Watch GT 5
HR 05 2019 365 PR JeftinijeHR Featured

Glazbena oprema za sve vas koji uživate u stvaranju glazbe

Kad vidite sve one nevjerojatne slike profesionalnih studija na internetu i usporedite to sa glazbenom opremom koju trenutno koristite kod kuće, jasno je da razmišljate o idućem koraku koji će vas dovesti bliže cilju – idealnom glazbenom studiju.

Stvaranje kućnog studija za snimanje glazbe ogroman je pothvat. Zahtijeva od vas puno planiranja, istraživanja i priprema, ali ako krenete od nekoliko osnovnih dijelova opreme i nedvosmislenih pravila u odabiru i uređenju sobe za snimanje, vrlo je vjerojatno da ćete doći do cilja bez odustajanja i frustracija.

Pripremili smo vodič za početnike i nekoliko ideje za vas koji ste otišli nekoliko koraka dalje i već imate solidno uređen studio kod kuće. Krenimo redom!

Savršeni glazbeni studio za početnike

Kao i kod svakog hobija, u samim početcima bavljenja studijskim snimanjem pretjerano planiranje i previsoko postavljeni ciljevi mogu dovesti do brzog odustajanja i obeshrabrenja koje će vas nepotrebno udaljiti od cilja pa čak i natjerati da potpuno odustanete.

BW slušalice

Nemojte da vam se to dogodi i pojednostavite svoje prve korake. Snimanje glazbe kod kuće, i nabavka studijske opreme za snimanje može biti veliki novčani izdatak pa kako ne bi u startu pretjerali, suzite listu na osnovnu opremu:

  • Kompjuter – Ako tek stvarate svoj glazbeni studio, računalo će biti jedan od najvećih izdataka. Načelno, kod odabira računala za glazbeni studio, želite da bude najbrži mogući, ali s obzirom na to da danas svatko od nas ima barem nekakvo računalo kod kuće, preporuka je da za početak koristiti ono što imate.
    Kasnije kada dođe vrijeme za nadogradnju, mnogi se slažu da je Macbook Pro vrlo dobar izbor za snimanje glazbe.

imac e1527018772905

  • DAW i audio sučelje – DAW ili Digital Audio Workstation je softver koji ćete koristiti za snimanje, editiranje i miksanje glazbe na svom računalu, a audio sučelje je hardver s kojim ćete spojiti svoje računalo sa svom ostalom opremom poput pojačala ili mikrofona.
    Iako ih možete kupiti zasebno ili kao 2u1 uređaj. Za sve vas početnike, definitivna je preporuka nabaviti 2u1 combo jer ćete time skratiti vrijeme istraživanja i pronalaska, proći ćete jeftinije i dobit ćete uređaj s garantiranom kompatibilnošću i tehničkom podrškom.
  • Studijski monitori – tradicionalno, miksanje glazbe odvija se na zvučnicima ili kako ih se u glazbenim studijima naziva – studijskim monitorima. Uspoređeni sa komercijalnim zvučnicima, studijski monitori imaju puno prirodniji i neutralniji puni zvuk. Sa studijskim monitorima svaki detalj vašeg zvuka bit će prikazan u kristalnoj čistoći. I ova stavka može biti značajna za budžet pa budite pažljivi s odabirom najpovoljnije opcije.

studio monitori

  • Jedan ili dva mikrofona – kako se vaš studio bude nadograđivao s vremenom i rastućim potrebama, sigurno ćete završiti sa zavidnom kolekcijom različitih mikrofona. Ali krenite skromno jer za početak ne trebate više od 1 ili 2 mikrofona. Većina početnika započinje s odabirom mikrofona za snimanje glasa, a moramo napomenuti da sami odabir prikladnog mikrofona ovisi ponajviše o instrumentu kojeg planirate snimati.
  • Slušalice – ako pretpostavimo da ćete na samom početku većinu snimanja obavljati sami, treba vam zapravo samo jedan par slušalica. Za potrebe studijskog snimanja, možete birati između dva tipa slušalica specifičnog dizajna: zatvorene slušalice koje će vam pružiti potrebnu izolaciju od vanjskih zvukova ali i nešto slabiju kvalitetu reprodukcije ili otvorene slušalice koje se koriste za miksanje koje će pružiti optimalnu kvalitetu zvuka ali i malo slabiju kvalitetu izolacije. Načelno se smatra da su otvorene slušalice (posebno za početnike) više luksuz dok su ove zatvorene definitivno potreba.

cq5dam.web .1280.1280

  • Nekoliko kablova – jednog će dana vaš studio imati kilometre različitih kabela, ali za sami početak realno trebate njih tek nekoliko. Jedan od takvih je dugi XLR kabel za spajanje mikrofona i dva kraća kabela za spajanje studijskih monitora tj. zvučnika. Kod odabira bilo kojeg kabela posebnu pozornost treba posvetiti svim priključcima i mogućnostima spajanja čak i ako trebate odabrati o odabiru efekta i pedala. Dobar kabel može biti poprilični izdatak pa budite pažljivi s odabirom konkretnog modela.
  • Jedan stalak za mikrofon – mnogi početnici misle kako su svi stalci za mikrofon isti ili vrlo slični, ali zapravo istina je da se itekako isplati proučiti ponudu i pažljivo izabrati stalak za mikrofon. Cijene će vas sigurno iznenaditi, ali imajte na će vam se investicija isplatiti ako izaberete pouzdan i kvalitetan stalak.
  • Mikrofonski pop filter – sigurno ste već primijetili (barem na komercijalnim snimkama iz glazbenih studija) prozirni mrežasti zaslon koji stoji pored mikrofona, taj komad studijske opreme zove se pop filter, a njegova svrha je eliminirati neugodne glasovne zvukove koji mogu nastati kod izgovora pojedinih slova. Ovo definitivno nije obavezna studijska oprema, posebno ne za početnike, ali mogu se nabaviti po povoljnim cijenama, a razliku ćete zaista i osjetiti.

mikrofon pop filter

  • Softver za treniranje sluha– početnici u studijskom snimanju trebat će više od nekoliko vrsta softvera od onog za miksanje, kalibriranje slušalica, sempliranje i tako dalje. Ipak, ovdje predlažemo kupovnu softvera za treniranje sluha. Tehnički, možete i bez njega, ali morate znati da je kod studijskog snimanja jedna stvar koja će napraviti najveću razliku u kvaliteti snimljenog zvuka, a to su vaše uši. Sluh glazbenog inženjera/snimatelja/producenta drugačiji je od sluha glazbenika zato je definitivno važno vježbati i trenirati sluh od samog početka bavljenja snimanjem glazbe.
  • Koferi i torbe – u slučaju da ćete ikada morati prenositi koji komad opreme ili seliti svoju studijsku opremu, razmislite o nabavci prikladnih kofera i torbi za različite dijelove opreme. Isplati se zaštiti svoje investicije a isto vrijedi i za studijsku opremu koju ste sigurni smo birali jako pažljivo i pomno.
Najčitanije