Sadržaj
Ima – plastičan je! Izrada je dobra, plastika je dvobojna, ali ako želite fino staklo sa stražnje strane trebat ćete kupiti skuplji mobitel. Ali za cca 2200 kn, nitko ne nudi skočnu selfie kameru te kompletan, neprobušeni i neoskvrnjeni 6.59″ ekran uz relativno male bezele.
Plastika se barem neće razbiti, iako se lako grebe – koristite zaštitu! Bilo bi šteta ogrebati ovako atraktivan mobitel…
Da, Huawei P Smart Z je pravi looker. A nije niti hardver loš: s Kirinom 710 se poznajemo već godinu dana, ali i dalje je to dobar čipset za srednju klasu, iako je nasljednik Kirin 810 pred vratima.
Neobično jest što Huawei P Smart Z vrti EMUI 9 umjesto 9.1, no nadogradnja stiže uskoro. Kakve su kamere, kako sve zajedno radi te isplati li kupiti Huawei P Smart Z? Huawei P Smart Z specifikacija
- Zaslon: 6.59″, 1080 x 2340, 19.5 : 9 IPS LCD, 391 ppi, 96% NTSC boja, 84% površine je ekran
- Čipset: Hisilicon Kirin 710 (12 nm), Octa-core (4x 2.2 GHz Cortex-A73 + 4x 1.7 GHz Cortex-A53)
- GPU: Mali-G51 MP4
- Memorija: 4 GB RAM / 64 GB za pohranu + microSD
- Kamere:
- glavna 16 MP, F1.8 27 mm, PDAF fokusiranje
- 2 MP F2.4 dubinski senzor
- selfie kamera: 16 MP, F2.0, motorizirana
- Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, A-GPS, GLONASS, BDS
- Baterija: neizmjenjiva Li-Po 4000 mAh, 18 W brzo punjenje
- Platforma: Android 9 Pie + EMUI 9.0
- Sim kartica: Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
- Ostalo: AI kamera, čitač otiska prsta, FM radio
- Dimenzije i masa: 163.5 x 77.3 x 8.8 mm, 197 g
Kućište, ekran
Definitivno, jaka strana Huawei P Smart Z mobitela jest upravo kućište. Kao što sam napomenuo, ono je plastično – dakle, praktično neslomljivo, ali i lako ogrebivo – pa sami morate odlučiti sviđa li vam se to, ili ne.
Činjenica jest da stakleni mobiteli djeluju finije i skuplje iako dvobojna pozadina P Smart Z izgleda dobro, a zbog prilične mase i dobre kvalitete izrade uz neku futrolu zaboravit ćete da je plastičan.
Naravno, zvijezda je motorizirana selfie kamera. Evo kako to radi:
Kamera nije baš brza s izvlačenjem. S druge strane, dovoljno je jaka da gurne pivu na stolu a ako je preforsirate shvatit će to i uvući se.
Povezana je sa senzorima koji detektiraju pad, no ako ispustite mobitel s visine ruke i/ili džepa, neće se stići sasvim zatvoriti prije pada.
Dvobojno kućište ima metalik završnu obradu, i jako ga je teško vjerno uhvatiti kamerom po suncu. Podsjeća na Google Pixel, i izgleda dobro. Cijeli Huawei P Smart Z je Ok s gabaritima, jer ipak je tu zaista veliki 6.59″ ekrančina.
Gornji okvir je malen i ekran je neprekinut pa izgleda vrlo privlačno.
Ista debljina okvira na bokovima i vrhu mobitela je atraktivna i poželjna – tomu težimo već godinama.
S druge strane, donji okvir je nešto deblji. Sasvim očekivano, to je trenutno neizbježno i u flagship klasi:
Huawei P Smart Z je ugodan u korištenju, nije previše klizav, masa mu je prilično visoka ali s obzirom na veličinu mobitela očekivana, a dobar joj je i raspored.
Ergonomija je dobra i za korištenje jednom rukom, ali samo ako iskoristite mogućnost EMUI-a da smanji vidljivi dio ekrana (prevlačenjem prsta lijevo ili desno preko Android tipki). U suprotnom, trebat će vam dvije ruke da opslužite ovako veliki ekran…
Ekran
Veliki 6.59″ ekran je IPS tehnologije i standardne FullHD+ rezolucije koja daje dobru oštrinu. Ovo je još jedan dobar ekran u Huawei mobitelu koji ne razočarava ali s ničime posebno niti ne oduševljava.
Pod otklonom dosta stabilno drži svjetlinu, kontrast i boje – u rangu cjenovne konkurencije.
Ima prilično dobar vidljivi kut i boje, ali svjetlina bi po suncu mogla biti viša i to je glavni prigovor.
Treba li napominjati da je igranje, surfanje ili gledanje filmova pravi užitak na ovako velikom ekranu, bez rupa i notcheva?
Dakle da, ovo je vrlo dobar ekran s kojim se da lijepo živjeti u svim uvjetima, iako ćete na plaži radije potražiti hlad.
Hardver, performanse, baterija
Nasljednik Kirina 710 stiže uskoro (Kirin 810), no to ne znači da je ovaj osam jezgreni čip loš ili spor. Upravo suprotno, treba se veseliti njegovom pojavljivanju u sve nižem cjenovnom razredu.
Prisjetimo se: Kirin 710 je 12 nm čipset, s osam CPU jezgri: 4 x 2.2 GHz Cortex-A73 te 4 x 1.7 GHz Cortex-A53 procesora, dok je za grafiku zadužen Mali-G51 MP4.
U kombinaciji s 4 GB RAM-a i 64 GB za pohranu možete očekivati vrlo dobre performanse u praksi, bez obzira surfate li, fejsate ili se igrate. Izmjereni rezultati su u defaultnim postavkama, bez upaljenog učinkovitog načina koji diže Antutu na 142.000 bodova.
Huawei P Smart Z benchmark rezultati
- Antutu v7: 125651 bodova
- GeekBench 4 Single / Multi score: 1539 / 5350 bodova
- GeekBench Renderscript: 3308 bodova
- 3D Mark Sling Shot Extreme OGL: 870
- PC Mark Work 2.0: 5825 bodova
To su brojke u skladu s očekivanjima. A u praksi vrijedi isto: Kirin 710 u kombinaciji s EMUI 9.0 je sposoban izvođač. Pogledajte surfanje:
Kirin 710 će posustati tek uz više otvorenih zahtjevnih programa i prebacivanja između njih – tada ćete izvući pokoji trzaj i iz sučelja.
Huawei P Smart Z će biti još bolji kad stigne EMUI 9.1 s dodatnim optimizacijama, ali i sada fino radi bez obzira na zadaću.
Audio
Huawei P Smart Z nudi očekivane performanse. Kvaliteta zvuka u razgovoru je vrlo dobra, dok je mono zvučnik smješten u donjem okviru prosječan – relativno je glasan, ali i plitak. Ponovno, u skladu s cjenovnim razredom – poslužit će za handsfree razgovore, ali ne i za tulume 🙂
Svakako je plus postojanje 3.5 mm audio izlaza koji je dovoljno glasan i jasan za priložene, ali i nešto bolje slušalice.
Baterija
Znao sam od ranije: prilično štedljivi Kirin 710 u kombinaciji s 4000 mAh baterijom donijet će dobru autonomiju. Računajte na 6 – 9 sati SOT-a, te do dva dana autonomije. Jako ga je teško isprazniti u jednom danu.
Huawei P Smart Z je štedljiv i pod opterećenjem. Gornje benchmark brojke su postignute u standardnom ritmu: instalacija, kratka pauza (radi hlađenja), testiranje, instalacija, pauza, testiranje – i tako kroz Antutu, PC Mark, GeekBench, 3D Mark.
Krenuo sam s 25% baterije, na kraju baterije testova je pala na 21%. A to je jako dobro. Punjač? Računajte na dva sata da se potpuno napuni, a za pola sata je na 31%.
Softver
Očekivao sam EMUI 9.1 povrh Androida 9.0 Pie. Kako će nadogradnja stići, ovo je samo mala napomena. Jer znamo; EMUI 9.1 je fino dorađen, ima bolje performanse sučelja i svakako ga želimo na P Smart Z mobitelu.
Sučelje je dakle isto kao i na Mate 20 Pro u vrijeme pojavljivanja:
Dakle, dobit ćete fino glatki rad sučelja, pomalo zastarjele ikone (slobodno si instalirajte neku drugu temu, ako vam se ne sviđaju) i brojne mogućnosti – tu je Huawei oduvijek bio jak.
Osobno, EMUI mi je jedno od dražih sučelja, oduvijek cijenim njegov glatki rad upravo od inačice 9.0.
Kamere, zaključak
Za razliku od nedavno testiranog P30 Lite koji je skuplji, cijena nije dopustila da i P Smart Z dobije veliki i vrlo dobar Sony IMX586 senzor kamere. P Smart Z ima 16 MP kameru iza F1.8 optike, bez OIS-a ali s brzim PDAF fokusiranjem.
Pratnja mu je dubinski senzor za bolje bokeh fotografije.
S obzirom da je selfie kamera glavna zvijezda, krenut ću od nje. Osim što je motorizirana, može se pohvaliti s 16 MP senzorom iza F2.0 stakla. Dakle, klasika. Kakve su joj fotografije?
Dobre, ako pripazite na dvije stvari: da nemate kadar sa svijetlom iza sebe (nešto uži dinamički raspon) i da je držite na fokusnoj daljini, što ej nužno za oštre fotografije.
P Smart Z morate držati nešto bliže nego što ste navikli, u suprotnom dobit ćete mekše fotografije s manje detalja.
Glavna kamera nudi dobre performanse po danu. Detalji su izvrsni, posebno dobro radi sa zelenilom koje ima vidljivo više detalja od 12 MP flagshipa, primjerice.
100% uvećanje:
Nema niti pretjeranog sharpeninga, a i objektiv je iznenađujuće oštar po rubovima, izvrsno! Pogledajte dnevnu galeriju:
Uočava se nedostatak image stackinga, kojeg rade flagship mobiteli. Drugim riječima, dinamički raspon je slabiji što se najčešće manifestira “spaljenim” svjetlijim detaljima:
Kvaliteta fotografija pada uz slabije svjetlo. Low light galerija izgleda ovako:
Cijenjeni noćni mod fotografiranja pomaže, ako je kadar statičan:
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/08/Huawei-P-Smart-Z-kamera-sample-16.jpg” leftlabel=”” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/08/Huawei-P-Smart-Z-kamera-sample-17.jpg” rightlabel=”” mode=”horizontal” width=””]
Dobit ćete bolju ekspoziciju, više detalja i manje šuma.
Ukupan dojam o kameri je dakle, školskim rječnikom: vrlo je dobra po danu, dobra uz manje svjetla. Ako trebate još bolju kameru, pogledajte što nudi P30 Lite.
Zaključak
Huawei P Smart Z je dobrodošlo osvježenje u srednjoj klasi. Ima vrlo dobru cijenu s obzirom na performanse, bateriju i ukupan dojam a šlag na tortu je zaista velik 6.59″ ekran bez iritirajućih rupa ili zuba, zahvaljujući motoriziranoj selfie kameri. To ne nudi nitko u klasi 2000 kn. Nije sve savršeno: plastično kućište se lako ogrebe a glavna kamera ne obara rekorde u low light uvjetima. No kao cijeli paket, P Smart Z je atraktivan i dobro pogođen mobitel.