Sadržaj
Da, dobro se sjećate – recenzija Honora 90 je objavljena u rujnu. I da, svidio mi se.
No isto tako, treba napomenuti da u non flagship mobitele stavljam rezervnu, a ne glavnu karticu – što pak znači da sam i dalje nosio iPhone 14 Pro Max i S23 Ultra kao glavne mobitele. Dodatno, uvijek pokušavam ocijeniti mobitele kroz prizmu cijene i očima ciljanih kupaca.
Stoga sam sada uzeo Honor 90 – u znatno ljepšoj boji, kao što vidite – i ostavio S23 Ultra u ladici. Pa da vidimo je li Honor 90 dovoljno dobar da zadovolji i moj razmažen ukus – posebno glede kamere, ekrana i brzine – sve mora biti glatko.
Prisjetimo se što nudi Honor 90.
Honor 90 specifikacije i cijena
- Zaslon: 6.7″ (2664 x 1200), AMOLED, 120Hz, 435 ppi, 1600 niti, 10 bitne boje (1.07 milijardi), HDR10+
- Čipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition (4 nm) Octa-core (1x 2.5 GHz Cortex-A710 & 3x 2.36 GHz Cortex-A710 & 4x 1.8 GHz Cortex-A510))
- GPU: Adreno 644
- Memorija: 8 GB LPDDR4 RAM / 256 GB za pohranu
- Stražnje kamere
- glavna kamera 200 MP, f/1.9, 1/1.4″, 0.56 µm, PDAF
- širokokutna kamera 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF
- makro kamera: 2 MP f/2.4
- Selfie kamera:
- 50 MP, f/2.4, 100˚
- Baterija: neizmjenjiva Li-Po 5000 mAh, 66 W punjač
- Povezivost: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 5.2, A2DP, LE, aptX HD
- Platforma: Android 13, Magic OS 7.1
- Dimenzija i masa: 161.9 x 74.1 x 7.8 mm, 183 g
- Ostalo: čitač otiska prstiju ispod ekrana
- Cijena: od 429 EUR
Brzina rada
Pitate se, je li Honor 90 nakon nadogradnje postao gladak po defaultu? Ne, i dalje morate sami ručno postaviti osvježavanje ekrana na high.
Tada stvari sjednu na svoje mjesto, Honor 90 postane uzorno gladak čak i kod surfanja – ovo je flagship level, da da… Prisjetimo se, tu sam posebno osjetljiv i ne dajem olako ovakve izjave.
Da, ponekad će trznuti – no rijetko i ne zbog loše optimizacije, nego jednostavno kad mobitel postane preopterećen; tipa, animacija zakretanja dok učitava zahtjevnu 3D igru.
No to se zna dogoditi i tri puta skupljim mobitelima – istina, rjeđe. Zauzvrat, Chrome radi iznenađujuće glatko. Kao i Opera i Mozilla.
To je zasigurno zasluga vrlo dobro optimiziranog operativnog sustava, Magic OS-a.
Da sumiram: good enough, s brzinom rada i zahtjevni korisnici neće imati problema, dok će manje osjetljivi lako zamijeniti Honor 90 za punokrvni flagship.
Ekran
Honor nije štedio – osim nešto niže svjetline na suncu, Honor 90 ima flagship OLED ekran po svim drugim parametrima. Opremljen je s 30-ak posto većim brojem piksela od standardnih FullHD+ ekrana; OLED ekran podržava HDR10+ i milijardu boja a tu je i spomenuto 120 Hz osvježavanje.
OK, a je li usporediv s ekranom flagshipa i u praksi? Jedna pored drugog? Da, uz malo igranja s postavkama.
Naime, slika mi je inicijalno malo prehladna, naučen sam na True Tone od iPhonea.
Rješenje? Upalite Eye Comfort mod da vam radi cijeli dan, stavite filtriranje na najniži nivo i to je to, meni je tada slika u potpunosti odgovarala.
Treba spomenuti i da je uz zaista nisku razinu osvijetljenosti – kad gledate mobitel u mraku – Honor 90 sa 3840 PWM modulacijom bolji je i od S23 Ultra i od iPhone 14 PM koji lagano titraju. Iako, to ovisi što gledate i koliko ste osjetljivi, no ako i ne vidite – oči će vam se više zamarati.
Da sumiram: Honor 90 ima izvrstan ekran, vjerojatno najbolji u cjenovnoj klasi, razliku do flagship ekrana će vidjeti prvenstveno razmaženi korisnici, i to ako uspoređuju mobitele jedan pored drugog.
Kamera
Ultraširoka – okk je za po danu, po noći ne uspijeva odmaknuti od cjenovnog razreda.
No zato je glavna 200 MP kamera bolja od očekivanja i nadmašuje cjen0vni razred. Više detalja potražite u recenziji, ja ću samo priložiti zahtjevne noćne fotografije…
Super je što ćete rijetko morati upaliti noćni mod rada – pogledajte djeda mraza; nema velike razlike između noćne i regularne fotografije – koja također koristi image stacking tehnologiju.
Još važnije – obje su vrlo dobre, s dovoljno detalja, malo šuma, malo artefakata i dobrim bojama i kontrastom.
Radi li flagship mobiteli bolje noćne fotografije? Da. No, kao i kod performansi – za većinu korisnika ovo je vrlo dobro, čak i ako prelaze s par godina starog flagship mobitela na Honor 90.
Zaključak
Da, vratio sam se na S23 Ultra. No nekih 3 tjedan korištenja Honora 90 su prišli iznenađujuće bezbolno. A to je za zamisliti se, s obzirom na cijenu. Pobjednici su svakako korisnici, više nema potrebe da iskrcate veliku svotu novaca za mobitel – srednja klasa je zaista, dovoljno dobra za sve namjene.