zanimljivo jest, Qualcomm je za Huawei napravio Snapdragon 888 bez 5G modema zbog američkih sankcija. Trenutno 5G troši struju bezobraznom brzinom a kad smo već kod brzine – ona je ispod očekivanja, 5G je tu negdje sa 4G+ u Zagrebu. Za koju godinu stanje će se promijeniti, no sada izostanak 5G nije nikakav hendikep.
Pogledajmo što kaže sintetika:
Huawei P50 Pocket benchmark rezultati
- Antutu v9.3.: 581386 bodova
- Antutu v9.3 CPU: 153806
- Antutu v9.3 GPU: 204684
- Antutu v9.3 MEM: 11605
- Antutu v9.3 UX: 111291
- GeekBench 5 Single / Multi score: 883 / 2847 bodova
- GeekBench 5 Open CL: 4786 bodova
Ovo su niže brojke od većine Snapdragon 888 baziranih mobitela, iz dva razloga – novije inačice benchmark testova koji daju niže brojke, te otežanog hlađenja u malom, sklopivom kućištu.
No neka vas sintetika ne brine: Huawei P50 Pocket suvereno svladava sve igre, browsere i aplikacija, na način koji dolikuje premium flagshipu – brzo i glatko. Po tome je i bolji od nekih (nesklopivih) konkurenata.
Veseli super glatko skrolanje web browserom, a tek će zahtjevne igre poput COD ili Asphalta zagrijati mobitel – očekivano.
Huawei P50 Pocket baterija
Vrlo dobra! Huawei P50 Pocket ima na raspolaganju 4000 mAh. Nije mnogo, ali je primjetno više od Flip3 5G, koji se mora zadovoljiti s 3300 mAh.
Razlika u autonomiji prati razliku u kapacitetu – ništa neobično, oba mobitela imaju iste čipsete. I dok mi Flip3 5G rijetko kad dočeka kraj dana bez dopunjavanja, kod P50 Pocketa je to uobičajeno. Odvrti 4 – 5 sati SOT-a, što je većini korisnika više nego dovoljno za cjelodnevno druženje,
Kad ga treba nadopuniti, to ide brzo. Priložen je (hura!) 40W punjač, kojem trebaju 53 minute da potpuno napune bateriju Huawi P50 Pocket mobitela.
Minus? Nema bežično punjenje. Za razliku od spominjanog konkurenta.
Softver
Čekali smo Harmony OS 2.0, a dobili smo EMUI 12. Iako oba sučelja izgledaju i rade gotovo isto, EMUI 12 – koji je stigao i na moj P40 Pro+ je očito namijenjen zapadnim korisnicima. Je li uzrok kompatibilnost aplikacija? Ispod EMUI 12 se krije Android 11 AOSP, pa na njemu bez problema rade sve aplikacije.
EMUI 12 je bogata mogućnostima i dobro optimizirana nadogradnja Androida, koja uz to i ne izgleda loše. Radi brzo a bugove nisam uočio. Prijašnji vlasnici Huawei mobitela osjećat će se kao kod kuće, a i svi drugi će se brzo naviknuti.
Što se aplikacija tiče, Huawei je u dvije godine napravio čudo. Aplikacija u AppGallery ima daleko više nego što ih je ikada bilo za primjerice mobilne Windose, a tu je i pregršt domaćih aplikacija. Očito jest, da će AppGallery zaživjeti kao alternativa iOS i Google Play sustavima.
Zapravo, tek će gameri imati prigovor jer nisu sve igre podržane, no tu je uvijek Petal Search koji rješava 95% svih potreba korisnika.
Kamere
Huawei P50 Pocket dolazi s dobrim kamerama. Nisu na razini P50 Pro mobitela, koji je aktualni prvak, ali su bolje od konkurencije. Nema Leica brendinga (samo za P50 Pro), ali zato dolazi sa zanimljivim UV mogućnostia – iako ne vidim neki dugoročni value u tome. Možda ako se mnog osunčate, ili najbolje – da vidite gdje ste se dobro, a gdje loije namazali kremom za sunčanje…
Osim gimmicky 32 MP UV kamere, P50 Pocket donosi 40 MP glavnu kameru s 1/1.56″ quad bayer senzorom (radi 10 MP fotografije) te F1.8 optikom – ali nažalost bez OIS-a, što se u praksi i vidi po većem broju mutnijih fotografija.
Tu je još i 13 MP širokokutna F2.2 kamera, dok je selfie kamera opremljena senzorom sa 10.7 MP i F2.2 optikom.
Kakve su fotografije? Vrlo dobre do izvrsne, u svim svjetlosnim uvjetima. Iako, vjerojatno zbog izostanka OIS-a, night mode fotografije znaju ispasti blago defokusirane. No nema veze, i regularne fotografije su jako dobre i night mod vam uopće ne treba. To je tako već dvije generacije na Huawei mobitelima.
Konkretno, Huawei P50 Pocket radi jedne od najboljih fotografija s glavne kamere, bez obzira na cjenovni razred. P50 Pro uošće nije tako daleko, u većini slučajeva razlike u kvaliteti fotografija neće biti.
Posebno su dobre noćne fotografije:
Night mod ćete paliti tek u potpunom mraku. Ako vam je ruka mirna, rezultat će biti očekivano izvrstan. No ako ima iole dovoljno svjetla, ostanite radije na automatici – koja ionako sama pali neki “mini” night mod, od sekundu ili dvije.
Razina detalja i izostanak šuma oduševljavaju. Čak i na najzahtjevnijim detaljima, poput dlake ili kose – uz uvjet da je subjekt miran, naravno. No tada fotografije izgledaju fantastično, često su low light detalji bolji nego na nekim konkurentima po danu…
Zaključak
Huawei P50 Pocket je po mnogo parametara najbolji sklopivi mobitel na tržištu. Nije po svima – nedostaje mu vodootpornost, zvučnici su stereo ali tihi i tek prosječne kvalitete, tu je i visoka cijena te izostanak predinstaliranih Google servisa i 5G modema. No kvaliteta i veličina ekrana, dizajn i izrada kućišta, de facto potpuni izostanak cresta (utora) na pregibu, dobra baterija, izvrsne performanse i još bolja kamera – Huawei P50 Pocket ima što za pokazati. To je apsolutni premium mobitel, ali je takva i cijena. Ako vas spomenuti nedostaci ne sputavaju, P50 Pocket je sjajan izbor.