Nedavno je Europska komisija prisilila Apple da otvori funkcionalnost NFC-a na iPhoneima trećim stranama, čime je omogućeno provođenje mobilnih plaćanja koja ne uključuju Appleov vlastiti novčanik.
Apple Pay u Europi unosi više opcija plaćanja
Kompanija je, neobično za svoje standarde, poduzela korak dalje te je najavila da će omogućiti pristup NFC-u i razvojnim programerima izvan EU. Ova promjena bit će implementirana u sklopu nadolazeće razvojne verzije iOS-a 18.1.
Međutim, kao što je gotovo uvijek slučaj s Appleom, postoje određena ograničenja. Prvo, samo programeri iz Australije, Brazila, Kanade, Japana, Novog Zelanda, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a inicijalno će se kvalificirati (uz one iz EU), s tim da će “dodatne lokacije uslijediti”. Drugo, ova mogućnost neće biti besplatna.
NFC poprima novi oblik – višenamjeski dodir
Apple će, kao što je uobičajeno za kompaniju, tražiti naknade od zainteresiranih programera – ovo otvaranje ne znači da će bilo tko u gore navedenim zemljama moći jednostavno stvoriti bilo koju aplikaciju s NFC funkcionalnošću koju želi, jer je “sigurnost i privatnost korisnika od najveće važnosti za Apple”, kako kompanija sama ponosno ističe.
Stoga, kako bi sve to funkcioniralo, programeri će prvo morati sklopiti komercijalni ugovor s Appleom, zatražiti “entitlement za NFC i SE (Secure Element)” te potom “platiti pripadajuće naknade” (koje kompanija još nije detaljno objavila).
Apple Intelligence za 20$ na mjesec
Za zaključak, NFC na iPhoneima postaje znatno fleksibilniji nego što je ikada bio, ali unatoč svim ovim novim otvorenostima s Appleove strane, još uvijek neće biti toliko otvoren kao na Androidu.