Znate li tko su pripadnici generacije Z? To su osobe rođene između 1996 i 2011.godine. Smatraju se prvom digitalnom generacijom u punom smislu riječi, jer su odrasli / odrastaju s brzim internetom, pametnim telefonima i društvenim mrežama.
Generacija Z čini 25 posto svjetske populacije. Vjeruju da društvene mreže, tehnologija i internetsko zlostavljanje imaju najviše utjecaj na njih.Na gledanje videozapisa svih tematika provode dosta vremena.
YouTube im je dugotrajna zabava……Generacija Z ne samo da konzumira sadržaj, nego ga čine. Dijele svoje živote na društvenim medijima. Vole Instagram, brinu u tračevima na Snapchatu. Prema studiji medijske tvrtke Awesomeness, u partnerstvu s istraživačkom tvrtkom Trendera, ova generacija koristi Facebook 78 % , Instagram 69 % , Snapchat 68 % i Twitter 49 %.
Osim toga, Z generacija danas u velikoj mjeri podržava “Black Lives Matter” (80 %), transrodna prava (74 %) i feminizam (63%), a većina kaže da bi ti pokreti trebali biti prihvatljivi u društvu danas.
Druga studija nam pokazuje da se prosječno vrijeme koje djeca i mladi Z generacije provode za pametnim telefonima ili računalima na dnevnoj bazi se povećalo za 30 minuta između 2000. i 2015., godine. Provode više od četiri sata dnevno na Facebooku, YouTubeu, Instagramu i Snapchatu, komuniciraju u zvukovima i emojima, a pri tome koristeći svoje pametne telefone.
Trebate li kao roditelji biti zabrinuti?
Studija navodi da tehnologija ne konzumira im vrijeme i pažnju, kao što se obično percipira, jer tijekom dana se bave mnogim drugim aktivnostima, kao što su učenje, druženje, igranje, itd.
“Iako je to nedvojbeno znatna količina vremena, uzeta s kontekstom, ona ne sugerira za alarm. Zapravo, istraživanje otkriva da djeca, umjesto da dopuste da im uređaji preuzmu živote, kombiniraju nove tehnologije s drugim aktivnostima “, rekao je Killian Mullan, viši znanstveni suradnik na Sveučilištu u Oxfordu .
Pripadate li vi Generaciji Z ? Ukoliko je odgovor pozitivan, otkrijte nam koliko dnevno provedete u korištenju društvenih mreža? Koliko na YouTube kanalu ili u surfanju korištenjem pametnih telefona. Ako ste roditelj, imate li dogovorena neka pravila s djetetom oko upotrebe mobitela? Ili smatrate da ih nije potrebno postaviti i sputavati djecu u korištenju tehnologije?