Sadržaj
Na testu mi se našao Honor 6X model, cijenom pristupačan pametni telefon. U ovom uređaju ima dosta elemenata koji su poželjni za korisnike: metalno kućište, senzor otiska prsta, dual kamere i vrlo pristojna baterija.
Huawei Technologies završio je 2016. godinu s rekordnim prihodima i prodajom pametnih telefona. Među njima je Honor 5X koji je od svog lansiranja na tržište prodan u više od 11 milijuna primjeraka. Može li 6X postati dosljedan nasljednik? Provela sam sveobuhvatno testiranje u potrazi za odgovorom. Prije početka, kao i obično, pogledajte osnovnu specifikaciju …..
Honor 6X osnovna specifikacija
- Dimenzije: 150,9 x76,2 x 8,2 mm
- Masa: 162 grama
- Zaslon: IPS 5,5”, 1920 × 1080, 401 ppi
- SoC: HiSilicon Kirin 655 ( 8 x Cortex-A53)
- GPU: Mali-T830 MP2
- Memorija: RAM 3/4 GB – interna 32/64 GB + microSD
- Povezivanje: Wi-Fi 802.11b / g / n (2,4 GHz), Bluetooth 4.1; GPS, A-GPS, GLONASS; Micro-USB, USB OTG;
- Kamere: prednja 8 MP – glavna 12 MP + 2 MP (PDAF u realnom vremenu)
Baterija: 3340 mAh (podrška brzo punjenje) - Operativni sustav: Android 6.0 + EMUI 4.1
- Mreže:
GSM / GPRS / EDGE (850/900/1800/1900 MHz)
Mreža WCDMA / HSPA + (850/900/1900/2100 MHz)
LTE Cat.4 FDD mreže (B1 / 3/7/8/20) - Senzori: blizine, svjetla, magnetsko polje, otisak prsta, akcelerometar, žiroskop, detektor korak
- Ustupio: Honor Hrvatska
- Cijena (travanj 2016): 2699,00 HRK
Dizajn i kvaliteta izrade
Honor 6X nije šminker kao Honor 8. Izgleda malo konzervativno, ali suženim bočnim bridovima i zaobljenim kutovima ima nešto svoje. Kućište je uglavnom metalno, debljine samo 8,2 mm i dizajnirano pomoću Bézierove krivulje što dodatno poboljšava hvat. Obrađeno je standardnim postupcima što uključuje CNC strojeve, pjeskarenje, eloksiranje i druge postupke.
Srednji dio je od brušenog metala što daje malu količinu sjaja. Ne kontaminira se baš lako prstima. Na njemu se nalazi laserski ugraviran logo, vertikalno postavljeni moduli kamera koji strše 1 mm od površine, a na desnoj strani je LED bljeskalica.
Skener/čitač otiska prsta
Ispod je biometrijski skener/čitač otiska prsta. Vrlo lako ga je pronaći po osjećaju. Skener odlično radi i otključava uređaj bez obzira iz kojeg kuta prislonili prst. Brzina otključavanja je do 0,3 sekunde. Sigurnosni čip pohranjuje do 5 kodiranih informacija o otiscima prstiju.
Osim za otključavanje pristupa sučelju uređaja može se koristiti za pomicanje izbornicima, upravljanje pozivima, snimanje kamerom itd. U memoriju se može pohraniti do pet prstiju. ID se može koristiti kao Touch Pad za pomicanje gore i dolje ili nekoliko drugih akcija s jednim pritiskom, dvostrukim pritiskom ili dugim pritiskom.
Prema vrhu i dnu su plastični umetci. Zanimljivo, ti umetci pokrivaju gornje i donje bridove gdje se nalaze konektori….hm…hm…
Ulazi – izlazi
Potonji su standardno pozicionirani. Gornji brid ima 3,5 mm audio ulaz i rupicu pomoćnog mikrofona.
Na donjem je Micro USB sučelje. S njegove lijeve strane sakriven je mikrofon za razgovore koji dobro hvata zvuk, a s desne je zvučnik. Kvaliteta mu je prosječna. Nedostaje dubine, a također pati od nekih izobličenja pri maksimalnom volumenu.
U lijevi brid je ugrađena hibridna ladica za dvije SIM kartice i/ili MicroSD karticu. Sama ladica je metalna i osjeća se čvrsto. Pohvalno.
Tipke za uključivanje/isključivanje i podešavanja glasnoće su na desnom bridu. Dovoljno su velike da se mogu lako naslijepo napipati pod prstima. Imaju dobro definirane profile, umjeren hod i polirane rubove za isticanje.
Prednja strana
Prednji panel je pokriven 2.5D zaobljenim staklom. Proizvođač ne navodi podatke u specifikaciji vezane za zaštitu od grebanja stakla. Zato bi bilo dobro razmisliti o torbici, foliji ili „tempered“ staklu. Također, oleophobic premaz nije učinkovit. Neku finu krpicu uvijek morate imati u blizini ako ulazite u skupinu korisnika kojima smetaju ružni otisci. No, možete i na sebi imati neku finu krpicu koja će se uklopiti u styling Honor 6X 😀
Prednjicom dominira zaslon dimenzija 68 × 121 mm. Okvir oko zaslona je 4 mm prema bokovima, dok donji i gornji mjere oko 15 mm. Na gornjem dijelu iznad zaslona je LED indikator obavijesti, slušalica za razgovore, senzor udaljenosti i svjetla, a malo udesno kamera.
Honor dizajneri su se odlučili za softverske tipke, tako da nema ispod zaslona ništa osim logoa.
Zaslon
Honor 6X ima IPS zaslon s LTPS tehnologijom i dijagonalom 13,97 cm (5,46 inča). Rezolucija je 1920 × 1080 piksela gustoće 401 piksel po kvadratnom inču. Maksimalno osvjetljenje je prema navodima proizvođača 520 cd / m². Mora se priznati, za kategoriju uređaja je vrlo visoko. Nema sumnje da im ne vjerujemo jer nema poteškoća prikaza sadržaja na zaslonu za sunčana dana. Djelom to možemo zahvaliti posebnoj opciji u postavkama za povećanja čitljivosti na suncu.
Široki kutovi gledanja nemaju značajnih promjena boje. Inače boje imaju dobar balans i ne razlikuju se od prirodnih. Njihova temperatura može se prilagoditi u postavkama zaslona. Crna boja izgleda pristojno, ali ne trebamo očekivati istu razinu kao kod AMOLED panela. Tu je način zaštite očiju za više ugodno čitanje i gledanje, značajka koja pomaže filtrirati plavo svjetlo i ekran dobiva žućkastu nijansu.
Podržava 10 istovremenih dodira prstima i rad u rukavicama. Vrijeme odgovora i preciznost kapacitivnog sloja su odlični.
Kirin 655 izvedba
Honor 6X opremljen je HiSilicon Kirin 655 aplikativnim procesorom 16-nanometarske procesne tehnologije. SoC uključuje osam 64-bitne jezgre ARM Cortex-A53 big.LITTLE konfiguracije, raspoređene u dva klastera. Prvi ima jezgre frekvencije 2,1 GHz, dok drugi 1,7 GHz. Za obradu grafike zadužen je GPU Mali-T830 MP2 na 600 MHz. Također tu je i5 koprocesor.
Kapacitet radne memorije (LPDDR3) je 3 GB, a interne (eMMC 5.1) 32 GB. Korisnički je dostupno oko 24 GB proširivih memorijskim karticama do 128 GB, a što je kapacitet na koji smo već navikli kod takvih modela. Također možete spojiti neki flash disk u USB OTG načinu.
SoC je malo slabiji od Snapdragon 625 i malo jači od MediaTek P10, ali puno bolji nego Snapdragon 430. U svakodnevnom korištenje Kirin 655 može se nositi lako sa svim zadacima pa čak i onima višeg opterećenja Zaostajanje je gotovo nepostojeće i aplikacije se otvaraju brzo.
Ali za igranje teških grafički renderiranih 3D kao što je Asphalt 8, SoC i GPU ne ispunjavaju uvjete. Ostale igre poput Candy Crush i Temple Run, teku bez ikakvih usporavanja. Zagrijavanja ima samo u gornjem dijelu uređaja, što je očito mjesto gdje je pozicionirani čipset.
Kako uspješno su se pokazale performanse na benchmark testovima? Pogledajte u nastavku…..
- GeekBench 4 Single / Multi score: 790/ 3348
- 3D Mark Sling Shot Extreme: 3220 bodova
- PC Mark Work 2.0: 3969
- Siling Shot Extreme: 378
Ova mjerila su odabrana jer su u posljednje vrijeme nadograđena novim algoritmima i autori nisu skloni manipulacijama kao npr. što je slučaj s AnTuTu Benchmark testom.
Povezivanje
Honor 6X uključuju podršku LTE Cat.4 (do 150 Mbit / s), Podržava Wi-Fi 802.11 b / g / n/ , WiFi + (automatsko prebacivanje između Wi-Fi i mobilne mreže u potrazi za najboljim mrežnim signalom), Bluetooth 4.1., Huawei Beam (NFC), magnetski kompas i GPS (s A-GPS). Na hladnom startu za oko minute otkriva prve satelite.
Uključivanjem slušalica omogućen je Huawei Super Wide efekt zvuka za poboljšane zvučnosti.
Telefonija
Uređaj podržava rad s dvije SIM kartice u dual standby modu te 4G VoLTE.
Zvučniku nedostaje glasnoće za razgovor u bučnijem okruženju ulice. Zvukovi su malo previše prigušeni. Zvona i upozorenja mogla bi biti bolja kao i vibracije. No, ne budemo se previše žalili. Kontakti se pronalaze brzo i lako.
Za poboljšanu komunikaciju uključene su Huawei dodatne tehnologije: Signal + (prima signale iz svih smjerova da bi se poboljšala stabilnost signala) I Roaming + (brzi pronalazak dostupnih mreža za roaming).
Baterija
Baterija je Li polimer, kapaciteta 3340 mAh i visoke energetske gustoće. Softver uključuje tri odvojena načina za štednju energije u bateriji. Također se nude mnogi analitički alati, tako da možete vidjeti točno koje aplikacije koriste najviše energije i naučiti kako upravljati njima. Ne nećete dobiti 10 sati SoT-a, ali oko 4,5 – 5,5 sati hoćete. Referentni PCMark procjenjuje vrijeme baterije 10 sati 48 minuta, što je dobro.
Ako ste aktivni korisnik možete mirno tek u kasnim večernjim satima priključiti adapter za punjenje baterije ili drugi dan ujutro kada dođete na posao, jer ostaje oko 20 posto kapaciteta energije na kraju dana. Za neki normalni rad, umjerenu Internet i Facebook upotrebu, nije problem da baterija na jednom punjenju bude dostatna za dva dana. Za vašu orijentaciju, baterija padne jedan posto svakih 5 minuta za vrijeme igranja igara.
Proces punjenja od nula do 100 posto traje 2 sata i 15 minuta s ispravljačem od 5V / 2A. Ne podržava brzo punjenje. Isprobano korištenjem 18 W Huawei brzog punjača.
Kamere
Za pristup kamerama možemo dvaput dodirnuti tipku u dijelu za smanjenje glasnoće, prečac na zaključanom zaslonu, programirati tipku ispod koje je ID senzor ili pokrenuti widget. Bez obzira koji način odaberemo, za pola sekunde otvara se sučelje kamere.
Prednja kamera za video pozive i megapopularne selfije ima 8 MP senzor, F / 2.0 otvor blende, 77 stupnjeva širokokutni objektivi i fiksni fokus. Može snimati 1080p video. Ova kamera ima dobar algoritam za toniranje kože tako da izgleda prirodno. Na reprodukciju boja ne bi trebali imati puno prigovora. Snimljene fotografije su dosljedne, i izgledaju dobro za dijeljenje na društvenim mrežama.
Glavnu kameru odlikuje 12 MP Sony IMX386 senzor veličine piksela 1.25μm uz podršku tehnologije izolacije piksela DTI (Deep Trench Isolation) za dobivanje čišćih i točnijih boja. Objektiv u kombinaciji od 6 elementa može značajno povećati ujednačenost svjetla, posebno na detalje oko ruba što smanjuje izobličenja slike. Otvor blende je f / 2,2. Tu je PDAF fazni autofokus u realnom vremenu te sustav za stabilizaciju prilikom snimanja
Dodatni modul ima 2 MP senzor sa širokokutnim objektivom koji se koristi za analizu dubine scene i tako poboljšava dubina polja kod makro snimanja ili nekih scena. Moguće je mijenjati digitalno raspon otvora blende f / 0,95 – f / 16) i promijeniti točku fokusa i odabrati različite razine efekte zamućivanja.
Sučelje je je vrlo jednostavno. Klizanjem prsta na desnoj strani odabiremo funkcije snimanja i klizanjem ulijevo otvaramo izbornik postavki. Na odabir se nudi profesionalni foto i video način rada što pohvaljujemo, odabir scena, HDR, snimanje hrane, vodeni žig, skeniranje dokumenata….
Veliki dio snimljenih fotografija je oštar s dobrom ekspozicijom, ravnotežom bijele i dosta detalja. Iznenađujuće je što u zatvorenom prostoru fotografije nemaju neke artefakata uobičajene u slabom osvjetljenju. Zadovoljni bi trebali biti i s bokeh efektom koji je prilično prirodan. S makro načinom rada kamera se nosi odlično. Za snimanje u noćnim uvjetima, autofokus postaje lijen i prisutna je određena količina buke jer se detalji smanjuju pri višim ISO vrijednostima.
(dnevne fotografije)
(bljeskalica – slabo svjetlo u okolini)
Tipka glasnoće zaustavlja i pokreće video, ali ne pauzira. Kamera može snimati video na maksimalnoj rezoluciji 1080p na @ 30 fps. Postoji i usporen način. Zvuk u videu je jasan, glasan, smanjenje buke na zvuk vjetra radi dobro posao.
OS i aplikacije
Honor 6X za softversku platformu koristi Android OS 6.0 Marshmallow s EMUI 4,1 grafičkim sučeljem. Ali odlična je vijest da je Huawei zapravo prilikom najave modela na CES-u 2017, obećao da uređaj dobiva Android 7.0 Nugat i EMUI 5.0, negdje prije kraja lipnja.
Sučelje je slično iOS-u, nudi niz prilagodljivih mogućnosti kako bi se zadovoljile potrebe personalizacije različitih korisnika. Na zaključanom zaslonu se prikazuju dolazne obavijesti i postoji samo jedan prečac, a to je za kameru. Također, zaključan zaslon automatski mijenjati HD pozadine.
Nema posebnog zaslona aplikacija jer su sve na početnom zaslonu. Mnoge kontrole na razini sustava (baterija, sigurnost, datum, vrijeme, memorija itd) su zakopani nekoliko slojeva duboko, što ih čini teško za naći.
Obavijestima se pristupa povlačenjem prsta prema dolje od vrha zaslona, a osnovnim alatima (kalkulator, svjetiljka, opet kamera) povlačenjem prema gore od dna ekrana. Bilo bi lijepo kad bi postojala opcija prilagodbe aplikacije za korisnike. Tu je uvijek praktičan način rada podijeljenog zaslona. Treba imati na umu da sve aplikacije ne podržavaju ovaj način rada.
Od predinstaliranih aplikacija, osim svih Googleovih, dolazi Zdravlje (koja može raditi kao pedometar), Snimanje glasa (dobre osjetljivosti), Upravitelj telefona (koji nudi čišćenje „jank“ zaostalih datoteka), upravljanje podatkovnim prometom, presretanje uznemiravanja, upravljanje baterijom i upravljanje pravima.
Osnovana zadana tipkovnica uz onu od Googlea, je SwiftKey. Tipkovnica se može pomaknuti ulijevo ili udesno za lakši rad jednom rukom. Ako vam niti jedna nije po volji, uvijek možete instalirati bilo koju drugu aplikaciju tipkovnice treće strane s usluge Google Play.
Za reprodukciju videa uključeni su uglavnom svi popularni kodeci, ali ima problema sa zvukom tako da je najbolje instalirati neki alternativni video pokretač s Google Play trgovine poput MX Player.
Ukupni dojam
Honor 6X ima priliku postati dostojan nasljednik prethodnog modela. Uređaj uspješno spaja pristojne specifikacije, iako bi dodatni 1 GB RAM pomogao za bolji multitasking. Ugodan je za držanje na dlanu ruke bez obzira na masu od 168 grama jer nudi dobar hvat. Zaslon je rezolucijom u rangu skupljih modela i izgleda dobro kod reprodukcije filmova ili prikaza slika. Njegove dvije kamere, bez obzira što mogućnostima nisu kao one u top modelima, potvrđuju da Huawei prati trend. Trajanje baterije je odlično, a nadogradnja na Android 7 je na putu. Ako vam se ne sviđa EMUI, jer nije tako intuitivno sučelje kao što bi trebao biti, instalirajte launcher Google Now.
Hvalimo
- dobra baterija
- ergonomski dizajn
- skener otiska prsta visoke kvalitete
- prilično dobar zaslon
- u planu nadogradnja na Android 7.0
- dual kamere
- uključen jednoručni način rada
- odličan GPS
Manje nam se dopada
- 3 GB RAM –
- zastarjelo mikro USB sućelje umjesto Type-C
- podržava samo Wi-Fi bend (2,4 GHz),
- FM radio nije dostupan (za neke)
- baterija nije odvojiva (za neke)
- ne podržava brzo punjenje
- zastarjeli softver
- zvučnik za razgovore tih u bučnom okruženju