Svi se slažu: OLED je nasljednik i plazma i LCD tehnologije jer objedinjuje sve njihove dobre osobine, bez nedostataka. No, veliki napredak koji ostvaruju plazma i LCD njihov suživot čini sve izglednijim.
Sony i LG su u gotovo isto vrijeme objavili svoja dostignuća na poboljšanju LCD panela, od kojih će jedno uskoro zaživjeti u serijskoj proizvodnji…
Zadnji veći napredak koji smo vidjeli kod razvoja LCD matrica bilo je predstavljanje Sharpove UV2A tehnologije, početkom 2010. godine. Sharp je obećavao manju potrošnju struje, širi vidljivi kut, bolji kontrast i vrijeme odziva – i manje-više ispunio sve navedeno.
No, pri tome su prigodno zaboravili napomenuti da su njihove tadašnje LCD matrice bile bitno lošijih karakteristika od Sony i Samsung proizvedenih PVA ekrana, koji su sad s nama već dvije godine.
Ukratko: Sharp UV2A se karakteristikama tek izjednačio sa novim PVA matricama, ali ih nije nadmašio. Nativni kontrast od 4.000 : 1 do 6.000 : 1 imaju obje tehnologije (to je sjajan rezultat, kojeg nadmašuju samo najbolje plazme), a slični su i po drugim karakteristikama.
To bi se trebalo promijeniti – nabolje, naravno – kada Sony i LG predstave prve televizore bazirane na Hybrid FPA i quantum dot LED, odnosno QLED tehnologijama.
Sony Hybrid FPA
Sony je najavio skoro komercijaliziranje Hybrid FPA LCD matrice (field-induced photo-reactive alignment, ako koga interesira…) koja će ponuditi bolji kontrast, vrijeme odziva, stabilnost panela od današnjih najboljih PVA ekrana, te brži proizvodni proces (a time s vremenom i nižu cijenu proizvodnje…).
Poboljšanja se odnose na optimizaciju usmjeravanja te preciznije i brže upravljanje tekućim kristalima, što rezultira navedenim poboljšanjima kvalitete slike, uz manju potrošnju struje.
Sony je najavio vrijeme odziva od 3 ms.
Možda vam to ne zvuči kao napredak, jer su već danas u trgovinama televizori koji deklariraju 2 ms, no te brojke piše marketing.
U stvarnosti, današnji LCD paneli imaju vrijeme odziva od oko 8 ms. Pokaže li se da su te, navodno izmjerene brojke točne, plazme će uz potpunosti izgubiti glavnu prednost kod prikaza 3D slike – manje crosstalka zbog bržeg vremena odziva.
Sony je najavio vrlo brzu komercijalizaciju nove tehnologije.
Pitate li nas, ne bi smo se iznenadili da se pojavi već sljedeće godine u nasljedniku današnjeg HX900 televizora…
LG QLED
LG Display (prozvodnja LCD panela) je krenuo drugim putem, u suradnji s tvrkom QD Vision, koji donosi hibrid LCD i OLED tehnologije – QLED.
Kao što znamo, pozadinsko osvjetljenje – nužno za rad LCD televizora – je evoluiralo od klasičnih CCFL lampi do LED dioda. LED diode su smještene na rubovima ekrana (EDGE LED) ili direktno iza (direct LED, ili full LED).
Smještaj dioda po rubovima omogućuje izuzetno tanko kućište (što je prvi iskoristio Samsung, u B6000, B7000 i B8000 televizorima prije gotovo dvije godine), dok smještaj iz LCD panela omogućuje efikasno lokalno zatamnjivanje, te postizanje beskonačno velikog kontrasta.
Problem je što direct LED metoda dijeli površinu televizora u samo 200 – 400 segmenata kojima je moguće regulirati svjetlinu.
Plazme to mogu za svaki piksel zasebno, i to je idealan slučaj (FullHD TV ima 2,07 milijuna piksela).
LG je razvio Nano Lightning Technology, prijenos pozadinskog osvjetljenja (LED diode) baziran na optičkim pločama, koji EDGE LED televizorima omogućava precizno lokalno zatamnjenje.
QLED tehnologija obećava bolju preciznost boja, beskonačan kontrast, lokalno zatamnjenje i regulaciju osvjetljenja na razini podpiksela, izostanak staklenog supstrata, te bitno sniženje potrošnje struje uz jeftiniju proizvodnju od OLED panela. Bolja preciznost boja bit će postignuta (i) zahvaljujući izostanku filtra boja i spomenutoj regulaciji osvjetljenja na razini podpiksela.
Zaživi li ova tehnologija – a izgleda da nema razloga da se to ne dogodi – dobit ćemo veliki skok u kvaliteti prikaza.
No, LG priznaje – QLED je još u fazi razvoja, tako da ne očekujete skoro televizore s ovom tehnologijom, barem ne u sljedećih nekoliko godina.
[box type=”info”]Sony Hybrid FPA paneli su pred vratima, dok ćemo se za LG QLED načekati. Nekoliko godina. Do tada niti konkurencija neće spavati: OLED će postati uobičajen u high end televizorima, a i plazma zasigurno ima što za reći… [/box]